Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, υπάρχουν πολλές ίδιες περιπτώσεις σε tests, ασκήσεις. Kάποια είναι standard. Αν βρώ το βιβλίο μου θα σου πω κάποια σημεία, να τα προσέξεις ιδιαίτερα. Πάντως πέφτουν πολλά επίθετα και επιρρήματα. Αν όμως έχεις μάθει καλά συνδετικές λέξεις για εκθέσεις, θα είσαι εντάξει στην δεύτερη περίιπτωση. Κάτι που έκανα και με βοήθησε πολύ σε λεξιλόγιο, και ακουστικό, είναι ότι ταινίες/σειρές τις κατέβασα απ' το νετ και τις είδα χωρίς υπότιτλους. Μετά πήγαινα στο google και έψαχνα "τάδε ταινία" quotes και διάβαζα κάποια στιγμιότυπα. Έβλεπα ότι καταλάβαινα τα ίδια και ότι έβγαζα νόημα, και ταυτόχρονα, τις λέξεις που δεν ήξερα, τις έψαχνα στο λεξικό. Try it!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, υπάρχουν πολλές ίδιες περιπτώσεις σε tests, ασκήσεις. Kάποια είναι standard. Αν βρώ το βιβλίο μου θα σου πω κάποια σημεία, να τα προσέξεις ιδιαίτερα. Πάντως πέφτουν πολλά επίθετα και επιρρήματα. Αν όμως έχεις μάθει καλά συνδετικές λέξεις για εκθέσεις, θα είσαι εντάξει στην δεύτερη περίιπτωση. Κάτι που έκανα και με βοήθησε πολύ σε λεξιλόγιο, και ακουστικό, είναι ότι ταινίες/σειρές τις κατέβασα απ' το νετ και τις είδα χωρίς υπότιτλους. Μετά πήγαινα στο google και έψαχνα "τάδε ταινία" quotes και διάβαζα κάποια στιγμιότυπα. Έβλεπα ότι καταλάβαινα τα ίδια και ότι έβγαζα νόημα, και ταυτόχρονα, τις λέξεις που δεν ήξερα, τις έψαχνα στο λεξικό. Try it!

 

Θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου,αλλα θα πρότεινα στο παιδι να βλεπει πρωτα καποιες ταινιες και με αγγλικους υπότιτλους ετσι ώστε να εξοικοιωθεί με αυτο και να καταλαβαινει την προφορα τον πρωταγωνιστών.Και συνηθησε στην αμερικανικη προφορα που ειναι λιγο πιο βαρια απ την αγγλικη.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν πολλές ίδιες περιπτώσεις σε tests, ασκήσεις. Kάποια είναι standard. Αν βρώ το βιβλίο μου θα σου πω κάποια σημεία, να τα προσέξεις ιδιαίτερα. Πάντως πέφτουν πολλά επίθετα και επιρρήματα. Αν όμως έχεις μάθει καλά συνδετικές λέξεις για εκθέσεις, θα είσαι εντάξει στην δεύτερη περίιπτωση. Κάτι που έκανα και με βοήθησε πολύ σε λεξιλόγιο, και ακουστικό, είναι ότι ταινίες/σειρές τις κατέβασα απ' το νετ και τις είδα χωρίς υπότιτλους. Μετά πήγαινα στο google και έψαχνα "τάδε ταινία" quotes και διάβαζα κάποια στιγμιότυπα. Έβλεπα ότι καταλάβαινα τα ίδια και ότι έβγαζα νόημα, και ταυτόχρονα, τις λέξεις που δεν ήξερα, τις έψαχνα στο λεξικό. Try it!

 

Ευχαριστώ πραγματικά για τις απαντήσεις σας. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου δώσεις αυτές τις περιπτώσεις μόλις βρεις λίγο χρόνο.

:secret:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάτι που θα πρέπει να προσέχεις πολύ, είναι η ακριβής σημασία των λέξεων. Μπορεί να μοιάζουν κάποια πολύ μεταξύ τους, αλλά μόνο ένα ταιριάζει.

 

Σου δίνω κάποια παραδείγματα που βρήκα με sos στο βιβλίο μου.

 

Having lived together for so maney years, the diceded their marriage was .........

a. superfluous

b. superficial

c. simultaneous

d. spontaneous

 

Θα μπορούσαν να ταιριάζουν και τα b,d, αλλά είναι το a.

 

Ή μπορεί να βάλουν κάτι τέτοιο για να μπερδέψουν:

 

The French artist mixed his colors on his old .........

a. pallet

b. platter

c. palate

d. palette

 

Με σωστό, το d φυσικά.

 

The key was made ........ for his use.\

a. specially

b. exceptionally

c. extensively

d. extraordinarily

 

Σωστό το d.

 

Θέλω εδώ να κάνω μια παρένθεση, και να σου πω να μην ανησυχείς ενδεχομένως για το αν θα πέσουν versal verbs, γιατί το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, να είναι ένα. Είναι πολύ σπάνια περίπτωση γενικώς.

 

To the ....... reader, the plot will seem thin and the characters shallow.

a. discerning

b. deficient

c. discreet

d. apprehensive

 

Σωστό, το a.

 

Aυτά απ' το ένα μου βιβλίο. Όταν θα έχω περισσότερο χρόνο, θα σου γράψω κι άλλα. Αυτό που θέλω να σου περάσω εμμέσως πλην σαφώς, είναι ότι οκ, αυτά μπορεί να μην πέσουν κιόλας. Όμως θέλω να σε βάλω στην λογική της λεπτομέριας, γιατί στο λεξικό, πραγματικά μετράει. Όπως επίσης, και κάτι πολύ σημαντικό. Να εξετάζεις, τι ζητάει το κενό. Γιατί οι επιλογές σου συνήθως είναι ένα μείγμα από μέρη του λόγου. Αλλά μπορεί να ζητάει επίθετο, και όχι ουσιαστικό πχ αλλά να μοιάζουν. Άρα θα πρέπει να δεις, τι μέρος του λόγου θέλει πάνω απ' όλα. Και επίσης, δεν χρειάζεται μετάφραση κατά λέξη. Απ' τα συμφραζόμενα αν δεν γνωρίζεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:

Δίνω το ECPE το Νοέμβριο και, όπως καταλαβαίνετε έχω φρικάρει διότι πραγματικά χρειάζομαι το πτυχίο όσο το δυνατόν συντομότερα. Ξεκίνησα τώρα μαθήματα σε φροντιστηριο, αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα στο Vocabulary (not to mention στην έκθεση).

Εσείς που το έχετε δώσει μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μια φόρμουλα για γρήγορη εκμάθηση του Vocabulary. Εάν κάνω αρκετά tests θα βρώ σε αυτά επαναλαμβανόμενες περιπτώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ένας απελπισμένος άνθρωπος

Καταρχήν να ρωτήσω με ποιό τρόπο κάνετε το μάθημα στο φροντιστήριο και πώς μαθαίνετε το λεξιλόγιο: σας δίνουν λίστες να διαβάσετε ή είναι μέσω κειμένων; Το λεξιλόγιο σχεδόν ποτέ δε μαθαίνεται "παπαγαλία".. το μαθαίνετε και μετά το ξεχνάτε. Εγώ αυτό που έχω δει από την εμπειρία μου είναι ότι μαθαίνεται καλύτερα "in context", δηλ. πάντα μέσα σε ένα κείμενο ή έστω προτάσεις. Κάνε καλή χρήση του glossary που φαντάζομαι έχεις και προσπάθησε να κάνεις πολλές φορές ανάγνωση τα παραδείγματα που δίνει, σιγά σιγά η γλώσσα γίνεται φυσική και θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς καλύτερα και στις εκθέσεις. Κάνε καλή ανάλυση των κειμένων που συναντάς σε τεστ, ακόμα και μετάφραση αυτών αν μπορείς. Κάνε λίστες συνωνύμων, βοηθάνε πάρα πολύ, όπως και λίστες με ρίζες, πχ. η ρίζα junct έχει την έννοια του join (adjunct, junction, juncture), οι ρίζες her, hes σημαίνουν stick, cling (eg. cohesion, cohere, adhere), κλπ. Ένα πολύ καλό βιβλίο που χρησιμοποιώ με τους μαθητές μου εδώ και χρόνια και συνιστώ ανεπιφύλακτα (χωρίς να υποβαθμίζω φυσικά τα υπόλοιπα) είναι το Skills Builder από New Editions, βιβλίο κυρίως με λεξιλόγιο που καλύπτει 5 μεγάλες κατηγορίες (Prospectives on personality, Flora and fauna, Health and medicine, Environmentalism, Technological transitions) που παρουσιάζει όλο το λεξιλόγιο μέσω κειμένων και εικόνων. Και φυσικά βοηθάει και αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω, να βλέπεις ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους αρχικά και μετά χωρίς (αν μπορείς την ίδια ταινία 2η φορά). Έτσι κάνεις πολύ καλή επανάληψη.

 

Όσο για την έκθεση, μεγάλο ρόλο παίζει η καλή οργάνωση. Προσπάθησε πάντα να βάζεις τις σκέψεις σου σε σειρά και να κάνεις ένα γρήγορο σχεδιάγραμμα. Ξεκαθάρισε ποια είναι τα ερωτήματα και τι θα γράψεις σε κάθε παράγραφο. Μη γράφεις πολύπλοκες προτάσεις αν δεν είσαι σίγουρος για τη σύνταξη, είναι προτιμότερες μικρές και ξεκάθαρες. Και μην επαναλαμβάνεις ίδιες φράσεις/λέξεις, αλλά προσπάθησε να έχεις μια μεγάλη ποικιλία λεξιλογίου και πάντα να την ξαναδιαβάζεις, συνήθως υπάρχουν πολλά πράγματα που μας ξεφεύγουν και τα βλέπουμε μόνο με μια δεύτερη ματιά.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν θελήσεις κάτι άλλο.. feel free to ask! :)

Link to comment
Share on other sites

freckles ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Στο φροντιστήριο μαθαίνουμε λεξιλόγιο μέσω ενός βιβλίου που τα έχει χωρισμένα σε θεματικές ενότητες (του Vince), καθώς και από βιβλίο με ασκήσεις που είχει στο πίσω μέρος γλωσσάριο. Απλώς, επειδή ξεκίνησα τώρα, όπως έχω ήδη πει ανησυχώ για το κατά πόσον θα προλάβω να τα διαβάσω και να τα αφομοιώσω μέχρι το Νοέμβριο. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.
:secret:
Link to comment
Share on other sites

Aμα πάω να πάρω το κρατικό "Proficiency" ,xωρίς να έχω παρακολουθήσει μαθήματα,αλλά με γνώσεις lower και συνεχής προσωπική εξάσκησης των αγγλικών ,θα τα καταφέρω.

 

Η να το αφήσω καλύτερα; :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, φετος δινω το μισιγκαν κι εχω ακουσει οτι παιζει να αλλαξει ο τροπος βαθμολογησης και να συμψηφιζονται οι ενοτητες μεταξυ τους..Ειναι πιθανο κατι τετοιο???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, φετος δινω το μισιγκαν κι εχω ακουσει οτι παιζει να αλλαξει ο τροπος βαθμολογησης και να συμψηφιζονται οι ενοτητες μεταξυ τους..Ειναι πιθανο κατι τετοιο???

 

Από την Ελληνοαμερικάνικη μου είπαν ότι για το ECPE δεν θα γίνει κάτι τέτοιο, αλλά το συζητούν για το αντίστοιχο του lower

:secret:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα πτυχία, οπότε δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω...

 

(Btw, προτιμώ ενικό, δεν είμαι δα και τοοοόσο μεγάλη :))

Link to comment
Share on other sites

Nα υπενθυμησω οτι οι εγγραφες για το Cambridge KET,PET,FCE,CAE,CPE November/December 2008 εχουν παραταθεί ως τις 3/10. Για περισσοτερες πληροφορίες http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-cambridge-fce-cae-cpe.htm

 

Oι εγγραφες για το ΕCCE,ECPE Michigan ειναι μεχρι 10/10 και θα βρειτε πληροφοριες στο http://www.hau.gr.

 

Καλη επιτυχια παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nα ενημερωσω πως όποιος θελησει να δωσει ALCE τον Ιανουάριο του 2009 οι εγγραφες ειναι μεχρι τις 20/11/2008.

 

Πληροφορίες: http://www.hau.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

!!!HOT NEWS!!!

 

Τα προγράμματα για τις εξετάσεις Cambridge ESOL (FCE,CAE,CPE)Δεκεμβρίου 2008 θα είναι διαθέσιμα στην ιστοσελιδα του British Council (http://www.examination-services.gr/greek/timetables.asp) από τις 10 Νοεμβρίου.

 

Kαλη επιτυχια παιδια!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ποτε περιμενουμε να παρουμε τα πτυχια στο χερι,οσοι δωσαμε τον μα'ι'ο?ενδιαφερομαι να μαθω για μισιγκαν και λανκασα'ι'ρ.

ευχαριστω.κατι ειχα ακουσει για μεσα οκτωβριου αλλα ακομη δεν ηρθαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σημερα περιμενενουμε εντυπωσεις απο σας που δωσατε Michigan proficiency!!!!

Ηταν ευκολα??

 

Όχι,δεν ήταν:mad:To vocabulary δύσκολο,όπως και το reading,το cloze μεσαίο,η γραμματική επίσης,το writing λίγος χρόνος,το listening ΠΟΛΥ ΧΑΖΑ segments...Anyway,νομίζω τα πήγα καλά...Θα δούμε...Λύστε μου μια απορία...Συμψηφίζονται ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περιμενενουμε εντυπωσεις απο σας που δωσατε Michigan proficiency!!!!

Ηταν ευκολα??

 

Δεν ήσαν εύκολα. Ο χρόνος ήταν οριακά ελάχιστος εν σχέσει με τη δυσκολία, η γραμματική δεν ήταν αναμενόμενη, το cloze ήταν διφορούμενο, το vocabulary αναμενόμενο, αλλά δεν υπήρχε χρόνος, το reading ομοίως. Το listening ήταν όπως συνήθως στα βιβλία προετοιμασίας. Επίσης ακουγόταν καθαρά. Η έκθεση βατή, όπως πάντα, όμως, ο χρόνος ελάχιστος. Γενικά χαρακτηρίστηκε δύσκολο paper.

:secret:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εδωσα στη 2η βαρδια! Το writing ευκολο. Το listening ομοιο με αυτα που εχουν τα βιβλια προετοιμασιας και ακουγοταν πολυ καθαρα. Το Reading βατο. To Cloze επισης. To Vocabulary μου φανηκε δυσκολο. Grammar ηταν λιγο τσιμπημενη. Τωρα ειδωμεν......
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα. Εχω να κανω μια ερωτηση και συγχωρεστε με που το γραφω εδω αλλα απο το να ξεκινησω ολοκληρω θεμα μου φανηκε προτιμοτερο να απευθυνθω εδω.

 

Παιδια ειμαι στην Πορτογαλια και φετος θα τελειωσω ενα international σχολειο που εχει ως "προτοκολο" το αμερικανικο σκπαιδευτικο συστημα κι οχι το βρετανικο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το απολυτηριο μου θα ειναι τουλαχιστον ισαξιο με ενα proficiency ειτε λιγοτερο ή περισσοτερο στην Ελλαδα. Πρεπει να μαθω ετσι ωστε να ξερω αν ειναι να παω για τα proficiency. Απλως οπου εχω ρωτησει αδυνατουν να μου δωσουν με σιγουρια μια απαντηση.

Ευχαριστω παρα πολυ και παλι καλα αποτελεσματα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...