Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να δώσω proficiency και έχω μερικές ερωτήσεις:

 

1.Και του Μichigan και του Cambridge δίνονται 2 φορές το χρόνο σωστά;

Αν δε κάνω λάθος, τώρα εξετάσεις θα γίνουν για το Michigan 28/11 και για το Cambridge 6/12; Η επόμενη φορά που γίνονται εξετάσεις ποιο μήνα είναι περίπου και για τα 2 πτυχία;

 

2.Με το Μichigan ισχύει συμψηφισμός των ενοτήτων όπως στο Cambridge; ή προβλέπεται να γίνει κάτι τέτοιο;Και αν ναι πότε περίπου;

 

3.Σε βιβλιοπωλεία (πχ Φλωρά) δίνονται παλιά θέματα;Επί πληρωμή να φανταστώ ε;

 

4.Ισχύει ότι αν έχεις πάρει το proficiency μπορείς να κάνεις αίτηση είτε στο Βρετανικό είτε στην ελληνοαμερικάνικη για να σε πάρουν ως επιτηρητή στις εξετάσεις;

Γενικώς για επιτηρητής στις εξετάσεις τι χρειάζεται;

 

5.Άδεια διδασκαλίας δίνουν ΜΟΝΟ τα proficiency Michigan & Cambridge;; (πχ το ΕDEXCEL όχι; )

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

 

1. Σωστά. Δύο φορές το χρόνο (Μάιο και Δεκέμβριο).

2. Δεν ισχύει συμψηφισμός στο Michigan. Πρέπει να περάσεις κάθε ενότητα ξεχωριστά.

3. Past Papers δίνονται σε βιβλιοπωλεία αλλά μόνο του Cambridge. Πρέπει να ζητήσεις τη τελευταία έκδοση που περιλαμβάνει όλα τα Reading, Writing, Use of English από Δεκέμβριο του 2002 μέχρι Δεκέμβριο του 2008. Επί πληρωμή φυσικά.

4. Αυτό δε το ξέρω.

5. Αν θες να σε παίρνουν περισσότερο στα σοβαρά πρέπει να έχεις πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας + Cambridge Proficiency με καλό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2.Με το Μichigan ισχύει συμψηφισμός των ενοτήτων όπως στο Cambridge; ή προβλέπεται να γίνει κάτι τέτοιο;Και αν ναι πότε περίπου;

Μέχρι και τον περασμένο Δεκέμβριο δεν γινόταν συμψηφισμός. Από τον Μάιο όμως που μας πέρασε δόθηκε η δυνατότητα να μπορεί κάποιος να περάσει το ECPE ακόμα κι αν έχει κοπεί σε ένα part με borderline fail (προσοχή, μόνο borderline fail, όχι γενικά fail!), όπως δηλαδή ισχύει και για το ECCE. Εννοείται πως ο μέσος όρος του πρέπει να είναι επαρκής σ'αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

5. Αν θες να σε παίρνουν περισσότερο στα σοβαρά πρέπει να έχεις πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας + Cambridge Proficiency με καλό βαθμό.

Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά πρέπει να αγαπάς αυτό το επάγγελμα, να έχεις υπομονή με τα παιδιά (αλλά και τους ενήλικες, που πολλές φορές είναι πιο "δύσκολοι"), να είσαι σωστός και επιμελής στη δουλειά σου, να επεκτείνεις διαρκώς τις γνώσεις σου πάνω στη γλώσσα και κυρίως να μην επαναπαύεσαι σε ένα πτυχίο, αλλά να ενημερώνεσαι διαρκώς με σεμινάρια και εκθέσεις βιβλίου και να είσαι πρόθυμος να διαθέσεις χρόνο και χρήματα για την εκπαίδευσή σου, αφού ο κλάδος της διδασκαλίας ξένων γλωσσών εξελίσσεται διαρκώς και συνεχώς εφευρίσκονται και εφαρμόζονται νέες μέθοδοι, όπως π.χ. οι διαδραστικοί πίνακες (interactive whiteboards) τα τελευταία 1-2 χρόνια.

 

Δάσκαλος και σωστός επαγγελματίας είναι αυτός που διαθέτει τα παραπάνω κι όχι απλά ένα πτυχίο, κι ας είναι αυτό από το καλύτερο πανεπιστήμιο..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά πρέπει να αγαπάς αυτό το επάγγελμα, να έχεις υπομονή με τα παιδιά (αλλά και τους ενήλικες, που πολλές φορές είναι πιο "δύσκολοι"), να είσαι σωστός και επιμελής στη δουλειά σου, να επεκτείνεις διαρκώς τις γνώσεις σου πάνω στη γλώσσα και κυρίως να μην επαναπαύεσαι σε ένα πτυχίο, αλλά να ενημερώνεσαι διαρκώς με σεμινάρια και εκθέσεις βιβλίου και να είσαι πρόθυμος να διαθέσεις χρόνο και χρήματα για την εκπαίδευσή σου, αφού ο κλάδος της διδασκαλίας ξένων γλωσσών εξελίσσεται διαρκώς και συνεχώς εφευρίσκονται και εφαρμόζονται νέες μέθοδοι, όπως π.χ. οι διαδραστικοί πίνακες (interactive whiteboards) τα τελευταία 1-2 χρόνια.

 

Δάσκαλος και σωστός επαγγελματίας είναι αυτός που διαθέτει τα παραπάνω κι όχι απλά ένα πτυχίο, κι ας είναι αυτό από το καλύτερο πανεπιστήμιο..

 

Δε διαφωνώ. Αυτό που λες αφορά το μέλλον, τη προσαρμογή στις ανάλογες συνθήκες.

Την αρχή όμως τη κάνεις με αυτά τα πτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι παλια θεματα για το Proficiency Michigan δε κυκλοφορουν στο εμποριο τοσο ευκολα οπως του Cambridge. Κυκλοφορουν ΜΟΝΟ μεσω των βιβλιων που εκδιδει η Ελληνοαμερικανικη Ενωση. Αλλα δε λενε μεσα τα βιβλια αν τα past papers ειναι των εξετασεων που διεξηχθηκαν στην Ελλαδα και σαφως δε λενε ποιων εξεταστικων ειναι, οπως για παραδειγμα Μαιος 2008 κ.ο.κ. Βεβαια ειναι αρκετα χρησιμα και θα σε βοηθησουν.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Αυτό που λες αφορά το μέλλον, τη προσαρμογή στις ανάλογες συνθήκες.

Την αρχή όμως τη κάνεις με αυτά τα πτυχία.

Όχι όμως πάντα, δεν είναι κανόνας. Γιατί να χρειάζεται απαραίτητα πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας? Θα διδάξεις στα παιδιά Σαίξπηρ ή θα αναλύσετε ποιήματα του Κίπλινγκ? Όχι ότι υποτιμώ τη δουλειά που γίνεται στο πανεπιστήμιο, προς Θεού.. απλά λέω ότι είναι να το έχεις και μέσα σου, ένα πτυχίο δεν σε κάνει απαραίτητα και καλό καθηγητή. Όσο για το ξεκίνημα, ένα Proficiency, μια άδεια διδασκαλίας, ένα καλό, πολύωρο σεμινάριο μεθοδολογίας με πρακτική εξάσκηση μέσα σε τάξη και πολλή όρεξη για δουλειά νομίζω πως τις περισσότερες φορές αρκούν για να κάνεις μια καλή αρχή. Βοηθάνε ακόμα και πτυχία για καθηγητές, όπως το ΤΚΤ ή το RSA. Από εκεί και πέρα, το αν αξίζεις θα φανεί μέσα από τη δουλειά και την αφοσίωσή σου.

 

..Το λέει κάποια που φέτος συμπληρώνει αισίως μια ντουζίνα χρόνια σ' αυτό το χώρο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν και εγω να βγαλω αδεια διδασκαλιας καποια στιγμη αλλα μονο με το Proficiency τι μελλον μπορεις να εχεις σε αυτη τη δουλεια;Οσο και να ασχοληθεις πτυχιο Αγγλικης Φιλολογιας δεν θα εχεις και δεν ξερω πολλους γονεις που θα εστελναν τα παιδια τους να κανουν μαθημα με καποιον του Proficiency.Ορεξη για δουλεια και βελτιωση υπαρχει αλλα αμφιβαλλω αν ειναι αρκετο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιστέψει κάποιος πρώτα στον εαυτό του, κανείς άλλος δεν θα πιστέψει σ' αυτόν...

 

Το θεμα δεν ειμαι μονο εγω αλλα και το τι ζηταει η αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μια χαρά δουλεύω όλα αυτά τα χρόνια, κι ας είναι και δεύτερη μου απασχόληση οπότε δεν ρίχνω κι όλο το βάρος εκεί. Τέλος πάντων, δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανέναν, άλλωστε ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

 

Τώρα βέβαια εσύ, αν η ηλικία που βλέπω είναι πραγματική, είσαι όντως λίγο μικρός, μάλλον θα πρέπει να αφήσεις να περάσουν κάποια χρόνια. Αν θέλεις πάντως τη συμβουλή μου, τουλάχιστον μη χάσεις την επαφή σου με τη γλώσσα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μια χαρά δουλεύω όλα αυτά τα χρόνια, κι ας είναι και δεύτερη μου απασχόληση οπότε δεν ρίχνω κι όλο το βάρος εκεί. Τέλος πάντων, δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανέναν, άλλωστε ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

 

Τώρα βέβαια εσύ, αν η ηλικία που βλέπω είναι πραγματική, είσαι όντως λίγο μικρός, μάλλον θα πρέπει να αφήσεις να περάσουν κάποια χρόνια. Αν θέλεις πάντως τη συμβουλή μου, τουλάχιστον μη χάσεις την επαφή σου με τη γλώσσα..

 

Και εγω αρχικα για δευτερη απασχοληση σκεφτομουν.Το ξερω οτι πρεπει να περιμενω καποια χρονια.Κανω οτι μπορω για να κρατησω επαφη με τη γλωσσα αλλα τωρα στην 3η Λυκειου θα δυσκολευτω καπως...Μολις τελειωσει αυτη η χρονια θα εχω το χρονο να το σκεφτω καλυτερα το θεμα.Ειμαι απαισιοδοξος μονο και μονο επειδη βλεπω το θεμα απο την πλευρα του γονιου που θελει το καλυτερο για το παιδι του.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς (και για εμάς, αλλά και για την κοινωνία γενικότερα), υπάρχουν πολλοί γονείς που δεν είναι τόσο στενόμυαλοι που να νομίζουν πως ένα πτυχίο πανεπιστημίου είναι το παν. Δεδομένου ότι σε προβληματίζει τόσο πολύ, γιατί δεν σκέφτεσαι την εκδοχή του φροντιστηρίου? Ξέρω από ιδία πείρα πως οι αμοιβές είναι πενιχρές για κάποιον που τώρα ξεκινάει, αλλά ειδικά γι'αυτό το λόγο οι ιδιοκτήτες προτιμούν κατόχους Proficiency από αποφοίτους Αγγλικής Φιλολογίας που συνήθως έχουν και άλλες οικονομικές απαιτήσεις (συν το γεγονός ότι πολλές φορές είναι και οι ίδιοι "απλά" κάτοχοι Proficiency και δεν θέλουν να συνεργάζονται με άτομα με περισσότερα "προσόντα" από αυτούς που πίσω από την πλάτη τους το πιο πιθανό είναι να τους κατακρίνουν). Μ' αυτό τον τρόπο όμως, κάποιος άπειρος μπορεί να αποκτήσει πολύτιμη πείρα που θα του δώσει περισσότερα εφόδια να επεκταθεί και στο χώρο των ιδιαίτερων μαθημάτων.

 

Επειδή όμως νομίζω πως ξεφυγα(με) αρκετά από το θέμα, κάπου εδώ τελειώνουν τα δικά μου σχόλια.. αν τυχόν θέλεις να επεκταθούμε περισσότερο, feel free to pm me.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την freckles.

Εμένα η δασκάλα μου είχε μόνο Proficiency και ήταν πάρα πολύ καλή. Πήρα και το Lower και το Proficiency (του Cambridge) με την πρωτη. Μάλιστα το δευτερο το διδαχτηκα μόνο 6 μήνες γιατι ηθελα να ξεμπερδευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους!

Ειμαι στο 2ο ετος αγγλικης φιλολογιας εχω ηδη παρει Proficiency του Cambridge με Α και ετοιμαζομαι να καταθεσω τα δικαιολογητικα για την επαρκεια. Προσφατα μια φιλη μου συνομιλικη μου ζητησε να της κανω μαθημα γιατι θελει να παρει το Proficiency του Michigan. Ομως δεν εχω καμια εμπειρια απο Michigan και γενικα δεν εχω ξαναδιδαξει! Οση εμπειρια εχω στα αγγλικα την εχω ως μαθητρια.. Και το ομολογω οτι με τρομαζει καπως ειδικα για τετοιο επιπεδο. Το να μεταδιδεις γνωση στους αλλους με γοητευει αλλα ειναι μεγαλη ευθυνη και επειδη ειμαι τελειομανης δε θελω να κανω λαθη στη δουλεια μου.

Γι αυτο, μηπως μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες για νεους καθηγητες, η μερικα links σχετικα με αυτο ωστε να προετοιμαστω καταλληλα?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Ειμαι στο 2ο ετος αγγλικης φιλολογιας εχω ηδη παρει Proficiency του Cambridge με Α και ετοιμαζομαι να καταθεσω τα δικαιολογητικα για την επαρκεια. Προσφατα μια φιλη μου συνομιλικη μου ζητησε να της κανω μαθημα γιατι θελει να παρει το Proficiency του Michigan. Ομως δεν εχω καμια εμπειρια απο Michigan και γενικα δεν εχω ξαναδιδαξει! Οση εμπειρια εχω στα αγγλικα την εχω ως μαθητρια.. Και το ομολογω οτι με τρομαζει καπως ειδικα για τετοιο επιπεδο. Το να μεταδιδεις γνωση στους αλλους με γοητευει αλλα ειναι μεγαλη ευθυνη και επειδη ειμαι τελειομανης δε θελω να κανω λαθη στη δουλεια μου.

Γι αυτο, μηπως μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες για νεους καθηγητες, η μερικα links σχετικα με αυτο ωστε να προετοιμαστω καταλληλα?

Ευχαριστω πολυ!

 

..μιας και κατάφερα κι εγω και πήρα το Proficiency του Cambridge θα με ενδιέφερε πολύ να δω πως μπορώ να διδάξω.

Οκ, μπορεί να μην ανοίξω φροντιστήριο αλλα θα μου άρεσε να μπορώ να βοηθήσω την μικρή μου αδερφή στα αγγλικά με σωστό τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το ίδιο κι εγώ... Έχω κι εγώ το proficiency michigan και θα ήθελα να μάθω για τα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Σε οικογενειακό επίπεδο (να βοηθήσεις μικρή αδερφή, κτλ) αυτό μπορεί να γίνει άνετα ... Αρκεί να έχεις καλή θέληση, υπομονή και "τρόπους", κυρίως σε ότι έχει να κάνει με μικρά παιδιά ή ευαίσθητες ηλικίες (βλ. εφήβους) !!

Σε επαγγελματικό επίπεδο με μόνο το πτυχίου του Proficiency (κι όχι πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας), η καλύτερη λύση είναι αφού πάρεις την επάρκεια, να συνεργαστείς με κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών για ένα "x" χρονικό διάστημα, ώστε να μπορέσει να σου δώσει τα απαραίτητα εφόδια "διδακτικής" ...

'Οσο κι αν υπάρχουν βιβλία εκεί έξω, που να σου μαθαίνουν πως να διδάσκεις (οι παιδαγωγικές και οι φιλολογικές σχολές έχουν αρκετά) ... αν δεν το'χεις και λίγο "μέσα σου" ... το αποτέλεσμα δεν θα είναι το αναμενόμενο..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα, αν και κατά τη γνώμη μου της συνεργασίας με ένα φροντιστήριο πρέπει να προηγηθεί η παρακολούθηση ενός πολύωρου σεμιναρίου μεθοδολογίας. Καλή και η πείρα σε φροντιστήριο, αλλά πιστέψτε με, αν δεν πέσετε σε εργοδότη με "ανοιχτό μυαλό" και αν επιμένει να χρησιμοποιείτε παρωχημένες μεθόδους πείθοντάς σας ότι είναι οι καλύτερες μιας και σε "εκείνον δουλεύουν καλά τόσα χρόνια", περισσότερο κακό θα σας κάνει παρά καλό και θα δυσκολευτείτε πολύ μετά να αλλάξετε τον τρόπο διδασκαλίας σας. Το να το "έχεις μέσα σου" παίζει φυσικά το μεγαλύτερο ρόλο.. αλλά και το να εκπαιδευτείς πάνω σε μεθόδους διδασκαλίας είναι επίσης σημαντικό.

 

Στη φίλη που ρωτάει για διδασκαλία σε Proficiency, θα έλεγα καταρχάς να πάρει ενημερωτικό υλικό από την Ελληνοαμερικανική Ένωση, μιας και θα προετοιμάσει για ECPE. Εξοικιώσου με το format, κάνε κι εσύ ένα τεστ να αποκτήσεις ιδία πείρα και μετά πήγαινε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και ξεφύλλισε τα διαθέσιμα βιβλία. Φαντάζομαι πως με Α στο CPE και ήδη φοιτήτρια Αγγλικής Φιλολογίας δε θα σε δυσκολέψει το επίπεδο της γλώσσας. Στη συνέχεια θα έλεγα απλά να διαλέξεις ένα πολύ καλό Coursebook για ECPE και μια επίσης καλή γραμματική, αν δεν έχεις, για να μπορείς να λύνεις τυχόν απορίες της μαθήτριάς σου (τα αμερικάνικα βέβαια έχουν κάτι "κουλά" που δεν τα βρίσκεις ούτε σε γραμματική, δεν εξηγούνται επαρκώς πουθενά εννοώ, κι απλά τα μαθαίνεις στην πράξη και με εμπειρία). Μην ξεχάσεις να προμηθευτείς και με τα αντίστοιχα Teacher's books για να είσαι σίγουρη για τις απαντήσεις και να μπορείς να βρεις και διάφορες επεξηγήσεις και βοηθητικά σχόλια. Ξέχασα να αναφέρω, πριν κάνεις όλα αυτά, εννοείται πως θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις το επίπεδο της φίλης σου για να επιλέξεις και το βιβλίο με τον κατάλληλο βαθμό δυσκολίας. Πέρα από εκεί, πάρε μια βαθιά αναπνοή και ξεκίνα. Αν το έχεις μέσα σου, δεν θα αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες, ειδικά διδάσκοντας σε ένα φιλικό σου πρόσωπο. Για ό,τι άλλο θελήσεις, μπορείς να ρωτήσεις εδώ ή με pm και θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ.

 

Ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα, αν και κατά τη γνώμη μου της συνεργασίας με ένα φροντιστήριο πρέπει να προηγηθεί η παρακολούθηση ενός πολύωρου σεμιναρίου μεθοδολογίας. Καλή και η πείρα σε φροντιστήριο, αλλά πιστέψτε με, αν δεν πέσετε σε εργοδότη με "ανοιχτό μυαλό" και αν επιμένει να χρησιμοποιείτε παρωχημένες μεθόδους πείθοντάς σας ότι είναι οι καλύτερες μιας και σε "εκείνον δουλεύουν καλά τόσα χρόνια", περισσότερο κακό θα σας κάνει παρά καλό και θα δυσκολευτείτε πολύ μετά να αλλάξετε τον τρόπο διδασκαλίας σας. Το να το "έχεις μέσα σου" παίζει φυσικά το μεγαλύτερο ρόλο.. αλλά και το να εκπαιδευτείς πάνω σε μεθόδους διδασκαλίας είναι επίσης σημαντικό.

 

Στη φίλη που ρωτάει για διδασκαλία σε Proficiency, θα έλεγα καταρχάς να πάρει ενημερωτικό υλικό από την Ελληνοαμερικανική Ένωση, μιας και θα προετοιμάσει για ECPE. Εξοικιώσου με το format, κάνε κι εσύ ένα τεστ να αποκτήσεις ιδία πείρα και μετά πήγαινε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και ξεφύλλισε τα διαθέσιμα βιβλία. Φαντάζομαι πως με Α στο CPE και ήδη φοιτήτρια Αγγλικής Φιλολογίας δε θα σε δυσκολέψει το επίπεδο της γλώσσας. Στη συνέχεια θα έλεγα απλά να διαλέξεις ένα πολύ καλό Coursebook για ECPE και μια επίσης καλή γραμματική, αν δεν έχεις, για να μπορείς να λύνεις τυχόν απορίες της μαθήτριάς σου (τα αμερικάνικα βέβαια έχουν κάτι "κουλά" που δεν τα βρίσκεις ούτε σε γραμματική, δεν εξηγούνται επαρκώς πουθενά εννοώ, κι απλά τα μαθαίνεις στην πράξη και με εμπειρία). Μην ξεχάσεις να προμηθευτείς και με τα αντίστοιχα Teacher's books για να είσαι σίγουρη για τις απαντήσεις και να μπορείς να βρεις και διάφορες επεξηγήσεις και βοηθητικά σχόλια. Ξέχασα να αναφέρω, πριν κάνεις όλα αυτά, εννοείται πως θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις το επίπεδο της φίλης σου για να επιλέξεις και το βιβλίο με τον κατάλληλο βαθμό δυσκολίας. Πέρα από εκεί, πάρε μια βαθιά αναπνοή και ξεκίνα. Αν το έχεις μέσα σου, δεν θα αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες, ειδικά διδάσκοντας σε ένα φιλικό σου πρόσωπο. Για ό,τι άλλο θελήσεις, μπορείς να ρωτήσεις εδώ ή με pm και θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ.

 

Ειρήνη

 

Χιλια ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νομίζω πως μπορείς να το κάνεις.. Έχω ένα φίλο ο οποίος δεν πέρασε στις εξετάσεις του Ecce τον Μάϊο και τώρα θα δώσει τον άλλο Μάϊ και όχι το Ecce, αλλά το Advanced. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό με την περίπτωσή σου, αλλά από το φροντηστήριο του είπαν πως γίνεται αυτό..!!
Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς...και γω έδωσα χωρίς να έχω το lower

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα ποσοστά επιτυχίας που είχαν τον Ιούνιο τα Cambridge και Michigan Proficiency?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα μπορεί καποιος να μου προτεινει καποιον καθηγητη για ιδιαιτερα που να εχει εμπειρία στην προετοιμασια proficiency michigan (βορεια προαστια).

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...