Jump to content

Ποιος στο καλό αγοράζει κινέζικα;


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Ψωνια απο Κινεζους:  

176 members have voted

  1. 1. Ψωνια απο Κινεζους:

    • Εχω ψωνισει και θα συνεχισω να ψωνιζω (ή σκοπευω να ψωνισω αν δω κατι που μ'αρεσει)
      48
    • Μια φορα εκανα το λαθος...
      7
    • Ποτε!
      63
    • Ποτε και κραζω και οποιον γνωστο το κανει!
      58


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν η εισαγωγή χονδρικής

από Ε.Ε,ρούχα-παπούτσια κ.α είναι ελεύθερη για

όλες τις μάρκες? Έχω ακούσει διάφορες απόψεις

και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκτός και αν δεν είναι μεταφορά αλλά απλή απάντηση του χρήστη σε αυτό το (άσχετο) θέμα του 2005, οπότε άκυρο, my bad. (??? who knows...)

θα έπρεπε να το είχες βάλει πρώτο και να μην είσαι κακοπροαίρετος...post deleted και συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eμενα μου ειχαν κοψει κανονικα,χωρις μαλιστα να επιμεινω ιδιαιτερα :!: (αφου οι περισσοτεροι δεν εχετε ψωνισει ποτε απο δαυτους,πως ειστε σε θεση να κρινετε? :mad: :rolleyes: ).

 

Οσο για το αν ειναι "αρρωστια" οι κινεζοι,ας υποθεσουμε οτι ειναι...ποιοι φταινε γι'αυτο?Αυτοι ή τα μεγαλα αφεντικα(ναικ κλπ)που τους εκμεταλλευονται για ενα ξεροκοματο?Οπως εγραψα & πριν,οσο τους ειχαμε δουλους καλα ηταν...τωρα που εφτιαξαν τις δικες τους επιχειρησεις,εγιναν...αρρωστια :rolleyes:

 

Και γω οσες φορες εχω παει σε Κινεζικα καταστηματα ρουχων να ψωνισω μου κοβουν παντα αποδειξη που σημαινει οτι πληρωνουν κανονικα τους φορους στο κρατος.Μιλαω για τα Κινεζικα στο Ηρακλειο Κρητης.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα κοβουν αλλα η ποιοτητα νομιζω δεν αφηνει περιθωρια.. Προσωπικα δεν μου αρεσουν το στυλ κ η ποιοτητα γιατι φαινονται κ πολυ μαπα.. Υπαρχουν μαγαζια φτηνα κ με πιο καλα σχεδια κ στυλ..

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Λευτερια στα κινεζικα μαγαζια.

Να υπαρχει κ αυτη η επιλογη του φτηνου προιοντος που δε το κρυβει πισω απο διαφημισεις κ φρου φρου.

Δεν εχω αγορασει αλλα αμα τυχει θα το κανω σε μη ηλεκτρικα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν συμπαθω καθολου τους Κινεζους .Ερχονται εδω ανοιγουν ενα σωρο μαγαζια και κανουν τις Ελληνικες επιχειρησεις να κλινουν η μια μετα την αλλη:mad:

Τελος παντων , εγω δεν εχω πατησει ουτε μια φορα το ποδι μου εκει μεσα, αντιθετα αλλαζω και πεζοδρομιο!:lol:

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Σε κινέζικο μαγαζί δεν έχω μπει ποτέ στην Ελλάδα. Αντίθετα μέσω ίντερνετ έχω κάνει και συνεχίζω να κάνω αρκετές αγορές, σε μικροπράγματα κυρίως.
Link to comment
Share on other sites

Λευτερια στα κινεζικα μαγαζια.

Να υπαρχει κ αυτη η επιλογη του φτηνου προιοντος που δε το κρυβει πισω απο διαφημισεις κ φρου φρου.

Δεν εχω αγορασει αλλα αμα τυχει θα το κανω σε μη ηλεκτρικα προιοντα.

 

Ναι μεν αλλά. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αγοράζοντας κινέζικα μπορεί να ενισχύεις την παιδική εργασία ή την καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων καθώς και την καταστροφή του περιβάλλοντος;

 

Δεν λέω ότι αυτά δεν γίνονται και αλλού, ακόμη και εδώ

 

Στην Κίνα όμως περισσότερο από οπουδήποτε. Άλλωστε πρόκειται για ένα καθεστώς ολοκληρωτικό. Οι Κινέζοι δεν απολαμβάνουν πολλά δικαιώματα που εδώ τα θεωρούμε δεδομένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για κινεζικα προιοντα και καταστηματα και δεν αντιδρουμε που τα προιοντα μεγαλων εταιριων ειναι κινεζικα. το παπουτσι μαρκας που φορας ειναι κινεζια,το ιδιο και ο υπολογιστης σου και σε λιγα χρονια το αμαξι σου ανεξαρτητου μαρκας ! τι να λεμε μετα? ολα αυτα φταινε για τη μεγαλη ανεργια παγκοσμιως.εγω προσοπικα αγοραζω ελληνικα,ευρωπαικα ακομα και ασιατικα αρκει να μην ειναι κινεζικα.εχουμε συγκεντρωσει τη παγκοσμια παραγωγη στη κινα!και οι υπολιποι τα βλεπουμε και δεν κανουμε τιποτα!ολοι ειμαστε σε κριση εκτοσ απο τη κινα που ανθει βιομηχανικα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατα άκουσα για περιπτώσεις ελλήνων καταστηματαρχών που αγοράζουν από κινέζους και μετά τα πουλάνε πιο ακριβά για δήθεν ποιότητας...αν ισχύει τότε άλλη μία ελληνική απάτη...

Δεν είμαι fashion victim ή της λεπτομέρειας αλλά από κινέζο δεν έτυχε να αγοράσω ποτέ κάτι...αν κι αν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον δε θα είχα πρόβλημα πιστεύω...βέβαια πόσο καλής ποιότητας θα ήτανε είναι άλλο θέμα...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω οσες φορες εχω παει σε Κινεζικα καταστηματα ρουχων να ψωνισω μου κοβουν παντα αποδειξη που σημαινει οτι πληρωνουν κανονικα τους φορους στο κρατος.Μιλαω για τα Κινεζικα στο Ηρακλειο Κρητης.

 

Ναι αλλά πολλοί από αυτούς τα παίρνουν χωρίς τιμολόγιο αγοράς σε μαύρες σακούλες βραδυνές ώρες...

 

Πρόσφατα άκουσα για περιπτώσεις ελλήνων καταστηματαρχών που αγοράζουν από κινέζους και μετά τα πουλάνε πιο ακριβά για δήθεν ποιότητας...αν ισχύει τότε άλλη μία ελληνική απάτη...

Δεν είμαι fashion victim ή της λεπτομέρειας αλλά από κινέζο δεν έτυχε να αγοράσω ποτέ κάτι...αν κι αν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον δε θα είχα πρόβλημα πιστεύω...βέβαια πόσο καλής ποιότητας θα ήτανε είναι άλλο θέμα...

Αυτό όχι μόνο κάποιο μικρό μαγαζί μπορεί να το κάνει, αλλά ο Ευαγγελάτος είχε βγάλει περίπτωση εταιρίας γνωστής γυναικείων παπουτσιών N..e-W..t όπου έπαιρναν κινέζικο παπούτσι και άλλαζαν τα σήματα...

Link to comment
Share on other sites

(...)

 

 

Αυτό όχι μόνο κάποιο μικρό μαγαζί μπορεί να το κάνει, αλλά ο Ευαγγελάτος είχε βγάλει περίπτωση εταιρίας γνωστής γυναικείων παπουτσιών N..e-W..t όπου έπαιρναν κινέζικο παπούτσι και άλλαζαν τα σήματα...

 

Μάλιστα...δεν είχε τύχει να το δω αυτό...Πολύ ωραία πράγματα!!Μετά όμως που ο κόσμος δεν αγοράζει διαμαρτύρονται ότι δεν έχουνε πελατεία και πως πέφτουνε τόσο πολύ οι τιμές ξαφνικά στις εκπτώσεις δεν το έχω καταλάβει!!!

Anyway,άντε να βγάλεις άκρη...Η απάτη της απάτης!!

Ούτε ξέρουμε τι αγοράζουμε και τι πληρώνουμε...και μπορεί να καμαρώνουνε κιόλας μερικοί για το πανάκριβο ρούχο που πήρανε...αχ,κινέζος που έχει πέσει όμως!! :p

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω αγορασει καναδυο φορες, μαλιστα ενα μαυρο παντελονι που χα παρει με 5 ευρω, το εχω κι ολας για πολλα χρονια και δεν εχει παθει το παραμικρο. Συγγνωμη αλλα δεν θα πηγαινω σε μαγαζια φιρμες να σκαω 60 ευρω για ενα μπλουζακι οταν μπορω να παρω 5-6 στην ιδια τιμη. Μιλαω βεβαια για αυτα τα μαγαζια μονο, οχι για απλα συνοικιακα με ρουχα, αυτα τα στηριζουμε και συνηθως εχουν προσφορες και καλες τιμες. Τωρα αν κλεισει ενα υποκαταστημα π.χ. BSB, δεν θα κλαψω πολυ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...