Jump to content

Vernee X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες παραπάνω στο post #18 το link για το review του Ulefone.

Για το Oukitel δεν έχουμε δει ακόμα -μιας και δεν έχει, νομίζω, κυκλοφορήσει- αλλά με βάση τις συσκευές και των τριών κατασκευαστών που έχω δει ως τώρα σε χέρια γνωστών, αλλά και τα topics άλλων συσκευών τους εδώ στο forum, περιμένω πάνω-κάτω τα ίδια και για τους τρεις:

Συσκευές με ενδιαφέρον hardware, σχεδίαση και αξιοπρεπή ποιότητα, και εξ αυτών ενδιαφέρουσες, όλες εκ των οποίων θα έχουν ελλείψεις και προβλήματα από το προχειροφτιαγμένο firmware. Γκρίνια εδώ στο forum για το αν και πότε θα βγει το επόμενο f/w version, ή γιατί βγήκε αλλά δεν έφτιαξε αυτά που όλοι περιμέναμε

και μετά, αρκετά σύντομα φοβάμαι κιόλας, όπως πάνε τα πράγματα, οι εταιρίες θα βγάλουν το επόμενο μοντέλο στην ίδια κλάση, με τον καινούριο Helio P40, ή με ίδιο spec, αλλά την όποια καινούρια μόδα, όπως αναλογία οθόνης... 22:9 και η υποστήριξη προς αυτά εδώ τα μοντέλα θα εκλείψει, και οι κάτοχοι θα μείνουμε με τα bugs...

Η ιστορία φαίνεται να επαναλαμβάνεται με όλους αυτούς τους κατασκευαστές, και παρά το ότι τις Oukitel, Vernee και Ulefone τις θεωρώ τις πιο σοβαρές από τους 'μικρότερους', μια βόλτα στα topics των συσκευών τους (ή κουβέντα με κατόχους) θα τους εμφανίσει υπότροπους στα ίδια παραπτώματα...

(και ναι, παρά την παραπάνω γκρίνια... συνεχίζω να παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα! :p)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest Bernadi7

Εγώ χαίρομαι που έχουμε με τα παιδιά εδώ μια υγιή συζήτηση για τα 3 κινητά, χωρίς ουσιαστικά να μπορώ να καταλήξω κάπου! :lol: Ομολογώ πως το review για κάποιο λόγο το προσπέρασα και δεν το είδα, σήμερα όμως το διάβασα! Ο σκύλος του τύπου έχει γίνει διάσημος :D

 

Μου φάνηκε καλύτερο review απ' ότι του vernee X, περιμένω ασφαλώς και για το Κ6 να διαβάσω, αλλά η vernee δεν έδειξε σοβαρότητα όταν το Δεκέμβρη είπε για διαγωνισμό στη σελίδα της (εγγραφή, εγγραφή σε newsletter, comment) και το πήρε πίσω και τώρα κάνει τον ίδιο διαγωνισμό. Γκρίνια, γιατί λόγκαρα και ξελόγκαρα 10 bot μπας και κερδίσω :rolleyes:

 

αρκετά σύντομα φοβάμαι κιόλας, όπως πάνε τα πράγματα, οι εταιρίες θα βγάλουν το επόμενο μοντέλο στην ίδια κλάση, με τον καινούριο Helio P40, ή με ίδιο spec, αλλά την όποια καινούρια μόδα, όπως αναλογία οθόνης... 22:9 και η υποστήριξη προς αυτά εδώ τα μοντέλα θα εκλείψει, και οι κάτοχοι θα μείνουμε με τα bugs...
Αυτό με φόβισε περισσότερο κι απ' το τελωνείο στα Κινέζικα
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες πιθανότητες για υποστήριξη σε βάθος χρόνου έχουμε από τρίτους, όπως η εξαιρετική M.A.D. Team, η οποία μάλιστα έχει ήδη κατά καιρούς βγάλει δικές της ROM για μοντέλα της Oukitel και της Vernee...
Link to comment
Share on other sites

Oukitel k6

Πήρα

 

Αναμενω

 

Μόνον θέμα το NFC-Android google pay

Κατα τα αλλά πέρνει καλές; Κριτικές

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Και συγκριτικό Vernee X με Oukitel K6...:

Είσαι ένας μικρός Θεός!!

 

Μια ιδέα σκοτεινότερες κάποιες φωτογραφίες ίσως σα να ξεθωριάζουν του oukitel, πιο ζωντανά της vernee. Στο βίντεο με τη selfie λίγο ασυγχρόνιστη η εικόνα ακούμε τον ήχο που είναι πιο ελαφρύς με υποψία lag επίσης (oukitel) Πώς γίνεται να έχει καλύτερη ταχύτητα στο wifi το oukitel? Δακρυσα με τη σύγκριση :lol:

 

Πολύ ωραία παρουσίαση έκανε ο τύπος, μ'αρεσε κι η θέα με το γηπεδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Το Oukitel μου προκύπτει λίγο πιο... ελκυστικό με όλα αυτά, εκτός από ένα σημείο...

Μαζί με τον σημαντικό όγκο (τον οποίο άντε, να πούμε ότι τον παραβλέπουμε), είναι και βαρύ:

Ο ίδιος τυπάκος που κάνει το συγκριτικό παραπάνω, το

! Οπότε τα 211.5 gr που δίνει η Oukitel είναι μούφα...

Πράγμα που δε μου προκαλεί καμία εντύπωση, καθώς είναι το ίδιο που έκαναν πρόσφατα και με το K3 (το έχουν πάρει 3 γνωστοί μου, οπότε το έχω δει από κοντά), που το δίνουν 204gr, ενώ στην πραγματικότητα είναι κάπου εκεί στα 260 μετρημένα - και είναι τούβλο το ρημάδι! Είναι ίσως το μόνο του σημαντικό μειονέκτημα...

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα βρούμε σε κανένα review (από κανένα... καλό παιδί με ζυγαριά!) το πραγματικό βάρος των Vernee και Ulefone, να δούμε τι γίνεται με αυτά...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Εντάξει τα 20 γραμμάρια δε νομίζω να παίζουν τόσο ρόλο, να ήταν 21 8α έλεγα πως είναι η ψυχή του κινητού :lol:

 

https://www.kimovil.com/en/compare/oukitel-k6,ulefone-power-3,vernee-x

 

Αυτή η κλασσική σύγκριση, έχω αποθηκευμένη τη σελίδα και την κοιτάζω, δίνει το Κ6 180 και σαν κάμερα καλύτερη του vernee όπως είδαμε κ στο βίντεο. Για μένα πράγματι με προβλημάτισε το lag της σελφοκάμερας, αλλά το γυαλιστερό μέρος του Κ6 μ' αρέσει καλύτερα :wacko: Μπέρδεμα!!

 

Επίσης το άλλο κινητό που παρέθεσες στο άλλο νήμα, κλώνος του mate10, ήταν σα να έβλεπα τις ανακοινώσεις των τριών εταιρειών!! Κάτι μου λέει πως είναι κοντοχωριανοί όλοι αυτοί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοινος ΟΕΜ

Πιο αξιοπιστο Oukitel/Ulefone ελεω εμπειριας...

 

TO NFC τελικα για wireless payments ΠΑΙΖΕΙ???

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Κάτι άσχετο: οι εταιρείες που αναλύουμε, έχουν κάτι αντίστοιχο όπως η elephone? Για να βλέπουμε και τα μελλοντικά τους κινητά.

 

https://www.elephone.hk/timeline/index

 

Τώρα είδα την ερώτησή σου, ο τυπάκος στο βίντεο δεν έδειξε κάτι τέτοιο, αλλά διαβάζοντας reviews https://www.banggood.com/Oukitel-K6-6_0-inch-Face-ID-6300mAh-5V3A-6GB-RAM-64GB-ROM-MT6763-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1239447.html?rmmds=search&cur_warehouse=HK λέει ο φίλος στο προτελευταίο πόστ στη 2η σελίδα "Phone is very heavy and thick. Android pay do not work on this phone so NFC is useless."

Edited by Bernadi7
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο: οι εταιρείες που αναλύουμε, έχουν κάτι αντίστοιχο όπως η elephone? Για να βλέπουμε και τα μελλοντικά τους κινητά.

 

https://www.elephone.hk/timeline/index

 

Τώρα είδα την ερώτησή σου, ο τυπάκος στο βίντεο δεν έδειξε κάτι τέτοιο, αλλά διαβάζοντας reviews https://www.banggood.com/Oukitel-K6-6_0-inch-Face-ID-6300mAh-5V3A-6GB-RAM-64GB-ROM-MT6763-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1239447.html?rmmds=search&cur_warehouse=HK λέει ο φίλος στο προτελευταίο πόστ στη 2η σελίδα "Phone is very heavy and thick. Android pay do not work on this phone so NFC is useless."

 

με τα apps για wireless pay των ελληνικων τραπεζων να παιζει?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
με τα apps για wireless pay των ελληνικων τραπεζων να παιζει?

Λυπάμαι, δε γνωρίζω, για να σου απαντήσω, αλλά αν βρώ κάτι σίγουρο, θα επανέλθω.

 

Σε βίντεο έδειχνε να "παίζει" γενικά, ο τύπος στο σχόλιο είπε πως ήταν άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δε γνωρίζω, για να σου απαντήσω, αλλά αν βρώ κάτι σίγουρο, θα επανέλθω.

 

Σε βίντεο έδειχνε να "παίζει" γενικά, ο τύπος στο σχόλιο είπε πως ήταν άχρηστο.

 

αυριο παραλαμβανω και θα ξερω...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

αυριο παραλαμβανω και θα ξερω...

Γρήγορος...! Θυμάμαι σχετικά πρόσφατα είχες γράψει ότι το παρήγγειλες - και σε καλή τιμή (να υποθέσω ότι είχες προλάβει την presale τιμή γύρω στα €160...?)

 

Με το καλό να παραλάβεις - και βεβαίως περιμένουμε εντυπώσεις...! :)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορος...! Θυμάμαι σχετικά πρόσφατα είχες γράψει ότι το παρήγγειλες - και σε καλή τιμή (να υποθέσω ότι είχες προλάβει την presale τιμή γύρω στα €160...?)

 

Με το καλό να παραλάβεις - και βεβαίως περιμένουμε εντυπώσεις...! :)

 

σωστα...

πηρα ενα λελογισμενο ρισκο

 

το πηρα για το NFC

αν δε δουλευει θα το δωσω αμεσα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να μη δουλεύει. Απ' ό,τι κατάλαβα, το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στο google pay, γιατί θα πρέπει η google να πιστοποιήσει πρώτα τη συσκευή.

Πέτυχα μάλιστα τις προάλλες ένα άρθρο όπου η Oukitel δήλωνε ότι μόνο εκεί υπάρχει πρόβλημα και κάνει ενέργειες με την Google για να το διευθετήσει το γρηγορότερο

και το έψαχνα για να το παραθέσω εδώ, αλλά δεν κατάφερα να το ξαναβρώ... :-\

 

Edit:

Α στο καλό! Έφαγα τον τόπο για να το βρω, και τελικά το είχα δει στο νήμα του... Κ6 εδώ δίπλα, το είχε παραθέσει ο elti από το xda-devs / 4pda.ru!

Sorry guys!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

To K6

Δουλεύει εξαιρετικά

Και το ΝFC

Μια χαρά όλα

Βαρυ βέβαια

Αλλα με αριστο handling....

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Με γιές, καλοδούλευτο :)

 

Στο 69% μπαταρία

.....

Ηδη 3ωρες & 20' SOT.ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...

 

NFC ALPHA BANK και Τράπεζα Πειραιώς σουπερ κομπλέ.

 

Είδα και το Google/android pay.

 

GPS θα δω αύριο

 

Σήμα 4g, wifi κομπλέ

 

Camera αξιοπρεπής

 

Easy handling στο χέρι, σαν 5.5...

 

Απλά είναι βαρυ

 

Τι να πω....

 

Αν το προσεξει η Οukitel με updates στα security patches, και αντέξει στο χρόνο το hardware, μιλάμε θα βγει το κινητό της χρονιάς

στα <200€ κατηγορία......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Στο review που έκανε ο τύπος, σε βίντεο με τη selfie κάμερα έδειχνε λίγο lag. Παρατήρησες κάτι τέτοιο / το δοκίμασες? Στη συσκευασία περιελάμβανε και προστατευτικό οθόνης? Γλύτωσες τελωνείο?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!! Και πάλι με γιες :D

Link to comment
Share on other sites

Στο review που έκανε ο τύπος, σε βίντεο με τη selfie κάμερα έδειχνε λίγο lag. Παρατήρησες κάτι τέτοιο / το δοκίμασες? Στη συσκευασία περιελάμβανε και προστατευτικό οθόνης? Γλύτωσες τελωνείο?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!! Και πάλι με γιες :D

 

για τις σελφι δεν...καιγομαι με νοιαζανε αλλα

οχι ιδιαιτερο λαγκ δεν ειδα...exei και φλασουμπα σπεσιαλ

 

εχει επανω μια ζελατινα της πλακας..παρηγγειλα ηδη αφρο προστασιας.....

 

τελωνειο....ΝΕΙΝ-Priority direct mail...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Περι Κ6

GPS πολύ γρήγορο λοκαρισμα, ακριβεστατο

Καλό για πλοήγηση, αλλά καπως αργό στη διόρθωση , αν πάρεις άλλη διαδρομή από αυτή που σου προτείνει το πρόγραμμα πλοήγησης....

7/10

 

Μπαταρία 15/10

Ταχύτητα 7/10

Γρήγορο, αλλά σε σχέση με ένα 6/64 LeEco με Snap 820 , είναι πιο αργό...

ΛογικοΡ23 έχει

Ποιότητα κλήσης ΑΡΙΣΤΗ

4G σε ορεινό χωριό(!) Κοσμοτε Καμπάνα(!!!)

 

Φωτογραφία με open camera καλή, όχι κάτι τρομερό

Οθόνη/τouch screen oxi και τόσο ευαίσθητη....

Είναι ακριβής αλλά θέλειια.πιεσουλα.παραπανω.

 

NFC ΤΟΥΜΠΑΝΟ...

 

ΜΕΓΕΘΟς ΦΟΒΕΡΟ, ΣΑΝ 5.5-5.7

Έχω και ένα Asus 6inch και είναι μικρότερο

Για τα 175€ που το πήρα είναι VFM, .... εργαλείο για σκληρά εργαζόμενο επαγγελματία

 

Για παιχνίδια δεν ξέρω αλλά δε νομίζω.....

 

Το ηχείο δυνατό, αλλά όχι με.τοσο καλή διαστρωμάτωση στα χαμηλά επίπεδα ήχου , γτ παραμένει το ηχείο σχετικά δυνατό ακόμα και σε ένταση 1/10....

 

Οθόνη ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ.ΣΕ Ισχυρό ΦΩς

 

ΗΧΟς ΑΠΟ ΤΗ ΘΎΡΑ ΚΟΜΠΛΕ, ΑΡΙΣΤΟς

ΑΝΟΙΚΤΗ ΑΚΡΟΑΣΗ ΕΠΙΣΗς

 

ΣΕΛΦΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς: ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕς, ΛΙΓΟ "ΑΣΠΡΙΔΕΡΕς", (Αλλά ΕΧΕΙ Αριστο ΣΕΛΦΟΦΛΑς)....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Μας υπερκάλυψες φαντάζομαι!

 

Ελπίζω να μην το δεί ο w2o4ts και να μας βάλει σε διλήμματα μ' άλλες συσκευές!! :lol:

 

Πολύ χάρηκα που σου βγήκε τούμπανο, μόλις μαζέψουμε θα το πάρουμε κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Μας υπερκάλυψες φαντάζομαι!

 

Ελπίζω να μην το δεί ο w2o4ts και να μας βάλει σε διλήμματα μ' άλλες συσκευές!! :lol:

 

Πολύ χάρηκα που σου βγήκε τούμπανο, μόλις μαζέψουμε θα το πάρουμε κι εμείς!

Για έως 200€ είναι καλό

Όχι για παραπάνω

Μόνο ερώτημα οι ενημερώσεις ασφαλείας και η αξιοπιστία στο χρόνο

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...