Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα,

παραγγειλα απο Aliexpress το lenovo a850+, το έστειλαν με Μαλαισιανό Ταχυδρομείο!!!!Απο τις 22/5 μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα: 2014-05-22 12:10, Dispatch Pre-Alert 21/05/2014, MPC PMIH (KLIA).

Μήπως πρεπει να αρχίζω να ανησυχώ? Κάπου διάβασα οτι ύπαρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες και δεν αποστέλουν προιόντα που έχουν μπαταρίες.ισχύει κάτι τέτοιο?

 

αν πας στο φορουμ της fast tech θα δεις ότι πολλά άτομα που αναφέρουν το ίδιο με σένα (pre-alert), παραλαμβάνουν κανονικά

 

Καλημέρα,

Εχω παραγγείλει ένα μικρο πακετακι από Ισραηλ και ενώ ο ανθρωπος το εστειλε κανονικα με tracking Number, το δεμα εφτασε εδώ σε 5 μερες και κολλησε στα ελτα.

 

Εδώ και μια εβδομαδα βγαζει αυτό στο tracking

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-05-2014 06:01 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 26-05-2014 10:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Ρωτησα την πεμπτη που μας περασε στο τοπικο κατάστημα και μου λενε δεν ξερουν γιατι αργησε, μηπως λογω φορτου εργασιας και λεω θα κανω υπομονη μηπως το φερουν από Δευτερα αλλα ματαια, ακομα το ιδιο λεει. Πρωτη φορα κολλαει εκει, συνηθως με το που εγραφε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ την άλλη μερα το ειχα.

Εχει τυχει σε κανεναν κατι πορομοιο?? Μου περασε από το μυαλο να παω από το ταχυδρομειο και να απαιτησω να βρουν που είναι, αλλα δεν ξερω τι να κανω τελικα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

το τράκινγκ δεν ανανεώνεται στην ώρα του

εγώ είχα 2 κολλημένα στα "συστημένα" και τα 2 ήρθαν κανονικά χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

το τράκινγκ δεν ανανεώνεται στην ώρα του

εγώ είχα 2 κολλημένα στα "συστημένα" και τα 2 ήρθαν κανονικά χωρίς πρόβλημα

 

Μηπως να παω αυριο να ρωτησω στο κεντρο διαλογης της περιοχης μου μηπως είναι εκει ή να περιμενω το ταχυδρομο να δω τι θα φερει (αμα περασει ... γιατι περναει μια φορα στις 10 μερες)?

γιατι μια φορα περιμενα ένα συστημενο από κινα και ειχε παει στο κεντο διαλογης και το ειχαν αφημενο εκει γυρω στις 15 μερες χωρις να φερουν ουτε χαρτακι ουτε τπτ.. και όταν πηγα εκει μου λεει ότι αυτό είναι καιρο εδώ και μου ηρθε να του πω γιατι δεν το φερνατε ρε παιδια, αλλα δεν ειπα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα και το πηρα από το κεντρο διαλογης της περιοχης μου ηταν εκει από τις 27/5 και δεν το εφερναν δεν ξερω γιατι.

Όλα καλα λοιπον:D

Link to comment
Share on other sites

περιμενω δεμα απο Γερμανια το οποιο σταλθηκε με DHL WELTPAKET Economy, Economy (Int.) αλλα μου δινει επισης και tracking για τα ΕΛΤΑ για να το βλεπω οταν μπει Ελλαδα και μετα. Αρα απο Ελλαδα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ

 

Το tracking σημερα μου εβγαλε για τελωνειο. Ειναι δυνατον?

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-06-2014 08:28 IPS

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 04-06-2014 11:27 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο σημαινει το θα μου το φερει ο κουριερ??? Γιατι το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ το εβαλε ξανα? Θελω να ξερω αν ειναι να αφησω καποιον στο σπιτι να παραλαβει το δεμα.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 19-05-2014 11:10 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-06-2014 08:52 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2014 12:59 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 03:16 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 06:54 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 05-06-2014 07:33 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 10:00 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο σημαινει το θα μου το φερει ο κουριερ??? Γιατι το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ το εβαλε ξανα? Θελω να ξερω αν ειναι να αφησω καποιον στο σπιτι να παραλαβει το δεμα.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 19-05-2014 11:10 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-06-2014 08:52 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2014 12:59 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 03:16 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 06:54 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 05-06-2014 07:33 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-06-2014 10:00 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

θα πάει στην ΜΔ της περιοχής σου (πχ ΜΔ Φοίνικα) και θα έρθει ιδιοποίηση να πας να το πάρεις, όπως το βλέπω καλή Τρίτη.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

περιμενω δεμα απο Γερμανια το οποιο σταλθηκε με DHL WELTPAKET Economy, Economy (Int.) αλλα μου δινει επισης και tracking για τα ΕΛΤΑ για να το βλεπω οταν μπει Ελλαδα και μετα. Αρα απο Ελλαδα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ

 

Το tracking σημερα μου εβγαλε για τελωνειο. Ειναι δυνατον?

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-06-2014 08:28 IPS

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 04-06-2014 11:27 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Τελωνείο πού ειδες; Εγώ δε βλέπω λέξη τελωνείο στο παραπάνω. Τον οδηγό τον διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο πού ειδες; Εγώ δε βλέπω λέξη τελωνείο στο παραπάνω. Τον οδηγό τον διάβασες;

 

Αν αναφερεσαι στον οδηγο σου "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα" δεν λεει κατι για ΥΕΔ και το δεμα που λεω σταλθηκε απο Γερμανια δεν ειναι απο Κινα.

 

Δεν μου εχει ξανατυχει να παει ΥΕΔ Θεσσαλονικης ολα μου ερχονταν απο Αθηνα

 

Αντιγραφω απο αλλο φορουμ:

ΥΕΔ=Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων των ΕΛΤΑ

Υπάρχει στη Θεσ/νίκη και υπάγεται στη Δ/νση Διεθνούς Ταχυδρομείου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με το ολλανδικο ταχυδρομειο εχει κανεις εμπειρια?μετα απο ποσο καιρο εμφανιστηκε τωρα το tracking στην σελιδα τους ,το οποιο δειχει το δεμα εδω (The item has arrived in the country of destination)αλλα στα ελτα δεν δειχνει τιποτα(δεν υπαρχει καταχωρηση για τον αριθμο)
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι στον οδηγο σου "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα" δεν λεει κατι για ΥΕΔ και το δεμα που λεω σταλθηκε απο Γερμανια δεν ειναι απο Κινα.

 

Δεν μου εχει ξανατυχει να παει ΥΕΔ Θεσσαλονικης ολα μου ερχονταν απο Αθηνα

 

Αντιγραφω απο αλλο φορουμ:

ΥΕΔ=Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων των ΕΛΤΑ

Υπάρχει στη Θεσ/νίκη και υπάγεται στη Δ/νση Διεθνούς Ταχυδρομείου.

 

6/6 μπήκε και ένα δικό μου δέμα από Κίνα στο τελωνείο Θεσσαλονίκης:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-06-2014 10:13 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 06-06-2014 10:17 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

άντε να δούμε πόσο καιρό θα κάτσει εκεί και πόσο θα πληρώσουμε....:wacko:

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

6/6 μπήκε και ένα δικό μου δέμα από Κίνα στο τελωνείο Θεσσαλονίκης:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-06-2014 10:13 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 06-06-2014 10:17 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

άντε να δούμε πόσο καιρό θα κάτσει εκεί και πόσο θα πληρώσουμε....:wacko:

 

εμενα ηταν απο Γερμανια και παραξενευτηκα γιατι απο χωρες Ε.Ε δεν περνανε τελωνειο. Τελικα μου ηρθε κανονικα. Τωρα γιατι μου εβγαλε για ΥΕΔ αγνωστο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γίνεται λίγο χαμός στα δέματα από Κίνα; Από hong kong μου έρχονται τσακ μπαμ, ενώ από Κίνα αργούν απίστευτα.

Κάπου είχα διαβάσει ότι αργούν επειδή περιμένουν να μαζευτούν εμπορεύματα που να εξυπηρετούνται από κάποιο δρομολόγιο (πχ έχω δέμα που λέει εδώ και 8 ημέρες Handover to Airline, με τα πόδια να το στέλνανε, θα είχε φτάσει) οπότε μπορεί να έρχεται από Κίνα μέσω Γερμανίας και Ολλανδίας και Σουηδίας, έτσι για να κάνει το δέμα διακοπές, μιας που δεν κάνουμε εμείς.

 

Ερώτηση : Μ.Δ. <περιοχή> τι σημαίνει; Πχ Κ.Δ. είναι το κέντρο διαλογής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος αν αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω τελωνείο;

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-06-2014 15:08 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-06-2014 11:54 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 20-06-2014 12:17 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 20-06-2014 16:16 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος αν αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω τελωνείο;

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ16-06-2014 15:08IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ20-06-2014 11:54IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ20-06-2014 12:17IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)20-06-2014 16:16ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ριξε μια ματια στον οδηγο του Σταυρου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

περιμενε παντως μερικες μερες γιατι το οτι περασε απο τελωνειο ειναι φυσιολογικο εφοσον ειναι EMS

Δεν ειναι δεδομενο οτι θα πληρωσεις παντως

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με λιγο. tracking RC681681413CN μιλησα με τον πωλητη και μου λεει εφυγε απο κινα 21/06 και πραγματι στο 17track αυτο λεει . ομως στο ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και οχι ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS. γιατι ετσι?
Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με λιγο. tracking RC681681413CN μιλησα με τον πωλητη και μου λεει εφυγε απο κινα 21/06 και πραγματι στο 17track αυτο λεει . ομως στο ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και οχι ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS. γιατι ετσι?

 

Το δέμα δεν έχει φύγει από το ταχυδρομ.είο της κίνας για αυτό σου λέει παραλαβή από πελάτη εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδεχόμενη πληρωμή στο τελωνείο, το ραβασάκι πως έρχεται;

Βλέπω ότι το δέμα βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (τελευταία ενημέρωση πριν από αυτό ήταν στην ΥΕΔ). Υπάρχει περίπτωση η πληρωμή να γίνει κατά την παραλαβή στο υποκατάστημα των ελτα ή εφόσον πέρασε, δεν μπήκε φόρος;

Να σημειώσω ότι το συνοδευτικό (η απόδειξη) έλεγε περίπου 60$.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σίγουρο οτι επειδή μπηκε τελωνείο θα πληρώσεις κιολας, η πληρωμή γίνετε στο ταχυδρομείο με την παραλαβή.

 

 

Σε ενδεχόμενη πληρωμή στο τελωνείο, το ραβασάκι πως έρχεται;

Βλέπω ότι το δέμα βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (τελευταία ενημέρωση πριν από αυτό ήταν στην ΥΕΔ). Υπάρχει περίπτωση η πληρωμή να γίνει κατά την παραλαβή στο υποκατάστημα των ελτα ή εφόσον πέρασε, δεν μπήκε φόρος;

Να σημειώσω ότι το συνοδευτικό (η απόδειξη) έλεγε περίπου 60$.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα.Εχω αγορασει 2 πραγματακια απο το ebay (αγγλια ειναι και οι δυο seller) τα οποια επρεπε να ερθουν μεταξυ 14-17 Ιουνιου.Σημερα βγαινει ο μηνας και δεν εχει ερθει τιποτα.Εννοειται πως επικοινωνησα και με τους 2 και οι δυο μου ειπαν ειναι απλο ταχυδρομειο εχουν στειλει την αποδειξη αποστολης απο τα βρετανικα ταχυδρομεια αλλα επειδη δεν ειναι κουριερ φυσικα με απλο δεν υπαρχει τρακ id .... υποπτευομαι οτι τα δικα μας ταχυδρομεια εχουν κανει πατατα... το θεμα ειναι πως μπορω να μαθω αν εχει ερθει ελλαδα .... η που βρισκεται τελος παντων... και τα 2 πακετα ηταν να ερθουν Χανιά αλλα ακομα τιποτα.Υπαρχει τροπος να βρουμε ακρη ?
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να καθυστερούν τα πάντα λόγω φόρτου (?) γιατί -μάλλον- τα περνάνε όλα από έλεγχο. Παρήγγειλα ρούχο από Αγγλία, το άνοιξαν και το συσκεύασαν σε νέα σακούλα (από έξω έγραφε "ΕΛΤΑ" και είχε το σήμα). Βέβαια, δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα (αποστολή 18, παραλαβή 27).
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να καθυστερούν τα πάντα λόγω φόρτου (?) γιατί -μάλλον- τα περνάνε όλα από έλεγχο. Παρήγγειλα ρούχο από Αγγλία, το άνοιξαν και το συσκεύασαν σε νέα σακούλα (από έξω έγραφε "ΕΛΤΑ" και είχε το σήμα). Βέβαια, δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα (αποστολή 18, παραλαβή 27).

 

ε θα κανω υπομονη ακομα 5-10 μερες μετα θα παρει ενα αρνητικο feedback και οι 2 μαλλον και ας διαλεξουν αλλο τροπο να τα στελνουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε dispute και πάρε τα χρήματά σου πίσω...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα τηλέφωνο που μπηκε στο IPS στις 14/6 και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει φτάσει.

Όμως το http://en.4px.com/ μου δίνει:

 

2014-06-27 17:19:39 GRATH Despatched to ATC

2014-06-27 18:28:07 Shipment ready

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει και δεν έχει κλείσει ακόμα το IPS?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...