Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γράφω ακόμα πιο απλά... To ois (optical image stabilization στα ελληνικά οπτική σταθεροποίηση εικόνας) είναι στο φακό. Δεν ενεργοποιείται. Ή το έχει ο φακός ή δεν το έχει. Λένε ότι είναι το πιο χρήσιμο. Σαν υλοποίηση είναι σαν ελατήριο που κρατάει το φακό και απορροφάει κραδασμούς. Το s9 plus το έχει και στους 2 φακούς.

 

Το eis (electronic image stabilization στα ελληνικά ηλεκτρονική σταθεροποίηση εικόνας) υλοποιείται με λογισμικό. Πολλοί φωτογράφοι που έχουν δουλέψει το s9 προτείνουν να απενεργοποιείται γιατί είναι άχρηστο από την στιγμή που υπάρχει οπτικό.

 

Τώρα κατάλαβα γιατί μου την έπεσες. Επειδή στην πιο πάνω δημοσίευσή μου έγραψα ότι δεν τραβάει βίντεο στα 4Κ @60fps με OIS. <----

Δαίμον του τυπογραφείου. Σκέτη "Σταθεροποίηση" ήθελα να γράψω. Ναι, προφανώς δεν γίνεται να ανεργοποιηθεί το OIS, δηλαδή το εξάρτημα με το ελατήριο κλπ.

Παρεμπιπτόντως και οι 3 κάμερες του p20pro έχουν όλες OIS.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως και οι 3 κάμερες του p20pro έχουν όλες OIS.

 

Χρησιμοποιείται μόνο στη λήψη φωτογραφιών το OIS της κάμερας του P20 pro. Μόνο ο 1 από τους 3 φακούς έχει OIS. Αυτός με f/2.4. Ο f/1.8 και αυτός της monochrome είναι χωρίς OIS. Στο S9+ έχουν και οι 2 φακοί OIS.

Στα video μόνο το EIS χρησιμοποιείται και κακώς.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείται μόνο στη λήψη φωτογραφιών το OIS της κάμερας του P20 pro. Μόνο ο 1 από τους 3 φακούς έχει OIS. Αυτός με f/2.4. Ο f/1.8 και αυτός της monochrome είναι χωρίς OIS. Στο S9+ έχουν και οι 2 φακοί OIS.

Στα video μόνο το EIS χρησιμοποιείται και κακώς.

 

Τι επιμένεις τώρα αφού θέλει να έχει κ στις 3 κάμερες ois κ eis μη του χαλάς το όνειρο...

Αυτός θα λέει ότι αφήνει πίσω το s9 plus εμείς θα λέμε ότι τρώει τη σκόνη μας και η ζωή συνεχίζεται

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή κατεβαίνει ota η έκδοση

G965FXXU1ARD4 σε s9+ από cosmote.

150mb είναι.

Αναφέρει ότι βελτιώνει την ποιότητα των κλήσεων.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμενα από γερμανό.ακόμα τίποτα . Η αμέσως προηγούμενη μου είχε έρθει κατευθείαν τη μέρα που αναφέρθηκε στο.θέμα αυτό

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το csc του είναι cos ή eur;

Προς το παρόν η αναβάθμιση κυκλοφόρησε για τα cos και προφανώς σύντομα θα κυκλοφορήσει και για τα eur

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το csc του είναι cos ή eur;

Προς το παρόν η αναβάθμιση κυκλοφόρησε για τα cos και προφανώς σύντομα θα κυκλοφορήσει και για τα eur

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eur

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε υπομονή 1-2 μέρες τότε. Άλλες φορές τη δίνουν πρώτα στα branded, άλλες φορές στα unbranded. Τώρα έτυχε να τη δώσουν στα branded.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι επιμένεις τώρα αφού θέλει να έχει κ στις 3 κάμερες ois κ eis μη του χαλάς το όνειρο...

Αυτός θα λέει ότι αφήνει πίσω το s9 plus εμείς θα λέμε ότι τρώει τη σκόνη μας και η ζωή συνεχίζεται

 

Aυτιά

image.png

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτιά

image.png

 

image.png

 

Άρα γι'αυτό η Huawei επίσημα δηλώνει OIS μόνο στην telephoto κάμερα. Γιατί το OIS των άλλων 2 φακών είναι μισό OIS. Μόνο στο φακό και όχι μεταξύ φακού και αισθητήρα. Η σταθεροποίηση στα video μαρτυρά πάντως την έλλειψη αυτή.

 

Παρ'όλα αυτά, στο dxomark:

S9+ video stabilization: 86

P20 pro video stabilization: 94 :D

Link to comment
Share on other sites

Άρα γι'αυτό η Huawei επίσημα δηλώνει OIS μόνο στην telephoto κάμερα. Γιατί το OIS των άλλων 2 φακών είναι μισό OIS. Μόνο στο φακό και όχι μεταξύ φακού και αισθητήρα. Η σταθεροποίηση στα video μαρτυρά πάντως την έλλειψη αυτή.

 

Παρ'όλα αυτά, στο dxomark:

S9+ video stabilization: 86

P20 pro video stabilization: 94 :D

Μόνο σαν αστείο αυτά τα νούμερα για όποιον έχει δουλέψει κ τις δύο συσκευές. Εκτός κ αν το σκορ αφορά σε 1080 ανάλυση όπου κ δουλεύει ois στο pro

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την ρύθμιση στο επαγγελματικη κάνει τη νύχτα μέρα χωρίς να χρειάζεται να αφήσεις τη συσκευή σταθερή για Ναμη βγει κουνημένη. Όπως κ στα βίντεο είναι κρύσταλλο. Δεν πιστεύω ότι ισχύει η τόση μεγάλη διαφορά στη φωτογραφία που δίνει το dxomark.. Δεν έχω δει τέτοια δείγματα στο you tube τουλάχιστον

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

:p:pΕλατωστε λιγο τρολ τυπου το s9 εχει χαλια καμερα γελανε και τα τσιμεντα μας διαβαζει και ξενος κοσμος δεν ειμαστε μονοι μας στο φορουμ ουτε διαμορφωνουμε αποψεις γραφοντας ασχετα πραγματα .:pΤο να προσπαθουμε να πουμε οτι ειναι καποια αλλη συσκευη καλυτερη απο το S9 plus το οποιο εχει το ποιο ολοκληρωμενο συνολο .Επισης το να λεμε οτι εκει στα σκοταδια σαν να βγαζει καλυτερη φωτο ΑΡΑ η συσκευη ειναι καλυτερη μονο ασχετοσυνη δειχνει .Δεν οριζεται ΚΑΛΥΤΕΡΗ μια συσκευη εαν εχει καπου ενα υπερ . Το εχουν χρηστες εδω οι οποιοι εχουν δειξει αρκετα μεγαλη αντικειμενικοτητα δεν χρειαζεται να τους υποτιμουμε . Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι ισχύει η τόση μεγάλη διαφορά στη φωτογραφία που δίνει το dxomark.. Δεν έχω δει τέτοια δείγματα στο you tube τουλάχιστον

Για μια βδομάδα είχα και τις 2 συσκευές μαζί. Μετά επέλεξα να συνεχίσω με το P20 Pro κυρίως λόγω μπαταρίας και βολικότερης χρήσης στην καθημερινότητα.

Στην κάμερα οι διάφορες είναι μικρότερες από αυτο που βλέπουμε στο dx0mark. Σε όλα σχεδόν τα σενάρια φωτογραφίας το P20 Pro υπερέχει...Ειδικά στις βραδινές δε νομίζω ότι υπάρχει αντίπαλος.

Από εκεί και πέρα όμως σε βίντεο είναι ξεκάθαρα καλύτερο το S9 Plus καθώς τo P20 Pro δεν χρησιμοποιεί ois πάνω απο 1080. Επίσης μου φάνηκε αρκετά καλύτερο το S9 Plus και σε selfie camera.

Κορυφαία και τα δυο κινητά σε κάμερα, με μικρό προβάδισμα στο P20 Pro.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μονο σε μενα συμβαινει αυτο,αλλα τ ακουστικα της AKG δεν καθονται καθολου καλα στ αυτια,συνεχεια φευγουν και δεν καθονται,οσο κι αν τα σπρωξω μεσα,κανω κατι λαθος?;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μονο σε μενα συμβαινει αυτο,αλλα τ ακουστικα της AKG δεν καθονται καθολου καλα στ αυτια,συνεχεια φευγουν και δεν καθονται,οσο κι αν τα σπρωξω μεσα,κανω κατι λαθος?;)

 

Όταν πούλησα το S8+ είχα σαν προϋπόθεση ότι θα είναι χωρίς ακουστικά! Τωρα έχω 2!:p

Είναι από τα πιο βολικά ακουστικά με καλώδιο που έχω φορέσει!

Μάλλον κάτι έχουν τα αυτιά σου!!! :lol::p:lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Όταν πούλησα το S8+ είχα σαν προϋπόθεση ότι θα είναι χωρίς ακουστικά! Τωρα έχω 2!:p

Είναι από τα πιο βολικά ακουστικά με καλώδιο που έχω φορέσει!

Μάλλον κάτι έχουν τα αυτιά σου!!! :lol::p:lol:

τι να πω ρε Κωστη...ισως...παντως εμενα δεν μου καθονται καλα,φευγουν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε Κωστη...ισως...παντως εμενα δεν μου καθονται καλα,φευγουν συνεχεια

 

Έχεις δοκιμάσει να φανταστώ με τα άλλα δύο ανταλλακτικά μήπως σου κάθονται καλύτερα?

Πρέπει να τα πιέσεις αρκετά μέχρι να βουλώσει το αυτί...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να φανταστώ με τα άλλα δύο ανταλλακτικά μήπως σου κάθονται καλύτερα?

Πρέπει να τα πιέσεις αρκετά μέχρι να βουλώσει το αυτί...

δεν δοκιμασα να πω την αληθεια,θα το κανω,αλλα δεν νομιζω πως ειναι αυτο:confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμασα να πω την αληθεια,θα το κανω,αλλα δεν νομιζω πως ειναι αυτο:confused:

 

Κ μένα όταν βάζω σωστά το R δεξιά και το L αριστερά κάθονται κομπλέ. Είναι απίστευτος ο ήχος με το Dolby ανοιχτό. Τα μαξιλαράκια γιαυτό είναι για να δεις πιο σου κάθεται καλύτερά αυτό είχα διαβάσει

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η ενημέρωση; Μόνο τα cos την έχουν μέχρι στιγμής;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δείτε, δυστυχώς, ότι το μοντέλο με Snapdragon 845 μας ρίχνει στα αυτιά!

 

https://www.anandtech.com/show/12520/the-galaxy-s9-review/5

 

 

 

Και πιο κάτω μας βάζει τα γυαλιά και στην αυτονομία:

 

https://www.anandtech.com/show/12520/the-galaxy-s9-review/8

 

 

 

Το έχεις δει πουθενά για να το χτυπήσουμε;

 

 

Νίκος P20 pro

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δει πουθενά για να το χτυπήσουμε;

 

 

Νίκος P20 pro

 

https://www.eglobalcentral.eu/samsung-galaxy-s9-plus-g9650-dual-sim-4g-256gb-lilac-purple.html

 

S9 Plus china/hong kong variant με SD845.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη παιδια μεχρι να ερθει το Note 9 το οποιο ισως να ειναι το συναρπαστικοτερο ολων που εχουμε δει.Με καινουργιες καινοτομιες και πολλες αλλαγες .Μεχρι και η πενα θα εχει ενσωματωμενο μικροφωνο για τηλ.κλησεις.:D Πουλαω συντομα το S9 plus τωρα που η τιμη του ειναι καλη να κρατησω τα χρηματα για τον επερχoμενο γιγαντα Note 9 και μενω με τo A8 2018 που ειναι αριστο για τα κυβικα του. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

 

Συγκριτικό κάμερας μεταξύ S9+, P20pro, iPhoneX, Pixel2XL.

Καταλήγει ότι το Google Pixel2XL έχει μάλλον το καλύτερο Software αλλά το P20pro έχει το καλύτερο h/w και αυτό πρέπει να το λάβουν υπόψιν τους οι ανταγωνιστές. Έχοντας δουλέψει τα 3/4 των εν λόγω τηλεφώνων, πλην του Pixel2XL, είναι πως το P20pro τάραξε τα "νερά" φέτος στον τομέα φωτογραφία. Συνδυαστικά με το UI της κάμερας που έχει night mode feature και όλες τις υπόλοιπες built-in ευκολίες όπως το να σκανάρεις έγγραφα κλπ και σίγουρα το ΑΙ είναι μια πολύ καλή βάση που αν δουλευτεί, θα δούμε εξαιρετικές φωτογραφίες από τα κινητά στο μέλλον (ήδη βλέπουμε κατ'εμέ).

 

Σχετικά με το S9+ στον τομέα κάμερα: θα το χαρακτήριζα ως έναν 10αθλητή. Τα πάει παντού καλά ως πολύ καλά. Δεν είναι το καλύτερο, δεν έχει κάποιον τομέα που να ειδικεύεται και να κάνει εμφανώς τη διαφορά, αλλά σε όλες τις συνθήκες και κόντρα σε άλλα τηλέφωνα, ποτέ μα ποτέ δεν θα μείνει στην τελευταία θέση. Τουναντίον, θα φλερτάρει με την κορυφή, αλλά θα την χάνει στο νήμα, γιατί αυτό το h/w έχει αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες συσκευές βλέπω ότι υπάρχει το mode στη φωτογραφία που μαυρίζει πίσω το φόντο το λαϊτινινγκ . Είναι τόσο δύσκολο κ δεν το έχει βάλει η σαμσουνγκ;; το κρατάει για επόμενη συσκευή;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...