Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω πως μπορείς να το κάνεις.. Έχω ένα φίλο ο οποίος δεν πέρασε στις εξετάσεις του Ecce τον Μάϊο και τώρα θα δώσει τον άλλο Μάϊ και όχι το Ecce, αλλά το Advanced. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό με την περίπτωσή σου, αλλά από το φροντηστήριο του είπαν πως γίνεται αυτό..!!

 

ναι μπορείς...και γω έδωσα χωρίς να έχω το lower

 

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός πουθενά .. αυτό είναι απλά στο μυαλό το δικό σας και των φροντιστηριούχων ή ιδιαιτεράδων που προσπαθούν να κερδίσουν όσα πιο πολλά μπορούν ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η πραγματικότητα ειναι οτι ένας μαθητης απο το ΜΗΔΕΝ μπορει να πάρει Proficiency μέσα σε 1.5 χρόνο...μια βλακεία και μισή ειναι...ειχα να αγγίξω αγγλικά περίπου 6 χρόνια,και μέσα σε 8 μήνες το πήρα,και μάλιστα με Α... σημειωτέον οτι ποτέ δεν ήμουν πολυ καλή στα αγγλικά..ολα ειναι θέμα προετοιμασίας... κόβεσαι όταν δεν γράψεις ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.. ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά θα διαφωνήσω. 1,5 χρόνος είναι λίγος για να μάθεις μια ξένη γλώσσα από το μηδέν, και εννοώ να την ΜΑΘΕΙΣ. Όχι απλά να κάνεις πασαλείμματα για να πάρεις ένα πτυχίο (που στην περίπτωση του Proficiency, συνήθως δεν αρκούν καν τα πασαλείμματα). Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που ο 1,5 χρόνος είναι αρκετός. Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες. Ακόμα και γι'αυτά τα άτομα, χρειάζεται καθημερινό διάβασμα πολλών ωρών, όπως και καλή μνήμη και αντίληψη, για να φτάσει κάποιος στο επίπεδο που απαιτεί το Proficiency. Πόσω μάλλον για το μέσο όρο "μαθητών".

 

Και κάτι άλλο.. σύμφωνα με την επαγγελματική μου γνώμη, το Proficiency μόνο "μια βλακεία και μισή" δεν είναι. Και ειδικά το Cambridge που έδωσες εσύ (απ' όσο μπορώ να καταλάβω από το "Α" που πήρες).

 

Αλήθεια, πού στηρίζεις τέτοιο συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

το στηριζω στο οτι βασικα ψαχνομαι για μαστερ και επειδή ειναι 2ετιας με βαζουν να ξαναεξεταστώ..το στηρίζω στο οτι εν τέλει,δεν ειναι και κάτι το τρομερό όπως οι περισσότεροι μαθητές,και εγώ μαζί το εχουμε μυθοποιήσει..

οσο για τον 1.5 χρονο,η αδερφή μου ειναι 6 χρόνια μικρότερη απο μένα,αγαπάει αυτή τη γλώσσα σε 1.5-2 χρόνια (δε θυμάμαι αν ηταν 1.5 ή δυο..παντως οχι παραπάνω) πήρε proficiency..και μιλάμε για ΠΑΙΔΙ,που παράλληλα εχει σχολείο,και που άργησε να ξεκινήσει αγγλικά

 

ωστόσο,θα συμφωνήσω μαζί σου,οτι δε ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ μια γλώσσα απαραίτητα όταν παίρνεις "το χαρτί"... για να τη ΜΑΘΕΙΣ πρέπει να τη ζήσεις..θυμάμαι σαν τώρα,που πήγα να δω μια φίλη μου στο Λονδίνο...καθόμαστε για ένα καφέ κάπου,και ο σερβιτόρος ρωτάει αν θέλουμε λιγο mississippi mud.. ε μέχρι να καταλάβω οτι αναφέρεται στο κέικ έψαχνα να βρω μισισιπί με ζουρλομανδύα :p

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!

Μια απλοικη ερωτηση διοτι εχω μεινει πολυ πισω. Για το ECPE πλεον δεν απαιτειται προκαταρκτικο τεστ, σωστα? Ειναι μια και εξω!

Θα ηθελα να δωσω τον ερχομενο Μαιο και απο οτι εχω καταλαβει κανα διμηνο πριν βγαζει ανακοινωση η hau για εγγραφες απευθειας σε αυτην.

Δωστε μου τα φωτα σας please! :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν ισχύουν πλέον τα Preliminary Exams, δίνεις κατευθείαν τελικές εξετάσεις.

 

Το site της HAU καλό είναι να το ελέγχεις για να μάθεις την προθεσμία εγγραφής από το Φεβρουάριο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γραφτείς για εξετάσεις μέσα στις προθεσμίες φυσικά χωρίς να έχεις κάποιο πτυχίο ή να πρέπει να κάνεις κάποιο άλλο τέστ πιο πριν

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν ισχύουν πλέον τα Preliminary Exams, δίνεις κατευθείαν τελικές εξετάσεις.

 

Το site της HAU καλό είναι να το ελέγχεις για να μάθεις την προθεσμία εγγραφής από το Φεβρουάριο και μετά.

Αυτό γίνεται μόνο στο Ecpe; Στο Ecce μέχρι φέτος τον Δεκέμβρη υπήρχαν Preliminary Exams..

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, στο ECCE δεν υπήρξαν ποτέ Preliminary. Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο πτυχίο;

 

(Ή μήπως μπερδεύεις τα Preliminary με τα προφορικά; )

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, στο ECCE δεν υπήρξαν ποτέ Preliminary. Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο πτυχίο;

 

(Ή μήπως μπερδεύεις τα Preliminary με τα προφορικά; )

Μπορεί να κάνω και λάθος, γι'αυτό αν είναι κοτσάνα αυτό που θα πω, μην χτυπήσετε πολύ.. :p Τα Preliminary Test δεν είναι τα τεστ που κάνεις πριν δώσεις; Σαν αυτό:

http://www.hau.gr/resources/ecce_2_brand_new-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι :) Τα Preliminary (Προκαταρκτικά) ήταν εξετάσεις στο ECPE μόνο, δινόταν τον Νοέμβρη και έπρεπε να περάσεις τη βάση για να έχεις δικαίωμα να δώσεις τα τελικά το Μάρτη. Αυτό συνέβαινε μέχρι 2-3 χρόνια πριν, όταν οι εξετάσεις ήταν μόνο μια φορά το χρόνο.

 

Το βιβλίο που παραθέτεις περιέχει απλά Practice Tests (κυκλοφορούν από όλους τους εκδοτικούς οίκους, για όλα τα πτυχία, και ποτέ δε θα σταματήσουν να κυκλοφορούν..)

Link to comment
Share on other sites

Όχι :) Τα Preliminary (Προκαταρκτικά) ήταν εξετάσεις στο ECPE μόνο, δινόταν τον Νοέμβρη και έπρεπε να περάσεις τη βάση για να έχεις δικαίωμα να δώσεις τα τελικά το Μάρτη. Αυτό συνέβαινε μέχρι 2-3 χρόνια πριν, όταν οι εξετάσεις ήταν μόνο μια φορά το χρόνο.

 

Το βιβλίο που παραθέτεις περιέχει απλά Practice Tests (κυκλοφορούν από όλους τους εκδοτικούς οίκους, για όλα τα πτυχία, και ποτέ δε θα σταματήσουν να κυκλοφορούν..)

Ok, συγνώμη.. Μπερδεύτηκα.. :O

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Υπαρχουν πουθενα τα past papers? Ή το μονο που μπορουμε να κανουμε για προετοιμασια ειναι να αγορασουμε βιβλια με ασκησεις σαν αυτες των εξετασεων?

Επισης κατι αλλο: Η ολη δομη των εξετασεων (ενοτητες) παραμενει ιδια εδω και χρονια? Ή μετα την καταργηση του preliminary αλλαξαν και τα περιεχομενα της βασικης εξετασης?

Link to comment
Share on other sites

Τα Past Papers δε δίνονται στη δημοσιότητα από το Michigan, με εξαίρεση ένα (του 2003-2004 αν θυμάμαι καλά) που υπάρχει στη σελίδα της HAU. Οπότε ναι, δουλεύεις με Practice Tests, κάποια από τα οποία πλησιάζουν πολύ τα αυτούσια. Ενδεικτικά σου αναφέρω τα Practice Tests από New Editions (της Piniaris, καθώς και το Skills Builder της ιδίας που είναι άπαιχτο), και το Super Final από την Supercourse. Διδάσκω πάνω από μια δεκαετία και ομολογώ πως αυτά τα βιβλιά (υπερ)καλύπτουν την ύλη των εξετάσεων.

 

Όσο για το άλλο που ρωτάς, όχι, δεν υπήρξαν σημαντικές αλλαγές μετά την κατάργηση του Preliminary, με εξαίρεση την μικρή αύξηση του αριθμού ερωτήσεων, την ενσωμάτωση του Cloze στο GVR (GCVR πλέον) και την προφορική εξέταση της οποίας το format άλλαξε από πέρισυ το Μάιο (δεν έχει σχέση όμως με το Preliminary). Ο βαθμός δυσκολίας όμως (γιατί φαντάζομαι αυτό σε ενδιαφέρει) όχι, δεν άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Της Piniaris, όντως είναι πολύ κοντά στα εξεταστέα.

όπως και του Burlington (κόκκινο και μπλε, δε θυμάμαι πώς τα λένε επειδή τα δάνεισα κάπου :p)

Link to comment
Share on other sites

Θέματα Εξετάσεων Cambridge Δεκέμβριος 2009

Λοιπον ορίστε το αρχειο που περιεχει τα θεματα των:

 

1. Reading

2. Writing

3. Use of English

 

Απο τα εξής πιστοποιητικά του πανεπιστημίου:

 

1. FCE

2. CAE

3. CPE

Παράθεση:

http://rapidshare.com/files/31997001...aper_dec09.rar

 

 

Οδηγιες κατεβάσματος:

1.Με το που ανοιξει η ιστοσελιδα πατατε στην επιλογη Free User

2.Περιμενετε να περασει το χρονικο περιθωριο και πατατε "Download"

 

Αν δεν μπορειτε μεσω Rapidshare επειδη ειναι busy δοκιμαστε και αυτο:

 

Παράθεση:

http://www.megaupload.com/?d=E9MSN58D

 

 

Και μια τρίτη εναλλακτικη εδώ:

Παράθεση:

http://www.sendspace.com/file/zbjpqo

 

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σε αυτο το φορουμ καποια ατομα που πηραν το ecpe με μερικους μηνες προετοιμασιας! Ειναι δυνατον?

Θεωρω τον εαυτο μου πολυ καλο στη γραμματικη και με μετριο προς καλο ευρος λεξιλογιου.

Θελω να προσπαθησω να δωσω τον μαιο!

1) Λετε να αναλαμβανουν φροντιστηρια για τοσο μικρο διαστημα ή ολα εχουν ξεκινησει απο σεπτεμβρη?

2) Μπορειτε να μου προτεινετε συγκεκριμενα βιβλια (2-4 φανταζομαι) που να καλυπτουν τα μερη (λεξιλογιο, εκθεση, γραμματικη, προφορικα, practice tests) του διαβασματος για το ecpe?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

η γραμματική ειναι τα 2/3 του τεστ...ενας πολύ καλός στη γραμματική μαθητής έχει πάρει το "χαρτί" ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι το exam γιαυτο δεν ξερω αν ειναι εφικτο σε 4 μηνες να ειμαι ετοιμος....

Μηπως μπορειτε να μου πειτε για βιβλια τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις ειδα το past paper απο το hau.gr

Μια ερωτηση:

Δεν επιτρεπεται να γραφουμε τιποτα πανω στο test booklet?

Πρεπει να γραφουμε κατευθειαν τις απαντησεις?

Η μηπως θεωρητικα επιτρεπεται αλλα στην πραξη δεν θα εχουμε χρονο στο τελος?

Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

όχι, δεν θα σου πει κανείς τίποτα αν γράψεις πάνω στο booklet. Το θέμα είναι ο χρόνος βέβαια. Εγώ προσωπικά σημείωνα τις απαντήσεις στο booklet, και μετά τις πέρασα, αλλά αν γενικά είσαι πολύ αργός καλύτερα να το αποφύγεις.

 

Μολις ειδα το past paper απο το hau.gr

Μια ερωτηση:

Δεν επιτρεπεται να γραφουμε τιποτα πανω στο test booklet?

Πρεπει να γραφουμε κατευθειαν τις απαντησεις?

Η μηπως θεωρητικα επιτρεπεται αλλα στην πραξη δεν θα εχουμε χρονο στο τελος?

Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω!

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι το exam γιαυτο δεν ξερω αν ειναι εφικτο σε 4 μηνες να ειμαι ετοιμος....

Μηπως μπορειτε να μου πειτε για βιβλια τιποτα?

Δεν ξέρω αν έχεις αρχίσει ή όχι φροντιστήριο, αλλά από βιβλία θα σου πω ότι εμένα προσωπικά με κατενθουσίασε η σειρά της supercourse pre-final και final. Δεν ξέρω αν συνεργάζονται μόνο με φροντιστήρια αλλά αν όχι, τότε με αυτά τα βιβλία είσαι καλυμμένος.

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ
:X
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια!

Συγκεκριμενα στο listening, εχεις χρονο στο τελος να περασεις τις απαντησεις απο το booklet ή στα παιρνουν αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...