Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου βγαζει

2015-01-22 15:11

 

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2015-01-20 09:58

 

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange

2015-01-10 15:09

 

επομενωs ποτε το περιμενω θεσσαλονικη?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, καταρχας ειμαι καινουργιο μελος και μιας και ειδα πως δε μπορω να κανω δικη μου ξεχωριστη δημοσιευση για ενα ζητημα που με απασχολει σκεφτηκα να το γραψω εδω...Εχω παραγγειλει ενα μπλουζακι απο Αμερικη εδω και 11 μερες, αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο, ειναι οτι αυτη ειναι η 5η μερα που δεν εχω ενημερωση για την εξελιξη του. Παρακολουθω την εξελιξη του απο την ιστιοσελιδα του αμερικανικου ταχυδρομειου με το tracking number που μου εδωσαν, και μου λεει ακομη οτι ''The item has departed a transfer airport in Athens, Greece...it is currently in transit to the destination''. Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει σε αυτη την περιπτωση? Τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Εάν το δέμα έρχεται με το αμερικάνικο ταχυδρομείο (USPS), το tracking # δίνει στοιχεία μέχρι να βγει το δέμα από την Αμερική προς Ευρώπη.

Από εκεί μπορείς να το παρακολουθεί μόνο μέσω των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι μολις το εκανα και μου εβγαλε μονο 2 πληροφοριες, για τις ημερομηνιες που το δεμα ηταν ακομη Αμερικη, οτι ναναι. Εχω μια ανησυχια οτι εχει χαθει γιατι το παρηγγειλα με 1st Class Priority Mail, και αυτος απο τον οποιο το παρηγγειλα μου ειπε οτι ειναι μερικες χωρες, 5-6 δηλαδη στις οποιες υπαρχει υψηλο ρισκο να χαθει (50/50 πιθανοτητες) και μια απο αυτες ειναι και η Ελλαδα, φυσικα. Μπορουσα να εχω βεβαια να το εχω κατοχυρωμενο αν πληρωνα κι αλλα λεφτα για μεταφορικα (μεσω Express Mail International), αλλα παει πολυ σε αυτη την περιπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς (ακόμη), γιατί τα δέματα από την Αμερική κάνουν μεγάλη διαδρομή, μέσω Ευρώπης, όταν φτάσουν στην Ευρώπη.

Οι 11 μέρες που γράφεις, από την παραγγελία, είναι λίγες.

Υπομονή ...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι μενω και μακρια απο Αθηνα οποτε ας περιμενουμε λιγο παραπανω :P Μου ειχαν πει οτι απο Αθηνα τα φερνουν τα δεματα μεσα σε 3 εργασιμες μερες γι αυτο απορησα.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εφοσον ειχε φυγει απο το αεροδρομιο της Αθηνας πριν 5 μερες, εγω τωρα πως μπορω να μαθω που βρισκεται εφοσον δε μπορω να το παρακολουθησω με το tracking number??
Link to comment
Share on other sites

Φίλος παρήγγειλε ένα κινητό από την Κίνα. Το tracking number δείχνει dispatched to overseas, Εδώ και 6-7 μέρες που σημαίνει ότι έχει φτάσει Ελλάδα περιμένοντας στο αεροδρόμιο. Πόσες εργάσιμες θα πρέπει να πάρει κανονικά η καταγραφή, η μεταφορά στα ΕΛΤΑ, και η παράδοση?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις αν ξερει καποιος ας μου πει, εγω που μενω Ορεστιαδα, σε ποσες μερες θα φτασει στο περιπου το δεμα που ερχεται απο Αθηνα με Ελτα?
Link to comment
Share on other sites

Φίλος παρήγγειλε ένα κινητό από την Κίνα. Το tracking number δείχνει dispatched to overseas, Εδώ και 6-7 μέρες που σημαίνει ότι έχει φτάσει Ελλάδα περιμένοντας στο αεροδρόμιο. Πόσες εργάσιμες θα πρέπει να πάρει κανονικά η καταγραφή, η μεταφορά στα ΕΛΤΑ, και η παράδοση?

 

Despatched =αναχωρησε arrived=εφτασε καπου μπερδευτηκες μηπως?

 

Tasos 24 κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια.Δεμα μου που ανοιχτηκε 13/1 εφτασε στα χερια μου 21/1 θεσσαλονικη.Εχω παραλαβει και σε 3 μερες

Edited by efmakis
Link to comment
Share on other sites

Despatched =αναχωρησε arrived=εφτασε καπου μπερδευτηκες μηπως?

 

Tasos 24 κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια.Δεμα μου που ανοιχτηκε 13/1 εφτασε στα χερια μου 21/1 θεσσαλονικη.Εχω παραλαβει και σε 3 μερες

Σύμφωνα με τον οδηγό εδώ στο φόρουμ, αναφέρεται dispatched μέχρι να γίνει η καταγραφή στο αεροδρόμιο, οπότε και επιβεβαιώνεται η άφιξη, βγαίνει το arrived... Ξέρει κανείς ένα λογικό διάστημα?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

9/1 παραγγελία, 15/1 έφυγε από Ολλανδία και το ολλανδικό ταχυδρομείο το έχει από τις 16/1 ότι έφτασε Ελλάδα

 

Τα ΕΛ.ΤΑ το έχουν ακόμα στην Ολλανδία, και έχουμε...24/1! Δηλαδή 8 μέρες αφού έφτασε δε το έχουν καν καταχωρημένο;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

9/1 παραγγελία, 15/1 έφυγε από Ολλανδία και το ολλανδικό ταχυδρομείο το έχει από τις 16/1 ότι έφτασε Ελλάδα

 

Τα ΕΛ.ΤΑ το έχουν ακόμα στην Ολλανδία, και έχουμε...24/1! Δηλαδή 8 μέρες αφού έφτασε δε το έχουν καν καταχωρημένο;

Δεν μετράνε τα σαββατοκύριακα... Λογικά σε ίδια κατάσταση είναι και του φίλου μου. Τραγικό το να κάθονται έτσι τα δέματα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και σε εμενα τα ιδια, το αμερικανικο ταχυδρομειο μου δειχνει οτι εφτασε Αθηνα εδω κ 5 μερες, και το Ελληνικο μου λεει οτι εχει κανει αφιξη στο αεροδρομιου του Μαιαμι, χαχαχ αστα να πανε, και δε ξερω πως θα μπορεσω να μαθω σχετικα με το δεμα και το που βρισκεται.
Link to comment
Share on other sites

9/1 παραγγελία, 15/1 έφυγε από Ολλανδία και το ολλανδικό ταχυδρομείο το έχει από τις 16/1 ότι έφτασε Ελλάδα

 

Τα ΕΛ.ΤΑ το έχουν ακόμα στην Ολλανδία, και έχουμε...24/1! Δηλαδή 8 μέρες αφού έφτασε δε το έχουν καν καταχωρημένο;

Δώσε μας τα στοιχεία τι γράφουν, να σου πούμε τι ισχύει.

Πάντως αποκλείεται σε 1 μέρα να φτάσει Ελλάδα από Ολλανδία.

Φιλε και σε εμενα τα ιδια, το αμερικανικο ταχυδρομειο μου δειχνει οτι εφτασε Αθηνα εδω κ 5 μερες, και το Ελληνικο μου λεει οτι εχει κανει αφιξη στο αεροδρομιου του Μαιαμι, χαχαχ αστα να πανε, και δε ξερω πως θα μπορεσω να μαθω σχετικα με το δεμα και το που βρισκεται.

Και εσύ το ίδιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα απο Γερμανια με deutsche post το οποιο σταλθηκε στις 7/1 ενω η τελευταία ενημέρωση ηταν 9/1 οπου λεει στο γερμανικό παντα site οτι παραδόθηκε στο international logistics center Frankfurt για να προωθηθεί στη χωρα προορισμου. Εκτοτε τιποτα παραπανω και εννοειται στο elta.gt τπτ απολυτως για το συγκεκριμενο tracking number. Τι μπορω να κανω ρε παιδια με την περιπτωση αυτη? Πανε δυομιση βδομαδες τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Mηπως παρακαλω γνωριζει καποιος πως μπορω να μαθω που βρισκεται το δεμα μου? Εχει ερθει Αθηνα απο τις 20 του μηνος, απο τα ΕΛΤΑ δε μπορω να το παρακολουθησω με το tracking number με το οποιο το παρακολουθουσα οταν ηταν Αμερικη...τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Mηπως παρακαλω γνωριζει καποιος πως μπορω να μαθω που βρισκεται το δεμα μου? Εχει ερθει Αθηνα απο τις 20 του μηνος, απο τα ΕΛΤΑ δε μπορω να το παρακολουθησω με το tracking number με το οποιο το παρακολουθουσα οταν ηταν Αμερικη...τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση?

 

υπομονη !

εμενα εφτασε αθηνα απο τις 11-1-2015 και ακομα τιποτα...

κωλοβαρανε για να δικαιολογησουν την μειωση υπαλληλων?

ποιος ξερει...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πω ασε, λαμβανεις τουλαχιστον καμια ενημερωση για το που βρισκεται η απλα θα περιμενεις μεχρι μια μερα να ερθει στην πορτα σου? :P
Link to comment
Share on other sites

Mηπως παρακαλω γνωριζει καποιος πως μπορω να μαθω που βρισκεται το δεμα μου? Εχει ερθει Αθηνα απο τις 20 του μηνος, απο τα ΕΛΤΑ δε μπορω να το παρακολουθησω με το tracking number με το οποιο το παρακολουθουσα οταν ηταν Αμερικη...τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση?

Αν δεν γνωρίζουν τα ίδια θα ΕΛΤΑ, ποιος άλλος μπορεί να ξέρει; Ο Θεός;

Αφού είναι με tracking, μην ανησυχείς, δεν χάνεται.

Υπομονή, από Δευτέρα μπορεί να βγει ενημέρωση.

Απο εδώ και πέρα, μόνο στο site των ΕΛΤΑ κοίτα για νέα, αφού ξέρεις ότι έφτασε ΑΘΉΝΑ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εμενα δε μου αρεσει να αφηνω τα πραγματα στην τυχη τους κι οταν μαλιστα εχεις πληρωσει κιολας για κατι..τι θα πει δε ξερουν τα ΕΛΤΑ? αυτοι δε τα μεταφερουν? και οι ενημερωσεις των ΕΛΤΑ για το δεμα εχουνε μεινει πολυ πισω, αφου δεν ελεγε καν οτι ειχε φτασει Αθηνα, ενω στο αμερικανικο ταχυδρομειο ελεγε οτι αναχωρησε απο το αεροδρομιο της Αθηνας (departed a transfer airport in Athens). Γι'αυτο ρωταω αν ξερει καποιος, υπομονη θα κανω αλλα και απο την αλλη θελω να παρω καπου τηλεφωνο για να μου δωσουν πληροφοριες αλλα που!?!...Επισης το παρηγγειλα με 1st Class Priority Mail και αυτος απο την εταιρια που το πηρα μου ειπε οτι υπαρχουν μερικες πιθανοτητες να χαθει το δεμα με αυτο τον τροπο μεταφορας σε μερικες χωρες, οπως ειναι και η Ελλαδα, αλλα το διαλεξα ετσι γιατι ειχε λιγοτερα μεταφορικα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...