Jump to content

Αγορά smartphone ως 250€


Despina1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Ψάχνω smartphone (και εγώ) με κύρια χρήση social networks, ανάγνωση e-book, κάμερα, e-mailing & γενικώς browsing

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. ->250€ (αλλά και φθηνότερο να βγει δεν με χαλάει)

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. -> 5-6", δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αρκεί να κάθεται καλά στο χέρι

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; --> Δεν έχει σημασία

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) -> ΝΑΙ

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? -> Dual όχι, ραδιόφωνο ναι, ir επιθυμητό, αλλά όχι απαραίτητο, nfc αδιάφορο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ->Προτιμώ Ελληνικό ή έστω Αγγλικό μενού. Φλασάρισμα δεν έχω ξανακάνει

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. ->Αν αναφέρεστε σε ποιότητα ήχου κλήσης, ναι και στα 2. Αν αναφέρεστε σε ηχεία, δεν έχει με ενδιαφέρει τόσο ο ήχος

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ->Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming δεν κάνω

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. -> Samsung Galaxy J5 (2015)

 

Και σαν κοριτσάκι που είμαι, το θέλω και ομορφούτσικο! :lol::lol::lol:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

1) https://www.skroutz.gr/s/11169230/Sony-Xperia-XA1-32GB.html

2) https://www.skroutz.gr/s/11573989/Huawei-P10-Lite-4GB-32GB.html

 

Αν θες να πας σε φθηνότερο κινέζικο για εξοικονόμηση χρημάτων (αλλά και χειρότερη κάμερα, κυρίως το βράδυ)

3) https://www.skroutz.gr/s/12709085/Xiaomi-Mi-A1-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα οπως ο protsimer το xiaomi mia1 αλλα νομιζω οτι στερειται ραδιοφωνου που εσυ οπως γραφεις επιθυμεις.Επομενως με Huawei p10 lite σε χρυσο χρωμα , γιατι το θες και "ομορφουτσικο" , θα εισαι καλυμενη :)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ραδιόφωνο στο Α1, απλά είναι κρυμμένο

Αν αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα για σένα τότε πιστεύω είναι η καλύτερη λύση, αν πάλι είναι πρόβλημα τότε προτείνω το p10 lite.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να αποφύγεις το Xperia... Μικρή μπαταρία, επεξεργαστής Helio... Χώρια που εμένα προσωπικά τουλάχιστον με χαλάνε πολύ τα bezels του και το θεωρώ άσχημο... Πολλά τα 240 για αυτό το τηλέφωνο...

 

Για A1 και P10 Lite συμφωνώ ότι είναι καλές επιλογές στην τιμή που ψάχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κοιταξεις σε sony,το xperia x στα 250 ειναι μονόδρομος..Το θεωρω καλύτερη επιλογη κ απο το p10 lite και απο τα xiaomi.. https://www.skroutz.gr/s/8414311/Sony-Xperia-X-32GB.html
Link to comment
Share on other sites

.Επομενως με Huawei p10 lite σε χρυσο χρωμα , γιατι το θες και "ομορφουτσικο" , θα εισαι καλυμενη :)

 

θα συμφωνήσω κι εγω για p10 lite, τίμια και δοκιμασμένη επιλογή

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κοιταξεις σε sony,το xperia x στα 250 ειναι μονόδρομος..Το θεωρω καλύτερη επιλογη κ απο το p10 lite και απο τα xiaomi.. https://www.skroutz.gr/s/8414311/Sony-Xperia-X-32GB.html

 

Aπό το ΧΑ1 που προτάθηκε, σαφώς καλύτερο αυτό με τον Snap 650... Σαν μειονεκτήματα βλέπω το γεγονός ότι είναι σχετικά παλιό και ότι έχει μικρή μπαταρία... Δεν ξέρω αν και τι optimizations έχει, αλλά όπως και να το δεις 2600 μπαταρία είναι μικρή... Πάντως overall συμφωνώ, φαίνεται τίμια επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

@SpyrosR:Ναι,δεν εχεις αδικο για την μπαταρία,τα 2600 δείχνουν λίγα και δεν ξερω πως θα συμπεριφερθεί στο θεμα αυτονομία.Εγω ειχα το x compact και τα πήγαινε μια χαρα,βεβαια εκει ειχαμε 2700 mah,μικρότερη οθονη και χαμηλότερη ανάλυση.Το οτι ειναι λιγο πιο παλιο,εγω πιστευω δεν ειναι πρόβλημα,sony ειναι αυτη,νερακι θα πηγαίνει και απο επεξεργαστη κ καμερα θεωρώ οτι ειναι ενα βημα πιο μπροστα απο το p10 lite :)
Link to comment
Share on other sites

honor 7x με φοβερή μπαταρία χωρίς όμως 800αρα μπαντα. Στα 185 ευρώ με μεταφορικά από κινα. Βάλε φυσικά priority direct mail να μην πληρώσεις τελωνείο. Σε μπλε χρωματακι η χρυσό, ένα από τα πιο όμορφα τηλέφωνα στην αγορά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το xa1 plus ειναι καλη προταση στα 280. Ειναι το ποιο πληρες (ραδια, NFC, 800αρα κτλ) , μπαταρια παρα πολυ καλη. Αν σου αρεσει το design, πολυ τιμια ολοκληρωμενη προταση.
Link to comment
Share on other sites

honor 7x με φοβερή μπαταρία χωρίς όμως 800αρα μπαντα. Στα 185 ευρώ με μεταφορικά από κινα. Βάλε φυσικά priority direct mail να μην πληρώσεις τελωνείο. Σε μπλε χρωματακι η χρυσό, ένα από τα πιο όμορφα τηλέφωνα στην αγορά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί από το ίδιο κατάστημα με λίγα ευρώ παραπάνω να πάρει και την Ευρωπαϊκή έκδοση που υποστηρίζει όλες τις μπάντες. Γενικά πολύ καλό τηλέφωνο στα χρήματά του.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το xa1 plus ειναι καλη προταση στα 280. Ειναι το ποιο πληρες (ραδια, NFC, 800αρα κτλ) , μπαταρια παρα πολυ καλη. Αν σου αρεσει το design, πολυ τιμια ολοκληρωμενη προταση.

 

Nαι και chipset Ηelio P20... ;) To Honor 7X που προτάθηκε παραπάνω, είναι σαφώς ανώτερη πρόταση ασυζητητί...

Link to comment
Share on other sites

Nαι και chipset Ηelio P20... ;) To Honor 7X που προτάθηκε παραπάνω, είναι σαφώς ανώτερη πρόταση ασυζητητί...

 

Και τι σημαινει το Helio p20;Οτι δεν επαρκει; Δε νομιζω. Το σονυ ειναι ποιο πληρες με Nfc ,800αρα μπαντα , καλυτερη μπαταρια, και φτηνοτερο με εγγυηση ελληνικη πραγμα πολυ σημαντικο. Τωρα αν δε σε ενδιαφερουν αυτα και ουτε η εγγυηση και απλα για τον επεξεργαστη θες τηλεφωνο χωρις τα παραπανω οκ. Αλλα το ασυζητητι δε το βλεπω.

Α και να συμπληρωσω οτι το sony εχει καλυτερη Gpu απο το honor.

Edited by c-max
Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαινει το Helio p20;Οτι δεν επαρκει; Δε νομιζω. Το σονυ ειναι ποιο πληρες με Nfc ,800αρα μπαντα , καλυτερη μπαταρια, και φτηνοτερο με εγγυηση ελληνικη πραγμα πολυ σημαντικο. Τωρα αν δε σε ενδιαφερουν αυτα και ουτε η εγγυηση και απλα για τον επεξεργαστη θες τηλεφωνο χωρις τα παραπανω οκ. Αλλα το ασυζητητι δε το βλεπω.

Α και να συμπληρωσω οτι το sony εχει καλυτερη Gpu απο το honor.

 

Nαι ξεκάθαρα, εγώ προσωπικά τουλάχιστον ~220 που το βλέπω στο skroutz για κινητό με Helio P20 και τέτοια bezels, δεν τα έδινα... Γούστα είναι αυτά... Και ναι θεωρώ τις εναλλακτικές που αναφέρθηκαν, P10 Lite, Ηonor και Mi A1 καλύτερες επιλογές overall... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαινει το Helio p20;Οτι δεν επαρκει; Δε νομιζω. Το σονυ ειναι ποιο πληρες με Nfc ,800αρα μπαντα , καλυτερη μπαταρια, και φτηνοτερο με εγγυηση ελληνικη πραγμα πολυ σημαντικο. Τωρα αν δε σε ενδιαφερουν αυτα και ουτε η εγγυηση και απλα για τον επεξεργαστη θες τηλεφωνο χωρις τα παραπανω οκ. Αλλα το ασυζητητι δε το βλεπω.

Α και να συμπληρωσω οτι το sony εχει καλυτερη Gpu απο το honor.

Κάτσε ρε φίλε μην λέμε ότι θέλουμε. Από αυτά που είπες μόνο η 800αρα μπαντα ισχύει, και η εγγύηση αν το πάρει από Κίνα 180 ευρώ. 100 ευρώ λιγότερα δλδ. Αν το πάρει από Ευρώπη περίπου στα 300 ευρώ, τότε είναι σε όλα πλέον ανώτερο (κατά πολύ μάλιστα) από το σου, και έχει και ελληνική εγγύηση κανονικά. Για την μπαταρία που λες, απλά γελάω.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε μην λέμε ότι θέλουμε. Από αυτά που είπες μόνο η 800αρα μπαντα ισχύει, και η εγγύηση αν το πάρει από Κίνα 180 ευρώ. 100 ευρώ λιγότερα δλδ. Αν το πάρει από Ευρώπη περίπου στα 300 ευρώ, τότε είναι σε όλα πλέον ανώτερο (κατά πολύ μάλιστα) από το σου, και έχει και ελληνική εγγύηση κανονικά. Για την μπαταρία που λες, απλά γελάω.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταρχας χαλαρωσε. Μετα να σου απαντησω. Το honor εχει Nfc; To honor εχει 3340 μπαταρια, και το sony 3430; Και στο Gsmarena στην μπαταρια χαλαρα βγαζει πρωτο το sony. Για αγορα απο κινα δε μιλησα, αλλα για απο Ελλαδα 279 vs 293 καλυτερη τιμη σκρουτζ. Οσο για εγγυηση στην εδω αντιπροσωπεια.... Ειναι η δεν ειναι φθηνοτερο το sony; Αν μπορεις να απαντησεις με νουμερα και στοιχεια εχει καλος. Κουβεντες του τυπου "απλα γελαω" ειναι για το καφενειο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nαι ξεκάθαρα, εγώ προσωπικά τουλάχιστον ~220 που το βλέπω στο skroutz για κινητό με Helio P20 και τέτοια bezels, δεν τα έδινα... Γούστα είναι αυτά... Και ναι θεωρώ τις εναλλακτικές που αναφέρθηκαν, P10 Lite, Ηonor και Mi A1 καλύτερες επιλογές overall... ;)

 

Σαφως φιλε μου τον πρωτο ρολο εχει το Γουστο του καθενος. Τι να το κανεις αν ειναι τουμπανο ενα κινητο και δεν μπορεις να το βλεπεις. Απλα κοιταω τον τελευταιο μηνα για κινητο και παντα γυριζω προς το sony. Μεχρι τα 300 ευρω δε βρισκω καποιο με καλη μπαταρια, nfc, 800αρα, καλη οθονη- καμερα. Σε καποια βλεπεις κατι καλυτερο αλλα δεν εχει πχ nfc , αλλο δεν εχει 800αρα, αλλο ραδιο. Για αυτο λεω οτι ειναι ολοκληρωμενη προταση το sony, αν εξαιρεσεις την ιδιαιτερη εμφανηση του.

Edited by c-max
Link to comment
Share on other sites

Το 3340 με το 3430 δε λέει τίποτα! Λογικά το honor έχει καλύτερη αυτονομία λόγω επεξεργαστή

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 3340 με το 3430 δε λέει τίποτα! Λογικά το honor έχει καλύτερη αυτονομία λόγω επεξεργαστή

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Συμφωνω, αλλα εκτος αυτου αναφερω και το σαιτ που τα κανει review και δινει καλυτερο το sony. Απλα αναφερω οτι διαβαζω απο στοιχεια και review. Δεν το λεω ετσι αοριστα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: p10 lite στα 229 ευρώ από Κωτσόβολο, Πλαίσιο, κτλ ή mi A1 στα 215 ευρώ ή κάπου εκεί τριγύρω από τα σκρουτσομάγαζα ; Έσπασε το κινητό της κοπέλας μου, είχε ένα meizu θα σας γελάσω πιο μοντέλο (χαχα) και δεν θέλω να περιμένω να αγοράσω από Κίνα. Επίσης ως κάτοχος του θρυλικού nexus 5 ( κλείνω σχεδόν 4,5 χρόνια που το χρησιμοποιώ) και γενικά του καθαρού android δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω οτιδήποτε άλλο εκτός από καθαρό android. Βέβαια δεν θα είναι για μένα η συσκευή αλλά οκ...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: p10 lite στα 229 ευρώ από Κωτσόβολο, Πλαίσιο, κτλ ή mi A1 στα 215 ευρώ ή κάπου εκεί τριγύρω από τα σκρουτσομάγαζα ; Έσπασε το κινητό της κοπέλας μου, είχε ένα meizu θα σας γελάσω πιο μοντέλο (χαχα) και δεν θέλω να περιμένω να αγοράσω από Κίνα. Επίσης ως κάτοχος του θρυλικού nexus 5 ( κλείνω σχεδόν 4,5 χρόνια που το χρησιμοποιώ) και γενικά του καθαρού android δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω οτιδήποτε άλλο εκτός από καθαρό android. Βέβαια δεν θα είναι για μένα η συσκευή αλλά οκ...
Κοίτα αν ήταν για εσένα θα σου λεγα πάρε το Α1, ποιοτικό είναι, με το Android One του και γενικά πλήρης και δυνατή συσκευή... Καλή επιλογή είναι... Επειδή όμως λες το θες για την κοπέλα σου, θα σου λεγα πάρε το P10 που θα χεις και την εγγύηση μη γίνει τίποτα (χτυπά ξύλο) και ομορφούτσικο είναι (χωρίς να σημαίνει ότι το Α1 είναι άσχημο-το αντίθετο) και γενικά με την χρήση που υποθέτω θα κάνει, θα την καλύψει μια χαρά... Χώρια που το P10 θα ναι και πιο μαζεμένο στις 5.2 ίντσες... Σε κάθε περίπτωση, καθώς είναι συσκευές που παίζουν παντού, μπορείτε να πάτε να τις δείτε και όποιο της αρέσει καλύτερα... Αξιόλογες συσκευές είναι και οι δύο πάντως...

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω δουλέψει και τα 2 θα σου έλεγα πάρε το mia1. Κάτι με χαλάει στο huawei, δε ξέρω, ίσως το λειτουργικό του. Μου φαίνεται πολύ αδιάφορο τηλέφωνο. Σε επιδοσεις βέβαια δε θα δεις διαφορά. Το καλύτερο για μένα θα ήταν να της δείξεις και τα 2 από κοντά όπως ειπώθηκε

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας χαλαρωσε. Μετα να σου απαντησω. Το honor εχει Nfc; To honor εχει 3340 μπαταρια, και το sony 3430; Και στο Gsmarena στην μπαταρια χαλαρα βγαζει πρωτο το sony. Για αγορα απο κινα δε μιλησα, αλλα για απο Ελλαδα 279 vs 293 καλυτερη τιμη σκρουτζ. Οσο για εγγυηση στην εδω αντιπροσωπεια.... Ειναι η δεν ειναι φθηνοτερο το sony; Αν μπορεις να απαντησεις με νουμερα και στοιχεια εχει καλος. Κουβεντες του τυπου "απλα γελαω" ειναι για το καφενειο.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί παραπληροφορεις τον κόσμο. Η μπαταρία του σονυ είναι 3430 αλλά έχει τραγική διαχείριση. Χωρίς υπερβολή, το honor 7x μπορεί να κρατήσει μέχρι και μισή μέρα παραπάνω με την ίδια χρήση.

Αν το πάρεις από Ελλάδα που λες, το honor 7x, και πάρεις το xa1 με τα 3 gb τότε ναι είναι λίγο πιο ακριβό από το σονυ, αλλά θα έχει 800αρα μπαντα και κανονικά εγγύηση αντιπροσωπεία.

 

Και γενικότερα θα είναι ένα πολύ καλύτερο κινητό σε όλα με 4gb αντί για 3, και 64 gb Rom αντί για 32, και έναν 10 φορές καλύτερο επεξεργαστή και ένα επίσης 10 φορές πιο καθαρό γρήγορο και smooth λειτουργικό.

 

Αν τώρα πας στο ίδιας κατηγορίας xa1 Plus έχει τα ίδια λεφτά ενώ αν πας στο dual έχει 380€

 

Τέλος nfc όντως δεν έχει το honor 7x άλλα ποιος το χρησιμοποιεί;;;

 

Α και που σαι... Στην Κίνα κάνει 165 ευρώ...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδή η Δέσποινα ζήτησε Βοήθεια βάζοντας προτεραιότητα με σειρά ταχύτητα αυτονομία κάμερα, και το θέλει και όμορφο...

Απλα δεν υπάρχει με αυτά τα κριτήρια το xa1 plus μπροστά στο honor 7x.

 

Το οποίο σονυ να τα λέμε όλα έχει αρκετά καλύτερη κάμερα και ειδικά σελφι αλλά απ την αλλη το 7x έχει δύο φακούς πίσω με το εντυπωσιακό bokeh.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί παραπληροφορεις τον κόσμο. Η μπαταρία του σονυ είναι 3430 αλλά έχει τραγική διαχείριση. Χωρίς υπερβολή, το honor 7x μπορεί να κρατήσει μέχρι και μισή μέρα παραπάνω με την ίδια χρήση.

Αν το πάρεις από Ελλάδα που λες, το honor 7x, και πάρεις το xa1 με τα 3 gb τότε ναι είναι λίγο πιο ακριβό από το σονυ, αλλά θα έχει 800αρα μπαντα και κανονικά εγγύηση αντιπροσωπεία.

 

Και γενικότερα θα είναι ένα πολύ καλύτερο κινητό σε όλα με 4gb αντί για 3, και 64 gb Rom αντί για 32, και έναν 10 φορές καλύτερο επεξεργαστή και ένα επίσης 10 φορές πιο καθαρό γρήγορο και smooth λειτουργικό.

 

Αν τώρα πας στο ίδιας κατηγορίας xa1 Plus έχει τα ίδια λεφτά ενώ αν πας στο dual έχει 380€

 

Τέλος nfc όντως δεν έχει το honor 7x άλλα ποιος το χρησιμοποιεί;;;

 

Α και που σαι... Στην Κίνα κάνει 165 ευρώ...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδή η Δέσποινα ζήτησε Βοήθεια βάζοντας προτεραιότητα με σειρά ταχύτητα αυτονομία κάμερα, και το θέλει και όμορφο...

Απλα δεν υπάρχει με αυτά τα κριτήρια το xa1 plus μπροστά στο honor 7x.

 

Το οποίο σονυ να τα λέμε όλα έχει αρκετά καλύτερη κάμερα και ειδικά σελφι αλλά απ την αλλη το 7x έχει δύο φακούς πίσω με το εντυπωσιακό bokeh.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξακολουθεις να μην με πειθεις. Λες παραπληροφορω τον κοσμο που αναφερω στοιχεια απο review μεγαλων σαιτ; Δηλαδη να πιστεψω τα δικα σου αναμφησβητητα τεστ; Ποιος εισαι;

Στα υπολοιπα απαντησες μονος σου, δεν εχει 800αρα, nfc, και εξακολουθεις να λες οτι ειναι ποιο πληρες

Φυσικα το 10 φορες ταυτερο δεν υφιστατε αντε να ειναι 15% ταχυτερο.

Απο οτι καταλαβα εισαι κατοχος του κινητου και θες σον και ντε να αποδειξεις οτι εχεις το καλυτερο τηλεφωνω στον κοσμο. Οκ

Σταματαω εδω καθοτι δεν βγανει κατι απο ολο αυτο, ας κρινει ο καθενας απο αυτα που διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα το 10 φορες ταυτερο δεν υφιστατε αντε να ειναι 15% ταχυτερο.

 

Το παιρνω πισω αυτο. Εδω που το εχουν review και το συγκρινουν και με το sony xa1 plus τελικα το sony ειναι ποιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...