Jump to content

Μάρκος Σεφερλής


Nokkia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις πιο γλοιώδης φατσες,δεν τον πάω καθόλου.

Και ποιος τον πάει?:wacko: αισχρές μεταμφιέσεις κρία αστία....μηδενικό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ποιος τον πάει?:wacko: αισχρές μεταμφιέσεις κρία αστία....μηδενικό επίπεδο

 

Πολλοί τον πάνε, δυστυχώς.

 

Ο Σεφερλής είναι κατά την προσωπική μου άποψη ένας άνθρωπος που έχει ένα σπάνιο ταλέντο και δύο τεράστια προβλήματα.

Το ταλέντο του είναι ότι είναι φυσικά αστείος και ετοιμόλογος. Είμαι σίγουρος ότι αν ανέβει σε μία σκηνή, χωρίς απολύτως κανένα σενάριο, θα μπορέσει να πετάξει ατάκες και να απαντήσει σε ατάκες άλλων με ευκολία και αυτό σε μια εποχή που όλα είναι γραμμένα μέχρι του τελευταίου θαυμαστικού είναι σπάνιο.

 

Τα αρνητικά του είναι κυρίως η ποιότητα του χιούμορ του που (με ευκαιρία αυτά που ακούγονται σήμερα για παλιό και νέο) είναι ό,τι πιο παλιό και κάφρικο έχει αυτός ο τόπος. Γενικά στο χιούμορ του, τις περισσότερες φορές, βγαίνουν όλες αυτές οι απαρχαιωμένες ιδέες περί αστείου που αποτελούν το πρόβλημα του μέσου Νεοέλληνα.

 

Το δεύτερο πρόβλημά του είναι η εμμονή του να εκμεταλλεύεται την επιτυχία που έχει με μία Χ ατάκα ή μία Χ μεταμφίεση μέχρι να καταντήσει εκνευριστικά μη-αστείο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο σεφερλης δεν αξιοποιει το ταλεντο του ....και καταστρεφετε με αυτους του εσχρους γυναικιες ρολους...
Link to comment
Share on other sites

Το κυριο αρνητικο στοιχειο του χιουμορ του ειναι οτι στηριζεται κυριως στα λογοπαιγνια,κατι που πολλες φορες κατανταει νηπιακο,οπως και η συνεχης και ατερμωνη επαναληψη των ιδιων αστειων(π.χ. σε οσα εργα εμφανιστει καποιος πολυ κοντος ή χοντρος σαν συμπρωταγωνιστης ή στο κοινο θα κανει πανω απο 150 αστεια στηριζομενα στο υψος ή το βαρος αντιστοιχα του "θυματος' του.Μια χρονια ειχα δει να ασχολειται απο την αρχη μεχρι το τελος της παραστασης με εναν υπερβαρο θεατη.Ελεος!Στο δημοτικο ειμαστε???).Πολλοι απο τους χαρακτηρες που εχει επινοησει,περισσοτερο οι παλιοτεροι, εχουν γραψει ιστορια,ομως τα τελευταια 4-5 χρονια εχει καταντησει πιο βαρετος και προβλεψιμος απο ποτε.Η τελευταια θεατρικη παρασταση που μπορω να πω οτι γελασα με την ψυχη μου ηταν ο Μπαχαλογατος το 2009.Απο το '10 και μετα αρχισε να κατανταει βαρετος,ιδιαιτερα τα ετη 2012-2014 που αρκετες φορες γινοταν ανουσια γελοιος και καραγκιοζης.Το αλλο αρκετα αρνητικο στοιχειο ειναι οτι τα τελευταια χρονια το εχει γυρισει κατα πολυ σε πολιτικη σατυρα και εχει αρχιζει να γινεται αρκετα λαϊκιστης σαν τον Λαζοπουλο.Φετος δεν εκανα καν τον κοπο να παω στο δελφιναριο.Λιγο το περσινο βαρετο εργο,λιγο το κατινιστικο πρωινο στο mega,λιγο το αποτυχημενο one mark show,δεν μου εκανε απολυτως καμμια αισθηση να δωσω χρηματα για να παω να τον δω φετος.Απ'οτι εχω ακουσει την ερχομενη σεζον θα κανει καινουρια καθημερινη σατυρικη εκπομπη στο star.Ελπιζω να ειναι μια καθαρα σατυρικη εκπομπη οπως οι εκπομπες που εκανε πριν 10+ χρονια,και να δουμε αναβιωση παλιων αγαπημενων χαρακτηρων οπως ο Βλασης,ο Δρ Ζιβανγκο,ο Τζακ πισωγλεντης,ο Μεμας,ο Αδωνης,οι Τρομπαδουροι κτλ.Αυτος ηταν ο παλιος καλος Σεφερλης που αγαπησαμε.Οι καινουριοι χαρακτηρες στα θεατρα των τελευταιων χρονων οπως ο Γιασεμης Μαραμενος,ο Γιακουμης,ο Σωζων,ο Ζορο(ασε,το'χω,το'χω) ειναι ρηχοι και μονοδιαστατοι χαρακτηρες που στηριζονται μονο στην συνεχη και μεχρι αηδιας επαναληψη των ιδιων ατακων.
Link to comment
Share on other sites

Το κυριο αρνητικο στοιχειο του χιουμορ του ειναι οτι στηριζεται κυριως στα λογοπαιγνια,κατι που πολλες φορες κατανταει νηπιακο,οπως και η συνεχης και ατερμωνη επαναληψη των ιδιων αστειων(π.χ. σε οσα εργα εμφανιστει καποιος πολυ κοντος ή χοντρος σαν συμπρωταγωνιστης ή στο κοινο θα κανει πανω απο 150 αστεια στηριζομενα στο υψος ή το βαρος αντιστοιχα του "θυματος' του.Μια χρονια ειχα δει να ασχολειται απο την αρχη μεχρι το τελος της παραστασης με εναν υπερβαρο θεατη.Ελεος!Στο δημοτικο ειμαστε???).

 

Ίδια αστεία, ίδιοι "στόχοι', ίδια απαρχαιωμένη αντίληψη για το τι είναι χιούμορ.

Απορώ με τους ανθρώπους που το 2015 γελάνε με γυναικείες καρικατούρες που έχουν μεγάλα βυζιά και γλύφονται φιλήδονα. Πού είναι το αστείο;

Απορώ με τους ανθρώπους που το 2015 γελάνε με καρικατούρες gay τύπου "Φίφη" που έχει μόνιμα στα έργα του. Τόσα χρόνια το βλέπουμε, γελάσαμε ξαναγελάσαμε, βαρετό κατάντησε.

 

Το αλλο αρκετα αρνητικο στοιχειο ειναι οτι τα τελευταια χρονια το εχει γυρισει κατα πολυ σε πολιτικη σατυρα και εχει αρχιζει να γινεται αρκετα λαϊκιστης σαν τον Λαζοπουλο.

 

Τι πολιτική σάτιρα μπορεί να κάνει ο Σεφερλής;

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο και πραγματικά αναρωτιέμαι πώς ακριβώς μπορεί να την κάνει.

Ο Λαζόπουλος τουλάχιστον έχει (είχε; ) κάποιο ταλέντο, αν και μέγας λαϊκιστής που με την επιμονή του να προβάλει ως σωτήρα ένα συγκεκριμένο κόμμα έχει χάσει κάθε του αξιοπιστία (όχι τόσο λόγω του κόμματος, αλλά λόγω της απροκάλυπτης πια διαφήμισης που του κάνει).

 

Απ'οτι εχω ακουσει την ερχομενη σεζον θα κανει καινουρια καθημερινη σατυρικη εκπομπη στο star.

 

Αυτά είναι.

Προς Θεού, μη δει η ελληνική τηλεόραση ποτέ τίποτα καινούργιο!

Τα ίδια που βλέπαμε το 1999 με νέο - αντίστοιχα ηλίθιο και ανέπνευστο του "One Mark Show" - τίτλο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τωρα βλεπω στο star ενα εργο που παιχτηκε στο θεατρο πριν καμια 10αρια χρονια και εχω την εντυπωση οτι το δειχνουν πρωτη φορα γιατι δεν το εχω ξαναπετυχει στην TV
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι απ'οτι βλεπω στον οδηγο προγραμματος ειναι παραγωγης 2004-2005.Εχει ξαναπαιξει στη tv?Αν εχει ξαναπαιξει πρεπει να ηταν πριν παρα πολλα χρονια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το εχετε προσεξει οτι σε ολες τις παραστασεις του, ολα αυτος τα κανει?

Ο ρολος των αλλων ηθοποιων ειναι απλως να λενε καποια διαδικαστικα,

ισα ισα για να του δινουν πασες. Η επιτομη της εγωκεντρικοτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
το καναλι του στο youtube εχει ανεβασει ολες τις παραστασεις και επεισοδια απο τις εκπομπες απο παλιο σκαϊ,alpha,alter https://www.youtube.com/user/MarkosSeferlis/playlists
Link to comment
Share on other sites

Κι εδω εχει αρκετο υλικο απο παλιες τηλεοπτικες εκπομπες του,κυριως απο ΑΝΤ1:

https://www.youtube.com/user/fistoune2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαλβαη 5-0-Η πρωτη ταινια του Μ.Σεφερλη απο σημερα στους κινηματογραφους

Αν και εχω διαβασει καποιες αρνητικες κριτικες μου φαινεται ενδιαφερον,θα παω να το δω οποτε μπορεσω

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Την είδα την ταινία και μου άρεσε πολύ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To ειδα κι εγω.Ενταξει,βγαζει αρκετο γελιο αλλα μεχρι εκει.Το σεναριο ειναι υπερβολικα τραβηγμενο απο τα μαλλια και εκτος πραγματικοτητας.Δεν μου αρεσε καθολου το plot twist στο τελος,ειναι σαν να ακυρωνει ολοκληρη την ταινια.Ειναι μια ταινια που θα την δεις καθαρα και μονο για να γελασεις,χωρις να ψαχνεις γιατι και πως στην πλοκη.
Link to comment
Share on other sites

To ειδα κι εγω.Ενταξει,βγαζει αρκετο γελιο αλλα μεχρι εκει.Το σεναριο ειναι υπερβολικα τραβηγμενο απο τα μαλλια και εκτος πραγματικοτητας.Δεν μου αρεσε καθολου το plot twist στο τελος,ειναι σαν να ακυρωνει ολοκληρη την ταινια.Ειναι μια ταινια που θα την δεις καθαρα και μονο για να γελασεις,χωρις να ψαχνεις γιατι και πως στην πλοκη.

 

Χωρίς να έχω δει την συγκεκριμένη ταινία, δεν νομίζω να πλασάρεται για αστυνομική κομεντί... Κλασσικός Σεφερλής που αν είναι συνειδητοποιημένος ως προς το τι πας να δει κάποιος, θα περάσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την είδα, αν και φαν του Σεφερλή, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε... Είχε κάποια αστεία καλά, και κάποια αστεία καθόλου καλά έως κρύα τελείως πχ με την αρκούδα. Καταρχάς κρατάει στο ρεπερτόριο του τα πεσίματα και τα χτυπήματα στις πόρτες που πάντα έβγαζαν γέλιο (από την εποχή του Χοντρού Λιγνού) αλλά πλέον έχουν κουράσει. Κατά δεύτερον χρησιμοποιεί εφέ πχ ανατινάξεις και τρύπες στους δρόμους, που φαίνονται τόσο ψεύτικα.

Τα λογοπαίγνια που είναι και το δυνατό του σημείο και έτσι έγινε γνωστός και αγαπητός, ήταν λίγα δυστυχώς.

Με λίγα λόγια αυτό που είδα δεν αντιπροσώπευε ακριβώς το φαινόμενο Σεφερλής. Στο θέατρο είναι δέκα φορές καλύτερος.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απόψε έπαιζε σε επανάληψη ένα θεατρικό. Μέτριο προς καλό ηταν. Στις αρχές που ξεκίνησε το ΤΑΧΙ ήταν φοβερός
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τρελαθηκα.Υπερβολικα μεγαλη διαρκεια και καμμια ουσια.Ειχε δειξει την προηγουμενη εβδομαδα και την τελευταια επιθεωρηση απο που παιζοταν στο Δελφιναριο το περασμενο καλοκαιρι.Ουτε αυτο με εντυπωσιασε ιδιαιτερα.Υπερβολικα χυδαιο χιουμορ και σεξιστικα αστεια χωρις μετρο σε βαθμο αηδιας.Εχει χαλασει παρα πολυ την τελευταια δεκαετια.Καμια σχεση με τα κορυφαια θεατρικα της δεκαετιας 2000-2010 που πραγματικα κυλιοσουν στο πατωμα απ'τα γελια ή τις φοβερες τηλεοπτικες εκπομπες της δεκαετιας του '90(ταξι,προσοχη μαρκοπεδιο κτλ.)
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τρελαθηκα.Υπερβολικα μεγαλη διαρκεια και καμμια ουσια.Ειχε δειξει την προηγουμενη εβδομαδα και την τελευταια επιθεωρηση απο που παιζοταν στο Δελφιναριο το περασμενο καλοκαιρι.Ουτε αυτο με εντυπωσιασε ιδιαιτερα.Υπερβολικα χυδαιο χιουμορ και σεξιστικα αστεια χωρις μετρο σε βαθμο αηδιας.Εχει χαλασει παρα πολυ την τελευταια δεκαετια.Καμια σχεση με τα κορυφαια θεατρικα της δεκαετιας 2000-2010 που πραγματικα κυλιοσουν στο πατωμα απ'τα γελια ή τις φοβερες τηλεοπτικες εκπομπες της δεκαετιας του '90(ταξι,προσοχη μαρκοπεδιο κτλ.)

 

Άσχετο μεν, αλλά σχετικό δε για τον Σεφερλή γενικότερα. Το Ταξί είναι η πρώτη σατυρική εκπομπή του Σεφερλή που θυμάστε όταν ήσασταν μικρός, έτσι δεν είναι;

Edited by BigMcAgapoulas
Link to comment
Share on other sites

Το ταξι ηταν η πρωτη τηλεοπτικη εκπομπη που εκανε γνωστο τον Σεφερλη στο ευρυ κοινο.Τοτε ολοι ηταν ανυποψιαστοι και εκανε πλακες χωρις να τον παιρνουν χαμπαρι. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Το ταξι ηταν η πρωτη τηλεοπτικη εκπομπη που εκανε γνωστο τον Σεφερλη στο ευρυ κοινο.Τοτε ολοι ηταν ανυποψιαστοι και εκανε πλακες χωρις να τον παιρνουν χαμπαρι.

 

Άρα θυμάστε την πρώτη σατυρική σειρά του Σεφερλή που βλέπατε μικρός. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...