Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται παίδες,

 

Αγόρασα πρόσφατα το S9+ από ένα κατάστημα της Vodafone. Ως εκ τούτου το κινητό φοράει πάνω firmware με CSC: VGR. Σκεφτόμουν να αλλάξω το λογισμικό με το αντίστοιχο γενικό του (με CSC: EUR).

 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα με το root;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παίδες,

 

Αγόρασα πρόσφατα το S9+ από ένα κατάστημα της Vodafone. Ως εκ τούτου το κινητό φοράει πάνω firmware με CSC: VGR. Σκεφτόμουν να αλλάξω το λογισμικό με το αντίστοιχο γενικό του (με CSC: EUR).

 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα με το root;

Οταν βαζεις "επισημα" firmware δεν υπαρχει προβλημα με root.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις "επισημα" firmware δεν υπαρχει προβλημα με root.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Κάτι ακόμα, κατέβασα από το SamFirm το τελευταίο EUR firmware. Το αποτέλεσμα ήταν ένα zip αρχείο που μεσα περιέχει 5 ακόμα, τα παρακάτω:


  • HOME_CSC_OMC_OXM_G965FOXM2BRG8_CL14049503_QB19079857_REV01_user_low_ship.tar.md5
    CSC_OMC_OXM_G965FOXM2BRG8_CL14049503_QB19079857_REV01_user_low_ship.tar.md5
    CP_G965FXXS2BRH8_CL868911_QB10634592_SIGNED.tar.md5
    BL_G965FXXS2BRI1_CL14049503_QB19624953_REV01_user_low_ship.tar.md5
    AP_G965FXXS2BRI1_CL14049503_QB19624953_REV01_user_low_ship_meta.tar.md5

 

Ποιο από όλα πρέπει να περάσω στο Odin;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ένας φίλος μου έκανε τη μετάβαση από S7 σε S9 και μου ζήτησε να μεταφέρω το περιεχόμενο του και να σετάρω την καινούργια συσκευή.

 

Οτιδήποτε έχει σχέση με Google και λογαριασμό Gmail ( επαφές, Φώτο, emails, ημερολόγιο), γίνονται με συγχρονισμό. Τα Facebook, messenger και Skype Οκ.... Έχει λογαριασμό.

 

Με τα υπόλοιπα (viber, μηνύματα) τι γίνεται;

Υπάρχει τρόπος ή πρόγραμμα της Samsung που να τα μεταφέρει όλα (προγράμματα και δεδομένα)

από τη μία συσκευή στην άλλη;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ένας φίλος μου έκανε τη μετάβαση από S7 σε S9 και μου ζήτησε να μεταφέρω το περιεχόμενο του και να σετάρω την καινούργια συσκευή.

 

Οτιδήποτε έχει σχέση με Google και λογαριασμό Gmail ( επαφές, Φώτο, emails, ημερολόγιο), γίνονται με συγχρονισμό. Τα Facebook, messenger και Skype Οκ.... Έχει λογαριασμό.

 

Με τα υπόλοιπα (viber, μηνύματα) τι γίνεται;

Υπάρχει τρόπος ή πρόγραμμα της Samsung που να τα μεταφέρει όλα (προγράμματα και δεδομένα)

από τη μία συσκευή στην άλλη;;;

Ευχαριστώ.

 

Αν είσαι root το κάνεις με το titanium, αν δεν είσαι με το Helium

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ένας φίλος μου έκανε τη μετάβαση από S7 σε S9 και μου ζήτησε να μεταφέρω το περιεχόμενο του και να σετάρω την καινούργια συσκευή.

 

Οτιδήποτε έχει σχέση με Google και λογαριασμό Gmail ( επαφές, Φώτο, emails, ημερολόγιο), γίνονται με συγχρονισμό. Τα Facebook, messenger και Skype Οκ.... Έχει λογαριασμό.

 

Με τα υπόλοιπα (viber, μηνύματα) τι γίνεται;

Υπάρχει τρόπος ή πρόγραμμα της Samsung που να τα μεταφέρει όλα (προγράμματα και δεδομένα)

από τη μία συσκευή στην άλλη;;;

Ευχαριστώ.

Οι messengers έχουν δικό τους backup.

Τα υπόλοιπα, Samsung cloud ή κατευθείαν με το Samsung smart switch.

Με το USB on the go που υπάρχει μέσα στο κουτί του s9, μπορεί να συνδέσει με καλώδιο πάνω κατευθείαν το s7 και να ανοίξει το smart switch από το κινητό.

Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο με το pc μιας και δεν το έχω δοκιμάσει, πάντως για μεταφορά από προηγούμενο Samsung ή iPhone, το smart switch είναι άψογο!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο iphone 7 που ειχα απλα το συνδεσα με τον ανταπτορα usb και μετεφερε τα παντα στο s9 ακομα και το φοντο και τις playlists απο την μουσικη που ειχα.Πραγματικα τα παντα.Λογικα θα γινεται και απο το s7.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Το Viber ειδικά γίνεται μόνο μέσα από την εφαρμογή με backup στο google drive, και στην καινούργια συσκευή πάλι επιλέγεις επαναφορά μέσα από την εφαρμογή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι messengers έχουν δικό τους backup.

Τα υπόλοιπα, Samsung cloud ή κατευθείαν με το Samsung smart switch.

Με το USB on the go που υπάρχει μέσα στο κουτί του s9, μπορεί να συνδέσει με καλώδιο πάνω κατευθείαν το s7 και να ανοίξει το smart switch από το κινητό.

Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο με το pc μιας και δεν το έχω δοκιμάσει, πάντως για μεταφορά από προηγούμενο Samsung ή iPhone, το smart switch είναι άψογο!

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Στο iphone 7 που ειχα απλα το συνδεσα με τον ανταπτορα usb και μετεφερε τα παντα στο s9 ακομα και το φοντο και τις playlists απο την μουσικη που ειχα.Πραγματικα τα παντα.Λογικα θα γινεται και απο το s7.

 

Το Viber ειδικά γίνεται μόνο μέσα από την εφαρμογή με backup στο google drive, και στην καινούργια συσκευή πάλι επιλέγεις επαναφορά μέσα από την εφαρμογή

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σας ευχαριστώ και τους τρεις για την βοήθειά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και για καλύτερη πλήρη εκμετάλλευση του αισθητήρα επιλέγεις το κάδρο 4:3 που είναι στα 12 mpixel
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα γούστου αυτό.

Εγώ μόνο σε πορτραίτα που ταιριάζει το κάδρο χρησιμοποιώ 4:3.

Τι να την κάνω ας πούμε την πλήρη εκμετάλλευση του αισθητήρα όταν θα δω τις φωτογραφίες σε 16:9/21:9 μόνιτορ ή στην 18.5:9 οθόνη του κινητού;

Εκμεταλλεύεσαι τον αισθητήρα και δεν εκμεταλλεύεσαι την οθόνη έτσι με τεράστιες μαύρες μπάρες :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις οι φωτογραφίες σου να είναι σε αυτή την wide διάσταση, ναι.

Δεν υπάρχει κανόνας, ότι αρέσει στον καθένα.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση λογο εταιρίας μπορώ να το παρω χωρίς Φ.Π.Α αξίζει η αγορά στα 420 ευρώ η μου προτείνετε κάποια άλλη συσκευή?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θες από το κινητό σου...αλλά στα 420 κινητό με τέτοια χαρακτηριστικά (συνολικά)δεν θα βρεις...Εύκολα..
Link to comment
Share on other sites

Να ειναι ενα γρήγορο με καλη φωτογραφική και αξιόπιστο δεν ζηταω πολλα νομίζω. Ειχα παλιοτερα s3 s4 κ μετα ειχα παει σε Lg g3 g4 και σκέφτομαι να παω παλι στην Samsung νομιζω το s8 καλο αλλα λιγο παλιο πλεον. Γι αυτό και σκεφτομαι το s9

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Viber ειδικά γίνεται μόνο μέσα από την εφαρμογή με backup στο google drive, και στην καινούργια συσκευή πάλι επιλέγεις επαναφορά μέσα από την εφαρμογή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μόνο τις συνομιλίες, όχι τις φωτογραφίες και τα βίντεο σε αντίθεση με το. Whatsapp που σώζει τα ΠΑΝΤΑ

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μια ερώτηση λογο εταιρίας μπορώ να το παρω χωρίς Φ.Π.Α αξίζει η αγορά στα 420 ευρώ η μου προτείνετε κάποια άλλη συσκευή?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να το βρίσκεις 420 χωρίς ΦΠΑ, με το ΦΠΑ έχει 520....δεν λες και στους υπόλοιπους που το βρίσκεις τόσο; η τιμή είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή.

Το S9 ή το s9+;; ;

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το s9 κοιταω το + ειναι μεγαλο δεν θελω τοσο μεγαλο κινητό. στο σκρουτζ εχει 512 αρχικη τιμή βγάλε και το 24% λόγο εταιρίας πόσο πάει.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις -σχετικά- μικρότερη συσκευή, θέλεις όλα τα έξτρα καλούδια που έχει η Samsung και δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω χρήματα, είναι καλά νομίζω γύρο στα 400€.

Ωστόσο εγώ προσωπικά θα περίμενα μέχρι το απόγευμα που παρουσιάζεται το oneplus 6T. Γιατί σίγουρα δεν μιλάμε για ίδια κατηγορία από άποψη λογισμικού, αλλά όπως έχω πει αρκετές φορές, η μπαταρία του s9 είναι απογοητευτική στην δική μας περίπτωση (η γυναίκα μου το δουλεύει συγκεκριμένα).

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον ότι το Σάββατο στο public του mall η Samsung τα είχε πάλι προσφορά. Σε αντίστοιχη πριν 3μηνο πήρα στα 700 το S9 δικαρτο και προχτές στα 500κατι έιχε το S9+

Ψαχτειτε

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις -σχετικά- μικρότερη συσκευή, θέλεις όλα τα έξτρα καλούδια που έχει η Samsung και δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω χρήματα, είναι καλά νομίζω γύρο στα 400€.

Ωστόσο εγώ προσωπικά θα περίμενα μέχρι το απόγευμα που παρουσιάζεται το oneplus 6T. Γιατί σίγουρα δεν μιλάμε για ίδια κατηγορία από άποψη λογισμικού, αλλά όπως έχω πει αρκετές φορές, η μπαταρία του s9 είναι απογοητευτική στην δική μας περίπτωση (η γυναίκα μου το δουλεύει συγκεκριμένα).

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

To 6T είναι "τεράστιο" σε σχέση με το s9,s8 όσον αφορά καθαρά το μέγεθος & τις διαστάσεις της συσκευής. ΔΕΝ ψάχνει-ζητάει s9 plus όπως έγραψε παραπάνω λόγω μεγέθους.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο update.δεν το λες κι'ασχημα...χθες επαιξα μονο με 4G+ με ενεργες και τις 2 καρτες..και αρκετες φωτογραφιες και ανεβασμα σε instagram.και τα πηγε μια χαρα.

44991690-10156702547703972-3575474679516758016-n.jpg 45008529-10156702547648972-1034954489745899520-n.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβηκε κι εδώ, όλα καλά τουλάχιστον όσον αφορά την απόδοση.

 

Για τη μπαταρία δεν έχω ακόμα εικόνα αν και κρατάω μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

1)Για τα λεφτά του (400€) παίρνεις ένα κορυφαίο φωτογραφικό κινητό με απίθανη οθόνη και premium αίσθηση. Δεν έχει τον γρηγορότερο αισθητήρα δαχτυλικων αποτυπωμάτων και η μπαταρία του είναι ΤΡΑΓΙΚΉ!

2) ακόμα δεν μου ήρθε update Οκτωβρίου τι γίνεται διαολε!?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...