Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το απολυτηριο μου θα ειναι τουλαχιστον ισαξιο με ενα proficiency ειτε λιγοτερο ή περισσοτερο στην Ελλαδα.

 

Όταν λες ισάξιο, πως το εννοείς; Για μια θέση στο δημόσιο, για την ιδιωτική αγορά εργασίας, για ένα πτυχίο σε αγγλόφωνο (ή μεταπτυχιακό σε ελληνικό) πανεπιστήμιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες ισάξιο, πως το εννοείς; Για μια θέση στο δημόσιο, για την ιδιωτική αγορά εργασίας, για ένα πτυχίο σε αγγλόφωνο (ή μεταπτυχιακό σε ελληνικό) πανεπιστήμιο;

 

Για τ οτιδηποτε, ποτε δεν ξερεις πως στα φερνει..

Και για τα τρια και με βασικη προτεραιοτητα τα 2 τελευταια.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Για τον δημόσιο τομέα δεν ξέρω, οπότε δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά. Κοίταξα όμως μια τυχαία προκύρηξη (http://www.et.gr/ticket_download/?2008/10/391/pdf/1/0/__ac/), αν δεις στη Σελίδα 34 στην ενότητα που λέει "Τίτλοι Γλωσσομάθειας - Τρόποι Απόδειξης". Εσύ ίσως εμπίπτεις στην κατηγορία Γ "με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου άλλων φορέων (πανεπιστημίων ή μη) ανεξάρτητα από τη νομική τους

μορφή, εφόσον είναι πιστοποιημένοι ή αναγνωρισμένοι από την αρμόδια αρχή της οικείας χώρας για να διενερ−

γούν εξετάσεις και να χορηγούν πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο."

 

Πρέπει να δεις αν το σχολείο σου μπορεί να σου εκδόσει αντίστοιχο πιστοποιητικό.

 

Για τον ιδιωτικό τομέα σημασία έχει η γνώση της γλώσσας κι όχι το χαρτί. Οπότε θα έλεγα καλύπτεσαι.

 

Για πανεπιστήμια είναι λίγο γκρίζα η κατάσταση. Τα αγγλικά (πχ) πανεπιστήμια δε δέχονται ούτως ή άλλως συνήθως το Proficiency και ζητάνε ΙΕLTS ή TOEFL. Οπότε έχοντας τελειώσει αγγλόφωνο σχολείο πιο πιθανό το βλέπω να μη σου ζητήσουν κάτι έξτρα παρά αν είχες proficiency. Για Ελληνικά πανεπιστήμια (σε μεταπτυχιακό) ο Θεός κι η ψυχή τους. Πιστεύω ότι και πάλι καλύπτεσαι, αλλά επειδή είναι γραφειοκράτες του κερατά μπορεί να χρειαστεί να δώσεις TOEFL/IETLS τα οποία όμως είναι παιχνιδάκι για κάποιον που ξέρει καλά αγγλικά.

 

Με λίγα λόγια, απάντηση "με σιγουριά" δεν υπάρχει. :(

 

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μη γυρίσεις Ελλάδα προς το παρόν. Κάνε και τις πανεπιστημιακές σου σπουδές εκτός, και αργότερα το βλέπεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πανεπιστήμια είναι λίγο γκρίζα η κατάσταση. Τα αγγλικά (πχ) πανεπιστήμια δε δέχονται ούτως ή άλλως συνήθως το Proficiency και ζητάνε ΙΕLTS ή TOEFL. Οπότε έχοντας τελειώσει αγγλόφωνο σχολείο πιο πιθανό το βλέπω να μη σου ζητήσουν κάτι έξτρα παρά αν είχες proficiency. Για Ελληνικά πανεπιστήμια (σε μεταπτυχιακό) ο Θεός κι η ψυχή τους. Πιστεύω ότι και πάλι καλύπτεσαι, αλλά επειδή είναι γραφειοκράτες του κερατά μπορεί να χρειαστεί να δώσεις TOEFL/IETLS τα οποία όμως είναι παιχνιδάκι για κάποιον που ξέρει καλά αγγλικά.

 

Στα Αμερικάνικα Unis χρειάζεται να έχεις είτε TOEFL (ή IETLS), Ή να έχεις κάνει τουλάχιστον ένα χρόνο μάθημα σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο, ή (προφανώς :Ρ) να είσαι Άγγλος/Αμερικάνος. Το Proficiency δεν αναγνωρίζεται ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

paidia pio thewreite ws pio eukolo profi gia na dwsw??

 

Αυτο ειναι σχετικο.Οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι του Michigan.

 

 

Α επισης οσοι εδωσαν ECPE μου ειπαν οτι μπηκαν αρκετα ευκολα θεματα, πλην του speaking που η δυσκολια ηταν λιγο μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

paidia pio thewreite ws pio eukolo profi gia na dwsw??

Το Proficiency του Michigan είναι σχετικά πιο εύκολο. Όλα είναι πολλαπλής επιλογής, εκτός φυσικά από την έκθεση και τα προφορικά, η γραμματική σχετικά βατή, απαιτητικό όμως το λεξιλόγιο, έκθεση 300 λέξεων σε μισή ώρα και το listening ακούγεται 1 μόνο φορά. Επίσης δίνεται σχετικά λίγος χρόνος, πρέπει κάποιος να είναι αρκετά γρήγορος, και το τελευταίο μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει συμψηφισμός βαθμολογίας, σε αντίθεση με το Proficiency του Cambridge.

 

Γενικά όμως εξαρτάται τι ταιριάζει στον καθένα. Άλλος αποδίδει καλά υπό πίεση χρόνου, με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Ενώ άλλος θέλει το χρόνο του, κι ας είναι να συμπληρώνει κενά, και θέλει επίσης να ακούει 2 φορές το listening και να έχει περισσότερο χρόνο στην έκθεση. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Καθως δεν θελω να χασω την επαφη με τη γλωσσα αποφασισα να παρω βιβλια με practice tests του CPE και του ECPE, να τα λυνω και μετα να διαβαζω το λεξιλογιο τους.Θα ειμαι καλυμμενος ετσι η χρειαζεται να κανω κατι περισσοτερο;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει το Proficiency και θέλεις απλά να μην τα ξεχάσεις; Ή θέλεις μ'αυτό τον τρόπο να προετοιμαστείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει το Proficiency και θέλεις απλά να μην τα ξεχάσεις; Ή θέλεις μ'αυτό τον τρόπο να προετοιμαστείς;

 

Το εχω παρει και δεν θελω να τα ξεχασω.

Link to comment
Share on other sites

Ok, σ'αυτή την περίπτωση βοηθάει αυτό που λες. Αν και κατά τη γνώμη μου, περισσότερο βοηθάνε κάποια βιβλία με κείμενα, ή και λογοτεχνικά, όπου δεν εστιάζεσαι σε λεξιλόγιο μόνο ή γραμματική "εξετάσεων", αλλά αντιμετωπίζεις μια μεγαλύτερη γκάμα χρήσης της γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Ok, σ'αυτή την περίπτωση βοηθάει αυτό που λες. Αν και κατά τη γνώμη μου, περισσότερο βοηθάνε κάποια βιβλία με κείμενα, ή και λογοτεχνικά, όπου δεν εστιάζεσαι σε λεξιλόγιο μόνο ή γραμματική "εξετάσεων", αλλά αντιμετωπίζεις μια μεγαλύτερη γκάμα χρήσης της γλώσσας.

 

Εχει ενα ενδιαφερον αυτο που λες.Θα το δοκιμασω.Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο τροπο να δουλευω τετοια βιβλια, η απλα τα διαβαζω και ταυτοχρονα σημειωνω και μαθαινω αγνωστες εκφρασεις και λεξεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αντιμετώπιση είναι πολύ καλή. Επίσης, να προσπαθείς να κάνεις συντακτική και γραμματική ανάλυση των προτάσεων.. δε θα σε αφήσει να ξεχάσεις τη γραμματική σου και θα είναι πολλές οι περιπτώσεις που θα προβληματιστείς για τη σύνταξη και θα μάθεις μέσα από αυτή. Τέλος, ανέκαθεν πίστευα πως είναι πολύ πιο ευχάριστο να μαθαίνει κανείς μια ξένη γλώσσα μέσα από πράγματα που του αρέσουν, όπως ένα λογοτεχνικό βιβλίο, ή ένα τραγούδι! Το εφαρμόζω και στους μαθητές μου κι έχει πολύ καλά αποτελέσματα :)

 

ΥΓ. Κάτι που επίσης βοηθάει πάρα πολύ είναι οι ταινίες χωρίς υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αντιμετώπιση είναι πολύ καλή. Επίσης, να προσπαθείς να κάνεις συντακτική και γραμματική ανάλυση των προτάσεων.. δε θα σε αφήσει να ξεχάσεις τη γραμματική σου και θα είναι πολλές οι περιπτώσεις που θα προβληματιστείς για τη σύνταξη και θα μάθεις μέσα από αυτή. Τέλος, ανέκαθεν πίστευα πως είναι πολύ πιο ευχάριστο να μαθαίνει κανείς μια ξένη γλώσσα μέσα από πράγματα που του αρέσουν, όπως ένα λογοτεχνικό βιβλίο, ή ένα τραγούδι! Το εφαρμόζω και στους μαθητές μου κι έχει πολύ καλά αποτελέσματα :)

 

ΥΓ. Κάτι που επίσης βοηθάει πάρα πολύ είναι οι ταινίες χωρίς υπότιτλους.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Καθως δεν θελω να χασω την επαφη με τη γλωσσα αποφασισα να παρω βιβλια με practice tests του CPE και του ECPE, να τα λυνω και μετα να διαβαζω το λεξιλογιο τους.Θα ειμαι καλυμμενος ετσι η χρειαζεται να κανω κατι περισσοτερο;

 

Διάβαζε μια φορά τη μέρα CNN, γράψου συνδρομητής στο Time Magazine, και θα είσαι καλυμμένος εφόρου ζωής. Στα θετικά αυτής της μεθόδου, ότι θα ξέρεις και τί γίνεται στον κόσμο γύρω σου :). Α! και τώρα που έκλεισε και το greeksubs, ευκαιρία να δεις τα Heroes/Dexter/Prison Break χωρίς υπότιτλους :Ρ

 

Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος για να μην ξεχάσεις την οποιαδήποτε γλώσσα είναι ο "use it or lose it" ;) .

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως πρέπει να ανανεώνεται το ECPE κάθε4 χρόνια?
Link to comment
Share on other sites

Πω,ποιος περιμένει μέχρι το Φλεβάρη τώρα:p Μόνο 3,5 μήνες έκανα προπόνηση:p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Για τον δημόσιο τομέα δεν ξέρω, οπότε δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά. Κοίταξα όμως μια τυχαία προκύρηξη (http://www.et.gr/ticket_download/?2008/10/391/pdf/1/0/__ac/), αν δεις στη Σελίδα 34 στην ενότητα που λέει "Τίτλοι Γλωσσομάθειας - Τρόποι Απόδειξης". Εσύ ίσως εμπίπτεις στην κατηγορία Γ "με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου άλλων φορέων (πανεπιστημίων ή μη) ανεξάρτητα από τη νομική τους

μορφή, εφόσον είναι πιστοποιημένοι ή αναγνωρισμένοι από την αρμόδια αρχή της οικείας χώρας για να διενερ−

γούν εξετάσεις και να χορηγούν πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο."

 

Πρέπει να δεις αν το σχολείο σου μπορεί να σου εκδόσει αντίστοιχο πιστοποιητικό.

 

Για τον ιδιωτικό τομέα σημασία έχει η γνώση της γλώσσας κι όχι το χαρτί. Οπότε θα έλεγα καλύπτεσαι.

 

Για πανεπιστήμια είναι λίγο γκρίζα η κατάσταση. Τα αγγλικά (πχ) πανεπιστήμια δε δέχονται ούτως ή άλλως συνήθως το Proficiency και ζητάνε ΙΕLTS ή TOEFL. Οπότε έχοντας τελειώσει αγγλόφωνο σχολείο πιο πιθανό το βλέπω να μη σου ζητήσουν κάτι έξτρα παρά αν είχες proficiency. Για Ελληνικά πανεπιστήμια (σε μεταπτυχιακό) ο Θεός κι η ψυχή τους. Πιστεύω ότι και πάλι καλύπτεσαι, αλλά επειδή είναι γραφειοκράτες του κερατά μπορεί να χρειαστεί να δώσεις TOEFL/IETLS τα οποία όμως είναι παιχνιδάκι για κάποιον που ξέρει καλά αγγλικά.

 

Με λίγα λόγια, απάντηση "με σιγουριά" δεν υπάρχει. :(

 

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μη γυρίσεις Ελλάδα προς το παρόν. Κάνε και τις πανεπιστημιακές σου σπουδές εκτός, και αργότερα το βλέπεις. ;)

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την απαντηση σου και τον χρονο σου!!! Να σαι καλα, θα το ψαξω..

 

Ναι σκεφτομαι να φυγω εξω, θα δειξει.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε τώρα ρε παιδιά που τελειωσαν τα αγγλικα exams πως σας φάνηκαν?

Εύκολα ήταν ή δυσκολα???

 

Τα αποτελέσματα απο FCE,CAE,CPE θαναι διαθεσιμα μάλλον τελη Ιανουαρίου-αρχες Φεβρουαρίου και του Michigan ΕCCE,ECPE περίπου την ίδια περίοδο με αυτα του Cambridge!!!

 

Καλα αποτελέσματα σε όλους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μπορεί κανείς να μου εξηγήσει κάτι? Εγώ ήξερα ότι το ECPE δινόταν το Νοέμβριο, 29 Νοεμβρίου τα γραπτά, αν το θυμάμαι καλά. Έχω ακούσει ότι κάποια άτομα θα το δώσουν τώρα, το Δεκέμβριο. Είναι αυτό δυνατόν? Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι που δίνουν τα ίδια θέματα 3 εβδομάδες αργότερα? Αν συμβαίνει αυτό θα τα πάρω τελείως!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Και το τρομερότερο όλων: Ένας συμμαθητής μου, με επίπεδο αγγλικών pre-lower πήγε και έδωσε το Cambrige Proficiency. Εάν το πάρει πραγματικά σας λέω ή κάποιο παραθυράκι υπάρχει διαρροής ακόμη και στα ξένα πτυχία, ή δεν αξίζουν πραγματικά τίποτε και είναι τυχαίο αν θα το πάρεις. Δεν μπορώ όμως να το πιστέψω διότι μέχρι στιγμής όσοι φίλοι μου το έχουν πάρει έχουν ρίξει πολύ διάβασμα, όχι αστεία. :mad:

:secret:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να δινουν το ECPE το Δεκεμβρη!! Πρωτη φορα ακουω τετοιο περιστατικο! Οσον αφορα τα prof του Michi και του Cambr, οντως εχω ακουσει πολλους που το εχουν παρει και δε το αξιζαν, διοτι δεν ειχαν το απαιτουμενο επιπεδο! Φιλος μου πηρε του Michi ενω εγω κοπηκα παρολο που ηταν χειροτερος απο μενα!! Εγω εδωσα Michi στις 29/11!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

δινονται αποκλειστικα και μονο ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ECPE πιο μετα γιατι με τα επεισοδια που εγιναν την κυριακη που μας περασε (τοτε ηταν να γινουν τα προφορικα) αναβληθηκαν οι προφορικες εξετασεις σε καποια εξεταστικα κεντρα της αθηνας..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε. Τουλάχιστον τώρα ηρέμησα διότι με όσα βλέπω και ακούω τώρα τελευταία για διάφορες εξετάσεις έχει γυαλίσει το μάτι μου.
:secret:
Link to comment
Share on other sites

τιποτα. δεν θα υπηρχε τετοιο θεμα αν δεν ειχαν γινει τα επεισοδια και ειχαν κυλησει οι εξετασεις ομαλα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...