Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο ένα βήμα για το FAQ μας...

Εδώ, θα χρειαστεί βοήθεια και από όλους τους κατόχους για να διορθωθεί και να συμπληρωθεί σωστά η λίστα.

Αυτό το κομμάτι είναι πολύτιμο όχι μόνο για εσωτερική μας χρήση, αλλά ελπίζω να λειτουργήσει αποτελεσματικά και σαν bug report προς την αγαπημένη μας SE, ώστε να δούμε όλα αυτά τα προβλήματα να διορθώνονται στις επόμενες αναβαθμίσεις!

 

Trouble Shooting - Γνωστά bugs του τηλεφώνου / λογισμικού:

 

- Το 33 της λίστας (χάσιμο συντόμευσης).

 

- Ενώ βρισκόμαστε σε προβολή φωτογραφιών, έχουμε εισερχόμενη κλήση. Με το τέλος της κλήσης, το τηλέφωνο κολλάει (για λίγα δευτερόλεπτα ή ακόμα και μόνιμα). Αν δεν επανέλθει μόνο του, θέλει κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας. Αφορά VL-R1C004.

 

- Στην αναμονή (ρολόι screen saver) κολλάει. Επανέρχεται με κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας. Έχει εμφανιστεί σε κάποιες συσκευές με R1Α044. Λύση: Άμεση αναβάθμιση ή επίσκεψη σε service point.

 

- Σε επεξεργασία φωτογραφίας υψηλής ανάλυσης ή προβολής της με "ζόρισμα" (πολλές κινήσεις μαζί) μπορεί να κολλήσει. Για να επανέλθει θέλει κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας.

 

- Σε κάποιες περιπτώσεις, μάλλον σε "ζόρισμα", αρχίζει να αναβοσβήνει όλη η οθόνη μαζί σε άσπρο - μαύρο. Δεν δέχεται καμία εντολή, ούτε καν off. Για να επανέλθει θέλει αναγκαστικά αφαίρεση μπαταρίας. Αφορά R1Α044 και VL-R1C004.

 

- Με κλειδωμένο πληκτρολόγιο και handsfree, μπορεί να μην λειτουργεί (από τη 2η κλήση και μετά) το κουμπί του handsfree για φωνητική κλήση. Θέλει ξεκλείδωμα, ή αφαίρεση και επανατοποθέτηση του handsfree.

 

- Με κλειδωμένο πληκτρολόγιο και handsfree, μπορεί σε εισερχόμεη κλήση να μην δίνει στο ακουστικό κανονικό ήχο, αλλά ένα ρυθμικό θόρυβο σαν χτύπημα. Αναγκαστικά, διακοπή της κλήσης και επανάκληση.

 

- Κολλήματα πλήκτρων, κακές επαφές, πορτάκι που ανοίγoντας δεν ενεργοποιεί την camera: Μάλλον προβλήματα μεμονωμένων συσκευών, πιθανώς αφορούν και το hardware. Ώρα για επίσκεψη σε service point?

 

- Το τηλέφωνο δεν βλέπει την κάρτα μνήμης (ξαφνικά, ενώ μέχρι τώρα την έβλεπε κανονικά): Στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για bug, παρά μάλλον για σποραδικό σφάλμα. Αν βγάλουμε και ξαναβάλουμε την κάρτα (δεν χρειάζεται κλείσιμο τηλεφώνου για αυτό), μάλλον θα την δει. Αν όχι έτσι, σίγουρα με κλείσιμο και άνοιγμα του τηλεφώνου. Αν ούτε έτσι, θα πρέπει να δούμε αν για κάποιο λόγο έχει γίνει κάτι κακό στην κάρτα (π.χ. σβήσιμο ή αλλοίωση system αρχείων), ίσως χρειαστεί format (βλέπε και παραπάνω, ερωτ.10) αφού, αν μπορούμε, κάνουμε back up τα αρχεία που έχουμε σε αυτήν (αναγκαστικά, χρησιμοποιώντας card reader). Προσοχή: Το τηλέφωνο, όσο είναι συνδεδεμένο με το PC, δεν βλέπει την κάρτα. Αυτό είναι φυσιολογικό γιατί έχει παραχωρήσει πρόσβασή της στο PC. Θα τη δει μόλις το αποσυνδέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

giarlos,

φαίνεται ότι στο τελευταίο edit (ερ.31) παίχτηκε μια μ@κία με τα links. Σου στέλνω ξανά όλο το κείμενο σε attached txt, πάρτα πάλι από εκεί.

:)

REVIEWS.txt

Link to comment
Share on other sites

Έχω πειραματιστεί αρκετά με αυτό και έχοντας την μπαταρία του Ρ800 2,5 χρόνια περίπου, δεν έχει καμμία διαφορά στην απόδοση της τώρα, σε σχέση με την απόδοση που είχε ένα μήνα μετά την αγορά του. Κρατάει 3-4 ημέρες με τηλέφωνα και μηνύματα (όχι μεγάλης διάρκειας, αλλά αυτό γίνεται συνήθως τα τελευταία 2,5 χρόνια με αυτό το κινητό.

 

Είναι πολλές οι απόψεις σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να φορτίζει κανείς την μπαταρία. Σε ένα 8850 της Nokia, έκανα χύμα τις φορτίσεις (συνήθως ο μέσος χρήστης αυτό κάνει). Το φόρτιζα όποτε να είναι (ήταν να πάω κάπου και άσχετα αν ήταν η μισή μπαταρία, εγώ το έβαζα να φορτίζει για να είναι γεμάτο κ.λ.π.) και δεν κράτησε πάνω από χρόνο η μπαταρία (άρχισε τα παλαβά της - έκλεινε μόνο του κλπ).

 

Στο Ρ800 τι κάνω 2,5 χρόνια τώρα:

 

- Τις 3-4 πρώτες φορτίσεις, τις έκανα αφού έκλεισε το κινητό μόνο του (και μετά το φόρτισα κλειστό).

 

- Το αφήνω 1 φορά τον μήνα (αν όχι παραπάνω) να τελειώσει η μπαταρία και να κλείσει μόνη της και μετά το φορτίζω κλειστό.

 

- Ζήτημα είναι να το έχω φορτίσει 4-5 φορές, όταν η μπαταρία του είναι στο 30% π.χ. Περιμένω να πάει κάτω απο το 10%.

 

Με αυτό τον τρόπο βλέπω ότι δεν τραβάει κανένα "ζόρι" μέχρι τώρα η μπαταρία (σαν καινούργια είναι). Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και το Firmware του κινητού (καλύτερη διαχείρηση ενέργειας).

 

Παίζει ρόλο και η μπαταρία προφανώς (δεν είναι όλες ίδιες ή μπορεί να έπεσα σε μπαταρία superman). Καλό είναι, να πειραματιστεί ο καθένας μόνος του με την μπαταρία γιατί ειλικρινά δεν βλέπω κάποιο εργοστασιακό στάνταρ στην διαχείρηση της μπαταρίας.

Συμφωνο και εγω το ιδιο κανω σε ολα τα κινητα που περνω και δεν εχω τα παραμικρα προβληματα και η μπαταριες μου κρατανε ποιο πολυ απο οτι λενε αλλοι εδω μεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω το 660 εδω και λιγο καιρο,λοιπον εκει που μο υπαρουσιαζει προβλημα ειναι μονο οταν το συνδεω με κινητα Nokia,μενει συνδμενο για λιγο και μετα αποσυνδεεται,τι μπορει να φταιει.
φταει η ασυμφωνια στο λογισμικο του τηλεφωνου φιλε μου,δοκιμασε να κανεις μια αναβαθμηση στο λογισμικο του τηλεφωνου. και για να εισαι σιγουροσς οτι το τηλεφωνο σου εχει την πιο προσφατη εκδοση ΠΡΩΤΑ θα πατησεις *#0000# και θα εμφανιστει η τρεχουσα εκδοση που διαθετει. μετα θα πας σε ενα νοκια service και θα ζητησεις να δεις εαν υπαρχει νεοτερη εκδοση. αν και δεν νομιζω να μην δουλευει γιατι και με τα παλαιοτερα τηλεφωνα της sonyericsson με τον ιδιο τροπο δουλευε το bluetooth δεν ηταν μονιμα συνδεμενο,συνδεοταν μονο σε εισερχομενη,η εξερχομενη κληση μετα την κληση αποσυνδεοταν και ηταν σε standby mode.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Έχω πειραματιστεί αρκετά με αυτό και έχοντας την μπαταρία του Ρ800 2,5 χρόνια περίπου, δεν έχει καμμία διαφορά στην απόδοση της τώρα, σε σχέση με την απόδοση που είχε ένα μήνα μετά την αγορά του. Κρατάει 3-4 ημέρες με τηλέφωνα και μηνύματα (όχι μεγάλης διάρκειας, αλλά αυτό γίνεται συνήθως τα τελευταία 2,5 χρόνια με αυτό το κινητό.

 

Είναι πολλές οι απόψεις σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να φορτίζει κανείς την μπαταρία. Σε ένα 8850 της Nokia, έκανα χύμα τις φορτίσεις (συνήθως ο μέσος χρήστης αυτό κάνει). Το φόρτιζα όποτε να είναι (ήταν να πάω κάπου και άσχετα αν ήταν η μισή μπαταρία, εγώ το έβαζα να φορτίζει για να είναι γεμάτο κ.λ.π.) και δεν κράτησε πάνω από χρόνο η μπαταρία (άρχισε τα παλαβά της - έκλεινε μόνο του κλπ).

 

Στο Ρ800 τι κάνω 2,5 χρόνια τώρα:

 

- Τις 3-4 πρώτες φορτίσεις, τις έκανα αφού έκλεισε το κινητό μόνο του (και μετά το φόρτισα κλειστό).

 

- Το αφήνω 1 φορά τον μήνα (αν όχι παραπάνω) να τελειώσει η μπαταρία και να κλείσει μόνη της και μετά το φορτίζω κλειστό.

 

- Ζήτημα είναι να το έχω φορτίσει 4-5 φορές, όταν η μπαταρία του είναι στο 30% π.χ. Περιμένω να πάει κάτω απο το 10%.

 

Με αυτό τον τρόπο βλέπω ότι δεν τραβάει κανένα "ζόρι" μέχρι τώρα η μπαταρία (σαν καινούργια είναι). Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και το Firmware του κινητού (καλύτερη διαχείρηση ενέργειας).

 

Παίζει ρόλο και η μπαταρία προφανώς (δεν είναι όλες ίδιες ή μπορεί να έπεσα σε μπαταρία superman). Καλό είναι, να πειραματιστεί ο καθένας μόνος του με την μπαταρία γιατί ειλικρινά δεν βλέπω κάποιο εργοστασιακό στάνταρ στην διαχείρηση της μπαταρίας.

 

Εγώ δεν ανέφερα απόψεις,αλλά επιστημονικά δεδομένα και στοιχεία από ειδικούς (δείτε π.χ. εδώ http://www.batteryuniversity.com/partone-21.htm)

και ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα βήμα για το FAQ μας...

Εδώ, θα χρειαστεί βοήθεια και από όλους τους κατόχους για να διορθωθεί και να συμπληρωθεί σωστά η λίστα.

Αυτό το κομμάτι είναι πολύτιμο όχι μόνο για εσωτερική μας χρήση, αλλά ελπίζω να λειτουργήσει αποτελεσματικά και σαν bug report προς την αγαπημένη μας SE, ώστε να δούμε όλα αυτά τα προβλήματα να διορθώνονται στις επόμενες αναβαθμίσεις!

 

 

Πολύ καλή ιδέα να οργανώσουμε ενα bug report το οποίο να στείλουμε στην SonyEriccson.

Μόνο να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι η τελευταία έκδοση firmware είναι η R1N005 και είναι πολύ πιθανό να έχουν διορθωθεί πολλά από αυτά.

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια μικρή βοήθεια:

 

έχω ένα Nokia 6230i και θέλω να αγοράσω είτε το ΗΒΗ-660 είτε το ΗΒΗ-600.

 

1. τα δύο αυτά BT-HF της SE δουλεύουν κανονικά με Nokia και αν ξέρει κανένας συγκεκριμένα με το 6230i ???

 

2. αν όντως δουλεύουν είναι αλήθεια ότι στο 660 δεν δουλέυει η αναγνώριση ??? (για τα Nokia μιλάω πάντα)

 

3. είναι αλήθεια ότι το 600 έχει σαφώς πιο καθαρό ήχο από το 660 ??? (στα samples των reviews του mobileburn αυτό τουλάχιστον φαίνεται)

 

Όποιος ξέρει κάτι από τα παραπάνω θα με βοηθούσε πολύ.

Ή και κάτι ακόμα σε σχέση με τη λειτουργία SE bluetooth HF με Nokia phones.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone 6, Apple iPhone 5, Apple iPhone 4, Apple iPhone 3GS, Samsung Galaxy S, Apple iPhone 3GS, Nokia 5530, Sony Ericsson G900, O2 XDA Ignito, HTC P3300, Nokia E51, Nokia N70, Nokia 6131, Sony Ericsson W800i, Samsung SGH-D500, Qtek 8020, Nokia 6230i, Samsung SGH-E700, Sony Ericsson T630, Nokia 7210, Nokia 8210, Panasonic GD90, Ericsson GF 768, Ericsson GA 628
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου,κατ'αρχην να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια. ο μονος λογος που εχω εμπειρια στα ακουστικα ειναι για τον λογο οτι εχω ουτε λιγο ουτε πολυ 7 ολα της sonyericsson HBH-65,200,600,30,35,660,662 και ολα συνεργαζονται με τα τηλεφωνα της ομονυμης εταιριας αριστα εκτος απο το ΗΒΗ-30 το οποιο με τα καινουργια τηλεφωνα της sonyericsson δεν ειναι απολυτα συμβατο γιατι εχει παλιο λογισμικο αλλα δουλευει βεβαια καλα παρα τα χρονια του. εχω και bluetooth adaptor στην σταθερη μου συνδεση στο σπιτι και (βλεπε λινκ) http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=110634 τωρα στο θεμα μας τα ακουστικα της sonyericsson ειναι πληρως συμβατα με της εξης μαρκες motorola,samsung,panasonic μιλαμε για το 200,660,662 δουλευει και η αναγνωριση κλησεων. τα νοκια (ανεξαρτητου μοντελου) δουλευουν πολυ καλα εκτος απο την αναγνωριση δεν ξερω γιατι ισως επειδη η νοκια ειναι αμεσως ανταγωνιστης της sonyericsson η επειδη το bluetooth chipset που δουλευει η νοκια ειναι εκδοσης 1.00 τελος παντων εαν θελεις την γνωμη μου να παρεις το ΗΒΗ-660 που ειναι η ποιοτητα του ηχου αριστη και διαρκεια μπαταριας περιπου 3 ημερες και σαν παλαιοτερο μοντελο ειναι και πιο φτηνο. απο την αλλη το 662 ειναι το ιδιο πραγμα εκτος οτι η μπαταρια μου κραταει 1 εβδομαδα!!!!! αλλα η ποιοτητα ηχου ειναι λιγοτερη παντως και τα 2 ειναι ιδια εκτος απο το χρωμα τους και οτι το 662 εχει και μετρητη κλησης δηλ, οταν τελιωσει η κληση σου σου δειχνει την διαρκεια της για 7 δευερολεπτα στην οθονη του κατα τ'αλλα ειναι ιδια. οτι και να παρεις θα φροντιζεις να το φορτιζεις τουλαχιστον καθε βδομαδα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ γιατι η μπαταριες τους εξασθενουν και δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης δηλαδη το πετας δεν τα επισκευαζει η sonyericsson εαν ειναι μεσα στην περιοδο εγγησης σου το αντικαθιστα με καινουργιο. ακομα η δυνατοτηες δεν σταματουν μονο στη χρηση του ακουστικου μονο με τηλεφωνα το 600 για παραδειγμα το εχω συνδεμενο με τον υπολογιστη μου σαν μικροφωνο και ακουστικο χωρις καλωδια και εκει... ελπιζω να σε καλυψα (εστω και λιγο) γιατι καθε μερα ανακαλυπτω και κατι καινουργιο. και να σειμειωθει οτι ολα τα ακουστικα μου τα εχω παρει απο την αγγλια πολλες φορες μεχρι και ενα χρονο νωριτερα απο οτι εχουν κυκλοφορησει εδω στην ελλαδα... αυτα για τωρα νιωσε ελευθερος να ρωτησεις οτι αλλο θελεις στο μελλον.

__________________

μην ψαχνεις να αγαπησεις κατι τελειο... αγαπησε κατι που δεν ειναι τελειο,και καντο τελειο

Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω update. Το κουμπί τροποποίση έχει εξαφανιστεί
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω update. Το κουμπί τροποποίση έχει εξαφανιστεί

 

Λογικό πέρασαν οι μέρες από την δημοσίευση του μηνύματος και τα μέλη δεν μπορούν να κάνουν τροποποίηση στα δικά τους post. Μόνο smod μπορεί να κάνει τροποποίηση. :!:

 

ΥΓ Δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνατε έτσι :p :O

Link to comment
Share on other sites

παντως ασχετα οτι το bt 660 δεν εχει πληρη συμβατοτητα με καποια nokia κινητα που το χω συνδεσει,μπορω να πω οτι ειναι απο τα καλυτερα bt που κυκλοφορουν στην αγορα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

pedia epeidh skeftomai na to agorasw 8elw na mou peite se poia nokia den kanei??

φιλε μου σε οποιο nokia και να το συνδεσα μου εκανε τα δικα του,τωρα τι να σου πω,και στο 8800 τα ιδια κανει και στο 6230i που ειχα τα ιδια εκανε και 1-2 φορες και στο k-750i.

παντως δεν πρεπει να φταιει το bt αλλα το κινητο.

τωρα εχω ενα jabra το οποιο πουλαω κιολας και δεν μου εχει ξεσυνδεθει καμια απολυτως φορα απο το κινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eγω δεν το αλλαζω με κανενα (που λεει ο λογος).

Ξερει καποιος να βοηθησει ομως την κατασταση;;;

Τις τελευταίες ημέρες το t 39 που εχω παρουσίασε το εξής πρόβλημα , χάνει το σήμα στα καλά καθούμενα συγκεκριμένα βγαίνει εκτός λήψης για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και τι να το κάνω?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lefkaditis, αυτό είναι κακό σημάδι. Μάλλον σε χτύπησε το πιο συχνό πρόβλημα των Τ39, ο ελαττωματικός πομποδέκτης. Και το κακό είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθεί ο πομποδέκτης, κατά κανόνα το κινητό αχρηστέυεται....

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι. Μάλλον θα πρεπει να το αποχαιρετήσεις το Τ39. Σε λίγο θα είναι μόνιμο το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lefkaditis, αυτό είναι κακό σημάδι. Μάλλον σε χτύπησε το πιο συχνό πρόβλημα των Τ39, ο ελαττωματικός πομποδέκτης. Και το κακό είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθεί ο πομποδέκτης, κατά κανόνα το κινητό αχρηστέυεται....

Μου είπαν οτι με 88 ευρώ (σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα ericsson)θα μου το αλλάξουν και θα μου δώσουν κάποιο ανακατασκευασμένο, το πρόβλημα βρίσκετε στο ολοκληρωμένο του πομποδέκτη.Δεν ξέρω αν κανένας ηλεκτρονικός μπορεί να βρεί το τσιπ και να μου το περάσει.Αλλά απ΄οτι μου άφησε να εννοηθεί ο υπάλληλος μάλλον θα μου το ξανακάνει...................

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις 88€ για την επισκευή αυτή. Το δικό μου Τ39 είχε αντικατασταθεί δύο φορές για αυτό ακριβώς το πρόβλημα.

Η αλλαγή μονο του πομποδέκτη ίσως γίνεται, αλλά μόνο απο κάποιον ηλεκτρονικό που ξέρει (φέξε μου και γλίστρισα δηλαδή) και όχι απο το service της SE επίσημα.

Σε ξένα forum είχα διαβάσει κάποτε οτι αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται γιατί το τσιπάκι του πομποδέκτη βρίσκεται ακριβώς κάτω απο το πλήκτρο ΝΟ. Καθώς απο εκεί ανοίγει και κλείνει το τηλέφωνο, η παρατεταμένη και δυνατή πίεση του πλήκτρου προκαλούσε την αποκόλλησή του απο την πλακέτα.

Η άλλη λύση είναι να "κανιβαλίσεις" ένα άλλο Τ39 μεταχειρισμένο (απο το ebay πχ) και να χρησιμοποιήσεις την πλακέτα του.

Κακά τα νέα δυστυχώς!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Για το ίδιο πρόβλημα ακριβώς, μου το αντικατέστησαν. Ήταν εντός εγγυήσεως φυσικά. Ευτυχώς. Τώρα να δώσεις σχεδόν 100€ για να πάρεις νέο Τ39 μου ακούγεται λίγο κουλό. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα σύγχρονο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να αγορασω το bluetooth της se αλλα εχω καπιες αμφιβολιες.

εχω να κανω 2 ερωτησεις ωστε να καταληξω στην αποφαση που θα παρω.

 

1. στην οθονη οταν με παιρνει καποιος θα εμφανιζεται το ονομα του ή ο αριθμος του εννοειται αν τον εχω αποθηκευσει στο τηλ.

2.η εμβελεια ειναι 10 μετρα?γιατι διαβασα στο site της se οτι ειναι 1 μετρο

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να αγορασω το bluetooth της se αλλα εχω καπιες αμφιβολιες.

εχω να κανω 2 ερωτησεις ωστε να καταληξω στην αποφαση που θα παρω.

 

1. στην οθονη οταν με παιρνει καποιος θα εμφανιζεται το ονομα του ή ο αριθμος του εννοειται αν τον εχω αποθηκευσει στο τηλ.

2.η εμβελεια ειναι 10 μετρα?γιατι διαβασα στο site της se οτι ειναι 1 μετρο

 

Θα εμφανίζεται τo όνομα εφόσον τo έχεις αποθηκευμένο στην μνήμη και τo έχεις καταχωρήσει με λατινικούς χαρακτήρες ή με την επιλογή γραμματοσειράς abc στα ελληνικά. Με τον δεύτερο τρόπο όμως θα έχεις πρόβλημα με την αναζήτηση στον τηλεφωνικό σου κατάλογο γιατί το κινητό την κάνει με βάση τους ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ίσος εδώ να παίζει ρόλο και το ποια συσκευή έχεις!!!

 

Εμένα με το W800 παίζει αρκετά καλά στα 10 μέτρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση και η εμφάνιση του ονόματος εξαρτάται από το κινητό.

Στο Κ700, για παράδειγμα, εμφανίζει τα ονόματα ακόμα και αν είναι γραμμένα ελληνικά (όχι abc), αλλά δεν κάνει scrolling κι έτσι βλέπεις μόνο τα 5 πρώτα γράμματα (ούτε και με λατινικούς κάνει scrolling)

Στο P910 εμφανίζει πάλι κανονικά τα ελληνικά και κάνει και scrolling, όλο το όνομα της επαφής.

Βέβαια όλα αυτά μπορούν να διορθωθούν με μια αναβάθμιση του firmware του κινητού.

Τέλος η εμβέλειά του είναι 10 μέτρα. Και δίχως παράσιτα και παραμορφώσεις στον ήχο, ακόμα και αν παρεμβάλονται αρκετά εμπόδια.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 κινητα το Κ700i και το 7710.στο 7710 θα κανει και γενικα σε αλλες μαρκες κινητων.απλη περιεργια.και στο 7710 να μην κανει δεν με νοιαζει τοσο.

τελικα απο οτι καταλαβα αξιζει.ευχαριστω.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...