Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό να βγάζει μήνυμα χαμηλής μνήμης στα 5th Edition με την άθλια διαχείριση μνήμης, εντούτοις στο Symbian^3 δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Πιθανολογώ ότι θα πρέπει να δούμε νέα εξειδικευμένη έκδοση του Opera Mobile για Symbian^3 σύντομα. O Opera Mini beta είναι επίσης ασταθής και με εκνευρίζει αφάνταστα πολλές φορές.

 

Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποιον άλλο internet browser σύντομα, π.χ. Skyfire ή κάποια έκδοση του Firefox;

Μα αυτή είναι η πλάκα, ότι μου βγάζει «μνήμη πλήρης» στο N8 ενώ έχω 90MB ελεύθερα (τα βλέπω με το Jbak Taskman). Στο N97 ήταν δικαιολογημένο να το βγάζει. Firefox λίγο δύσκολο να δούμε, έχουν επικεντρωθεί σε MeeGo/Maemo και Android (η έκδοση για το N900 είναι κορυφαία). Το Skyfire έχει εδώ και καιρό σταματήσει την υποστήριξη για Ελλάδα. Περιμένουμε να δούμε τον νέο browser της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή είναι η πλάκα, ότι μου βγάζει «μνήμη πλήρης» στο N8 ενώ έχω 90MB ελεύθερα (τα βλέπω με το Jbak Taskman). Στο N97 ήταν δικαιολογημένο να το βγάζει. Firefox λίγο δύσκολο να δούμε, έχουν επικεντρωθεί σε MeeGo/Maemo και Android (η έκδοση για το N900 είναι κορυφαία). Το Skyfire έχει εδώ και καιρό σταματήσει την υποστήριξη για Ελλάδα. Περιμένουμε να δούμε τον νέο browser της Nokia.

 

οχι για την Ελλαδα αλλα στο symbian :protest::protest:

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

οχι για την Ελλαδα αλλα στο symbian :protest::protest:

Ναι, αλλά πριν σταματήσει εντελώς την υποστήριξη για Symbian είχε κόψει κάποιες χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Δεν φτάνουν λέει οι servers τους για να τους υποστηρίξουν όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση για ιντερνετ ραδιο ειναι το CorePlayer v1.32 . Ειναι για την S60 3rd Edition αλλα κανει και για symbian^3. Περισσοτερα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=191076&highlight=coreplayer

Μα το Nokia internet radio, δουλεύει τέλεια στο Ν8 !!! (κι ας είναι γι

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ μα το Skype.... Βάζω τους κωδικούς μου, προσπαθεί επί ώρες αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει?

Μάλλον κράσαρε η εφαρμογή. Κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει τα πάντα. Επανεκκίνηση, επανεγκατάσταση, έβαλα παλιότερη έκδοση. Τίποτα. Στο 95άρι δούλευε άψογα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανενα καλο widget για προγνωση καιρου?:rolleyes:

 

Πολυ καλη εφαρμογη η οποια ειναι και widget ειναι η SPB Weather.Εκδοση 2.00(782).Δουλευει μια χαρα και με λιγο ψαξιμο στο internet η στα γνωστα μαγαζακια μπορεις να την βρεις!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το swype μετα το πακετο Ελληνικων,εκανα και reboot.

Εκανα και ολους τους συνδιασμους εγκαταστασης και επιλογης γλωσσας αλλα τελικα δεν βλεπω πληκτρολογιο αλλα ουτε μπορω να γραψω.

Δεν ξερω τι να κανω.

Μαλλον φταιει αυτο.

FAQ

I do not see the Swype keyboard in portrait

After installation you may still see the alphanumeric keyboard in portrait. To switch to Swype in portrait, select "Mini QWERTY keyboard" from the keyboard selection menu. You can access this menu via the keyboard button on the alphanumeric keyboard. If you are running X6 firmware v.21.0.004 you will not have access to the portrait mini-qwerty keyboard. When Swype is the selected input method it replaces the Nokia keyboard. Nokia removed their portrait qwerty in this firmware update, so there is no keyboard for Swype to take over. Currently there is no fix for this issue, but we will be sure to update the Beta page if this changes.

 

To swype ΔΕΝ το κατεβασα απο το OVI διοτι δεν μου δουλευει αν και εκανα την εγκατασταση του QT.

Τι να πω Μητσοτακης...

Edited by tsipfi
Ξεχασα να αναφερω οτι εχω Ν8 Ελληνικο
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το swype μετα το πακετο Ελληνικων,εκανα και reboot.

Εκανα και ολους τους συνδιασμους εγκαταστασης και επιλογης γλωσσας αλλα τελικα δεν βλεπω πληκτρολογιο αλλα ουτε μπορω να γραψω.

Δεν ξερω τι να κανω.

Μαλλον φταιει αυτο.

FAQ

I do not see the Swype keyboard in portrait

After installation you may still see the alphanumeric keyboard in portrait. To switch to Swype in portrait, select "Mini QWERTY keyboard" from the keyboard selection menu. You can access this menu via the keyboard button on the alphanumeric keyboard. If you are running X6 firmware v.21.0.004 you will not have access to the portrait mini-qwerty keyboard. When Swype is the selected input method it replaces the Nokia keyboard. Nokia removed their portrait qwerty in this firmware update, so there is no keyboard for Swype to take over. Currently there is no fix for this issue, but we will be sure to update the Beta page if this changes.

 

To swype ΔΕΝ το κατεβασα απο το OVI διοτι δεν μου δουλευει αν και εκανα την εγκατασταση του QT.

Τι να πω Μητσοτακης...

 

Εννοείς ότι δεν έχεις swype στο ούτε στο landscape πληκτρολόγιο; Αν ισχύει αυτό, δεν ξέρω πού οφείλεται, αλλά αν περιμένεις να το δεις και οριζόντια, σου υπενθυμίζω ότι σε διάταξη portrait δεν υπάρχει περίπτωση να δεις swype, γιατί στο Ν8 δεν υπάρχει πληκτρολόγιο qwerty σε portrait. Οι επιλογές που αναφέρεις, όπως το miniQwerty, αφορούν μόνο συσκευές 5th Edition, όπως X6, 5800 κλπ. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το swype δουλεύει άψογα αλλά δεν το βρίσκω βολικό λόγω του ότι όταν έχω το δάχτυλο επάνω δεν μπορώ να δω κάποια γράμματα και με μπερδεύει. Στην αναζήτηση επαφών γίνεται να μου εμφανίζει άλλο πληκτρολόγιο γιατί τώρα με αγγλικά και ελληνικά ανακατεμένα είναι μπέρδεμα.

Το skype τελικά δούλεψε (άγνωστο πως) και τώρα ψάχνω την εφαρμογή youtube. Αυτή που είχα στο 95αρι (και ήταν τέλεια) δεν δουλεύει στο Ν8

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

τώρα ψάχνω την εφαρμογή youtube. Αυτή που είχα στο 95αρι (και ήταν τέλεια) δεν δουλεύει στο Ν8

 

Μπορείς να αναβαθμίσεις την υπάρχουσα εφαρμογή Youtube του Ν8.

Πας με τον Ιστό στη διεύθυνση m.google.com. Μετά αλλάζεις τη γλώσσα σε αγγλικά και επιλέγεις Youtube. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις "install now" και κάνεις την εγκατάσταση.

Η έκδοση που θα μπει είναι πολύ καλύτερη από αυτή που είχες στο παλιό σου τηλέφωνο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Όλα άψογα τώρα.

Υ.Γ. Αυτή είχα και στο 95αρι (νομίζω)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια, αυτο το swype, ειναι απιστευτο!

Απορω καποιοι πως δε βολευοναι!

Εγω δεν το χρησιμοποιω σερνοντας το δαχτυλο!!!

Γραφω τα 2-3 πρωτα γραμματα της λεξης που θελω να γραψω και κατα 95% που βγαζει στο παραθυρακι πανω, πρωτη τη λεξη που θελω!

Πατοντας space (που θα πατουσα ουτως η αλλως για να αφησω κενο αναμεσα στις λεξεις) μπαινει η λεξη που θελω!

Αν δεν τη βγαζει πρωτη, απλα τη διαλεγω απ'το παραθυρακι..

Και αν δεν την εχει στο παραθυρακι (πολυ σπανιο), τη βαζω εγω!

Το περιεργο ομως ειναι οτι ''θυμαται'' τις λεξεις που χρησιμοποιεις συχνα και ενω την πρωτη φορα μπορει να μην τις εβγαλε πρωτες στο παραθυρακι, στη συνεχεια τις βγαζει...!!!

Τοσο απλο, τοσο ευκολο, τοσο γρηγορο!!!

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω swype στο στο landscape πληκτρολόγιο μαλιστα δεν εχω καν πληκτρολογιο και μετα αφου το γυρισω σε διάταξη portrait δεν εχει παλι αλλα δεν εφανιζεται ουτε το native αρα δεν μπορω να γραψω.

Εχω αφαιρεση και το langswitcher αλλα παλι τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω swype στο στο landscape πληκτρολόγιο μαλιστα δεν εχω καν πληκτρολογιο και μετα αφου το γυρισω σε διάταξη portrait δεν εχει παλι αλλα δεν εφανιζεται ουτε το native αρα δεν μπορω να γραψω.

Εχω αφαιρεση και το langswitcher αλλα παλι τπτ...

 

Η σωστη εκδοση που λειτουργει στο n8 αν θυμαμαι καλα ειναι η v1.0.16481 αυτην που δινει το ovi store!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

για οσους δεν το ειδαν κατεβαστε το swype απο το ovi store. εκεινη που ανεβασα εγω ηταν οντως για s60v5 και δε δουλευει
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη εκδοση που λειτουργει στο n8 αν θυμαμαι καλα ειναι η v1.0.16481 αυτην που δινει το ovi store!!!;)

 

H 1.0.13559 είναι

Link to comment
Share on other sites

H 1.0.13559 είναι

 

Εχεις δικιο αυτη ειναι η σωστη και δουλευει μια χαρα!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Downloading Nokia Big Screen is temporarily not possible!

We found a problem related to Ovi Maps update after Big Screen installation. As soon as we have investigated the issue we will make Nokia Big Screen available again. Thanks for your patience!

 

http://betalabs.nokia.com/apps/nokia-big-screen/download_and_installation

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς Screensavers?

 

Επειδή είπατε ότι δουλεύει ο coreplayer στο Ν8 να πω ότι τον δοκίμασα και δε δουλέυει σωστά. Έκανα stream από dreambox στο Ν8 και ενώ στο Ν95 δείχνει εικόνα, στο Ν8 δε δείχνει, αλλά ακούγεται ήχοσ. Και κάνει διάφορα άλλα κουλά, το μενού του ή ανταποκρίνεται πολύ γρήγορα ή καθόλο, και κολάει συχνά κτλ. Υπάρχει κάποιος player που να μπορεί να ανοίξει stream πχ: http://"user".dyndns.org:1234 ?

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα και δεν εχω ovi store στο κινητο προσπαθησα και κατεβασα το swype μεσω pc.

Ομως το προς εγκτασταση αρχειο εχει καταληξη .sisx.dm

Με αυτη την καταληξη δεν κανει εγκατασταση.

Το εκανα μετονομασια αλλα μου βγαζει κατεστραμενο αρχειο.

Μαλλον ολα ξεκινουν απο το γεγονος οτι δεν μπορω να εγκαταστηαω το ovi store και να το κατεβασω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

 

για αυτο ειχα θεμα με τους χαρτες και δεν μπορουσα να περασω την 3.06 εκδοση μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα και δεν εχω ovi store στο κινητο προσπαθησα και κατεβασα το swype μεσω pc.

Ομως το προς εγκτασταση αρχειο εχει καταληξη .sisx.dm

Με αυτη την καταληξη δεν κανει εγκατασταση.

Το εκανα μετονομασια αλλα μου βγαζει κατεστραμενο αρχειο.

Μαλλον ολα ξεκινουν απο το γεγονος οτι δεν μπορω να εγκαταστηαω το ovi store και να το κατεβασω κανονικα.

 

υπαρχει μια διαδικαδια οπου ανοιγεις το dm και με wordpad βγαζεις το header και αφου το σωσεις το μετονομαζεις σε sis. υπαρχει η διαδικασια αν κανεις ενα καλο ψαξιμο στο google. επισης για widget καιρου που γραφτηκε παραπανω εγω προτιμω το accuweather γιατι εχει πολυ ωραια γραφικα το εχω στην αρχικη οθονη και μου δουλευει παντα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...