Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά ποιος ο λόγος να αναβαθμίσεις όταν το symbian σου παρέχει ότι και οι άλλοι;

Γιατί να αφήσω το N8 μου με την κάμερα του, το multitasking του, την λειτουργικότητα του αν έχω viber με κλήση, skype με βιντεοκλήση, τους νέους χάρτες κτλ; Τι μου λείπει; Τα τετραγωνάκια των windows ή το υπερσύγχρονο androis με τις τετραπύρινες απαιτήσεις του;

 

Για μένα αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπουμε τα προγράμματα που θέλουμε στο symbian. Η ίδια η Nokia δεν θέλει, όχι μόνο οι προγραμματιστές.

 

δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου:( δεν πιστεύω ότι θα δούμε αυτά τα προγράμματα για το κινητό μας:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ποιος ο λόγος να αναβαθμίσεις όταν το symbian σου παρέχει ότι και οι άλλοι;

Γιατί να αφήσω το N8 μου με την κάμερα του, το multitasking του, την λειτουργικότητα του αν έχω viber με κλήση, skype με βιντεοκλήση, τους νέους χάρτες κτλ;

Έλα μου ντε; Άσε που δεν έχουν όλοι ανάγκη τα skype, viber κλπ. Εγώ ακόμα ψήνομαι να πάρω το 808! Η τσέπη μου βέβαια έχει άλλη γνώμη...:p:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανάγκη όλοι τα viber, skype κτλ αλλά από την άλλη όταν βγήκαν οι νέοι χάρτες μας είχαν πει ότι θα βγουν και για symbian.

Κανένα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανάγκη όλοι τα viber, skype κτλ αλλά από την άλλη όταν βγήκαν οι νέοι χάρτες μας είχαν πει ότι θα βγουν και για symbian.

Κανένα νέο;

 

δεν βγηκαν? αυτη η αναβαθμιση που ηρθε στους χαρτες πριν λιγες ημερες τι ηταν?

(αν το βαλεις στο nokia suite θα στην εμφανιστει λογικα..)

 

παντως παιδια, οκ καλα τα λετε αλλα σιγουρα με ενα γρηγορο ανδροιδ κινητο ευχαριστιεσαι καποια πραγματα στην χρηση του κινητου πολυ περισσοτερο. ειναι θεμα αναγκων του καθενος. Εγω οταν πηρα το Ν8 η μονη μου αναγκη ηταν να εχω απλο μενου, την καλυτερη καμερα με xenon και αυτονομια.

οταν πηρα ανροιδ "φυτρωσε" η αναγκη να χειριζομαι την TV απο το κινητο.. θελω να πω οτι και να μην εχεις αλλη απαιτηση, αμα δεις οτι κανει 5 πραγματα που δεν ταχες καν σκεφτει αλλα σε βολευουν, σαρεσουν, τοτε δυσκολα ξαναγυρνας εκει.

χθες πηρα απο το δρομο μεσω skype την αδερφη μου που ειναι εξωτερικο με το xperia T κατι που δεν μπορω με το Ν8 γιατι το skype το γονατιζει..που να εκανες και βιντεοκληση..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν βγηκαν? αυτη η αναβαθμιση που ηρθε στους χαρτες πριν λιγες ημερες τι ηταν?

(αν το βαλεις στο nokia suite θα στην εμφανιστει λογικα..)

 

παντως παιδια, οκ καλα τα λετε αλλα σιγουρα με ενα γρηγορο ανδροιδ κινητο ευχαριστιεσαι καποια πραγματα στην χρηση του κινητου πολυ περισσοτερο. ειναι θεμα αναγκων του καθενος. Εγω οταν πηρα το Ν8 η μονη μου αναγκη ηταν να εχω απλο μενου, την καλυτερη καμερα με xenon και αυτονομια.

οταν πηρα ανροιδ "φυτρωσε" η αναγκη να χειριζομαι την TV απο το κινητο.. θελω να πω οτι και να μην εχεις αλλη απαιτηση, αμα δεις οτι κανει 5 πραγματα που δεν ταχες καν σκεφτει αλλα σε βολευουν, σαρεσουν, τοτε δυσκολα ξαναγυρνας εκει.

χθες πηρα απο το δρομο μεσω skype την αδερφη μου που ειναι εξωτερικο με το xperia T κατι που δεν μπορω με το Ν8 γιατι το skype το γονατιζει..που να εκανες και βιντεοκληση..

 

Αναβάθμιση στους χάρτες μου πήρα, εγώ κατάλαβα ότι αναφέρονται στο νέο here maps που πήραν οι μηλαράδες.

 

Όσο για το άλλο που λες, εγώ πολύ εύκολα χειρίζομαι τον υπολογιστή από το κινητό (τηλεόραση δε χρειάζεται, έχω τηλεχειριστήριο :p) είτε ολόκληρο είτε επιμέρους προγράμματα (πχ vlc, smplayer) ενώ σε φωνητική κλήση στο skype δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Έχω και ρομποτάκι και δεν αφήνω το Ν8 μου μέχρι να μην πάει άλλο. ;)

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση στους χάρτες μου πήρα, εγώ κατάλαβα ότι αναφέρονται στο νέο here maps που πήραν οι μηλαράδες.

 

Όσο για το άλλο που λες, εγώ πολύ εύκολα χειρίζομαι τον υπολογιστή από το κινητό (τηλεόραση δε χρειάζεται, έχω τηλεχειριστήριο :p) είτε ολόκληρο είτε επιμέρους προγράμματα (πχ vlc, smplayer) ενώ σε φωνητική κλήση στο skype δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Έχω και ρομποτάκι και δεν αφήνω το Ν8 μου μέχρι να μην πάει άλλο. ;)

 

αααα, καλυτερα που δεν τους πηραμε ακομα!κατι δε μαρεσει οπως τους ειδα ρε παιδια..

οσο για το χειρισμο της TV, γελουσα οταν ειδα την εφαρμογη, αλλα πιστεψε με.. μενω μονος και καμια φορα εχω δυνατα την TV σε αλλο δωματιο για να ακουω καθως κανω δουλειες..οποτε αλλαζω καναλια,δυναμωνω κτλ χωρις να παω στο ιδιο δωματιο.. επισης οταν αραζω να χαζεψω TV εχω και το κινητο διπλα μην σηκωνομαι αν χτυπησει και ενω δεν θυμαμαι που ειχα παρατησει το τηλεκοντρολ, πιανω το κινητο και τη χειριζομαι πληρως..

Με αυτο θελω να πω ποσο ευκολα σου δημιουργουν επιθυμιες (δεν λεω αναγκες) απο το πουθενα...γιατι ομως να μην μπορεις να το κανεις? αφου το παιρνεις που το παιρνεις το ρημαδι το κινητο, παρτο να κανει οσα περισσοτερα γινεται. (φυσικα αν δεν ειχα Ν8, ισως σημερα να μην ειχα το Τ αλλα καποιο 808 για βασικο ή δεν ξερω τι αλλο. γιατι αναγκη για μενα ειναι η καλη καμερα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε; Άσε που δεν έχουν όλοι ανάγκη τα skype, viber κλπ. Εγώ ακόμα ψήνομαι να πάρω το 808! Η τσέπη μου βέβαια έχει άλλη γνώμη...:p:(

 

Έτσι ακριβώς.

Εγώ εχω το 808 και παράλληλα και το note2.

Το 808 το εχω για κύριο τηλέφωνο, κάμερα GPS και γενικά σαν εργαλείο ενώ το noteli για Internet και όλα τα καλά του Android και είμαι πολύ ευχαριστημενος.

Αξιόπιστα και τα 2 και σαφώς δια χωρισμένα στους ρόλους αν και στην ανάγκη επίκαλυπτουμενα.

Και κυρίως μιας και είναι μοναδικά και τα 2 ηρέμησα απ το άγχος της συνεχούς αλλαγής και δοκιμών νεων μοντέλων!

Το θέμα μου είναι και έχω ξαναρωτήσει υπάρχει βρε παιδιά κάνα πρόγραμμα call record χωρίς μπιπ μιας και όσα έχω δοκιμάσει παρ όλο που έχουν επιλογή να το αφαιρείς δε δουλεύει.

Στο s3 μου είχε λύσει τα χέρια με μερικά επαγγελματικα τηλέφωνα η φορές που ήθελα να θυμάμαι κάτι.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

εχεις περασει το χακ για να μη βγαινει το μπιπ?

Έχω να σου προτείνω τα εξής:

Χρονό-ροή

Χρονό-γραμμή

Λωρίδα Χρόνου

 

meh... δε μου κανουν :p και το χρονολογιο δε μ'αρεσει, μαλλον Timeline θα το αφησω :p:p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις περασει το χακ για να μη βγαινει το μπιπ?

 

Οχι δε του εχω περάσει τίποτα.

Για δώσε more info's αν δε σου κάνει κόπο.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Πριν 15 περιπου μερες ειχα αγορασει απο το ovi store το:AndroMenu Extra Buttons v4.1 by SnakeSoft.Ολα καλα μεχρι εκει,δουλευε ενταξει.Εχθες που καθαρισα το κινητο κ ξαναπερασα απο την αρχη ολα cfw κτλ.,πηγα μεσω κινητου στο ovi κ την ξανακατεβασα κ εγκατεστησα(αφου την ειχα πληρωμενη)παλι.Τωρα ομως οταν σβηνω η κανω restart την συσκευη,χανω την εφαρμογη απο την μπαρα κατω της οθονης.(δηλ τα εικονιδια της που εχω φτιαξει..)Πρεπει να την βαλω μεσα απο το μενου παλι για να ξαναεμφανιστουν παλι οπως τα ειχα!!Τι γινετε;Εστειλα μυνημα στον δημιουργο της αλλα δεν μου απαντησε ακομα.Αυτο που μου κανει διαβασα οτι κ καποιος αλλος το ειχε αλλα αυτος την ειχε παρει σπασμενη,πειρατικα κ για αυτο του το εκανε.Εγω ομως την πληρωσα κανονικα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Πριν 15 περιπου μερες ειχα αγορασει απο το ovi store το:AndroMenu Extra Buttons v4.1 by SnakeSoft.Ολα καλα μεχρι εκει,δουλευε ενταξει.Εχθες που καθαρισα το κινητο κ ξαναπερασα απο την αρχη ολα cfw κτλ.,πηγα μεσω κινητου στο ovi κ την ξανακατεβασα κ εγκατεστησα(αφου την ειχα πληρωμενη)παλι.Τωρα ομως οταν σβηνω η κανω restart την συσκευη,χανω την εφαρμογη απο την μπαρα κατω της οθονης.(δηλ τα εικονιδια της που εχω φτιαξει..)Πρεπει να την βαλω μεσα απο το μενου παλι για να ξαναεμφανιστουν παλι οπως τα ειχα!!Τι γινετε;Εστειλα μυνημα στον δημιουργο της αλλα δεν μου απαντησε ακομα.Αυτο που μου κανει διαβασα οτι κ καποιος αλλος το ειχε αλλα αυτος την ειχε παρει σπασμενη,πειρατικα κ για αυτο του το εκανε.Εγω ομως την πληρωσα κανονικα.

 

καλημερα. μολις το δοκιμασα με την εκδοση 4.2 στο δικο μου και ειναι οπως τα λες. μαλλον εχει προβλημα η εφαρμογη και δεν δουλευει το autostart:(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μολις το δοκιμασα με την εκδοση 4.2 στο δικο μου και ειναι οπως τα λες. μαλλον εχει προβλημα η εφαρμογη και δεν δουλευει το autostart:(

 

Και σε μένα τα ίδια και με restart και με κανονικό κλείσιμο του κινητού δε ξεκινάει αυτόματα παρ ότι έχω τικαρι την αντίστοιχη επιλογή.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα ίδια και με restart και με κανονικό κλείσιμο του κινητού δε ξεκινάει αυτόματα παρ ότι έχω τικαρι την αντίστοιχη επιλογή.

Παιδια δεν στελνετε και εσεις ενα μυνημα στον δημιουργο να δουμε τι θα γινει;Εμ τον πληρωσαμε και απάντηση, τουλαχιστον εγω μεχρι τωρα δεν εχω παρει.....:mad:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν στελνετε και εσεις ενα μυνημα στον δημιουργο να δουμε τι θα γινει;Εμ τον πληρωσαμε και απάντηση, τουλαχιστον εγω μεχρι τωρα δεν εχω παρει.....:mad:

 

εεε εγώ δεν τον πλήρωσα :lol: Ευτυχώς γιατί δεν μου άρεσε η εφαρμογή. Αν μου άρεσε πιθανόν να την αγόραζα,όπως έχω κάνει με κάποιες άλλες

Link to comment
Share on other sites

εεε εγώ δεν τον πλήρωσα :lol: Ευτυχώς γιατί δεν μου άρεσε η εφαρμογή. Αν μου άρεσε πιθανόν να την αγόραζα,όπως έχω κάνει με κάποιες άλλες

Kαμια παρομοια εχεις να προτεινεις;:(

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα ίδια και με restart και με κανονικό κλείσιμο του κινητού δε ξεκινάει αυτόματα παρ ότι έχω τικαρι την αντίστοιχη επιλογή.

Tελικα λυθηκε το προβλημα με το Αutostart κ την εφαρμογη AndroMenu Extra Buttons v4.2 by SnakeSoft.Την περασα απο το ovi store μεσω υπολογιστη...και τωρα δουλευει κανονικα.Αλλα πριν λιγο μπηκα κ στο ημερισιο φορουμ και εκει λεει ο ιδιος οτι το εφτιαξε.(Update with little bugfixes is on the way).Ολα καλα.:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα autostarts στο symbian έχουν καιρό που χουν πάψει να δουλεύουν, οπότε δεν κλείνω ποτέ την συσκευή πλέον. Βαριέμαι και να ξανακάνω φορματ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα autostarts στο symbian έχουν καιρό που χουν πάψει να δουλεύουν, οπότε δεν κλείνω ποτέ την συσκευή πλέον. Βαριέμαι και να ξανακάνω φορματ

Αν είχαμε μια εφαρμογή τύπου titanium backup θα ήταν παιχνιδάκι.

Το μόνο που μου λέιπει σε σχέση με το android (εκτός αν χάνω κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για το Swype, στα Nokia Beta Labs. :) betalabs.nokia.com/trials/swype-for-Symbian-2-0. Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Εγώ εχω το 808 και παράλληλα και το note2.

Το 808 το εχω για κύριο τηλέφωνο, κάμερα GPS και γενικά σαν εργαλείο ενώ το noteli για Internet και όλα τα καλά του Android και είμαι πολύ ευχαριστημενος.

Αξιόπιστα και τα 2 και σαφώς δια χωρισμένα στους ρόλους αν και στην ανάγκη επίκαλυπτουμενα.

Και κυρίως μιας και είναι μοναδικά και τα 2 ηρέμησα απ το άγχος της συνεχούς αλλαγής και δοκιμών νεων μοντέλων!

Το θέμα μου είναι και έχω ξαναρωτήσει υπάρχει βρε παιδιά κάνα πρόγραμμα call record χωρίς μπιπ μιας και όσα έχω δοκιμάσει παρ όλο που έχουν επιλογή να το αφαιρείς δε δουλεύει.

Στο s3 μου είχε λύσει τα χέρια με μερικά επαγγελματικα τηλέφωνα η φορές που ήθελα να θυμάμαι κάτι.

 

απίστευτο... ίδιο συνδιασμό τηλεφώνων έχουμε :lol: .. Note 1 + 808

 

Στα δικά μας τώρα, το viber δεν είναι ξεχωριστή εταιρεία? Γιατί να μην θέλει η εταιρεία αυτή να αναπτύξει viber calls για τα symbian?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για το Swype, στα Nokia Beta Labs. :) betalabs.nokia.com/trials/swype-for-Symbian-2-0.

 

Γιαυτο εχει πεσει???

το δοκιμασε κανεις να δουμε αλλαγες?

 

update:

με τον chrome δεν ανοιγει!! ενω με Mozilla κανονικα! τι παιζει? αρχισε η google και εδω τα κολπα της??

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο εχει πεσει???

το δοκιμασε κανεις να δουμε αλλαγες?

 

μόλις το πέρασα στο Ε7 , μια χαρά όλα. Αλλαγές με μια πρώτη ματιά δεν έχω δει..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο... ίδιο συνδιασμό τηλεφώνων έχουμε :lol: .. Note 1 + 808

 

Στα δικά μας τώρα, το viber δεν είναι ξεχωριστή εταιρεία? Γιατί να μην θέλει η εταιρεία αυτή να αναπτύξει viber calls για τα symbian?

Θεωρείς απίθανο να έπεσε πίεση από την Nokia; Ή ακόμα και σαμποτάζ;

Όταν nimbuzz και fring έχουν εδώ και χρόνια κλήσεις και η viber εδώ και μήνες λέει ότι δουλεύει την έκδοση για symbian δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν το καλύττερο που μπορούσαν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...