Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιο πρόγραμμα να αλλάζει σε 3g άμεσα (από την αρχική οθόνη). Πήρα μια απάντηση παλαιότερα αλλά δεν είχα βρει τίποτα (και τώρα δεν θυμάμαι το προγραμματάκι)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόγραμμα να αλλάζει σε 3g άμεσα (από την αρχική οθόνη). Πήρα μια απάντηση παλαιότερα αλλά δεν είχα βρει τίποτα (και τώρα δεν θυμάμαι το προγραμματάκι)

 

Εννοείς το QuickNet: http://store.ovi.com/content/50401

 

BT Switch

 

Ανάβει/Σβήνει το bluetooth με ένα πάτημα (χωρίς να σε βάζει στις ρυθμίσεις)

Ιδανικό για την οθόνη αναμονής..

 

 

Αυτό γίνεται και από οποιαδήποτε αρχική οθόνη, μπαίνοντας στο Τηλέφωνο (="Κλήση") και πατώντας παρατεταμένα το *.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια εφαρμογή παρομοια με το ovi files, που βλεπαμε τον υπολογιστη μας απο το κινητο, εχει ανακαλυψη κανεις.. Δοκιμασα το dropbox, αλλα δεν μου αρεσε
Link to comment
Share on other sites

παιδια το καινουργιο το swype το δοκιμασε κανεις...?

εγω δεν "τολμαω" να το βαλω γιατι λενε οτι δεν υποστηρίζει ελληνικα ακομη...:)

διαβαζω πολυ γκρίνια οτι το πληκτρολογιο ειναι μικρο κτλ κτλ κτλ...

ειναι οντως ετσι....?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το καινουργιο το swype το δοκιμασε κανεις...?

εγω δεν "τολμαω" να το βαλω γιατι λενε οτι δεν υποστηρίζει ελληνικα ακομη...:)

διαβαζω πολυ γκρίνια οτι το πληκτρολογιο ειναι μικρο κτλ κτλ κτλ...

ειναι οντως ετσι....?

 

Ποια έκδοση είναι η πιο πρόσφατη; Έχω την 1.00 (13559). Η καινούργια που λες ποια είναι;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση είναι η πιο πρόσφατη; Έχω την 1.00 (13559). Η καινούργια που λες ποια είναι;

 

η καινούργια είναι η 1.00 (18515).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το δοκίμασα πριν λίγο. Η πιο καινούργια έκδοση όντως είναι η 1.0 (18515) και αληθεύει ότι δε δουλεύει με το ελληνικό πακέτο γλώσσας, βγάζει μήνυμα σφάλματος. Πάντως, αν και μου άρεσε το καινούργιο πληκτρολόγιό του που είναι μικρότερο, δε μπόρεσα να το δοκιμάσω λεπτομερώς γιατί δεν δουλεύουν ακόμα τα ελληνικά. Ελπίζω να δοθεί σύντομα λύση.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το δοκίμασα πριν λίγο. Η πιο καινούργια έκδοση όντως είναι η 1.0 (18515) και αληθεύει ότι δε δουλεύει με το ελληνικό πακέτο γλώσσας, βγάζει μήνυμα σφάλματος. Πάντως, αν και μου άρεσε το καινούργιο πληκτρολόγιό του που είναι μικρότερο, δε μπόρεσα να το δοκιμάσω λεπτομερώς γιατί δεν δουλεύουν ακόμα τα ελληνικά. Ελπίζω να δοθεί σύντομα λύση.

Είπαν ότι θα δώσουν κάποιες γλώσσες τη Δευτέρα, στις οποίες όμως δεν συμπεριλαμβάνονται τα ελληνικά. Το μικρότερο πληκτρολόγιο είναι μάλλον καλύτερο, καθώς οι μικρότερες διαδρομές αυξάνουν την ταχύτητα και μένει και περισσότερος χώρος για αυτά που γράφεις. Εγώ πάντως περιμένω το portrait, που μάλλον θα δοθεί μαζί με την PR2.0 (στην οποία ακούγεται ότι το Swype θα είναι ενσωματωμένο). Άλλωστε το Swype είναι κυρίως φτιαγμένο για one-hand use.

Link to comment
Share on other sites

Είπαν ότι θα δώσουν κάποιες γλώσσες τη Δευτέρα, στις οποίες όμως δεν συμπεριλαμβάνονται τα ελληνικά. Το μικρότερο πληκτρολόγιο είναι μάλλον καλύτερο, καθώς οι μικρότερες διαδρομές αυξάνουν την ταχύτητα και μένει και περισσότερος χώρος για αυτά που γράφεις. Εγώ πάντως περιμένω το portrait, που μάλλον θα δοθεί μαζί με την PR2.0 (στην οποία ακούγεται ότι το Swype θα είναι ενσωματωμένο). Άλλωστε το Swype είναι κυρίως φτιαγμένο για one-hand use.

 

Δηλαδή τα πακέτα γλωσσών που υπάρχουν ήδη για την προηγούμενη έκδοση του Swype δεν είναι συμβατά με την καινούργια; Είναι πολύ παράξενο αυτό, δε μπορώ να καταλάβω αυτή την έλλειψη συμβατότητας. Δηλαδή κάθε φορά που θα βγαίνει καινούργια έκδοση θα περιμένουμε ξανά τα πακέτα γλωσσών από την αρχή; Ελπίζω με ενσωμάτωση του Swype στην PR2.0 να μην έχουμε τέτοια θέματα.

 

Όπως και να 'χει πάντως, είναι μία από τις πιο χρήσιμες και ποιοτικές εφαρμογές που υπάρχουν όλα για τα λειτουργικά, όχι μόνο για το S^3. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα πακέτα γλωσσών που υπάρχουν ήδη για την προηγούμενη έκδοση του Swype δεν είναι συμβατά με την καινούργια; Είναι πολύ παράξενο αυτό, δε μπορώ να καταλάβω αυτή την έλλειψη συμβατότητας. Δηλαδή κάθε φορά που θα βγαίνει καινούργια έκδοση θα περιμένουμε ξανά τα πακέτα γλωσσών από την αρχή; Ελπίζω με ενσωμάτωση του Swype στην PR2.0 να μην έχουμε τέτοια θέματα.

Όχι, δεν είναι συμβατά. Στη σελίδα τους στο Beta Labs το γράφει καθαρά. Προφανώς για κάποιο λόγο (απόδοσης, ταχύτητας κλπ) άλλαξαν η δομή της βάσης δεδομένων που περιέχει τις γλώσσες. Δεν είναι περίεργο αυτό και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα επαναληφθεί και σε επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν σήμερα νέα πακέτα γλωσσών για τη νέα έκδοση του Swype. Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα ελληνικά. Ας ελπίσουμε να λυθεί σύντομα αυτό. :worry:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για κατέβασμα απο sites όπως (rapidshare, hotfile, ...)δηλαδή να περνάς τα links και να τα κατεβάζει αυτόματα. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος καλός εναλλακτικός pdf reader εκτός του προεγκατεστημένου στο Ν8; Ο default αργεί απελπιστικά στην ανάγνωση.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

How to uninstall Nokia Bubbles

 

This will completely uninstall Nokia Bubbles and restore a non-beta version of Qt (the same that is shipped in software PR1.1).

Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

Long-press on Bubblelock (or Nokia Bubbles) from the list and select Uninstall

Install qtdowngrade.sis to C:/Phone Memory (Important to install to correct drive!)

Go to application grid and select Options -> Organise.

Long-press on QtExamples folder and select Delete.

Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

Long-press on qtdowngrade from the list and select Uninstall

Reboot

 

βρε παιδια θελω να βγαλω για λιγο το nokia bubbles ..

κανω ολα τα παραπανω αλλα κολλάω στο application grid που λεει...

που στο καλο ειναι αυτο και δεν το βλεπω...?

κόλλησα τωρα....:wacko:

 

EDIT το βρηκα ουτε καν τον ειχα προσεξει τον φακελο...οιμεεεεεεεε

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος καλός εναλλακτικός pdf reader εκτός του προεγκατεστημένου στο Ν8; Ο default αργεί απελπιστικά στην ανάγνωση.

 

υπαρχει ο alternate reader καλος και σχετικα γρηγορος. ξερεις που να τον βρεις

Link to comment
Share on other sites

@kaivlorapanos

Το alternate reader το κατέβασα από το site τους

το έκανα unzip και μου βγάζει

3 sisx files και 1 sis file.

τα κλικάρω όλα για εγκατάσταση η μόνο ένα;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια "κουτή" ερώτηση;

Υπάρχει file manager που να υποστηρίζει Ελληνική γλώσσα;

Αν όχι ποιον θεωρείται "καλυτερο" για το Ν8;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια "κουτή" ερώτηση;

Υπάρχει file manager που να υποστηρίζει Ελληνική γλώσσα;

Αν όχι ποιον θεωρείται "καλυτερο" για το Ν8;

 

Υπάρχει ο X-plore, το μενού του δεν είναι στα ελληνικά, αλλά βλέπει κανονικότατα και αρχεία με ελληνικά filenames αλλά και αρχεία κειμένου με ελληνικά σωσμένα σε unicode. Εμένα προσωπικά με βολεύει πολύ κι έτσι, λόγω των πολλών δυνατοτήτων του.

 

Για πλήρως εξελληνισμένο μενού, δες τον Y-browser. Δεν έχει όμως τις δυνατότητες του X-plore ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια "κουτή" ερώτηση;

Υπάρχει file manager που να υποστηρίζει Ελληνική γλώσσα;

Αν όχι ποιον θεωρείται "καλυτερο" για το Ν8;

 

 

Αν εννοείς φακέλους ή αρχεία που είναι με ελληνικούς χαρακτήρες πηγαίνεις στο Menu->Tools->Configuration του X-Plore και τσεκάρεις το Use system font

Link to comment
Share on other sites

@kaivlorapanos

Το alternate reader το κατέβασα από το site τους

το έκανα unzip και μου βγάζει

3 sisx files και 1 sis file.

τα κλικάρω όλα για εγκατάσταση η μόνο ένα;

 

Εγκατέστησε το "AlternateReader S9.4 1.08(4) Release International"

 

 

*Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο που ίσως έχει απαντηθεί πιο πριν. Δοκιμασμένο πρόγραμμα ηχογράφησης συνομιλιών δίχως μπιπ έχουμε για το Ν8;

*Επίσης παιδιά άλλη μια ερώτηση. Μουσικό player εκτός του default έχουμε; Power MP3, TTPod και LCG Jukebox που δοκίμασα δεν είναι συμβατοί.

Edited by giorgosnp

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε microsoft communicator για s^3. Αρχικά ξέρει κανείς με λίγα λόγια περί τίνος πρόκειτε? Που φτιάχνεις account κτλ..? Του messenger τα στοιχεία βάζουμε ή καμία σχέση...?
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε microsoft communicator για s^3. Αρχικά ξέρει κανείς με λίγα λόγια περί τίνος πρόκειτε? Που φτιάχνεις account κτλ..? Του messenger τα στοιχεία βάζουμε ή καμία σχέση...?

 

Οχι καμμία σχέση, είναι εφαρμογή instant messaging για εταιρείες με MS Communicator Server.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής (σε c7 αλλα φαντάζομαι και σε όλα τα symbian ^3 κινητά) :mad::

 

Εαν βάλω στο ημερολόγιο μία σημείωση με υπενθύμιση και την ώρα που έχω επιλέξει να ''χτυπήσει'' το έχω κλειστό ΔΕΝ χτυπά ποτέ.Σε όλα τα Νόκια που είχα εάν έκανα κάτι παρόμοιο όταν άνοιγα το κινητό μου χτύπαγε αμέσως η υπενθύμιση.Άσε που έχουν βγάλει και την αυτόματη διαγραφή.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν μπορω να συνδεθώ με τιποτα με τιποτα στα "κοινωνικά δικτυα"...

μου βγαζει συνέχεια το μυν "ολοκληρώστε την διαδικασία εισόδου στο ovi πριν επιστρέψετε σε αυτη την οθονη":wacko::wacko:

εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο....?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...