Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:worry: - πρωτα απο Κινα παιρναμε και σε 3 βδομαδες ακομη, τωρα τελευταια ομως σαν να εχει καθιερωθει ο μηνας

Η ευχαριστη εκλπηξη ηταν που δεμα απο Κινα που μπηκε 28 του μηνος σε μας στις 30 ηταν στα χερια μου, εν μεσω γιορτων και σχετικου πανικου συν αδειων απο τα Ελ.Τα μιλαμε για αθλο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

8 παραγγελίες τέλη Νοεμβρίου από Κίνα (AlieXpress)

Οι 5 ήρθανε σε 16 μέρες, οι άλλες 3 έχουν κολλήσει...

 

2013-12-14 00:00, 出口总包直封封发, 北京国际, 希腊

2013-12-05 00:00, 出口总包互封开拆, 苏州国际, 希腊

2013-12-05 00:00, 出口总包互封封发, 苏州国际, 希腊

2013-12-02 00:00, 收寄局收寄, 南通邮政局函件局, 希腊

 

2013-12-07 00:00, 出口总包互封开拆, 北京国际, 希腊

2013-12-07 00:00, 出口总包直封封发, 北京国际, 希腊

2013-12-06 00:00, 收寄局收寄, 北京国际邮件收寄中心, 希腊

 

2013-12-19 00:00, 交航, PVG, 希腊

2013-12-18 00:00, 出口总包直封封发, 上海国际, 希腊

2013-12-14 00:00, 出口总包互封封发, 厦门国际, 希腊

2013-12-14 00:00, 出口总包互封开拆, 厦门国际, 希腊

2013-12-13 00:00, 收寄局收寄, 漳浦盘陀, 希腊

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθαν 2 παραγγελιες απο κινα που εφυγαν απο shangai και το μπουφαν που περιμενω με ιδια ημερομηνια παραγγελιας δεν εχει γινει καν null!

κατι γινεται στο πεκινο λογικα υπαρχει μεγαλο κολλημα!

το μπουφαν να τονισω θα φυγει απο πεκινο γιατι εχει κολλησει 20 μερες στο departure from outward office και δεν εχει παει αεροδρομιο λογικα γιατι θα ελεγε null pek !

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια.Εχω παραγγειλει απο Αμερικη εναν φορτιστη με tracking number NK0001096615 και ερχεται με APC.Εχει φυγει απο 9-12.Τι κανω λαθος στα ΕΛΤΑ και δε μου βγαζει κάτι; http:// http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx.Ευχαριστω εκ των προτερων Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια απο ενα περιεργο site το goophoneshops.net κ μετα απο πολλες πιεσεις μ εδωσαν ενα τρακιννκγ ναμπερ κ μου βγαζει αυτο.. ξερεις κανεις αν ειναι σωστο; γτ εμενα γ μουφα μ φαινεται...

 

Your item was received by sorting center(GUANGZHOU) at 2014-01-05 11:05:00

Timing Site Status

2014-01-02 20:38:00 City of Guangzhou Posting

2014-01-02 21:42:00 City of Guangzhou Despatch from Sorting Center

2014-01-02 21:47:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

2014-01-02 21:54:00 GUANGZHOU Handed over to Customs

2014-01-02 22:00:00 GUANGZHOU Released from Customs

2014-01-03 00:36:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

2014-01-05 11:05:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

 

υποψιν οτι εκανα τιν παραγγελια 13 δεκ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υποστηρίζεται το tn στα ΕΛΤΑ για αυτό.

 

Ευχαριστω!Να σαι καλά!

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

8 παραγγελίες τέλη Νοεμβρίου από Κίνα (AlieXpress)

Οι 5 ήρθανε σε 16 μέρες, οι άλλες 3 έχουν κολλήσει...

 

2013-12-14 00:00, 出口总包直封封发, 北京国际, 希腊

2013-12-05 00:00, 出口总包互封开拆, 苏州国际, 希腊

2013-12-05 00:00, 出口总包互封封发, 苏州国际, 希腊

2013-12-02 00:00, 收寄局收寄, 南通邮政局函件局, 希腊

 

2013-12-07 00:00, 出口总包互封开拆, 北京国际, 希腊

2013-12-07 00:00, 出口总包直封封发, 北京国际, 希腊

2013-12-06 00:00, 收寄局收寄, 北京国际邮件收寄中心, 希腊

 

2013-12-19 00:00, 交航, PVG, 希腊

2013-12-18 00:00, 出口总包直封封发, 上海国际, 希腊

2013-12-14 00:00, 出口总包互封封发, 厦门国际, 希腊

2013-12-14 00:00, 出口总包互封开拆, 厦门国际, 希腊

2013-12-13 00:00, 收寄局收寄, 漳浦盘陀, 希腊

 

Φιλε μου κι εγω εχω το ιδιο προβλημα......απο 30/11 που εκανα την παραγγελια ακομα περιμενω.......το στατους του ειναι αυτο:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:827 Millisecond

2013-12-05 12:43, Receive Item From Customer, IPS

 

Origin Country - China:Tracking Consuming:2418 Millisecond

2013-12-06 00:00, 出口总包互封开拆, 北京国际, 希腊

2013-12-06 00:00, 出口总包直封封发, 北京国际, 希腊

2013-12-05 00:00, 收寄局收寄, 北京国际邮件收寄中心, 希腊

 

Τι λετε να συμβαινει;;Μας δουλευουν και οι κινεζοι τωρα;

 

Edit:

 

το εψαξα λιγο και βρηκα αυτο: http://track-chinapost.com/?page_id=242/china-post-forum-group1/china-post-discussion-forum14/important-message-from-china-post-beijing-office-thread1173.0

..........απο οτι φενεται ειμαστε απο τους τυχερους που εχουμε τα δεματα μας σε σακους που ποτε δεν εφυγαν.....πρεπει να παιξω λοττο τελικα :P

Edited by Tonyz21
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα ΕΜS απο Κινα που εχει κολλήσει στο τελωνειο απο 1-1-14.Καμια ιδεα τι μπορει να συμβαίνει?

EX010024845SG

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα ΕΜS απο Κινα που εχει κολλήσει στο τελωνειο απο 1-1-14.Καμια ιδεα τι μπορει να συμβαίνει?

EX010024845SG

 

Τετάρτη είχε 1η ο μήνας

Πέμπτη - Παρασκευή τα κολλάμε σε Σαββατοκύριακο

Δευτέρα Θεοφάνεια

 

Τρίτη, άντε να περάσουμε και κάτι από τελωνείο

 

μάλλον :p

 

--------------

να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κανείς;

περιμένω δέμα από Kίνα το οποίο έρχεται με swiss post τρακινγκ

πως στην ευχή έχει τη δυνατότητα να στέλνει ο Κινέζος με ταχυδρομείο Ευρώπης ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω τα τελωνεια δουλευουν 24/7/365 εαν δεν δουλεψουν θα γινει μεγαλη συσσωρευση δεματων.
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω τα τελωνεια δουλευουν 24/7/365 εαν δεν δουλεψουν θα γινει μεγαλη συσσωρευση δεματων.

 

Σιγά τώρα να κάτσουν οι τελωνειακοί πρωτοχρονιά (και πιο μετά) να εκτελωνίζουν δέματα!!:lol::rolleyes:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν δουλεύουν και τα ελληνικά έτσι

 

αυτό το είπα γιατί έτυχε να έχω μαρτυρία από πρώτο χέρι για το πως ακριβώς κάνουν το έργο τους η πλειοψηφία των τελωνειακών

περιέγραψα μάλιστα και μια χαρακτηριστική σκηνή (σε ένα άλλο ποστ)

 

αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τόσο δραματικά από τότε προς το καλύτερο και επαγγελματικότερο... πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τέλειωσαν οι διακοπές θα κυλήσουν όπως πριν, θα έρθει το πακέτο σου, μην φοβάσαι.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα λιγο και βρηκα αυτο: http://track-chinapost.com/?page_id=242/china-post-forum-group1/china-post-discussion-forum14/important-message-from-china-post-beijing-office-thread1173.0

..........απο οτι φενεται ειμαστε απο τους τυχερους που εχουμε τα δεματα μας σε σακους που ποτε δεν εφυγαν.....πρεπει να παιξω λοττο τελικα :P

 

Δηλαδή δεν έφυγαν ποτέ από Κίνα και αν κατάλαβα καλά, δεν πρόκειται να φύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έφυγαν ποτέ από Κίνα και αν κατάλαβα καλά, δεν πρόκειται να φύγουν;

 

Απο οτι φενεται ναι......βεβαια λεει οτι τα εδωσαν πισω.....αρα λογικα θα πρεπει να τα ξαναστειλουν(παρολο που δεν προκειται)....ειπα στο θειο μ π μ ειχε παραγκειλει το συγκεκριμενο να στειλει μειλ στο σαιτ και θα δουμε.....απ' οτι διαβασα ομως τα σαιτ αρνουνται οτι τα παρελαβαν και εν συνεχεια αρνουνται να τα ξαναστειλουν.......

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,έχω κάνει μια παραγγελια μέσο usps first class international package με label number που ξεκινάει με LJ άρα και δεν μπορώ να δω πουθενά που βρίσκεται,έχει φυγή από τις 18 του μηνός και τελευταία φορα που είχε μια ενημέρωση ήτανε στις 19 δεκεμβρίου στο chicago μετά από εκεί και πέρα τίποτα,είναι φυσιολογικό να μου κάνει μέχρι σήμερα 21 μέρες μαζί με σαββατοκύριακα η λόγο γιορτών είναι φυσιολογικό?δεύτερον από ότι έμαθα δεν θα μου έρθει σαν συστημένο και θα ρθει σαν απλό γράμμα,και μέσα έχει κινητό ο ταχυδρόμος θα το παρατήσει έξω από την πολυκατοικία γιατί σίγουρα στο γραμματοκιβώτιο δύσκολα να χωρέσει η θα γράψει ένα χαρτάκι να πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο ?ευχαριστώ για την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου προς οποιον γνωριζει.

 

Εκανα αγορα απο Σιγκαπουρη και η αποστολη εγινε μεσω singpost .

Μεχρι και σημερα αυτο που εμφανιζεται ειναι :

 

ΕΛΤΑ

2013-12-26 11:22, Item in conta IPS, IPS

 

Singpost

2013-12-28 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-12-26 00:00, Received from Customer

 

Καλεσα στα ΕΛΤΑ και με ενημερωσαν οτι το δεμα ειναι ακομα Σιγκαπουρη και δεν υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει εδω και να μην εχει σκαναριστει.

 

Ειναι δυνατον να ειναι τοσες μερες εκει και να μην εχει αποσταλει ?

 

Ευχαριστω

--NickB
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,έχω κάνει μια παραγγελια μέσο usps first class international package με label number που ξεκινάει με LJ άρα και δεν μπορώ να δω πουθενά που βρίσκεται,έχει φυγή από τις 18 του μηνός και τελευταία φορα που είχε μια ενημέρωση ήτανε στις 19 δεκεμβρίου στο chicago μετά από εκεί και πέρα τίποτα,είναι φυσιολογικό να μου κάνει μέχρι σήμερα 21 μέρες μαζί με σαββατοκύριακα η λόγο γιορτών είναι φυσιολογικό?δεύτερον από ότι έμαθα δεν θα μου έρθει σαν συστημένο και θα ρθει σαν απλό γράμμα,και μέσα έχει κινητό ο ταχυδρόμος θα το παρατήσει έξω από την πολυκατοικία γιατί σίγουρα στο γραμματοκιβώτιο δύσκολα να χωρέσει η θα γράψει ένα χαρτάκι να πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο ?ευχαριστώ για την βοήθεια

 

:cool: - μην ψαχνεις tracking για USPS μεσω ΕλΤα,μολις φυγει απο αμερικη δεν μπορεις να κανεις τιποτα,απλα περιμενεις (!)

Θα στο φερει σε κουτακι παραλληλογραμμο,θα σου αφησει χαρτακι για συστημενο ή εαν το εχεις κανονισει θα στο αφησει πχ καποιο μαγαζι αλλα μιας και δεν λες δεν χωραει στο κιβωτιο θα σου αφησει ειδοπιηση.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου προς οποιον γνωριζει.

 

Εκανα αγορα απο Σιγκαπουρη και η αποστολη εγινε μεσω singpost .

Μεχρι και σημερα αυτο που εμφανιζεται ειναι :

 

ΕΛΤΑ

2013-12-26 11:22, Item in conta IPS, IPS

 

Singpost

2013-12-28 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-12-26 00:00, Received from Customer

 

Καλεσα στα ΕΛΤΑ και με ενημερωσαν οτι το δεμα ειναι ακομα Σιγκαπουρη και δεν υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει εδω και να μην εχει σκαναριστει.

 

Ειναι δυνατον να ειναι τοσες μερες εκει και να μην εχει αποσταλει ?

 

Ευχαριστω

 

αν υπολογίσεις τις μέρες είναι 8-9 εργάσιμες καθαρά

πρέπει να περιμένεις και άλλο

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 07-01-2014 02:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω κάπου να το πάρω το απόγευμα?

Γιατί αύριο θα λείπω, και δε ξέρω αν με βολέψει κάποιο πρωί να πάω στο ταχυδρομείο αν μου αφήσουν χαρτάκι.

 

Θεσσαλονίκη.

Edited by Parolos
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 07-01-2014 02:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω κάπου να το πάρω το απόγευμα?

Γιατί αύριο θα λείπω, και δε ξέρω αν με βολέψει κάποιο πρωί να πάω στο ταχυδρομείο αν μου αφήσουν χαρτάκι.

 

Θεσσαλονίκη.

Μπορείς να το παραλάβεις μόνο από την αποθήκη της Διανομής της περιοχής σου, όταν δεις να βρίσκεται εκεί. νωρίτερα, όχι

Link to comment
Share on other sites

:cool: - μην ψαχνεις tracking για USPS μεσω ΕλΤα,μολις φυγει απο αμερικη δεν μπορεις να κανεις τιποτα,απλα περιμενεις (!)

Θα στο φερει σε κουτακι παραλληλογραμμο,θα σου αφησει χαρτακι για συστημενο ή εαν το εχεις κανονισει θα στο αφησει πχ καποιο μαγαζι αλλα μιας και δεν λες δεν χωραει στο κιβωτιο θα σου αφησει ειδοπιηση.

 

ξέρεις περίπου πόσες μέρες κάνει να έρθει? η 22 μέρες είναι πολλές ή έπρεπε να μου είχε έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...