Jump to content

Redmi Note 5A


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) - Xiaomi Redmi Note 5A Prime

 

Versions: Redmi Y1 (India); Redmi Note 5A (Global); Redmi Note 5A Prime (China)

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2017, November

Status Available. Released 2017, November

Body Dimensions 153 x 76.2 x 7.7 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in)

Weight 153 g (5.40 oz)

Build Plastic body

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.5 inches, 106.7 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio)

Resolution 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~236 ppi density)

Multitouch Yes

Protection Corning Gorilla Glass 3

- MIUI 9.0

Platform OS Android 7.0 (Nougat)

Chipset Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435

CPU Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53

GPU Adreno 505

Memory Card slot microSD, up to 256 GB (dedicated slot)

Internal 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM

Camera Primary 13 MP, f/2.2, phase detection autofocus, LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 1080p@30fps

Secondary 16 MP, f/2.0, 1080p

Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

- Active noise cancellation with dedicated mic

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

Infrared port Yes

Radio FM radio

USB microUSB 2.0

Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML5

Java No

- XviD/MP4/H.264 player

- MP3/WAV/eAAC+/Flac player

- Photo/video editor

- Document viewer

Battery Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery

Stand-by Up to 240 h (3G)

Talk time Up to 32 h (3G)

Music play Up to 75 h

Misc Colors Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold

Price About 140 EUR

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα για τον γιο μου το Xiaomi Redmi Note 5A Prime, Global Version.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει την 800άρα, την μπάντα Β20 όσον αφορά το 4g.

Απ' όσο γνωρίζω, όταν αναγράφεται "Global Version" αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζει την 800 άρα, σωστά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η global συνήθως περιλαμβάνει όλες τις μπάντες για το 4G αλλά δεν είναι απαραίτητο. Σε κάποιες συσκευές π.χ. στο Mi6 απλά σημαίνει

ότι έχει επίσημη global rom, ευρωπαϊκό φορτιστή και πιστοποίηση CE. Για το 5Α global είδα πως την υποστηρίζει την 800άρα.

Edited by verikets
Link to comment
Share on other sites

Η global συνήθως περιλαμβάνει όλες τις μπάντες για το 4G αλλά δεν απαραίτητο. Σε κάποιες συσκευές π.χ. στο Mi6 απλά σημαίνει

ότι έχει επίσημη global rom, ευρωπαϊκό φορτιστή και πιστοποίηση CE. Για το 5Α global είδα πως την υποστηρίζει την 800άρα.

Ευχαριστώ φίλε μου, έτσι κι αλλιώς σε δύο μέρες θα λάβουμε γνώση...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το αγορασω. Το εχει αγοράσει κανένας; εντυπώσεις;

 

Το πήρα για τον γιο μου και οι εντυπώσεις είναι άριστες.

Από τα χαρακτηριστικά εξάλλου φαίνεται.

Πολύ γρήγορο, δεν κολλάει πουθενά, καλή κατασκευή, ο αισθητήρας αποτυπώματος ταχύτατος.

Πολύ vfm συσκευή.

Να επισημάνω ότι η global version έχει κανονικά την B20 (800 άρα).

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πήρα για τον γιο μου και οι εντυπώσεις είναι άριστες.

Από τα χαρακτηριστικά εξάλλου φαίνεται.

Πολύ γρήγορο, δεν κολλάει πουθενά, καλή κατασκευή, ο αισθητήρας αποτυπώματος ταχύτατος.

Πολύ vfm συσκευή.

Να επισημάνω ότι η global version έχει κανονικά την B20 (800 άρα).

 

Ποιά έκδοση πήρες φίλε μου; Την 3/32; Από αυτονομία και κάμερα πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο που το αγοραζουμε για να είναι οκ με ελληνικα και Β20?

 

Ελλάδα-σκρουτζ το πιο οικονομικο :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανως για το 2/16 μιλαω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα πριν δυο εβδομάδες από σκρουτζομάγαζο στα 117 €€€. Έκανε συνέχεια επανεκκινήσεις κι ήταν αδύνατο να χρησιμοποιηθεί ουσιαστικά. το πήγα πίσω την επόμενη μέρα και μου είπαν ότι θα το στείλουν στο σέρβις για επισκευή ή αντικατάσταση. Με ειδοποίησαν την Παρασκευή (10 μέρες μετά) ότι επιστράφει και να πάω να το πάρω. Πήγα το Σάββατο και το πήρα με την επισήμανση στο δελτίο επισκευής ότι έγινε επαναπρογραμματισμός και δοκιμή καλής λειτουργείας. Ο υπάλληλος μου τόνισε ότι έχει ξανασυμβεί με το συγκεκριμένο μοντέλο, κι αν και δεν ξέρει τι ακριβώς του κάνουν και επανέρχεται αλλά ποτέ κάποιο 5a δεν έχει επιστραφεί με το ίδιο πρόβλημα ξανά. Πράγματι από το Σάββατο δεν έχει κάνει ούτε μία επανεκκίνηση αν και δουλεύει σχεδόν non stop, οπότε υποθέτω ότι είναι εντάξει τώρα.

 

Στο δια ταύτα μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από το συγκεκριμένο κινητό και την πληρότητά του. Για τα δικά μου δεδομένα βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες, καλύτερες από το προηγούμενό μου (TCL M2U που φορούσε κάμερα Sony Exmor). Ενδιαφέρον ότι σ' αυτό το εύρος κόστους έχουν καταφέρει να στριμώξουν δεύτερο φλας και για την μπροστινή κάμερα που σημειωτέον είναι περισσότερα ΜΡ από την πίσω!!! αλλά και υπέρυθρες για χρήση ως τηλεκοντρόλ σε smart συσκευές. Στην χρήση του δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. Αργεί ελαφρώς να φορτώσει μικρογραφίες από φωτογραφίες που βρίσκονται στην κάρτα μνήμης (είναι γεμάτη όμως). Άριστος ήχος από το ηχείο του, τόσο στο ραδιόφωνο όσο και σε μουσική, άριστος ήχος και στο ακουστικό κατά τις κλήσεις, κανένα πρόβλημα. Πολύ ευχαριστημένος και από την μπαταρία του, αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Χτες η οθόνη δεν έσβησε σχεδόν καθόλου και μόνο αργά το απόγευμα έπεσε κάτω από 10%. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το GPS του.

 

Η τιμή του στο σκρουτζ έχει αυξηθεί τώρα κατά περίπου 15 €, στα 130 περίπου. Σ' αυτά (αλλά και περισσότερα) τα χρήματα δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο, αν και προσωπικά έψαχνα απλώς για κάτι οικονομικό με μίνιμουμ 3 GB RAM, θεωρώ ότι για την κατεπείγουσα έρευνα αγοράς που έκανα (το προηγούμενο κινητό καταστράφηκε και χρειαζόμουν επειγόντως νέο) πήρα πολύ περισσότερα από όσα ζητούσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Προφανως για το 2/16 μιλαω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το Prime δεν βγαίνει σε 2/16. Αυτό είναι διαφορετικό κινητό που λέγεται 5a Standard με κάποιες λιγότερες δυνατότητες (μικρότερη κάμερα, 4core επεξεργαστή, χωρίς fingerID κτλ. Είναι φτηνότερο σαν ποσοστό κόστους, αλλά σαν ποσότητα € θεωρώ ότι δεν αξίζει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιος κάτοχος αν μπορεί να δείξει καμία φωτογραφία... Ειδικά σε μέτριο φωτισμό

 

Οι τρεις πρώτες είναι με φλας σε μέτριο φωτισμό. Η τελευταία (το εσωτερικό του αυτοκινήτου) είναι στο απόλυτο σκοτάδι κι ό,τι φαίνεται είναι μόνο από το φλας του κινητού, που πριν ανάψει στην οθόνη του έβλεπες μόνο μαύρο.

 

IMG_20180212_221448-2.jpg IMG_20180212_222441.jpg IMG_20180212_223141.jpg IMG_20180212_231304.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να αποθηκεύει τις φωτογραφίες στην κάρτα μνήμης, έπρεπε να την κάνετε φορματ στο κινητό ή όχι. Γιατί έβαλε η ανηψια μου την SD φορμαρισμένη από άλλο κινητό, στην οποία είχε πρόσβαση και μπορούσε να δει φωτογραφίες που ήταν αποθηκευμένες σε αυτή από την άλλη συσκευή, αλλά δεν μπορούσε να αποθηκεύσει καμία φωτογραφία που τράβηξε από το Redmi,έχοντας επιλέξει να αποθηκευονται στην sd.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την ίδια κάρτα που είχα στο προηγούμενο κινητο, την διάβασε αμέσως χωρίς να χρειαστεί τίποτα. Για να αποθηκεύσει στην κάρτα μνήμης αντί στην εσωτερική, πας ρυθμίσεις -->αποθήκευση-->ρυθμίσεις αποθήκευσης (τέρμα κάτω)--> κάμερα --> κι εκεί επιλέγεις κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μολις πηρα μεταχειρα το κινητο αυτο για 2τερο.η ερωτηση μου γιατι δεν μπορω να βρω την ρυθμιση..το πληκτρα στην οθονη αφης..ειναι φωτιζομενα??? μπορω να κατεβασω εγω καποια εφαρμογη??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω επιλογή για ταχεία κλήση. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα???
Πας στον dialer-ρυθμισεις-συνθετες ρυθμισεις-αμεση κληση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πας στον dialer-ρυθμισεις-συνθετες ρυθμισεις-αμεση κληση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ.

Και κάτι ακόμη,αν ξέρεις. Η εφαρμογή "Καιρός" που έχει εγκατεστημένη δεν βγάζει πόλεις στα ελληνικά. Γίνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στο MIUI 11. Έχει έρθει εδώ και μέρες η ενημέρωση στο κινητό, επιλέγω download και αφού κατέβει κάνω restart όπως μου προτείνει. Κάνει επανεκκίνηση αλλά αντί να ξεκινήσει η αναβάθμιση εμφανίζεται μια οθόνη ας την πούμε recovery mode με τρεις επιλογές: Reboot, Wipe data και Connect with MIAssistant. Με reboot κάνει απλώς επανεκκίνηση στην έκδοση 10 και, φυσικά, μου προτείνει εκ νέου την αναβάθμιση σε 11! Wipe data φυσικά δεν έχω κάνει και με το Connect with MIAssistant ίσως περιμένει να κάνω σύνδεση με PC μέσω USB.

 

Έχω ξανακάνει αναβάθμιση στο κινητό αυτό και όλα είχαν πάει μια χαρά. Η συσκευή δεν είναι πειραγμένη, δεν έχει γίνει root ή τίποτα τέτοιο.

 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι να κάνω για νε ξεπεράσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στο MIUI 11. Έχει έρθει εδώ και μέρες η ενημέρωση στο κινητό, επιλέγω download και αφού κατέβει κάνω restart όπως μου προτείνει. Κάνει επανεκκίνηση αλλά αντί να ξεκινήσει η αναβάθμιση εμφανίζεται μια οθόνη ας την πούμε recovery mode με τρεις επιλογές: Reboot, Wipe data και Connect with MIAssistant. Με reboot κάνει απλώς επανεκκίνηση στην έκδοση 10 και, φυσικά, μου προτείνει εκ νέου την αναβάθμιση σε 11! Wipe data φυσικά δεν έχω κάνει και με το Connect with MIAssistant ίσως περιμένει να κάνω σύνδεση με PC μέσω USB.

 

Έχω ξανακάνει αναβάθμιση στο κινητό αυτό και όλα είχαν πάει μια χαρά. Η συσκευή δεν είναι πειραγμένη, δεν έχει γίνει root ή τίποτα τέτοιο.

 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι να κάνω για νε ξεπεράσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Καμιά ιδέα;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα;

 

Μήπως δεν έχει τον απαιτούμενο από το update χώρο, για να μπορέσει να εγκατασταθεί;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το ελέγξω και θα ενημερώσω.

 

Χρόνια πολλά! :)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το ελέγξω και θα ενημερώσω.

 

Χρόνια πολλά! :)

 

Χρόνια πολλά! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό ήταν. Θέμα χώρου. Έκανα μια γερή εκκαθάριση και το update εγκαταστάθηκε κανονικά.

 

Είσαι άψογος φίλε μου mr_47.

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

 

Καλά Χριστούγεννα!!

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...