Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εφαρμογές γενικά υπάρχουν εναλλακτικές. Π.χ. για καιρό συζητούσαμε πριν μερικές μέρες, λειτουργούν τα Gismeteo, qooWeatherII 4.5 (MSN), AccuWeather 1.1.608, ForecaWeather, myWeather και ενδεχομένως και μερικές ακόμη που δεν τις έχουμε ελέγξει. Οι τρεις πρώτες έχουν και widgets.

 

Για facebook, υπάρχουν τα fbWeb, Facebook HD browser, Facebook Qt κλπ. Twitter, το Gravity, Tweetian κλπ. Υπάρχουν εναλλακτικές.

 

Για συγχρονισμό επαφών/ημερολογίου απευθείας μέσω ίντερνετ είναι δύσκολη περίπτωση φοβάμαι. Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές επί πληρωμή που το κάνουν, αλλά κι εγώ προσωπικά έχω θέμα. Για email, πας από τον οδηγό κανονικά, αν και νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ημερομηνία μέχρι το Μάιο, γιατί έληξε ένα πιστοποιητικό. Όταν φτιάξεις το email, επαναφέρεις την ημερομηνία και είσαι εντάξει.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για email, πας από τον οδηγό κανονικά, αν και νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ημερομηνία μέχρι το Μάιο, γιατί έληξε ένα πιστοποιητικό. Όταν φτιάξεις το email, επαναφέρεις την ημερομηνία και είσαι εντάξει.

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό διορθώθηκε.

Τα ημερολόγιά μου πάντως έχουν χαθεί από το exchange, ενώ όταν πάνω να προσθέσω νέο λογαριασμό δεν κάνει τίποτα... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άφησα το 808 μου , κάτω από ένα μπαλκόνι τώρα που έβρεχε, για να κάνω κάτι δουλειές με ασφάλεια, και δυστυχώς, μεγάλη ατυχία, έσταξε ακριβώς πάνω στο κινητό,

και πλεον έχει πρόβλημα η θύρα usb του, δε φορτίζει πλέον, δεν το βλέπει ο υπολογιστής.

 

εμφανίζει συνεχώς την ένδειξη ''Συνδέστε το καλώδιο usb στη συσκευή'' και αναβοσβήνει στην πάνω γραμμή το σηματάκι ''usb''.

 

Άλλαξα μπαταρία, έβγαλα τη κάρτα sim, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τίποτα δεν κατάφερα.

 

με το σεσουάρ, το μόνο που πέτυχα είναι να εμφανιστεί υγρασία στην μία πλευρά της οθόνης.

 

καμία ιδέα, παρακαλώ πολύ...

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα το έκλεινα σε ένα μπωλ γεμάτο ρύζι για να απορροφήσει την υγρασία του τηλεφώνου

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

τα symbian κινητά δεν είναι πλέον για να χρησιμοποιούνται ως "smart". Κάποιες απλές stand alone εφαρμογές τρέχουν (πχ μετατροπείς, εορτολόγια, παιχνιδάκια) και αυτές αν έχεις τα sis να τις εγκαταστήσεις..

 

Πάλι καλά που δουλεύει ο opera.. και αυτός δεν εξελίσσεται (ανανεώσεις δεν βγαίνουν). Προσωπικά απολαμβάνω την κάμερα, την ποιότητα κλήσης, οθόνη και σπάνια το χρησιμοποιώ ως smart. Και τον καιρό που έβλεπα έπαψε να λειτουργεί και αυτό (σχεδόν). :(

 

Ήλπιζα ως όνειρο να βγει κανα android για το 808 (σαν πειρατικό firmware) αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο απλό. όπως και να έχει όσο δουλεύουν αυτά τα κινητά θα είναι χρήσιμα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα ως όνειρο να βγει κανα android για το 808 (σαν πειρατικό firmware) αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο απλό. όπως και να έχει όσο δουλεύουν αυτά τα κινητά θα είναι χρήσιμα.

 

το android είναι τόσο ανούσια βαρύ λειτουργικό που δεν μπορεί να τρέξει στο 808

άσε που δεν θα το υποστηρίζει και πλήρως (pv για παράδειγμα).

 

εγώ πάντως ακόμα το χρησιμοποιώ σαν πρώτη συσκευή και αν εξαιρέσεις την κλήση στο wa δεν μου λείπει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άφησα το 808 μου , κάτω από ένα μπαλκόνι τώρα που έβρεχε, για να κάνω κάτι δουλειές με ασφάλεια, και δυστυχώς, μεγάλη ατυχία, έσταξε ακριβώς πάνω στο κινητό,

και πλεον έχει πρόβλημα η θύρα usb του, δε φορτίζει πλέον, δεν το βλέπει ο υπολογιστής.

 

εμφανίζει συνεχώς την ένδειξη ''Συνδέστε το καλώδιο usb στη συσκευή'' και αναβοσβήνει στην πάνω γραμμή το σηματάκι ''usb''.

 

Άλλαξα μπαταρία, έβγαλα τη κάρτα sim, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τίποτα δεν κατάφερα.

 

με το σεσουάρ, το μόνο που πέτυχα είναι να εμφανιστεί υγρασία στην μία πλευρά της οθόνης.

 

καμία ιδέα, παρακαλώ πολύ...

 

και σήμερα συνεχίζει τα ίδια, το κανα με το σεσουαρ πάλι τίποτα. και αυτό που με τρομάζει είναι που δεν μπορώ να το φορτίσω.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

το android είναι τόσο ανούσια βαρύ λειτουργικό που δεν μπορεί να τρέξει στο 808

άσε που δεν θα το υποστηρίζει και πλήρως (pv για παράδειγμα).

όταν εγκαταλείφθηκε το symbian (εν έτι 2012 πρακτικά) τα κινητά τα περισσότερα έτρεχαν android 2.3 και είχε εμφανιστεί το 4.0 αλλα λίγα το έτρεχαν. Νομίζω αυτά τα δύο androids θα μπορούσαν να τα έτρεχαν κινητά όπως το nokia 808.

 

Τες πα.. Με αν δε γράφεται η ιστορία.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό σε κλειδωμένη συσκευή. Το ίδιο ισχύει στα iphone και τα lumia. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Android, Ubuntu, Firefox, Sailfish ή οποιοδήποτε άλλο σε τέτοιες συσκευές.

 

Σαν λειτουργικό ειδικά, το Symbian ήταν τάξεις ανώτερο του Android. Μόλις απέκτησα πριν κάποιες μέρες 4πύρηνο με ανάλογη ισχύ με Z3 Compact και G3 (περσινές ναυαρχίδες) και κατάλαβα, ότι από όσα λειτουργικά έχω δει είναι το χειρότερο. Τρομερά βαρύ, άπειρες υπηρεσίες να τρέχουν στο παρασκήνιο, η Google να συλλέγει συνεχώς δεδομένα, οι εφαρμογές τεράστιες από θέμα χώρου, καμία σχέση με Symbian ή ακόμη και με WindowsPhones και λόγω αυτών, lagarei...

 

Το μόνο πρόβλημα στο Symbian είναι ότι το εγκατέλειψαν οι εταιρείες και επομένως δεν υποστηρίζεται πια... Μόνο κάποιοι προγραμματιστές που νοιάζονται ακόμη, αλλά και χρήστες από την κοινότητα, συνεχίζουν να το υποστηρίζουν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα συνεχίζει τα ίδια, το κανα με το σεσουαρ πάλι τίποτα. και αυτό που με τρομάζει είναι που δεν μπορώ να το φορτίσω.

 

Μην χρησιμοποιήσεις ξανά το σεσουάρ. Μπορεί να κάψεις κάτι και να μη λειτουργεί σωστά.

 

Αυτό που σου είπε ο giorgosnp το έκανες; Πάρε ένα σακούλι ρύζι, να χωράει σχετικά άνετα το 808, βάλε μέσα τη συσκευή σου (με ή χωρίς μπαταρία δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), να καλύπτεται από όλες τις πλευρές, κλείσε καλά τη συσκευασία με λάστιχο ή κάτι άλλο και μην πειράξεις για 3 μέρες.

 

Έχω ρίξει μπύρα σε BlackBerry Q10, που έχει qwerty πληκτρολόγιο και επομένως περισσότερα ανοίγματα, και με αυτό τον τρόπο το λειτουργώ μήνες χωρίς κανένα θέμα.

 

Edit: Στη δική μου περίπτωση είχα βγάλει τη μπαταρία.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

όταν εγκαταλείφθηκε το symbian (εν έτι 2012 πρακτικά) τα κινητά τα περισσότερα έτρεχαν android 2.3 και είχε εμφανιστεί το 4.0 αλλα λίγα το έτρεχαν. Νομίζω αυτά τα δύο androids θα μπορούσαν να τα έτρεχαν κινητά όπως το nokia 808.

 

ακόμα και να γινόταν τεχνικά, ακόμα και android 2.3 είναι πολύ βαρύ να τρέξει στο 808. Για αξιοπρεπή χρήση θες τουλάχιστον 1GB μνήμη, εκτός αν θες να τρέχεις μία εφαρμογή την φορά ή να κάνεις reboot κάθα μια ώρα να αδειάζει η μνήμη.

Στο symbian τα 512 του 808 ή και τα 256 του N8 είναι μια χαρά. Με όλα αυτά που τρέχουν στο background σε ένα android και δεν μπορείς να κλείσεις (δεν σε αφήνει η google για το καλό σου πάντα) το 808 θα σερνόταν. Και που να άνοιγες και την κάμερα.

Δες android του 12 με 512RAM και θα θες να το πετάξεις στον τοίχο.

Χίλιες φορές το "νεκρό" μου symbian που με τα 256MB του Ν8 έχω ανοικτά χάρτες, fb, wa, opera και εκπέμπει και μουσική στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να μπορείς να εγκαταστήσεις Symbian Belle σε σημερινά κινητά. Πραγματικά θα πετούσαν!!! Κι η μπαταρία θα άντεχε μέρες όχι ώρες... ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μην χρησιμοποιήσεις ξανά το σεσουάρ. Μπορεί να κάψεις κάτι και να μη λειτουργεί σωστά.

 

Αυτό που σου είπε ο giorgosnp το έκανες; Πάρε ένα σακούλι ρύζι, να χωράει σχετικά άνετα το 808, βάλε μέσα τη συσκευή σου (με ή χωρίς μπαταρία δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), να καλύπτεται από όλες τις πλευρές, κλείσε καλά τη συσκευασία με λάστιχο ή κάτι άλλο και μην πειράξεις για 3 μέρες.

 

Έχω ρίξει μπύρα σε BlackBerry Q10, που έχει qwerty πληκτρολόγιο και επομένως περισσότερα ανοίγματα, και με αυτό τον τρόπο το λειτουργώ μήνες χωρίς κανένα θέμα.

 

Edit: Στη δική μου περίπτωση είχα βγάλει τη μπαταρία.

 

Ακόμα καλύτερα αν βρεις silica gel σε άφθονη ποσότητα (πέρσι ήμουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου όταν το 808 μου έκανε μπλουμ από 3 μέτρα σε 0.5 μέτρο νερό λιμνούλας και βρήκα silica gel στο εργαστήριο βιολογίας που ήμουν). Δουλεύει ακόμα αν και μου κάνει που και που κάτι κουλά, στρώνει όμως με ένα restart.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο cuteradio. Πλέον έχει τους σταθμούς στον δικό του server για να λύσει τα προβλήματα που είχε με τον παλιό, που δεν έβρισκε τους σταθμούς κτλ

update μέσα από την εφαρμογή, δεν είναι ακόμα στο applist.

 

Προσοχή! Θα σβήσει τα αγαπημένα κτλ

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο cuteradio. Πλέον έχει τους σταθμούς στον δικό του server για να λύσει τα προβλήματα που είχε με τον παλιό, που δεν έβρισκε τους σταθμούς κτλ

update μέσα από την εφαρμογή, δεν είναι ακόμα στο applist.

 

Προσοχή! Θα σβήσει τα αγαπημένα κτλ

Ποια έκδοση είναι; 0.3.4; Έχω ακόμη το 0.2.1 (TuneIn) και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... Θέλει να φτιάξεις λογαριασμό στις καινούργιες εκδόσεις;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 4.0

Θέλει να φτιάξεις "λογαριασμό", αν θεωρείς λογαριασμό το ότι δίνεις ένα username και ένα password τα οποία μετά δεν ξαναζητάει ποτέ. Ούτε mail θέλει ούτε τίποτα.

 

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα σήμερα.

Το cutebox σταμάτησε να ανεβάζει αρχεία. επιλέγω τα αρχεία που θέλω, φαίνεται να τα ανεβάζει κανονικά αλλά δεν ανεβαίνει τίποτα στο dropbox. Δοκίμασα log out log in αλλά τα ίδια...

Το droper δουλεύει κανονικά (και έβγαλε και update πρόσφατα)

Link to comment
Share on other sites

Άμα σταματήσει το TuneIn, τότε μάλλον θα κάνω αναβάθμιση (που να ξαναπερνάω αγαπημένους σταθμούς από την αρχή...)

 

Για DropBox, μόνο το FilesPlus χρησιμοποιώ που έχει πολλά μαζί συγκεντρωμένα. Το Droper για κάποιο λόγο πάω να βάλω λογαριασμό και δεν κάνει τίποτα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Άμα σταματήσει το TuneIn, τότε μάλλον θα κάνω αναβάθμιση (που να ξαναπερνάω αγαπημένους σταθμούς από την αρχή...)

 

Για DropBox, μόνο το FilesPlus χρησιμοποιώ που έχει πολλά μαζί συγκεντρωμένα. Το Droper για κάποιο λόγο πάω να βάλω λογαριασμό και δεν κάνει τίποτα...

 

το fileplus δεν με βολεύει. θες να ανεβάσεις κάτι και πρέπει πρώτα να το κάνεις copy μετά να πας στον φάκελο του dropbox να το κάνεις paste, μετά το επόμενο αρχείο αν ήταν σε διαφορετικό φάκελο από το πρώτο, κ.ο.κ. Εκτός αν έχει επιλογή upload και δεν την έχω δει.

Με droper και cutebox τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Ειδικά με το cutebox που υποστηρίζει μέχρι και gallery

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε άλλος διαχειριστής αρχείων με υπηρεσίες cloud εκτός του FilesPlus? Σε Android π.χ. υπάρχουν διάφοροι από ό,τι είδα...

 

Dropbox δεν πολυχρησιμοποιώ πάντως, και δεν θυμάμαι τις επιλογές του FilesPlus... Πιο πολύ OneDrive...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια έκδοση Droper είναι η τελευταία; Έχω την 0.6 και δεν συνδέεται...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως λεγεται η "υπηρεσια" οπου οταν πηγαινουμε στην "κληση" και πληκτρολογουμε τα νουμερα για να τηλ εμφανιζονται και οι αντιστοιχες επαφες;

[ATTACH]64464[/ATTACH]

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...