Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα. παρηγγειλα απο το gear best κατι bands οχι τρομερο κοστος στις 02/03 εφυγαν απο κινα. εχω και φωτο. μεατ το tracking βγαζει αυτα:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RF319713409SG

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 04-03-2015 16:54 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-03-2015 08:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 25-03-2015 08:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-03-2015 15:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

- ERROR SCAN - ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΚΑΝΑΡΙΣΤΕΙ 27-03-2015 15:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 01-04-2015 04:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

τι κανω? πηρα τηλ στα ελτα στο 800.. και μου ειπε οτι γινεται επιστροφη. τι κανω? μιλαω με αεροδρομιο? μιλαω με κινεζο? με paypal? η απλα περιμενω? 25/02 παραγγελια. Ευχαριστω. Δημητρης Θεσσαλονικη

Πολύ περίεργο. Το λόγο ζήτησες να στον πουν? Πες ότι δεν θέλεις επιστροφή και ότι θες να παραλαβεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα και μου ειπαν οτι εφυγε για σινγκαπουρη. Δεν ειχε αιτιολογια απλα δεν ειχε λεει ευδιακριτο παραληπτη και δεν μπορουσε να προωθηθει σε αλλο Κ.Δ. και ισως να ηταν και η συσκευασια ελλατωματικη. Δεν ξερω τι να πω..Τωρα να ανοιξω dispute? H να μιλησω με το gearbest?
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα και μου ειπαν οτι εφυγε για σινγκαπουρη. Δεν ειχε αιτιολογια απλα δεν ειχε λεει ευδιακριτο παραληπτη και δεν μπορουσε να προωθηθει σε αλλο Κ.Δ. και ισως να ηταν και η συσκευασια ελλατωματικη. Δεν ξερω τι να πω..Τωρα να ανοιξω dispute? H να μιλησω με το gearbest?

 

πολυ παραξενο αυτο μου φαινεται απο gearbest εχω παρει αρκετα και ολα στη ωρα τους !!!

επισης καθε φορα ειχα και φωτο του πακετου με το ονομα-διευθυνση κλπ και το tracking πανω !!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα και μου ειπαν οτι εφυγε για σινγκαπουρη. Δεν ειχε αιτιολογια απλα δεν ειχε λεει ευδιακριτο παραληπτη και δεν μπορουσε να προωθηθει σε αλλο Κ.Δ. και ισως να ηταν και η συσκευασια ελλατωματικη. Δεν ξερω τι να πω..Τωρα να ανοιξω dispute? H να μιλησω με το gearbest?

Πρώτα μίλησε μαζί τους, αν δεν υπήρχε ευδιακριτος παραλήπτη είναι δική τους ευθύνη και σίγουρα όχι δική σου. Να θυμάσαι το όριο των 45 ημερών. Γνώμη μου να ζητήσεις refund και όταν επιστραφούν τα χρήματα σου να κάνεις νέα παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα και μου ειπαν οτι εφυγε για σινγκαπουρη. Δεν ειχε αιτιολογια απλα δεν ειχε λεει ευδιακριτο παραληπτη και δεν μπορουσε να προωθηθει σε αλλο Κ.Δ. και ισως να ηταν και η συσκευασια ελλατωματικη. Δεν ξερω τι να πω..Τωρα να ανοιξω dispute? H να μιλησω με το gearbest?

 

Το αντικείμενο επιστρέφει γιατί τα αναγραφομενα στοιχεία ήταν λάθος, τώρα μπορείς, αφού έχεις τρανκ, να περιμένεις να πάει πίσω και να του πεις να το ξανά στείλει. Η προθεσμία του παυπαλ πλέον είναι στους έξη μηνες (180μερες)

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο επιστρέφει γιατί τα αναγραφομενα στοιχεία ήταν λάθος, τώρα μπορείς, αφού έχεις τρανκ, να περιμένεις να πάει πίσω και να του πεις να το ξανά στείλει. Η προθεσμία του παυπαλ πλέον είναι στους τρεις μηνες (180μερες)

 

60 μερες έχεις σε εσας ο μήνας; :lol::p

Link to comment
Share on other sites

60 μερες έχεις σε εσας ο μήνας; :lol::p

Διορθώθηκε

 

 

Σορρυ το λαθος ειναι οι μηνες που ειναι 6

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα μίλησε μαζί τους, αν δεν υπήρχε ευδιακριτος παραλήπτη είναι δική τους ευθύνη και σίγουρα όχι δική σου. Να θυμάσαι το όριο των 45 ημερών. Γνώμη μου να ζητήσεις refund και όταν επιστραφούν τα χρήματα σου να κάνεις νέα παραγγελια

 

Καλημέρα σε όλους. Ακούω συνέχεια αυτό για το όριο των 45 ημερών και δεν καταλαβαίνω τι είναι. Εχει να κάνει με το paypal? έχει να κάνει με επιστροφή χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ακούω συνέχεια αυτό για το όριο των 45 ημερών και δεν καταλαβαίνω τι είναι. Εχει να κάνει με το paypal? έχει να κάνει με επιστροφή χρημάτων?

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πλέον 180 ημέρες το όριο του PayPal, οπότε μην αγχώνεσαι τόσο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα ένα κινητό στις 19 Μαρτίου!Σήμερα στο 17tracknet μου γράφει αυτό"Origin Country - Cache Time"!Ξέρει κανείς τι σημαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα ένα κινητό στις 19 Μαρτίου!Σήμερα στο 17tracknet μου γράφει αυτό"Origin Country - Cache Time"!Ξέρει κανείς τι σημαίνει?

Ότι το site των ελτα έχει πρόβλημα... Δοκίμασε αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δέμα 15 δολλαρίων μπήκε τελωνείο. :lol::lol: Και 10ε να μου ζητήσουν θα το βάλω να πάει πίσω.

 

http://prntscr.com/6p769z

Πώς γίνεται να γράφει για υψηλή αξία, όταν μιλάμε για 15$;

Έχουν τρελαθεί;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να γράφει για υψηλή αξία, όταν μιλάμε για 15$;

Έχουν τρελαθεί;

 

μαζευουν να πληρωσουν το ΔΝΤ :rolleyes:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 14 μέρες στο Αεροδρόμιο Αθηνών, ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), σήμερα. Απ'ότι διαβάζω δεν έχει κάτσει κανένα άλλο τόσο πολύ στο αεροδρόμιο..Και κατευθύνεται Θεσσαλονίκη. Αχ, να μη μπει τελωνείο και καθυστερήσει κι άλλο..!!!
Link to comment
Share on other sites

14 μέρες τις βρίσκω υπερβολικές όταν εμένα έχει κάτσει μια βδομάδα και με έχει φάει η ανυπομονησία.
Link to comment
Share on other sites

14 μέρες τις βρίσκω υπερβολικές όταν εμένα έχει κάτσει μια βδομάδα και με έχει φάει η ανυπομονησία.

 

Σ'εμένα το λές? Εφαγα τα νύχια μου τόσες μέρες. Ειδικά όταν έβλεπα δέματα αλλων να φεύγουν σε 2-3 μέρες απο το αεροδρόμιο. Ηρέμησα όταν κάποιος ανέφερε τόσο μεγάλη αναμονή και για το δικό του δέμα. Αλλιώς αύριο θα ξεκινούσα τα τηλέφωνα...

Απ'ότι κατάλαβα, υπάρχει ένα 5% περίπου που έχει μεγαλη αναμονή στο αεροδρόμιο.

Τώρα για το τελωνείο ακούω οτι κάτι παίζει με τη Θεσσαλονίκη και παρα πολλά δέματα πήγαν στο εκεί την τελευταία εβδομάδα. Αν είναι έτσι δεν το βλέπω να το παίρνω πριν το Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παραγγελία στις 19 Μαρτίου απο Κίνα και στο 17tracknet!Ξέρει κανείς τι είναι αυτό που μου γράφει?"Destination Country - Tracking Consuming: 811 ms - Go to official website

2015-03-21 13:43

 

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Cache Time:2015-04-05 18:39 - Go to official website

2015-03-23 13:43

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-21 13:43

 

Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω ανα δεμα με singapore post με tracking RF322041005SG αλλα δε εχει ερθει ακομα.

 

στο site ton ελτα γραφει

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:05 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

ενω στο sin post tracking λεει

 

Mar 19, 2015 03:05pm

Despatched to overseas (Country code: GR), Despatched to Overseas Postal Admin (From SG/SIN to GR/ATH)Singapore Post

Mar 17, 2015 03:05pm

Received from Customer, Received from CustomerSingapore Post

 

το δεμα πουθενα!!!! στα ελτα δε θε επρεπε να λεει και

Αποσταλεί στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

 

να κανω dispute. εντωμεταξυ παρελαβα σημερα δεμα με ημερομηνια αποστολης 23-3-2015 με china post! και το αλλο με αποστολη 17-3-2015 αφαντο

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω ανα δεμα με singapore post με tracking RF322041005SG αλλα δε εχει ερθει ακομα.

 

στο site ton ελτα γραφει

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:05 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

ενω στο sin post tracking λεει

 

Mar 19, 2015 03:05pm

Despatched to overseas (Country code: GR), Despatched to Overseas Postal Admin (From SG/SIN to GR/ATH)Singapore Post

Mar 17, 2015 03:05pm

Received from Customer, Received from CustomerSingapore Post

 

το δεμα πουθενα!!!! στα ελτα δε θε επρεπε να λεει και

Αποσταλεί στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

 

να κανω dispute. εντωμεταξυ παρελαβα σημερα δεμα με ημερομηνια αποστολης 23-3-2015 με china post! και το αλλο με αποστολη 17-3-2015 αφαντο

 

ειναι συχνο φαινομενο να μην βγαζει το site των ελτα την αντίστοιχη ενημερωση.

θα το βγαλει ταυτοχρονα οταν φτασει Ελλαδα.

εισαι παρα πολυ νωρις για dispute.

κατω απο 30 ημερες μην περιμενεις τιποτε πλεον απο κινα.

εκτος και τυχεις στο 1% ( τυχερων) αυτων που παραλαμβανουν σε 15-18 ημερες :D

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μεγαλες καθυστερησεις στο αεροδρομιο τελευταια. wtf

Σε 2 δεματα πριν 1 μηνα, μετα απο 1 μερα εφευγαν απο το αεροδρομιο . Τωρα ενα δεμα (μια θηκη κινητου αξιας 8 ευρω) εχει κατσει 6 μερες ατο αεροδρομιο (αφιξη στην χωρα προορισμου μενει κολλημενο 6 μερες τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα σήμερα επιτέλους. Είχα κάνει την παραγγελία στις 10/3.

Εμεινε 14 μέρες στο αεροδρόμιο (για να με σκάσει)

τελικά ήρθε στη Θεσσαλονίκη, χωρίς τελωνείο και το πήρα σήμερα.

Απο Gearbest με Ολλανδικό.

 

Καλό Πάσχα σε όλους και καλή υπομονή σ'αυτούς που περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...