Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι μπορείς να βρεις αρκετά πιο φθηνά από αυτό. Το Λονδίνο φημίζεται για τα overpriced ξενοδοχεία του...

 

....μπορει να εχεις και δικαιο....το ειχα ψαξει παλιοτερα .... ειχα δει οτι μπορεις να βρεις και φθηνοτερο απο το meridiana....αλλα το συμπαθησα απο την πρωτη στιγμη και κολησα σε αυτο :D...τωρα να ειμαι ειλικρινης δεν ψαχνω καν και οντως μπορει να εχου ξεφυγει....οποτε παιρνω πισω το "σιγουρα"...:p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

....μπορει να εχεις και δικαιο....το ειχα ψαξει παλιοτερα .... ειχα δει οτι μπορεις να βρεις και φθηνοτερο απο το meridiana....αλλα το συμπαθησα απο την πρωτη στιγμη και κολησα σε αυτο :D...τωρα να ειμαι ειλικρινης δεν ψαχνω καν και οντως μπορει να εχου ξεφυγει....οποτε παιρνω πισω το "σιγουρα"...:p

 

Πολλοί είναι αυτοί που έχουν βρει ένα καλό ξενοδοχείο στο Λονδίνο και μένουν πάντα εκεί. Εφόσον το ξενοδοχείο είναι σε καλή τοποθεσία και καθαρό και με δεδομένο πως οι τιμές δεν διαφοροποιούνται σημαντικά χρόνο με το χρόνο, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις κάθε φορά καινούργιο.

 

Προσωπικά στο Λονδίνο μένω στο The Caesar, αλλά φθηνό δεν το λες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει πιο κατάλληλο thread-

μήπως θα μπορούσε κανείς να προτείνει ένα καλό ξενοδοχείο στην Θεσσαλονίκη?

Θα προτιμούσα στο κέντρο.

Thanks!

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Electra Palacehttp://www.laymark.com/i/m/m121.gif

Έλεος, αυτό είναι για εφοπλιστές :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λολ

παρόλα αυτά, και σε μια παρέα που ρώτησα χθες, αυτό μου πρότειναν :p

Σε χαμηλότερες τιμές υπάρχει κάτι καλό?

Την προηγούμενη φορά είχα μείνει στο El Greco αν θυμάμαι καλά-

δεν ήταν κακό, αλλά θα προτιμούσα κάτι ελαφρώς καλύτερο :O

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Λολ

παρόλα αυτά, και σε μια παρέα που ρώτησα χθες, αυτό μου πρότειναν :p

Σε χαμηλότερες τιμές υπάρχει κάτι καλό?

Την προηγούμενη φορά είχα μείνει στο El Greco αν θυμάμαι καλά-

δεν ήταν κακό, αλλά θα προτιμούσα κάτι ελαφρώς καλύτερο :O

 

...υπαρχουν και φθηνοτερα....ψαχτο....θυμαμαι ενα στην καμαρα κοντα...ηταν

το πιο φθηνο....η μπηπως Ι. Δραγουμη...δεν θυμαμαι καλα....

 

εγω μενω σε αυτο οταν παω Θεσσαλονικη....

 

http://www.byzantio.com/index.html ...αλλα μαλλον δεν σε βολευει....θελει μεταφορικιο μεσο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε κοιτας το θεμα για τα ξεχοδοχεια?εκει θα βρεις πολλες προτασεις.http://www.laymark.com/i/c/c11.gif
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

http://www.byzantio.com/index.html ...αλλα μαλλον δεν σε βολευει....θελει μεταφορικιο μεσο....

 

ετσι οπως το ειδα και στις φωτο,για πεναλνταδικο μου κανει!:lol:!:lol:!

Link to comment
Share on other sites

πεναλνταδικο ???....τη σημαινει αυτο;;; :confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λολ

παρόλα αυτά, και σε μια παρέα που ρώτησα χθες, αυτό μου πρότειναν :p

Σε χαμηλότερες τιμές υπάρχει κάτι καλό?

Την προηγούμενη φορά είχα μείνει στο El Greco αν θυμάμαι καλά-

δεν ήταν κακό, αλλά θα προτιμούσα κάτι ελαφρώς καλύτερο :O

Daios Luxury living.

Για χαμηλότερες κατηγορίες ρώτα τον xourxoulitso που είναι δευτεράντζας.:grin:

Link to comment
Share on other sites

Daios Luxury living.

Για χαμηλότερες κατηγορίες ρώτα τον xourxoulitso που είναι δευτεράντζας.:grin:

Δεν έχουμε όλοι να τρώμε τα έτοιμα λεφτά του Μπαμπά :rolleyes:

 

Isolde, δες αν θέλεις στο http://www.hotelabc.gr

 

Βασικά τι τιμή και τι κατηγορίας ψάχνεις;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Δεν είχα δει ότι υπάρχει θέμα για ξενοδοχεία :O,

θα προσπαθήσω να το βρω.

 

Χουρχουλίτσε, επειδή είναι για δουλειά (άρα δεν θα τα πληρώσουμε όλα εμείς), θα προτιμούσα κατηγορία καλή :D

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hello! Χαιρετώ προς όλες τις κατευθύνσεις!! Βρήκα πολύ ενδιαφέρον όλη τη συζήτηση περί Σκωτίας και τί είναι πιο συμφέρον. Έχω φάει χοντρό σκάλωμα με το συγκεκριμενο θέμα γιατί θέλω να ταξιδέψω προς τα εκεί. Σκέφτομαι να πάω αρχές Ιουνίου.(Θα μου πείτε οτί είναι λίγο νωρίς.. Θέλω να έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για να κάνω την καλύτερη επιλογή.) Η αλήθεια είναι οτί δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα ταξιδιωτικά γραφεία. Από την άλλη όμως να το κανονίσω μόνη μου? Έψαξα για τιμές και μόνο για τα εισιτήρια θέλω 800 με 1000 ευρω!!!(2 άτομα). Άρα κάπου εδώ ήρθε η ώρα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας.. Ταξιδιωτικά γραφεία vs "Κάντο μόνο σου!"....Κι αν το κάνω μόνη μου? Εισιτήρια? Διαμονή? Όσο συναρπαστικό να είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό, άλλο τόσο σε φοβίζει..:O Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Hello! Χαιρετώ προς όλες τις κατευθύνσεις!! Βρήκα πολύ ενδιαφέρον όλη τη συζήτηση περί Σκωτίας και τί είναι πιο συμφέρον. Έχω φάει χοντρό σκάλωμα με το συγκεκριμενο θέμα γιατί θέλω να ταξιδέψω προς τα εκεί. Σκέφτομαι να πάω αρχές Ιουνίου.(Θα μου πείτε οτί είναι λίγο νωρίς.. Θέλω να έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για να κάνω την καλύτερη επιλογή.) Η αλήθεια είναι οτί δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα ταξιδιωτικά γραφεία. Από την άλλη όμως να το κανονίσω μόνη μου? Έψαξα για τιμές και μόνο για τα εισιτήρια θέλω 800 με 1000 ευρω!!!(2 άτομα). Άρα κάπου εδώ ήρθε η ώρα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας.. Ταξιδιωτικά γραφεία vs "Κάντο μόνο σου!"....Κι αν το κάνω μόνη μου? Εισιτήρια? Διαμονή? Όσο συναρπαστικό να είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό, άλλο τόσο σε φοβίζει..:O Ευχαριστώ πολύ

Καλα κανεις και ψαχνεσαι απο τωρα ωστε να εχεις περιθωριο χρονου για να παρεις τη καλυτερη αποφαση. Σε γενικες γραμμες τωρα, αν εισαι ατομο του βολεματος, του να τα βρισκεις ολα ετοιμα χωρις να προβληματιζεσαι για τιποτα αλλα και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις, πας πακετο σε ταξιδι κονσερβα. Προσωπικα προτιμω την αλλη λυση η οποια ειναι κατα καποιο τροπο μια μικρη περιπετεια με τη καλη εννοια φυσικα, οικονομικοτερη αν κανεις τις σωστες κινησεις, το προγραμμα το κανονιζεις εσυ, ειναι flexible, και το κυριοτερο θα δεις πολυ περισοτερα απ οσα θα εβλεπες αν πηγαινες με γραφειο. Για να πετυχει ομως αυτο θα πρεπει να προγραμματισεις το ταξιδι πολυ καλα, θα πρεπει να εχεις φροντισει το θεμα accommodation μεσω νετ, και επισης να ξερεις τι θελεις να δεις και που θελεις να πας, καθως και εναλλακτικες λυσεις. Παιρνω σα δεδομενο οτι ξερεις ικανοποιητικα Αγγλικα.

Εαν τα εισιτηρια τωρα κανουν 400-500 ευρω το ατομο, ειναι σιγουρο οτι εναν με δυο μηνες πριν απο το ταξιδι σου ισως κοστιζουν διπλασια. Οσο νωριτερα κλεινεις τοσο οικονομικοτερα τα βρισκεις. Παντως απο μια προχειρη ματια που εριξα για Γεναρη, Αθηνα-Eδιμβουργο-Αθηνα με easyjet μεχρι Luton η Gatwick, και στη συνεχεια με BMI απο Heathrow για Edinburgh παει γυρω στα 220 ευρω (ναι αληθεια ειναι) το ατομο. Ψαχνοντας και ρωτωντας βρισκεις επιλογες ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εαν τα εισιτηρια τωρα κανουν 400 ευρω το ατομο, ειναι σιγουρο οτι εναν με δυο μηνες πριν απο το ταξιδι σου ισως κοστιζουν διπλασια. Οσο νωριτερα κλεινεις τοσο οικονομικοτερα τα βρισκεις. Παντως απο μια προχειρη ματια που εριξα για Γεναρη, Αθηνα-Eδιμβουργο-Αθηνα με easyjet μεχρι Luton η Gatwick, και στη συνεχεια με BMI απο Heathrow για Edinburgh παει γυρω στα 220 ευρω (ναι αληθεια ειναι) το ατομο. Ψαχνοντας και ρωτωντας βρισκεις επιλογες ;)

 

Με πρόλαβες στο θέμα της τιμής. Χωρίς να έχω κοιτάξει, αλλά €800-1000 που ανέφερε η φίλη Sonia μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.

 

Η τιμή που αναφέρεις είναι πιο λογική. Αθήνα-Λονδίνο (με επιστροφή) βρίσκεις εύκολα με €150-200 Ευρώ και για Σκοτία πήγα πρόσφατα Γλασκώβη με επιστροφή (με όλους τους φόρους κτλ) με 20 λιριά (25 Ευρώ).

 

Τώρα στο θέμα πακέτο versus μόνοι, εννοείται ότι εντός Ευρώπης δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πας κονσέρβα.

 

Και κάτι άλλο όσον αφορά τη Σκωτία. Καλό το Εδιμβούργο, καλή και η Γλασκώβη αλλά τίποτα δε συγκρίνεται με το να νοικιάσεις ένα αμάξι και να γυρίσεις και το countryside. Βέβαια το τελευταίο (να τη γυρίσω) δεν το έχω κάνει απλά έχω πάει Εδιμβούργο και Γλασκώβη :lol:

 

Kαι μερικές ιδέες:

 

http://www.visitscotland.com/guide/inspirational/itineraries/

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες στο θέμα της τιμής. Χωρίς να έχω κοιτάξει, αλλά €800-1000 που ανέφερε η φίλη Sonia μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.

 

Η τιμή που αναφέρεις είναι πιο λογική. Αθήνα-Λονδίνο (με επιστροφή) βρίσκεις εύκολα με €150-200 Ευρώ και για Σκοτία πήγα πρόσφατα Γλασκώβη με επιστροφή (με όλους τους φόρους κτλ) με 20 λιριά (25 Ευρώ).

 

Τώρα στο θέμα πακέτο versus μόνοι, εννοείται ότι εντός Ευρώπης δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πας κονσέρβα.

 

Και κάτι άλλο όσον αφορά τη Σκωτία. Καλό το Εδιμβούργο, καλή και η Γλασκώβη αλλά τίποτα δε συγκρίνεται με το να νοικιάσεις ένα αμάξι και να γυρίσεις και το countryside. Βέβαια το τελευταίο (να τη γυρίσω) δεν το έχω κάνει απλά έχω πάει Εδιμβούργο και Γλασκώβη :lol:

 

Kαι μερικές ιδέες:

 

http://www.visitscotland.com/guide/inspirational/itineraries/

Με easyjet εκτος φουλ σεζον και κανα τριμηνο νωριτερα, Αθήνα-Λονδίνο (με επιστροφή) το βρισκεις 105 ευρα. 20 quid Λονδινο Γλασκωβη μ επιστροφη? με ποια εταιρια και ποσο καιρο πριν το εκλεισες? Δεν εχω παει Σκωτια ακομα αν και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφη.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Με easyjet εκτος φουλ σεζον και κανα τριμηνο νωριτερα, Αθήνα-Λονδίνο (με επιστροφή) το βρισκεις 105 ευρα. 20 quid Λονδινο Γλασκωβη μ επιστροφη? με ποια εταιρια και ποσο καιρο πριν το εκλεισες? Δεν εχω παει Σκωτια ακομα αν και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφη.

 

Βγάζει κατά καιρούς προσφορές η Ryanair με τιμές που ξεκινάνε από £1 each way ΜΕ φόρους και fees μέσα. Το μόνο που πληρώνεις είναι το credit card fee (£4 το άτομο, each way). Επίσης πληρώνεις για βαλίτσα (δεν είχα) και για check-in στο αεροδρόμιο (έκανα online). Άρα £10 είναι το φθηνότερο, εγώ πλήρωσα κάτι παραπάνω γιατί δε βρήκα με τη φθηνότερη τιμή στο πήγαινε.

 

Σε μία βδομάδα όμως πηγαίνω Nantes στη Γαλλία με τελική τιμή £2 + £8 για το credit card fee. £10 σύνολο δλδ. Με όλους τους φόρους κτλ μέσα. Και πάλι όμως χωρίς βαλίτσα (μόνο χειραποσκευή) και με online check-in.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κατά καιρούς προσφορές η Ryanair με τιμές που ξεκινάνε από £1 each way ΜΕ φόρους και fees μέσα. Το μόνο που πληρώνεις είναι το credit card fee (£4 το άτομο, each way). Επίσης πληρώνεις για βαλίτσα (δεν είχα) και για check-in στο αεροδρόμιο (έκανα online). Άρα £10 είναι το φθηνότερο, εγώ πλήρωσα κάτι παραπάνω γιατί δε βρήκα με τη φθηνότερη τιμή στο πήγαινε.

 

Σε μία βδομάδα όμως πηγαίνω Nantes στη Γαλλία με τελική τιμή £2 + £8 για το credit card fee. £10 σύνολο δλδ. Με όλους τους φόρους κτλ μέσα. Και πάλι όμως χωρίς βαλίτσα (μόνο χειραποσκευή) και με online check-in.

καλα τους φορους του αεροδρομιου στη Ναντ ποιος τους πληρωνει? η εταιρια απ τα ταμεια της? Εγω κοιταξα για Παρισι με τη JET2 γιατι με βολευει απο Leeds, βρηκα με 2 λιρια αλλα με τους φορους παει 34. Οχι οτι ειναι ακριβο αλλα αυτη η τιμη ειναι για καθημερινες. Παρασκευοσαββατοκυριακα το χτυπανε γυρω στις £150:grin:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μα ρε παιδια αν και λιγο ασχετο εχω μια ερωτηση,πες οτι παιρνω το αυτοκινητο μου εξωτερικο,θα ειναι ευκολα να κυκλοφορησω???η μαλλον θα ειναι ταλαιπωρια,θα ηθελα πολυ να παω εξωτερικο αλλα με δικο μου μεσον

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι δυσκολα οταν δεν ξερεις δρομους και συνηθειες σε ενα ξενο κρατος!

Ποσο μαλλον οταν η οδηγηση ειναι απο δεξια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μιλαω για ιταλια,γαλλια ας πουμε,θα ηταν βεβαια και ωραια εμπειρια,εδω αλλοι πανε με μηχανες,πιστευω μια αποφαση ειναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλα τους φορους του αεροδρομιου στη Ναντ ποιος τους πληρωνει? η εταιρια απ τα ταμεια της?

 

Πιστεύω ότι βγάζουν τη διαφορά από τα credit card fees (£8 σύνολο) συν το luggage fee & airport check-in fee. Τα 2 τελευταία μπορείς να τα γλυτώσεις αν δεν έχεις βαλίτσα (μόνο χειραποσκευή) και κάνεις check-in online.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για ιταλια,γαλλια ας πουμε,θα ηταν βεβαια και ωραια εμπειρια,εδω αλλοι πανε με μηχανες,πιστευω μια αποφαση ειναι.

Αν εχεις navigation software δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να κυκλοφορησεις.Το προβλημα νομιζω ειναι αμα σου κτσει καμια στραβη και χαλασει το αυτοκινητο οταν εισια εξωτερικο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...