Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ νομίζω ότι όντως θα έπρεπε να απαγορεύεται αυστηρά (γιατί αν χαθεί κάτι πληρώνει το ταχυδρομείο), αλλά από την άλλη έπρεπε να υπάρχει λογοδοσία ταχυδρόμων και λοιπών υπαλλήλων.

Να μπορείς να καταγγείλεις (εύκολα) ότι ο ταχυδρόμος δεν κάνει καλά τη δουλειά του (πχ δεν έρχεται καθε μερα, δεν αφήνει ειδοποίηση, δε χτυπάει πριν αφήσει ειδοποίηση) και να υπάρχει ουσιαστικό αποτέλεσμα!

 

Ενδεικτικά, εκτός Ελλάδας ο ταχυδρόμος φέρνει το μικροπακέτο (όπως οφείλει) ως την πόρτα σου, και αν δεν είσαι εκεί αφήνει ειδοποίηση. Στην Ελλάδα το ίδιο πρέπει να γίνεται θεωρητικά (με βάση τον κανονισμό των ΕΛΤΑ), αλλά σχεδόν κανείς τους δεν το κάνει για οτιδήποτε μεγαλύτερο από ένα πακέτο τσιγάρα. Ειδοποίηση και τρέχα εσύ κάθε 2 μέρες ταχυδρομείο...

Link to comment
Share on other sites

Το να μην κουβαλήσει το πακέτο το κατανοώ. Μόνο και μόνο από την αλληλογραφία το βάρος είναι αρκετό. Αλλά τουλάχιστον θα έπρεπε το ειδοποιητήριο να έρχεται άμεσα. Αυτό δεν τους είναι καθόλου βάρος.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα δέμα για Γερμανία 1 Μαρτίου(Σάββατο).Το δέμα σύμφωνα με την υπάλληλο θα έφευγε Τρίτη 04/03(καταραμένη Καθαρά Δευτέρα) και θα έφτανε σε 3 ημέρες.Σήμερα με ενημερώνουν ότι το δέμα έφυγε στις 06/03(!!!!) και μέχρι και σήμερα το μόνο που γνωρίζουν είναι ότι έχει φτάσει Γερμανία.Ούτε πότε θα παραδοθεί ούτε τίποτα.Δηλαδή το tracking που πληρώνεις είναι για τον ****** μιας και πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο για να ενημερωθείς,οι χρόνοι παράδοσης δεν ισχύουν και το στέλνουν όποτε το θυμηθούν.Μαύρο από εμένα μια για πάντα στα ελεεινά ελληνικά ταχυδρομεία.Ας κλείσουν να ησυχάσουμε.Και μην ακούσω ότι δεν φταίνε οι υπάλληλοι. Αφενός πρέπει να είναι ειλικρινείς αφετέρου να μην συμπεριφέρονται λες και κάνουν αγγαρεία όταν παίρνεις τηλέφωνο για να ενημερωθείς για το αυτονόητο.Τα είπα και ησύχασα!!:p Τις καλημέρες μου
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα δέμα για Γερμανία 1 Μαρτίου(Σάββατο).Το δέμα σύμφωνα με την υπάλληλο θα έφευγε Τρίτη 04/03(καταραμένη Καθαρά Δευτέρα) και θα έφτανε σε 3 ημέρες.Σήμερα με ενημερώνουν ότι το δέμα έφυγε στις 06/03(!!!!) και μέχρι και σήμερα το μόνο που γνωρίζουν είναι ότι έχει φτάσει Γερμανία.Ούτε πότε θα παραδοθεί ούτε τίποτα.Δηλαδή το tracking που πληρώνεις είναι για τον ****** μιας και πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο για να ενημερωθείς,οι χρόνοι παράδοσης δεν ισχύουν και το στέλνουν όποτε το θυμηθούν.Μαύρο από εμένα μια για πάντα στα ελεεινά ελληνικά ταχυδρομεία.Ας κλείσουν να ησυχάσουμε.Και μην ακούσω ότι δεν φταίνε οι υπάλληλοι. Αφενός πρέπει να είναι ειλικρινείς αφετέρου να μην συμπεριφέρονται λες και κάνουν αγγαρεία όταν παίρνεις τηλέφωνο για να ενημερωθείς για το αυτονόητο.Τα είπα και ησύχασα!!:p Τις καλημέρες μου

 

Η κατασταση με την βαρεμαρα των υπαλληλων εχει καταντησει πλεον τραγικη.....Πριν λιγο καιρο πηρα τηλεφωνο στο τοπικο ελτα για να ρωτησω για ενα δεμα που ειχε καθυστερησει και αν εχουμε ιδεα που βρισκεται.....μου λεει αν ειναι συστημενο,της δινω το τρακινγκ και εκει που την ακουγα να γραφει,μου λεει θα σε ειδοποιησουμε και μου κλινει το τηλεφωνο στα μουτρα.....παλι καλα που στα κεντρικα ειναι λιγο πιο εξυπηρετικοι και μπορεις να συννενοηθεις.Παρεπιπτοντως μενω Μυτιληνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα, 5 μέρες αφότου το πακέτο έφτασε στην πόλη μου, πέρασα ξανά από το ταχυδρομείο να δω τι γίνεται διότι ο ταχυδρόμος είναι άφαντος. Υποτίθεται έχει βγει ειδοποιητήριο από την παρασκευή το οποίο ακόμα να το φέρουν.

Τελικά έπιασα μία κυρία η οποία ήταν εξυπηρετική και μέσα σε 3-4 λεπτά βρήκε το πακέτο και μου το έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

:)Παιδιά ξαναπήρα τηλέφωνο και το μόνο που μπορούν να πουν είναι ότι έχει φτάσει Γερμανία.Το θέμα είναι ότι ανησυχώ μήπως χάθηκε.Το δέμα ήταν επιστροφή προιόντος και μόνο με την παράδοση του στο κατάστημα θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.Πείτε μου τι μπορώ να κάνω.Έχω απελπιστεί.Αύριο συμπληρώνονται 2 εβδομάδες από την ημέρα αποστολής του δέματος και ακόμα τίποτα.Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω αποζημίωση σε περίπτωση απώλειας του δέματος??Ας βοηθήσει κάποιος γιατί έχω αρχίσει και κουράζομαι :(:(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Salazar ηρέμησε!

Από γερμανία->ελλάδα κάποτε περίμενα 2-3 βδομάδες για δέμα, οπότε ο χρόνος δεν είναι τρελός.

Αν περάσει μήνας τότε θα αρχίσεις να κοιτάς για αξιώσεις από ΕΛΤΑ. Ως τότε ξανατσέκαρε ότι έδωσες σωστή διεύθυνση και λοιπά στοιχεία και υπομονή.

Άσε που και στο μαγαζί που το στέλνεις λογικά θα πάρει λίγο χρόνο να το αναγνωρίσουν και να σε ειδοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

μου εχουν στειλει ενα πακετο απο Αγγλια με royal mail signed-for και στο σαιτ του royal mail βλεπω αυτο..

 

2014-03-13 12:00, DESPATCHED TOGLS ATHENS, GREECE

2014-03-04 12:00, DESPATCHED TOGLS ATHENS, GREECE

2014-03-04 02:53, RECEIVED ATHEATHROW WORLDWIDE DC, HEATHROW WORLDWIDE DC

2014-03-03 19:01, DESPATCHABLE TOHWDC SIGNED FOR ROAD 2, PRESTON MAIL CENTRE

2014-03-03 18:32, COLLECTED, PRESTON MAIL CENTRE

2014-03-03 16:09, ACCEPTED AT POL, 2 - 6 Victoria T PR5 5RX

 

στο σαιτ της GLS δε δεχεται το tracking number που εχω, οποτε δε μπορω να δω τι εχει γινει πιο περα..πηρα την ACS μου ειπαν οτι δε μπορουν να βοηθησουν. εστειλα σε Royal Mail & GLS e-mail, καμια απαντηση.

η τελευταια ενημερωση στο σαιτ της Royal Mail ηταν χτες, μετα απο σχεδον 10 μερες, αλλα παλι στο σαιτ της GLS δε εχεται το tracking number..

 

οσοι εχετε εμπειρια με αποστολες μεσω GLS, μπορειτε να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Το tracing Number δοκιμασες να το βαλεισ στη σελιδα των γερμανικων ταχυδρομείων? Αν όπως λενε εχει φτασει γερμανια, μηπως μπορέσεις από εκει να δεις που βρίσκετε το δεμα.

Αν χαθηκε το δικο σου που εχει tracking , εγω που εστειλα πριν 2 μερες ένα δεμα ως επιστροφη στην αυστραλια ως απλο γραμμα, να μην περιμενω να φτασει ποτε ε? Να τα χρεωνουν πανάκριβα ξερουν, να τα στελνουν με ασφαλεια δεν ξερουν?

Link to comment
Share on other sites

Το tracking είναι περίεργο πράγμα, ειδικά στην ελλάδα και στις φτηνές αποστολές. Οπότε μην κρίνετε ότι χάθηκε κάτι μόνο από αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Salazar ηρέμησε!

Από γερμανία->ελλάδα κάποτε περίμενα 2-3 βδομάδες για δέμα, οπότε ο χρόνος δεν είναι τρελός.

Αν περάσει μήνας τότε θα αρχίσεις να κοιτάς για αξιώσεις από ΕΛΤΑ. Ως τότε ξανατσέκαρε ότι έδωσες σωστή διεύθυνση και λοιπά στοιχεία και υπομονή.

Άσε που και στο μαγαζί που το στέλνεις λογικά θα πάρει λίγο χρόνο να το αναγνωρίσουν και να σε ειδοποιήσουν

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!Προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά δεν με αφήνουν :happy: Επομένως θα περιμένω μέχρι και την επόμενη εβδομάδα και μετά βλέπουμε.Πάντως τους Γερμανούς τους είχα για πιο γρήγορους :wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το tracing Number δοκιμασες να το βαλεισ στη σελιδα των γερμανικων ταχυδρομείων? Αν όπως λενε εχει φτασει γερμανια, μηπως μπορέσεις από εκει να δεις που βρίσκετε το δεμα.

Αν χαθηκε το δικο σου που εχει tracking , εγω που εστειλα πριν 2 μερες ένα δεμα ως επιστροφη στην αυστραλια ως απλο γραμμα, να μην περιμενω να φτασει ποτε ε? Να τα χρεωνουν πανάκριβα ξερουν, να τα στελνουν με ασφαλεια δεν ξερουν?

Για δώσε ένα λινκ ρε φίλε!!Κοίτα εγώ τα έχω πάρει γιατί μου είπε ότι σε 3 ημέρες θα είναι εκεί.Ε λοιπόν αυτοί το έστειλα με 3 μέρες καθυστέρηση :p Τραγικοί μέχρι αηδίας:mad:

 

 

Breaking News:Πάτησα το tracking στο site της DHL και μου δείχνει ότι παραδόθηκε την Τετάρτη.Βέβαια η πόλη είναι(??) διαφορετική από αυτή που είχε το δέμα πάνω.Βέβαια δεν ξέρω τίποτα από Γερμανικά οπότε μπορεί να λέω και ******** :p :p Έστειλα και στο κατάστημα οπότε περιμένω απάντηση

Edited by salazar_
Link to comment
Share on other sites

To site του γερμανικου ταχυδρομείου είναι αυτό

http://www.deutschepost.de/dpag?lang=de_EN&amp%3bxmlFile=828

Link to comment
Share on other sites

:)Παιδιά ξαναπήρα τηλέφωνο και το μόνο που μπορούν να πουν είναι ότι έχει φτάσει Γερμανία.Το θέμα είναι ότι ανησυχώ μήπως χάθηκε.Το δέμα ήταν επιστροφή προιόντος και μόνο με την παράδοση του στο κατάστημα θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.Πείτε μου τι μπορώ να κάνω.Έχω απελπιστεί.Αύριο συμπληρώνονται 2 εβδομάδες από την ημέρα αποστολής του δέματος και ακόμα τίποτα.Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω αποζημίωση σε περίπτωση απώλειας του δέματος??Ας βοηθήσει κάποιος γιατί έχω αρχίσει και κουράζομαι :(:(

 

Πνίγεσαι σε ένα κουταλάκι νερό.

Από τη στιγμή που ο συστημένος φάκελος / δέμα φύγει από την Ελλάδα, τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμία απολύτως υποχρέωση να παρακολουθούν από την Ελλάδα (!) την πορεία του αντικειμένου σου.

Όταν φύγει από την Ελλάδα, ανοίγεις την αντίστοιχη υπηρεσία τράκινγκ της χώρας που προορίζεται το αντικείμενο σου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, Γερμανία.

 

Χρήσιμη υπηρεσία για παρακολούθηση τράκινγκ: http://www.trackitonline.ru/

 

χρήσιμη εφαρμογή για παρακολούθηση τράκινγκ σε windows : http://www.trackchecker.net/

προτείνω το portable, δεν χρειάζεται install και είναι ακριβέστατο

 

αυτά τα ολίγα! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη υπηρεσία για παρακολούθηση τράκινγκ: http://www.trackitonline.ru/

 

χρήσιμη εφαρμογή για παρακολούθηση τράκινγκ σε windows : http://www.trackchecker.net/

προτείνω το portable, δεν χρειάζεται install και είναι ακριβέστατο

 

αυτά τα ολίγα! :)

 

χρησιμοποιω χρονια το http://www.17track.net ειναι πιστευω απο τα καλυτερα για tracking

 

btw, καμια ιδεα για τη GLS?..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5264644#post5264644

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

btw, καμια ιδεα για τη GLS?..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5264644#post5264644

 

αν ρωτάς εμένα, πρώτη φορά το ακούω (βλέπω)

 

όσες φορές έχω πάρει με royal mail signed for, πάντα μου ερχόταν χαρτάκι για συστημένο από τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω χρονια το http://www.17track.net ειναι πιστευω απο τα καλυτερα για tracking

 

btw, καμια ιδεα για τη GLS?..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5264644#post5264644

 

Η GLS είναι πολύ γνωστή στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα δεν ξέρω με ποια συνεργαζεται ή αν έχει δικό της δίκτυο, αλλά όσες φορές είχα πακέτο μου ήρθε πολύ γρήγορα στην πόρτα. Τώρα γιατί το Αγγλία-Ελλάδα αργεί τόσο πολύ δεν ξέρω. 4-13 Μαρτίου τι έκανε το πακέτο σου άραγε?

 

Τεσπα αφού εμφανίστηκε η εγγραφή 13-3 λογικά έφτασε αθήνα. Δώσε 1-2 εργάσιμες θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Η GLS είναι πολύ γνωστή στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα δεν ξέρω με ποια συνεργαζεται ή αν έχει δικό της δίκτυο, αλλά όσες φορές είχα πακέτο μου ήρθε πολύ γρήγορα στην πόρτα. Τώρα γιατί το Αγγλία-Ελλάδα αργεί τόσο πολύ δεν ξέρω. 4-13 Μαρτίου τι έκανε το πακέτο σου άραγε?

 

Τεσπα αφού εμφανίστηκε η εγγραφή 13-3 λογικά έφτασε αθήνα. Δώσε 1-2 εργάσιμες θα έλεγα.

 

Η GLS συνεργαζεται εδω πλεον με την ACS, το θεμα ειναι οτι στο σαιτ της δεν δεχεται το tracking number της Royal Mail, στη δε ACS, δε μπορουν να βοηθησουν γιατι οταν το δεμα φτανει στη GLS, τοτε απο το σαιτ της παιρνεις καινουργιο tracking number για την ACS. αλλα εδω κ 10 μερες που φαινεται οτι ειναι στη GLS, δε δειχνει τιποτα..κοινως, μπερδεμα..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Όντως μπλεγμένο... Μήπως από GLS ή Royal mail μπορείς να πάρεις tracking number GLS?

Τέσπα, νομίζω σήμερα μπορείς να περιμένεις απλά...

 

h Royal Mail ειπε να περιμενω 25 εργασιμες, η GLS δεν απαντησε καν..οποτε αναμονη..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μάλλον έχω μπλέξει.Ενώ στο site της DHL φαίνεται ότι η αποστολή δέματος έχει γίνει,ο παραλήπτης το αρνείται(πρόκειται για κατάστημα στην Γερμανία και δεν έχει σχέση με το Ebay).Επικοινώνησα με DHL ώστε να επιβεβαιώσει την αποστολή(πρόκειται για επιστροφή προιόντος + refund) και μάλλον θα προχωρήσω σε refund μέσω PayPal
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από DHL όνομα παραλήπτη, και αν μπορουν και υπογραφη σκαναρισμενη. Μετά δώσε στο κατάστημα τα στοιχεία και ζητα εξηγήσεις. Αν δεν είναι συνεργάσιμοι άνοιξε paypal case (απο το paypal.com -> Log in -> resolution center).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το case πρεπει να ανοιξει μαξιμουμ 45 μερες απο την πληρωμή! Μετά χάνεις τη δύναμή σου. Αν ανοίξει το case είσαι εξασφαλισμένος, θα καταλήξει σε ευτύχημα, μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από DHL όνομα παραλήπτη, και αν μπορουν και υπογραφη σκαναρισμενη. Μετά δώσε στο κατάστημα τα στοιχεία και ζητα εξηγήσεις. Αν δεν είναι συνεργάσιμοι άνοιξε paypal case (απο το paypal.com -> Log in -> resolution center).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το case πρεπει να ανοιξει μαξιμουμ 45 μερες απο την πληρωμή! Μετά χάνεις τη δύναμή σου. Αν ανοίξει το case είσαι εξασφαλισμένος, θα καταλήξει σε ευτύχημα, μη φοβάσαι.

 

Φίλε μου πρώτα απ'όλα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και βοήθεια.Έστειλα mail στην DHL και περιμένω απάντηση.Ελπίζω να μην καθυστερήσει ώστε να προλάβω και το PayPal.Ημέρα πληρωμής=Ημέρα αγοράς?Ή δεν ταυτίζονται πάντα?

 

edit:Επειδή έρχεται και ΣΚ παίζει να απαντήσουν αύριο?

Edited by salazar_
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα :)

Το αν ταυτιζονται εξαρταται απο σενα, απο το αν πλήρωσες αμέσως. Για μεγαλύτερη σιγουριά θα έλεγα ψάξε το μειλ σου για μέιλ απο Paypal που λέει ότι πλήρωσες. Ο τίτλος θα είναι καπως έτσι: "Receipt for Your Payment to BLABLA_COMPANY". Ή κάνε Login sto paypal, Kαι δες στο history πότε έγινε η πληρωμή :)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα :)

Το αν ταυτιζονται εξαρταται απο σενα, απο το αν πλήρωσες αμέσως. Για μεγαλύτερη σιγουριά θα έλεγα ψάξε το μειλ σου για μέιλ απο Paypal που λέει ότι πλήρωσες. Ο τίτλος θα είναι καπως έτσι: "Receipt for Your Payment to BLABLA_COMPANY". Ή κάνε Login sto paypal, Kαι δες στο history πότε έγινε η πληρωμή :)

 

Το βρήκα.Η πληρωμή έγινε στις 19 Φεβρουαρίου άρα έχω χρόνο ακόμα.Επίσης μπορείς να μου πεις γιατί ενώ πατάω τον ταχυδρομικό κωδικό ώστε να δω λεπτομέρειες για τον παραλήπτη,δεν εμφανίζει τίποτα?

 

Να συνεχίσουμε pm αν δεν έχεις πρόβλημα,γιατί το έσκισα το topic:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά.Χθες ήρθε mail Από το κατάστημα ότι παρέλαβαν το δέμα και επιτόπου ήρθε mail από paypal για refund.Αίσιο τέλος στο "δράμα" μου:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...