Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Αλκοτέστ: Υπέρ ή κατά;


mousi
 Κοινοποίηση

Υπέρ ή κατά του αλκοτέστ;  

294 members have voted

  1. 1. Υπέρ ή κατά του αλκοτέστ;

    • Υπέρ
      245
    • Κατά
      18
    • Χμμ... Κάτι ενδιάμεσο
      31


Recommended Posts

Τις προάλλες με γράψανε επειδή είχα πιει και οδηγούσα... Αποτέλεσμα: Θα πάρω πίσω το δίπλωμά μου σε 6 μηνες, θα πληρώσω €624,50, η ταλαιπώρια για το αυτόφορο, μια αναστολή 3 χρόνων από το δικαστήριο που έγινε και φυσικά αυτό γράφτηκε στο ποινικό μητρώο... Και όλα αυτά για 1 κιλό κρασί (0,75 έδειξε το αλκοτέστ) Σε άλλη φάση μπορεί και να ήμουν υπέρ, αλλα τώρα... :mad: ειμαι απόλυτος. ΚΑΤΑ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρωτον , ειναι βλακεια να πινεις και να οδηγας , δευτερο , βαζεις οχι μονο τον εαυτο σου σε κινδυνο , αλλα και ολους τους αλλους που οδηγουν , στο κατω κατω ρε φιλε , βγες , διασκεδασε με τους φιλους/φιλες σου , αλλα παρε ενα ταξι να σε παει σπιτι , αντε να σου παρει δεκα ευρωπουλα το ταξι , γλυτωνεις πολλα οπως το αυτοφωρο , τα 600 αρια και το ποινικο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ρε φίλε αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό να σε γ**** κανονικά ενώ μπορείς να οδηγήσεις (αφού το όριο είναι πολύ χαμηλο). Και στο κάτω κάτω να έπερνα ταξί να με πάει από Αθήνα στη θεσσαλονίκη;;; Το πρωί έφευγα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Τις προάλλες με γράψανε επειδή είχα πιει και οδηγούσα... Αποτέλεσμα: Θα πάρω πίσω το δίπλωμά μου σε 6 μηνες, θα πληρώσω €624,50, η ταλαιπώρια για το αυτόφορο, μια αναστολή 3 χρόνων από το δικαστήριο που έγινε και φυσικά αυτό γράφτηκε στο ποινικό μητρώο... Και όλα αυτά για 1 κιλό κρασί (0,75 έδειξε το αλκοτέστ) Σε άλλη φάση μπορεί και να ήμουν υπέρ, αλλα τώρα... :mad: ειμαι απόλυτος. ΚΑΤΑ!!!

 

O κλασικός 'Ελληνας... :o

Εγώ αγαπητέ μου δεν θέλω να οδηγώ στον ίδιο δρόμο με τους μεθυσμένους!!! Η αστυνομία πολύ καλα κάνει και τους γράφει! Οι δρόμοι έχουν γεμίσει τρελλούς, ας ισχύσουν και κάποιοι νόμοι που κάνουν πραγματικά καλό!

 

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Τις προάλλες με γράψανε επειδή είχα πιει και οδηγούσα...

Αλήθεια;;;;

Καλά δεν ντρέπονται λίγο; Σε γράψανε επειδή ήπιες; Στο μεσαίωνα ζούμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε τι εννοείς δηλαδή; Ότι αυτό το εφαρμόζουν σωστα; Κατ' αρχήν άλλο να είναι κάποιος μεθυσμένος κι άλλο να έχει πιει απλώς. Και προς τι οι αφαιρέσεις διπλώματος κλπ; Αν ετρεχα με 200 θα πλήρωνα απλά πρόστιμο και μάλιστα πολύ μικρότερο. Ας με βάζαν και τώρα να πληρώσω πρόστιμο. Ή τουλάχιστον ας τιμωρούσαν εξ ίσου και αυτούς που τρέχουν αφού κι αυτοί είναι το ίδιο (και παραπάνω κατά την άποψή μου) επικίνδυνοι. Μου έχει τύχει να σταματήσω σε φανάρι στη Θεσσαλονίκη και να βλέπω έναν τύπο να καρφώνεται με 100 πάνω σε έναν άλλον. Τον πήραν αυτόφορο αυτόν; Του πήραν το δίπλωμα; Που στο κάτω κάτω προκάλεσε και ατύχημα....
Link to comment
Share on other sites

Ένας που τρέχει με 200 είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνος από έναν μεθυσμένο. Είμαι φανατικά υπέρ του αλκοτέστ, 1 κιλό κρασί ήταν πάρα πολύ για να οδηγήσεις μετά... Άλλωστε τον ήξερες τον νόμο απλά υπέθετες ότι δεν θα πέσεις σε μπλόκο...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Kurioi as min geliomaste, poto kai odigisi den pane mazi me tipota.

Opos episis kai h yperyperboliki tahitita. An kapoios ehei hasei anthropo, apo atyhima to katalabainei akoma pio kala.

Kathe ximeroma pou pao stin douleia mou idiaitera savvato kai kyriaki 3 me 4 to proi, niotho oti ta alkotest pou kanoun den einai arketa.

Oi misoi odigoi ston dromo einai methismenoi , ohi aplos ehoun piei.

Den einai krima na skotoseis kapoion epibati tou autokinitou sou, kapoion asheto se allo autokinito, h akoma kai ton eauto sou epeidi thes

na pieis ena brady. Opos episis gia na kaneis ton maga stis gomenes

kai na pigaineis me 200.

 

Lathos kai ta dyo, lipame pou grapsane ton filo mas pio pano, isos to piniko mitroo na einai yperboliko bebaia, alla bazo stoihima oti tha to

skeftei kala prin na xanapiei kai na odigisei, einai MEGISTI anorimotita.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι ΚΑΤΑ !!!

Αν το δεις απο την λογική πλευρά το θέμα καλό είναι να υπάρχει για να περιορίζει μερικούς.

Απο την αλλη δε... αν ποτέ με σταματήσουν μετά το μεσημεριανό ούζο (ξεκινάει στις 16:00 και τελειώνει κατα τις 23:00) τότε δεν θέλω να ξέρω πόσο θα γράψει το κοντερ ούτε τι θα ακολουθήσει :) :)

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Και στο κάτω κάτω να έπερνα ταξί να με πάει από Αθήνα στη θεσσαλονίκη;;; Το πρωί έφευγα

 

 

Ti mas les re palikari? dld thes na peis oti tha efeyges gia olokliro taksidi kai eixes piei ena litro krasi kai fwnazeis oti kakws se grapsane?

Ti allo tha akousoume?

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει απο μόνοι μας να μην οδηγούμε όταν είμαστε μεθυσμένοι... τώρα να πιείς ένα ποτυράκι, ένα μπιρόνι ....ναι... αλλά όχι να εισαι χώμα το σαββατόβραδο και να φύγεις απο το αμάξι... σίγουρα η ποινή του mousi είναι υπερβολική αλλά και τα όρια της τροχαίας είναι αρκετά χαμηλά.

Motorola MPX220 + 1GB MiniSD Sandisk

http://www.danasoft.com/sig/JiMk.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπέρ, αλλά θα ήταν καλό να γίνονταν μερικές μεταρυθμίσεις, σαν το χαμηλό όριο του Δείκτη, και οι ποινές που βάζουν. Κρίμα είναι να σε στιγματίσει για μια ζωή μια πράξη σου, που δεν είχε και ΤΟ καταστρεπτικό αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα κιλά κρασί δηλαδή δεν πρέπει να οδηγεί κανείς;;;;

 

Αν πιω ένα κιλό κρασί θα ξεκινήσω για πειραιά και θα βρεθώ Αγ. Στέφανο....

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Η λογική του "Σε άλλη φάση μπορεί και να ήμουν υπέρ, αλλα τώρα... ειμαι απόλυτος. ΚΑΤΑ!!!" εμένα με βρίσκει απόλυτα αντίθετο. ΔΗλαδή συμφωνείς φίλε σε ένα μέτρο αλλά θα ήθελες και να το παραβαίνεις ελεύθερα, έτσι?

 

Πιο κάτω γράφει ο unreal:

"Κρίμα είναι να σε στιγματίσει για μια ζωή μια πράξη σου, που δεν είχε και ΤΟ καταστρεπτικό αποτέλεσμα"

Κοίτα, η άλλη επιλογή είναι να καταστρέψεις εντελώς τη ζωή κάποιου άλλου οδηγώντας μεθυσμένος. Το προτιμάς;

 

Είμαι υπέρ των αλκοτέστ 100%. Και θα ήμουν υπέρ ακόμη και αν τα όρια ήταν μηδενικά (όπως στη Σουηδία αν δεν κάνω λάθος). ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να με βαζει σε κίνδυνο στο δρόμο επειδή γούσταρε να πιει ένα κιλό κρασί.

 

Είναι αυταπάτη να νομίζεις ότι οδηγεις σωστά έχοντας πιει. Ο λιγότερο αρμόδιος να το διαπιστώσει είναι ο ίδιος ο οδηγός.

 

Το ποτό στην οδήγηση ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Πότε θα το καταλάβετε; Οταν μπαίνουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές τα μέτρα πρέπει να είναι αυστηρά και οι ποινές μεγάλες.

 

Αν δεν του έπαιρναν το δίπλωμα του παραβάτη μας, την επόμενη φορά θα οδηγούσε έχοντας πιει ενάμισι κιλό ("έλα μωρέ το συνηθίζω, άλλωστε δεν έχει μπλόκα) και αλοίμονο σε όποιον από εμάς τον συναντούσε.

 

Συγγνώμη αν θίγω προσωπικά. Αλλά το να πίνεις σκόπιμα ενώ πρόκειται να οδηγήσεις 500 χιλιόμετρα είναι από ανεύθυνο ως εγκληματικό.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

1 κιλο κρασι???????

 

Και εχεισ το θρασος να φωναζεις??????

 

Και θα εκανες και διαδρομη Αθηνα - Θεσαλονικη????????????

 

και τι παει να πει το αντεχω? Ο μπατσος που 3ερει αν εσυ τ αντεχεις και εγω οχι το ενα κιλο κρασι.

 

ΚΑι αντε να δεχτω οτι εισια σε θεση να οδηγησεις. Τα αντανακλαστικα σου νομιζεις εξακολουθεις να τα εχεις??????

 

Οταν μαι φορα και ενα καιρο κανανε κατασχεση οχηματων ειχαν μειωθει τοσο πολυ τα τροχαια... Κριμα που τα σταματησανε... Γιατι δυστυχως δε θα σκωτωθεις μονος σου, ολο και καποιο φουκαρα θα παρεις μαζι σου....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Τις προάλλες με γράψανε επειδή είχα πιει και οδηγούσα... Αποτέλεσμα: Θα πάρω πίσω το δίπλωμά μου σε 6 μηνες, θα πληρώσω €624,50, η ταλαιπώρια για το αυτόφορο, μια αναστολή 3 χρόνων από το δικαστήριο που έγινε και φυσικά αυτό γράφτηκε στο ποινικό μητρώο... Και όλα αυτά για 1 κιλό κρασί (0,75 έδειξε το αλκοτέστ) Σε άλλη φάση μπορεί και να ήμουν υπέρ, αλλα τώρα... :mad: ειμαι απόλυτος. ΚΑΤΑ!!!

 

Δεν κατάλαβα!!! Δηλαδή αν ήξερες ότι με ένα λίτρο κρασί, ή 0,75 στο αλκοοτέστ θα είχες όλες τις παραπάνω επιπτώσεις.....θα οδηγούσες? Δεν πάει να ταξίδευες όχι Αθήνα-Θεσσαλονίκη αλλά και Κηφισιά-Πειραιά....μάλλον όχι, δεν θα το ρίσκαρες. Πες καλύτερα ότι δεν ήξερες.

 

Και εξάλλου, μπορεί το 1 λίτρο κρασί εσένα να μη σε πείραξε . Κάποιος άλλος με 1-2 ποτηράκια μπορεί να μην είναι σε θέση να πιάσει να οδηγεί.

 

Ο νόμος, δεν έχει σκοπό να ξεχωρίσει την ικανότητα και τις αντοχές του Μήτσου και του Κίτσου. Δεν μπορεί να προβλέπει διαφορετικά μέτρα και διαφορετικά σταθμά.

 

Σου λέει : ΚΥΡΙΕ ΗΠΙΕΣ 1 ΛΙΤΡΟ ΚΡΑΣΙ? 5 ΠΟΤΗΡΙΑ ΟΥΙΣΚΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΔΗΓΕΙΣ? ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!!! Πληρώνεις και έχεις και ποινικές επιπτώσεις. Αν θες να πιεις - πιες ΑΛΛΑ βάλε άλλον να οδηγήσει, πάρε ταξί, περίμενε να ξενερώσεις, πήγαινε με τα πόδια. Λύσεις υπάρχουν ;)

 

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά θα μπορούσες να ήσουν και σε χειρότερη μοίρα. Και μαζί σου........και άλλοι που δεν πίνατε παρέα!!! :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ήταν όντως μαλακία να πιω και να οδηγήσω. Αυτό που λέω είναι ότι η ποινή ήταν υπερβολική. Έφερα και ένα παράδειγμα με κάποιον που προκάλεσε ατύχημα (χωρίς απώλειες ή τραυματισμούς) και παρ' όλα αυτά η ποινή ήταν ένα απλό προστιμο.... Και δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν λιγότερο επικύνδινος. Το Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν θα το έκανα πιωμένος φυσικά. Η ώρα ήταν 2 και θα έφευγα το πρωί... Απλά δεν είχα κάπου να μείνω και γυρνούσα με το αμάξι. Το αν με πιάνει ή οχι το ποτό φαίνεται στο αλκοτέστ. Αν ήταν άλλος με την ίδια ποσότητα μπορεί να του έβγαζε 0,9 ή 0,4. Εξαρτάται από τον οργανισμό. Αυτό δείχνει ότι τα όρια είναι μικρά. Δεν έχω ακούσει όμως για κανέναν απ' αυτούς που πάνε "με τις πόρτες" για να πουλήσουν μαγκιά με τα πισωκίνητα αμάξια τους να παθαίνει κάτι παρόμοιο. Αυτό που λέω είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει ίση μεταχείρηση αφού στο κάτω κάτω το ποτό προκαλεί το ίδιο πράγμα με αυτά που προανέφερα: επικίνδυνη οδήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Συμφωνώ ότι ήταν όντως μαλακία να πιω και να οδηγήσω. Αυτό που λέω είναι ότι η ποινή ήταν υπερβολική. Έφερα και ένα παράδειγμα με κάποιον που προκάλεσε ατύχημα (χωρίς απώλειες ή τραυματισμούς) και παρ' όλα αυτά η ποινή ήταν ένα απλό προστιμο.... Και δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν λιγότερο επικύνδινος. Το Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν θα το έκανα πιωμένος φυσικά. Η ώρα ήταν 2 και θα έφευγα το πρωί... Απλά δεν είχα κάπου να μείνω και γυρνούσα με το αμάξι. Το αν με πιάνει ή οχι το ποτό φαίνεται στο αλκοτέστ. Αν ήταν άλλος με την ίδια ποσότητα μπορεί να του έβγαζε 0,9 ή 0,4. Εξαρτάται από τον οργανισμό. Αυτό δείχνει ότι τα όρια είναι μικρά. Δεν έχω ακούσει όμως για κανέναν απ' αυτούς που πάνε "με τις πόρτες" για να πουλήσουν μαγκιά με τα πισωκίνητα αμάξια τους να παθαίνει κάτι παρόμοιο. Αυτό που λέω είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει ίση μεταχείρηση αφού στο κάτω κάτω το ποτό προκαλεί το ίδιο πράγμα με αυτά που προανέφερα: επικίνδυνη οδήγηση.

 

Φίλε μου δεν υπάρχει ισότητα στην παρανομία!

 

Ο νόμος είναι αυστηρός αλλά νόμος... (dura lex sed lex)

Σε κάθε περίπτωση στο αυτόφωρο είχες ευκαιρία να πεις αυτά που μας λες εδώ και να κριθείς καταλλήλως...

 

Προκειμένου ο νόμος να είναι αποτελεσματικός πρέπει να είναι μηδενικής ανεκτικότητας.. (zero tolerance)

 

btw έχετε υπόψη ότι σε γράψουν σε αλκοτεστ δεν σε καλύπτει η ασφάλειά σου .. Σκεφθείτε πόσο σημαντικό είναι αυτό σε περίπτωση σύγκρουσης. Τη ζημιά του άλλου δεν στην καλύπτει η ασφάλεια αλλά ο ίδιος (οδηγός και κύριος του αυτοκινήτου).. Αν μάλιστα μιλάμε και για ατύχημα στο οποίο χάθηκε ζωή τότε ο υπαίτιος έχει καταστραφεί ηθικά και οικονομικά για όλη του τη ζωή (ποινικώς τη γλυτώνει με πλημμέλημα - φόνος εξ αμελείας) ....

Γι' αυτό προσέξτε!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πείστηκα... Έπρεπε να ψηφίσω το "κάτι ενδιάμεσο". Ήταν σωστό να τιμωρηθώ αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι η ποινή ήταν υπερβολική
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Συμφωνώ ρε φίλε αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό να σε γ**** κανονικά ενώ μπορείς να οδηγήσεις (αφού το όριο είναι πολύ χαμηλο). Και στο κάτω κάτω να έπερνα ταξί να με πάει από Αθήνα στη θεσσαλονίκη;;; Το πρωί έφευγα

 

 

ka8olou yperboliko, kala sou ekanan

Ean eixes piei ligo 8a glitwnes meprostimo aplws 30 euro, kapou ekei.

Na min leme kai oti 8eloume!!!!

Ean eisai ligo panw apo to orio to prostimo einai midamino. esy isoun poly panw apo to orio, kai den exei simasia ti nomizeis esi gia to ean boreis i oxi na odigiseis.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε για ισόβια. Ο νόμος έχει προβλέψει και για το λίγο κρασί και για το πολύ κρασί και σοφά διαχωρίζει την υπέρβαση από τη μη υπέρβαση.

 

Να σου γίνει μάθημα να μην το ξανακάνεις. Αλλά μια ερώτηση: Τώρα που δεν έχεις δίπλωμα, δεν οδηγείς; ΠΟΤΕ? Κι αν οδηγείς έχεις σκοπό να επαναλάβεις το "κρασάκι και τιμόνι" άλλη μια φορά? Έχε το νου σου γιατι ο υπότροπος έχει μεγαλύτερες συνέπειες. Ας μην τις ανακαλύψεις στην πράξη.

 

Μου κάνει εντύπωση που επιμένεις στο "δεν έγινε και τίποτε" και "με τιμωρησαν αυστηρά ενώ έκανα κάτι μικρό". Με αυτή τη νοοτροπία σκοτώνονται άνθρωποι. Το ξαναείπα και το ξαναλέω και θα το ξαναπώ. Σκοτώνονται άνθρωποι. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό ακόμη και μετά την περιπέτειά σου στο αυτόφωρο, τι να πω? Μακάρι όμως να μην το επαναλάβεις.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Ας με κλείναν και ισόβια τότε. Το πρόστιμο για λίγο πάνω από το όριο είναι €300 όχι 30

 

 

to xereis oti ean ginotan estw kai to paramikro atiximataki (apla ena ksisimo fterwn p.x.) o allos borouse na apetisei na sou kanoun alkotest kai meta 8a ebgaines ftaixtis oti kai ean eixe ginei, kai 8a etrexes kai den 8a prolabenes?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

Καμία ποινή δεν είναι υπερβολική όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές

 

Σωστό αυτό που λες αλά υπάρχουν μερικοί μερικοί που κάνουν έλεγχο μόνο για να πούνε ότι κάνουν.Καθόμουνα μία φορά 12:00 σε ένα παγκάκι δίπλα από τον δρόμο και ήρθαν κάτι αστυνομικοί και σταματάγανε στην τύχη 10 αμάξια και καλά τους έκαναν αλκοτεστ.Σίγα μην έχει πιει κανείς στις 12.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη μιλάς καθόλου. Ο νόμος είναι νόμος. Υπάρχει, τον ξέρουμε και από την στιγμή που τον καταπατάς σημαίνει ότι θα υποστείς τις κυρώσεις. Όποιος παθαίνει, μαθαίνει.

 

By the way τι σου ήρθε κι έσενα να κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι μετά από τέτοια κρασοκατάνυξη;;; Δεν σκέφτηκες ότι θα μπορούσε να έχει γίνει τίποτα χειρότερο;;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...