Jump to content

Αγορά κινεζιάς με 200


jastonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

200. Είμαι διατεθειμένος να πάω και παρακάτω, και παραπάνω αν αξίζει η πρόταση!

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5.5"-6" με usable surface 75+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Κίνα!

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Η Πάτρα είναι επαρχία; :confused::confused:

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Όχι σε όλα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Σιχαίνομαι τα ελληνικά στο κινητό. Αγαπάω να περνάω custom roms όμως..

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Δεν θα γράψω, ούτε θα διαβάσω βιβλίο στο κινητό. Μια απλή οθόνη με καλύπτει.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Με ενδιαφέρει να μην λαγκάρει στα menu και στο browsing, άρα ταχύτητα πάνω απ' όλα. Gaming ελάχιστο έως μηδαμινό. Αυτονομία μια μέρα αρκεί. Η κάμερα σε κινέζικα των 200 ευρώ ξέρω ότι θα είναι φόλα, αλλά δεν θα με χαλάσει να είναι καλή μιας και έχω καλομάθει με το S6.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Galaxy S6. Ξέρω ότι τα κινέζικα θα είναι ίσως και χειρότερα από το S6 σε πολλά πράγαματα, αλλά α. Το βαρέθηκα, β. Φορτίζω κάθε 6 ώρες πλέον, γ. Θέλω μεγαλύτερη οθόνη

 

edit: Το Meizu M6S μου φάνηκε όμορφο, στα 170 ευρώ και Redmi 5 Plus στα 155.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνε ένα κόπο και βάλτα σε σειρά προτεραιότητας στην ερώτηση 8. Αλλα κινέζικα έχουν καλύτερη και άλλα χειρότερη κάμερα... και επειδή βλέπω δεν έχεις πρόβλημα με customies, κάποιες απογειώνονται με τη κάμερα του pixel (πχ δες δειγματα mi max 2 με τίτλο ποια κάμερα τραβήχτηκε Mi Max 2 )

 

Όσον αφορά την 800αρα νομίζω θα είσαι οκ. Ειδικά αν εισαι cosmote.

 

Αν κατάλαβα καλά θα το αγοράσεις από Κίνα;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνε ένα κόπο και βάλτα σε σειρά προτεραιότητας στην ερώτηση 8. Αλλα κινέζικα έχουν καλύτερη και άλλα χειρότερη κάμερα... και επειδή βλέπω δεν έχεις πρόβλημα με customies, κάποιες απογειώνονται με τη κάμερα του pixel (πχ δες δειγματα mi max 2 με τίτλο ποια κάμερα τραβήχτηκε Mi Max 2 )

 

Όσον αφορά την 800αρα νομίζω θα είσαι οκ. Ειδικά αν εισαι cosmote.

 

Αν κατάλαβα καλά θα το αγοράσεις από Κίνα;

 

Έφτιαξα τις προτεραιότητες.

 

Wind είμαι αλλά αν είναι dual ίσως χρησιμοποιήσω μια κάρτα cosmote για ίντερνετ.

 

Προτιμώ κίνα να μου έρθει πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 ευρω εχει και εδω καλες Επιλογές,δεν καταλαβαινω γιατι θες να πάρεις απο Κίνα..Δες το j7 2017

 

Ενημερωτικά το παλιό S6 έχει κοντά διπλάσιο σκορ στο Antutu από το J7... To ξέρω πως τα benchmarks δεν είναι απόλυτο κριτήριο επιλογής και πολλές φορές όσον αφορά καθημερινή χρήση, δε λένε και τίποτα, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το παλιό S6 έχει κοντά διπλάσιο σκορ στο Antutu από το J7... To ξέρω πως τα benchmarks δεν είναι απόλυτο κριτήριο επιλογής και πολλές φορές όσον αφορά καθημερινή χρήση, δε λένε και τίποτα, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο;;;

 

Εχεις δικιο φιλε μου,το ειδα αφου το έγραψα (οτι εχει το s6) μετα ομως είδα οτι θελει κατι απο 5.5 και ανω συν του οτι θελει μια κινεζια των 200 κιόλας,οποτε ειπα να τον σώσω :D..Συμφωνώ στο οτι θα χασει σε ταχύτητα,αλλα δεν νομιζω να ειναι αντιληπτό στη χρήση..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου,το ειδα αφου το έγραψα (οτι εχει το s6) μετα ομως είδα οτι θελει κατι απο 5.5 και ανω συν του οτι θελει μια κινεζια των 200 κιόλας,οποτε ειπα να τον σώσω :D..Συμφωνώ στο οτι θα χασει σε ταχύτητα,αλλα δεν νομιζω να ειναι αντιληπτό στη χρήση..

 

Σιγά βρε άνθρωπε, δε θα βγουν ραδιενεργοί κροκόδειλοι από τη λεκάνη της τουαλέτας του για να τον φάνε αν πάρει κινέζικο :p

 

Στα σοβαρά τώρα, προτείνω το mi max 2. Καλό, χρυσό το j7 αλλά σαν μετάβαση από s6 δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είπα αν είναι καλό ή αν αξίζει το J7... Για κάποιους λόγους (βλ. όνομα, amoled οθόνη και ίσως κάμερα για την οποία δεν έχω άποψη), ίσως είναι overall καλή επιλογή στα χρήματά του...

Από εκεί και πέρα συνεχίζω να πιστεύω ότι για τον φίλο που προέρχεται από S6 και έχει priority την ταχύτητα, δεν ενδείκνυται για μετάβαση...

Και δεν ξέρω και αν υπάρχει και συσκευή σε αυτά τα λεφτά που να μην του κακοφανεί μετά από S6...

Χίλιες φορές καλύτερα κανένα από τα γνωστά Χiaomi (Μi Max, Mi A1 πχ) παρά το J7... Toυλάχιστον με Xiaomi θα χάσει μπορεί και πολύ σε κάμερα (ξαναλέω ότι για κάμερες δεν έχω άποψη), αλλά σε καθημερινή χρήση και ταχύτητα είναι σίγουρα ανώτερα από το J7 και θα κερδίσει και σε αυτονομία και σε custom roms που όπως λέει τον ενδιαφέρουν... Αν και πάλι θα είναι κάτω από το S6...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίζεις με customies, το Mi Max 2 τα πάει εξαιρετικά με gcam και πολύ καλύτερα από J7 (έχω βάλει δείγματα παραπάνω).

 

Κατα τα άλλα, εφόσον σε νοιάζει η ταχύτητα νομίζω καλύτερα να πας προς leeco, δηλαδή είτε le pro 3 είτε le max 2. Το πρώτο έχει μεγάλη μπαταρία. Το δεύτερο έχει οθονάρα και εξαιρετική κάμερα αν βάλεις gcam (βλέπε εδώ δειγματα με τίτλο hdr+ Le max 2 ) με ένα όμως ερωτηματικό όσον αφορά το δαχτυλικό. Με αυτά που γράφεις πιστεύω οτι θα σου ταιριάζει καλύτερα το le pro 3.

 

Αν πάλι μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, πάρε το mi note 3 στα 250 ευρώ. Έχει την καλύτερη ισορροπία σε αυτονομία, κάμερα και ταχύτητα που ακόμα και χωρίς πειράγματα είναι εξαιρετικό κινητό.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από τα 200 μέχρι τα 250 υπάρχει μια διαφορά παιδιά... Αν μπορεί να ανέβει και βρει το Note 3 εκεί σε αυτή την τιμή, δεν το συζητάμε... Είναι πολύ καλή επιλογή! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πρότεινα και κινητά στο budget του (le pro 3, le max 2). Αλλά επειδή γράφει στην αρχή ότι μπορεί και να ανέβει σε εξαιρετική περίπτωση του το γραψα ως εναλλακτική.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος αν αξίζει να φύγει από s6 για να πάει σε redmi. Σίγουρα θα εχει τεράστια αυτονομία αλλά ως εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Καταρχάς, καλά το έπιασε ο φίλος. Από S6 να πάω σε J7 ούτε και να με πληρώνανε. Έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου, κυρίως ναυαρχίδες/high-end και θα ήμουν τρελός να πάω σε Mid-range Samsung κινητό. Αυτά καλά είναι για άλλες περιπτώσεις.

 

Σχεδόν με πείσατε για Mi Note 3. Θα το αγόραζα άμεσα, αν είχε καλύτερο bezel/screen ration θα το χτυπούσα. Αυτή την στιγμή είμαι μεταξύ Xiaomi Redmi Note 5 Pro αν αποφασίσω να περιμένω, ή Mi Note 3 vs Redmi 5 Plus που παρότι είναι σχεδόν downgrade, είναι αρκετά όμορφο, θα έλεγα ίσως και λίγο διαφορετικό από τα περισσότερα design που κυκλοφορούν, και μεγάλη οθονίτσα που έχω να δω από εποχές 2014 που είχα το LG G3 και Note 4.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, μιλάμε για αναλογία 18:9. Δηλάδή ειναι σαν 5,5αρα οθόνη αλλά με τραβηγμένη την μια πλευρά.

 

Τσέκαρε και τα leeco που έγραψα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, μιλάμε για αναλογία 18:9. Δηλάδή ειναι σαν 5,5αρα οθόνη αλλά με τραβηγμένη την μια πλευρά.

 

Τσέκαρε και τα leeco που έγραψα. ;)

 

Πήγα να αγοράσω το Mi Note 3... κάτι έγινε, έκλεισα όλα τα tabs, μετά ξενέρωσα, και πήγα να αγοράσω το Redmi 5 Plus με το σκεπτικό να το πουλήσω όταν βγει το 5 Pro. Τώρα κοιτάω τα Le Eco, και φαίνονται πολύ τούμπανα για τα λεφτά τους. Ποιο είναι το catch;; Πέραν του ότι φαίνονται λίγο ασχημούτσικα και έχουν και αυτά κακό screen/bezel ratio;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι και τόσο υποβάθμιση η μετάβαση από s6 σε redmi note 5 pro. Ψάξε και το zte axon 7 που υπήρχε σε προσφορά τον τελευταίο καιρό

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αγοράσω το Mi Note 3... κάτι έγινε, έκλεισα όλα τα tabs, μετά ξενέρωσα, και πήγα να αγοράσω το Redmi 5 Plus με το σκεπτικό να το πουλήσω όταν βγει το 5 Pro. Τώρα κοιτάω τα Le Eco, και φαίνονται πολύ τούμπανα για τα λεφτά τους. Ποιο είναι το catch;; Πέραν του ότι φαίνονται λίγο ασχημούτσικα και έχουν και αυτά κακό screen/bezel ratio;

 

Το catch ειναι το software αφού δεν έχουν official υποστήριξη. Έχουν ομως πολυ καλή υποστήριξη από τον "δικο μας" Crisbal (κοίτα τα αντίστοιχα threads) με πολύ καλές roms αλλά και αρκετούς developers στο xda. Οπότε εφόσον ασχολείσαι με custom roms δεν νομίζω να χεις θέμα.

 

Στο le max 2 έχει ενα σχετικά υψηλό failure rate το δακτυλικό (αυθαίρετα θα έλεγα ενα 10%). Οπότε αν πάρεις le max 2 πες οτι το παίρνεις χωρίς δακτυλικο για να μην ξενερώσεις στη περίπτωση που είσαι άτυχος. Αν πάλι ειναι σημαντικό για σένα και δεν θες να ρισκάρεις πάρε το le pro 3.

 

Υπόψιν τα leeco δεν παίρνουν sd.

Link to comment
Share on other sites

Σε mid range κινεζικο λοιπον..Εγω νομιζω πως απο s6 σε redmi 5 plus/pro μεγαλη υποβάθμιση..Χανεις amoled,χανεις κάμερα και δεν ξερω τι κερδίζεις μονο μεγεθος οθονης αλλα και παλι χανεις απο αναλογία..Εγω στη θεση θα περιμενα και οσο το εκανα αυτο θα ανεβαζα και το budget!!Ετσι μονο θα κανεις αναβάθμιση!
Link to comment
Share on other sites

Το χάνεις σε καμερα που λες, δε το χω και τόσο σίγουρο.. Μιλάμε για τη τις κάμερες all around

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίζεις με customies, το Mi Max 2 τα πάει εξαιρετικά με gcam και πολύ καλύτερα από J7 (έχω βάλει δείγματα παραπάνω).

 

Κατα τα άλλα, εφόσον σε νοιάζει η ταχύτητα νομίζω καλύτερα να πας προς leeco, δηλαδή είτε le pro 3 είτε le max 2. Το πρώτο έχει μεγάλη μπαταρία. Το δεύτερο έχει οθονάρα και εξαιρετική κάμερα αν βάλεις gcam (βλέπε εδώ δειγματα με τίτλο hdr+ Le max 2 ) με ένα όμως ερωτηματικό όσον αφορά το δαχτυλικό. Με αυτά που γράφεις πιστεύω οτι θα σου ταιριάζει καλύτερα το le pro 3.

 

Αν πάλι μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, πάρε το mi note 3 στα 250 ευρώ. Έχει την καλύτερη ισορροπία σε αυτονομία, κάμερα και ταχύτητα που ακόμα και χωρίς πειράγματα είναι εξαιρετικό κινητό.

 

 

η Gcam που λες παιζει σε Redmi note 4 Αντρεα..? υπαρχει λινκ να την περασω για δοκιμη..? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...