Jump to content

Ποιος στο καλό αγοράζει κινέζικα;


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Ψωνια απο Κινεζους:  

176 members have voted

  1. 1. Ψωνια απο Κινεζους:

    • Εχω ψωνισει και θα συνεχισω να ψωνιζω (ή σκοπευω να ψωνισω αν δω κατι που μ'αρεσει)
      48
    • Μια φορα εκανα το λαθος...
      7
    • Ποτε!
      63
    • Ποτε και κραζω και οποιον γνωστο το κανει!
      58


Recommended Posts

Τα κινέζικα καταστήματα δεν δουλεύουν με διαφορετικό καθεστώς από τα εγχώρια. Ποιος πιστεύει δηλαδή ότι ο μετανάστης ξέρει καλύτερα "τα κόλπα" από έναν ντόπιο ώστε να γλιτώνει φόρους κλπ??

 

Διαβάζω ότι οι κινέζοι μένουν ανοιχτά μέχρι αργά. Είναι παράνομο αυτο? Αν ναι, ας φωνάξει κάποιος την αστυνομία. Έχω βαρεθεί να ακούω τους λιγδιάρηδες καταστηματάρχες της Αιόλου (αυτοί διαμαρτύρονται κυρίως) να λένε τα μύρια όσα για τους κινέζους. Τι παράνομους, τι κλέφτες, τι δεν ξέρω γω. Ε, τότε πως ζουν και βασιλεύουν τα μαγαζιά τους? Δωροδοκούν την αστυνομια??

 

Χθες πήγε συνεργείο της Νομαρχίας στη Βαρβάκειο και οι χασάπηδες τούς έδιωξαν με τις κλωτσιές για να μην γίνει έλεγχος ποιότητας και τιμών!!!!

ΑΥΤΗ η συμπεριφορά βλάπτει τον καταναλωτή και όχι οι ρόμπες των 5 ευρώ που παίρνουν οι γιαγιάδες και οι φτωχές αλβανίδες.

 

 

Έχεις δει ποτέ κινέζο καταστηματάρχη να κόβει απόδειξη;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοντάν, από όλα τα επιχειρήματα του ποστ μου, αυτο μόνο βρήκες να πεις?

 

Λοιπόν, δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να κόβει απόδειξη. Το πρόβλημα των αποδείξεων είναι σε όλο το εμπόριο και τις υπηρεσίες και όχι στους Κινέζους. Εκτός αν περιμένεις να κόβουν οι μόνο οι κινέζοι αποδείξεις ενώ η αγορά είναι ξέφραγο αμπέλι και γίνεται της παλαβής.

 

Ο χοντρός αγενής κλειδαράς που ήρθε σπίτι μου μέσω του 192 ήθελε 80 ευρώ χωρίς απόδειξη και όταν του είπα δεν στα δίνω χωρίς απόδειξη κόντεψε να με δείρει. Με απείλησε κανονικά!! Και δεν ήταν κινέζος. Μην ρίχνουμε λοιπόν το φταίξιμο της κατάστασης σε εκείνους. Όλη η αγορά λειτουργεί έτσι. Κακώς, κάκιστα γιατί εμείς οι ηλίθιοι πληρώνουμε τους φόρους μας ενώ εκείνοι όχι.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για αποδειξεις:

Ρε παιδια συγνωμη αλλα εχετε ψωνισει ποτε απο μαγαζι χωρις να παρετε αποδειξη; :confused:

Εγω γιατι απο παντου και παντα παιρνω αποδειξη;(Μου δινουν οι ιδιοι)

Εκτος απο κατι μπακαλικα γειτονιας(δεν ειναι ουτε εκει σωστο) και τα περιπτερα...Α ναι και στο παζαρι.

δηλαδη πηγαινεται να παρετε μια μπλουζα, ενα παντελονι ή ακομα και 10κιλα κρεας και φευγετε χωρις αποδειξη; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι, είδαμε κ τον έλληνα :D

στο κάτω κάτω, αν δεν κόβει απόδειξη, φώναξε τους γνωστούς ράμπο λολ

Link to comment
Share on other sites

Μαριοφιτ, στα συνοικιακά γίνεται χαμός. Στα μεγάλα καταστήματα και γενικά όπου στο ταμείο είναι υπάλληλοι, οι αποδείξεις κόβονται κανονικά. Σε όλα τα άλλα καταστήματα (για να μην πω για μπακαλικα κλπ) αποδείξεις δεν κόβονται. Ειδικά στις υπηρεσίες (τεχνίτες, οδοντίατροι, μαστόροι κλπ) η απόδειξη ειναι άγνωστη λέξη.
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Σοντάν, από όλα τα επιχειρήματα του ποστ μου, αυτο μόνο βρήκες να πεις?

 

Λοιπόν, δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να κόβει απόδειξη. Το πρόβλημα των αποδείξεων είναι σε όλο το εμπόριο και τις υπηρεσίες και όχι στους Κινέζους. Εκτός αν περιμένεις να κόβουν οι μόνο οι κινέζοι αποδείξεις ενώ η αγορά είναι ξέφραγο αμπέλι και γίνεται της παλαβής.

 

Ο χοντρός αγενής κλειδαράς που ήρθε σπίτι μου μέσω του 192 ήθελε 80 ευρώ χωρίς απόδειξη και όταν του είπα δεν στα δίνω χωρίς απόδειξη κόντεψε να με δείρει. Με απείλησε κανονικά!! Και δεν ήταν κινέζος. Μην ρίχνουμε λοιπόν το φταίξιμο της κατάστασης σε εκείνους. Όλη η αγορά λειτουργεί έτσι. Κακώς, κάκιστα γιατί εμείς οι ηλίθιοι πληρώνουμε τους φόρους μας ενώ εκείνοι όχι.

 

Μα δεν είπα ποτέ ότι ΟΛΟΙ οι έλληνες καταστηματάρχες/επιχειρηματίες είναι νόμιμοι. Βέβαια υπάρχουν και οι παράνομοι...αυτό όμως ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ σε καμία περίπτωση την λειτουργία καταστημάτων που δεν κόβουν, αποδείξεις, δεν πληρώνουν φόρους, δεν υπάρχουν ούτε στα χαρτιά...αν και όταν, κλείσουν τους κινέζους, τότε μακάρι να κλείσουν και τους έλληνες απαταιώνες που κλέβουν τον ΦΠΑ και επιβαρύνουν την οικονομία.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί το ρίξατε κατευθείαν στον ρατσισμό... μην πει κανείς ότι δεν αγοράζει κινέζικα κατατάσσεται αυτόματα στους ρατσιστές. Έλεος πλέον! :rolleyes:

Φυσικά και φταίνε οι Κινέζοι! Ποιός φταίει; Πάλι το κράτος; Ή πάλι ο Έλληνας επιχειρηματίας ο οποίος που να χτυπιέται δεν μπορεί να ανταγωνιστεί την φτήνια των κινέζων; Σύμφωνοι ότι πολλοί δικοί μας είχαν κάτι κέρδη της τάξεως του 500% (ίσως και βάλε) αλλά τώρα όποιος πάει να κατεβάσει τις τιμές του στα επίπεδα των κινέζων θα πουλάει κάτω του κόστους!

Οι Κινέζοι είτε το θέλετε είτε όχι, είτε σας ακούγεται ωραία είτε όχι, αποτελούν αρρώστια για την κάθε ελεύθερη οικονομία. Εκμεταλευόμενοι την ελευθερία των δυτικών κυρίως οικονομιών και σε συνδυασμό με τα απίστευτα χαμηλά εργατικά της Κίνας καθώς και με την άθλια ποιότητα των προϊόντων τους, κάνουν τη ζημιά.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα για το τι μέλλει γενέσθαι είναι αυτό που συνέβαινε με τις ΗΠΑ τα τελευταία χρόνια.

Άρχισαν να ανοίγουν καταστήματα οι Κινέζοι, όπως σε μας και στην υπόλοιπη Ευρώπη... "χτύπαγαν" και έκλειναν τους υπόλοιπους καταστηματάρχες μέχρις που η πιο φιλελεύθερη οικονομία στον κόσμο (η αμερικάνικη δηλαδή...) αναγκάστηκε να λάβει μέτρα. Οι εισαγωγές έτσι κόπηκαν μαχαίρι και οι Κινέζοι δεν είχαν να πουλήσουν. Τι έκαναν λοιπόν; Έφερναν αβέρτα λαθρομετανάστες (όπως ΑΚΡΙΒΩΣ έχουμε δει στα αμερικάνικα φιλμς) και το έριξαν -παράνομα φυσικά- στην εγχώρια παραγωγή με τους εργάτες να παίρνουν για ανταμοιβή ένα πιάτο φαϊ (κυριολεκτικά) και την υπόσχεση πως κάποια στιγμή θα ξεχρέωναν από τους δουλεμπόρους που τους μετέφεραν από την Κίνα στην γη της επαγγελίας... κλάφτα Χαράλαμπε δηλαδή. Και τώρα οι φίλοι (με ή χωρίς "") μας οι Αμερικάνοι βρίσκονται σε στάδιο εκκαθάρισης της κινέζικης εγκληματικότητας πλέον γιατί έτσι έχει εξελιχθεί.

Αυτά μου τα είπε Έλληνας που γεννήθηκε και έζησε στις ΗΠΑ για 30 χρόνια.

Πιστεύω πως θα συμβεί στην Ευρώπη ό,τι ακριβώς συνέβει και στις ΗΠΑ και πως μάλιστα θα αντιδράσουμε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο...το αν θα έχουμε τα ίδια (αρκετά καλά θα έλεγα) αποτελέσματα είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση. Οι Κινέζοι το μάθημά τους το πήραν μια φορά... και τώρα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ κινέζο καταστηματάρχη να κόβει απόδειξη;

Eμενα μου ειχαν κοψει κανονικα,χωρις μαλιστα να επιμεινω ιδιαιτερα :!: (αφου οι περισσοτεροι δεν εχετε ψωνισει ποτε απο δαυτους,πως ειστε σε θεση να κρινετε? :mad: :rolleyes: ).

 

Οσο για το αν ειναι "αρρωστια" οι κινεζοι,ας υποθεσουμε οτι ειναι...ποιοι φταινε γι'αυτο?Αυτοι ή τα μεγαλα αφεντικα(ναικ κλπ)που τους εκμεταλλευονται για ενα ξεροκοματο?Οπως εγραψα & πριν,οσο τους ειχαμε δουλους καλα ηταν...τωρα που εφτιαξαν τις δικες τους επιχειρησεις,εγιναν...αρρωστια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνουν οι Κινέζοι είναι να εκμεταλλεύονται είτε τους νόμους μας ειτε την αδυναμία μας να τους εφαρμόσουμε. Τόσο απλά.

 

Επί πολλές δεκαετίες η Δύση στήριξε την ανάπτυξή της στα φθηνά ασιατικά χέρια. Τώρα που μαζί με τα χέρια ήρθαν και ολόκληροι οι Ασιάτες, τώρα είναι αρρώστια ε???

 

Η Δύση χρωστά στον Τρίτο Κόσμο και την Ασία πάρα πολλά. Αιώνες αποικιοκρατίας έφεραν τις χώρες εκείνες σε εξαθλίωση και εμάς σε πλεονεκτική θέση. Αν αντιμετωπίζονταν οι ασιατικές χώρες από την αρχή ως συνέταιροι και όχι ως δούλοι, σήμερα δεν θα είχαν ανάγκη οι Κινέζοι να μεταναστεύουν. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τα εγκαταλείπεις τον τόπο σου επειδή δεν έχεις να φας.

 

Οι Κινέζοι δεν είναι αρρώστια και όποιος το λέει είναι ή άκαρδος ή άσχετος ή βλάκας. Οι Κινέζοι είναι φτωχοί άνθρωποι που έφυγαν (όπως οι Έλληνες πριν 50 χρόνια στην Αμερική) για να βρουν καλύτερη ζωή. Τώρα αν εμείς δεν έχουμε ούτε καν τη στοιχειώδη ικανότητα να θέσουμε όρους, να εισπράξουμε τους φόρους και να θέσουμε κανόνες..ε, δεν νομίζω να φταίει ο Κινέζος για αυτό.

 

Διαφωνεί κανείς?

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνουν οι Κινέζοι είναι να εκμεταλλεύονται είτε τους νόμους μας ειτε την αδυναμία μας να τους εφαρμόσουμε. Τόσο απλά.

 

Επί πολλές δεκαετίες η Δύση στήριξε την ανάπτυξή της στα φθηνά ασιατικά χέρια. Τώρα που μαζί με τα χέρια ήρθαν και ολόκληροι οι Ασιάτες, τώρα είναι αρρώστια ε???

 

Η Δύση χρωστά στον Τρίτο Κόσμο και την Ασία πάρα πολλά. Αιώνες αποικιοκρατίας έφεραν τις χώρες εκείνες σε εξαθλίωση και εμάς σε πλεονεκτική θέση. Αν αντιμετωπίζονταν οι ασιατικές χώρες από την αρχή ως συνέταιροι και όχι ως δούλοι, σήμερα δεν θα είχαν ανάγκη οι Κινέζοι να μεταναστεύουν. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τα εγκαταλείπεις τον τόπο σου επειδή δεν έχεις να φας.

 

Οι Κινέζοι δεν είναι αρρώστια και όποιος το λέει είναι ή άκαρδος ή άσχετος ή βλάκας. Οι Κινέζοι είναι φτωχοί άνθρωποι που έφυγαν (όπως οι Έλληνες πριν 50 χρόνια στην Αμερική) για να βρουν καλύτερη ζωή. Τώρα αν εμείς δεν έχουμε ούτε καν τη στοιχειώδη ικανότητα να θέσουμε όρους, να εισπράξουμε τους φόρους και να θέσουμε κανόνες..ε, δεν νομίζω να φταίει ο Κινέζος για αυτό.

 

Διαφωνεί κανείς?

 

Ε οχι και ετσι! Δλδ φευγεις εσει απο την ελλαδα και πας στην Γερμανια (πχ) και επειδη ειναι δυσκολο να ελενξουν αν κοβεις αποδειξεις το κανεις κιολας; Μηπως δεν φταινει και αυτοι αλλα εμεις που φερνουνε παρανομα τα ρουχα; Μηπως να φερουν και παρανομα αυτοκινιτα επειδη δεν μπορουμε να ελενχουμε απο που το προμιθευτικε; Μην μου λες οτι φταιμε εμεις που παρανομουνε αυτοι. Και ουτε πηγε η Ελλαδα και εκμεταλευτικε τα χερια. Η Αμερικη και μερικες Ευροπαεικες χωρες (Η μαλλον εταιριες) πηγανε.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αγορασει ποτε απο κινεζικο μαγαζι κ ουτε προκειται. δεν εχω κατι με τους ανθρωπους, αντιθετως πολυ καλα κανουν κ ανοιγουν απο τη στιγμη που το επιτρεπει (επισημα η οχι) το νομικο πλαισιο... απλα δεν θα φορουσα ποτε ρουχα τετοιας ποιοτητας, η θα αγοραζα προιοντα τελοσπαντων:cool:

αυτα τα μαγαζια ειναι "σωτηρια" για τους extremely χαμιλομισθους που κακα τα ψεμματα δεν ειναι λιγοι, κ απευνονται κυριως σε γυναικες απ'οτι βλεπω.

παντως ειναι γεγονος οτι τα mainstream "ακριβα" ρουχα (πχ diesel, levi's, replay,ακομα κ η gsus που αρχικα σχεδιαζε κ εφτιαχνε τα προιοντα της στην ολλανδια), κ απο αυτα κυριως οτι δεν εχει υφασμα jean, μπλουζες κ τα συναφη, κατασκευαζονται στην κινα, το λαος κ αλλα παρομοια.

απο την προσωπικη μου εμπειρια παντως δεν μπορω να πω οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας στα ιδιας κατηγοριας ρουχα που κατασκευαζονται στην κινα η στην χωρα σχεδιασμου τους.

σταδιακα ολοι εκει καταληξουν, στην κινα ειναι φθηνοτερα... δειλα δειλα ακομα κ μαρκες τυπου D&G κ Ferre κατασκευαζουν προιοντα τους στην κινα, αρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να το αποδεχτουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολα καλα και αγια, τα δακρυβρεκτα για τις πιτζαμες του παππου και τα λοιποα λαικιστικα τι τα θελατε?

 

Τεσπα ειμαι πολυ κουρασμενος για να απαντησω τωρα, επιφυλασομαι αυριο.

 

Στο μεταξυ για τριτη φορα να πω οτι λιγο με νοιαζει ενα ειναι Κινεζοι οι τυποι ή Αγγλοι. Εγραωα τι με ενοχλει, επιμενουν καποιοι να το αγνοουν....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνουν οι Κινέζοι είναι να εκμεταλλεύονται είτε τους νόμους μας ειτε την αδυναμία μας να τους εφαρμόσουμε. Τόσο απλά.

 

Επί πολλές δεκαετίες η Δύση στήριξε την ανάπτυξή της στα φθηνά ασιατικά χέρια. Τώρα που μαζί με τα χέρια ήρθαν και ολόκληροι οι Ασιάτες, τώρα είναι αρρώστια ε???

 

Η Δύση χρωστά στον Τρίτο Κόσμο και την Ασία πάρα πολλά. Αιώνες αποικιοκρατίας έφεραν τις χώρες εκείνες σε εξαθλίωση και εμάς σε πλεονεκτική θέση. Αν αντιμετωπίζονταν οι ασιατικές χώρες από την αρχή ως συνέταιροι και όχι ως δούλοι, σήμερα δεν θα είχαν ανάγκη οι Κινέζοι να μεταναστεύουν. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τα εγκαταλείπεις τον τόπο σου επειδή δεν έχεις να φας.

 

Οι Κινέζοι δεν είναι αρρώστια και όποιος το λέει είναι ή άκαρδος ή άσχετος ή βλάκας. Οι Κινέζοι είναι φτωχοί άνθρωποι που έφυγαν (όπως οι Έλληνες πριν 50 χρόνια στην Αμερική) για να βρουν καλύτερη ζωή. Τώρα αν εμείς δεν έχουμε ούτε καν τη στοιχειώδη ικανότητα να θέσουμε όρους, να εισπράξουμε τους φόρους και να θέσουμε κανόνες..ε, δεν νομίζω να φταίει ο Κινέζος για αυτό.

 

Διαφωνεί κανείς?

 

 

Και το μόνο που κάνουν κάποιοι Έλληνες καταστηματάρχες ρούχων και χρεώνουν +500% είναι να εκμεταλλεύονται είτε τους νόμους μας ειτε την αδυναμία μας να τους εφαρμόσουμε. Εξίσου απλά. Όλα καλά δηλαδή, τι ακριβώς συζητάμε τότε;

 

Ασιάτες δεν είναι μόνο οι Κινέζοι. Άπειροι Ινδοί, Κορεάτες, Ταϊβανέζοι και δεν συμμαζεύεται έχουν μεταναστεύσει σε Ευρώπη και Αμερική. Και ναι τώρα που ήρθαν οι Κινέζοι στις περιοχές μας και άνοιξαν τα μαγαζιά τους καταλύοντας κάθε έννοια ανταγωνισμού αποτελούν αρρώστια για την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ (ούτε για την φυλή μας, ούτε για την υγεία μας, ούτε για οτιδήποτε άλλο ρατσιστικό στοιχείο επιχειρείται να προσαχθεί στον όρο «αρρώστια» που έθεσα).

 

Σύμφωνοι με αυτό. Η δυτική αποικιοκρατία έκανε μεγάλο κακό σε αυτές τις χώρες. Καλώς ή κακώς λοιπόν (μάλλον κακώς) οι άνθρωποι αυτοί μεταναστεύουν, όπως μεταναστεύουν πολλοί άλλοι λαοί. Το θέμα όμως είναι τι κάνουν όταν φτάσουν στην χώρα- προορισμό τους και αυτό συζητάμε.

 

Έτσι λοιπόν πλέον θεωρούμαι ένα από τα τρία: Άκαρδος, άσχετος ή και βλάκας. Κανένα πρόβλημα, την γνώμη μου λέω.

Όμως οι Κινέζοι δεν είναι σαν τους άλλους μετανάστες, έρχονται οργανωμένα και υποκινούμενοι από Κινέζους μεγαλοεπιχειρηματίες-παραγωγούς. Στήνουν τα καταστήματά τους γρήγορα – γρήγορα και είναι έτοιμοι να αφανήσουν ντόπιους παραγωγούς και εμπόρους δημιουργώντας αθέμητο ανταγωνισμό και όλα αυτά εκμεταλλευόμενοι την ανοχή της φιλελεύθερης οικονομίας της Δύσης η οποία καλά κάνει και υπάρχει. Αν μια κυβέρνηση είναι υπεύθυνη για το επερχόμενο οικονομικό χάος, αυτή είναι η Κινεζική.

 

Υ.Γ.: Το ότι κατασκευάζονται αυτές οι "επίσημες" μάρκες εδώ και χρόνια ΚΑΙ στην Κίνα δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα μας. Χώρια που αυτές οι μάρκες πωλούνται σε τιμές ανταγωνίσημες. Άλλωστε τα κινέζικα καταστήματα πουλάνε no-name ή ιμιτασιόν κλοπηright. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι τώρα που ήρθαν οι Κινέζοι στις περιοχές μας και άνοιξαν τα μαγαζιά τους καταλύοντας κάθε έννοια ανταγωνισμού αποτελούν αρρώστια για την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ.

Ας προσέχαμε λοιπόν. Τόσους αιώνες τους εκμεταλλευόμαστε. Ήρθε η ώρα να πάρουν την εκδίκησή τους και να μας πολεμήσουν με τα όπλα μας. Δεν μου αρέσει και δεν το επικροτώ, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Πάντως αρρώστια δεν είναι.

 

Όμως οι Κινέζοι δεν είναι σαν τους άλλους μετανάστες, έρχονται οργανωμένα και υποκινούμενοι από Κινέζους μεγαλοεπιχειρηματίες-παραγωγούς. Στήνουν τα καταστήματά τους γρήγορα – γρήγορα και είναι έτοιμοι να αφανήσουν ντόπιους παραγωγούς και εμπόρους δημιουργώντας αθέμητο ανταγωνισμό και όλα αυτά εκμεταλλευόμενοι την ανοχή της φιλελεύθερης οικονομίας της Δύσης η οποία καλά κάνει και υπάρχει. Αν μια κυβέρνηση είναι υπεύθυνη για το επερχόμενο οικονομικό χάος, αυτή είναι η Κινεζική.

Όλες οι κυβερνήσεις υποστηρίζουν με τον καλύτερο τρόπο τις επενδύσεις τους στο εξωτερικό. Αν η Ευρώπη δεν θέλει χάος και αθέμιτο ανταγωνισμό ας κλείσει πρώτα τα εργοστάσιά της στην Ασία και ας γυρίσουμε πίσω στα χρονια προ παγκοσμιοποίησης.

Και το μόνο που κάνουν κάποιοι Έλληνες καταστηματάρχες ρούχων και χρεώνουν +500% είναι να εκμεταλλεύονται είτε τους νόμους μας ειτε την αδυναμία μας να τους εφαρμόσουμε. Εξίσου απλά. Όλα καλά δηλαδή, τι ακριβώς συζητάμε τότε;

Συζητάμε ότι οι Κινέζοι δεν κάνουν κάτι διαφορετικό από τους άλλους. Όσο παράνομοι είναι οι κινέζοι τόσο παράνομοι είναι και οι άλλοι. Καθήκον των αρχών είναι να πατάξουν κάθε παρανομία από όπου και αν προέρχεται.

 

 

Μου κάνει εντύπωση όμως: Κάθονται μερικοί και γράφουν από το made in China PC τους μύδρους εναντίον των Κινέζων και της "εισβολής" τους, το οποίο PC ο μόνος λόγος για τον οποίο είναι τόσο φθηνό είναι επειδή όλα του τα εξαρτήματα φτιάχνονται στην Ασία. Η Κίνα είναι ο μεγαλύτερος πελάτης τεχνολογίας από τη Δύση και ο μεγαλύτερος καταναλωτής πετρελαίου. Για να μην πω για αμερικάνικα χρεώγραφα (οι σχετικοί ξέρουν για τι πράγμα μιλάω) που αγοράζονται από την Κίνα εδώ και χρόνια.

 

Συνεπώς η συμμετοχή της Κίνας στην παγκόσμια οικονομία είναι τεράστια. Για αυτό έχουμε φθηνούς υπολογιστές και σε λίγο θα έχουμε φθηνά αυτοκίνητα. Η "εισβολή" των Κινέζων εμπόρων στην Ελλάδα είναι το φυσικό επακόλουθο. Δεν μπορούμε να είμαστε εκεί με εργοστάσια και εταιρίες και να τους απαγορεύσουμε να έρχονται εδώ. Δεν μπορούμε.

 

Ας μην απομονώνουμε λοιπόν το πρόβλημα από το πλαίσιό του. Δεν σηκώθηκαν ξαφνικά μια μέρα δέκα χιλιάδες Κινέζοι και είπαν "πάμε στην Ελλάδα να κάνουμε αθέμιτο ανταγωνισμό". Εμείς το προκαλέσαμε και καλά θα κάνουμε να βρούμε μια λύση.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

KostasV

Οσοι παρακολουθειτε το θεμα θα εχετ διαβασει για τις μαφιοζικες μεθοδους με τις οποιες παιρνουν μαγαζια, ( οσοι δε πουλανε στους δρομους), για τους μηδενικους φορους που πληρωνουν, παρτε τωρα και θανατους απο ηλεκτροπληξια, πιστολακια λειζερ που τυφλωνουν και αλλα ομορφα.

Συμφωνώ ότι πάνε να αλώσουν το εμπόριο με "περίεργες" μεθόδους και εξευτελιστικές τιμές. Η λύση είναι μόνο ο έλεγχος απο τις αρχές. Το εμπόριο γενικά έχει πρόβλημα φοροδιαφυγής και παρανομιών, δεν είναι προνόμιο των κινέζων λοιπόν. Κοίτα απλά τι γίνεται στη νύχτα και πώς ο κάθε επιχειρηματίας και προστάτης παρανομεί ασύστολα. Θα περίμενα να πεις "να καθαρίσει το εμπόριο από τις παρανομίες" και όχι "οι κινέζοι με ενοχλούν γιατί παρανομούν".

Πάντως τζίρο κάνουν αλλά στο ποιος τους ενισχύει (αγοράζει δλδ από εκεί) δεν έχω απορία. Απαντήθηκε ήδη.

Δεν ειναι λυση τα κινεζικα, καταρχην γιατι δημοιουργουν ντομινο, κινεζικα=φοροδιαφυγη=μειωση κρατικων εσοδων= αυξηση φορων.

 

Κατα δευτερον σκεψου ποσους ελληνες οικογενιαρχες στελενεις στην ανεργεια και κατα τριτον, εχω ενα καλο ατμοσιδερο σε τιμη ευκεριας. Θελεις???

Ναι, σωστά. Πριν έρθουν οι Κινέζοι πλήρωναν όλοι τους φόρους τους :p

Μην το ισοπεδώνεις έτσι. Η φοροδιαφυγή είναι εκτεταμένη στην Ελλάδα όπως και η εισφοροδιαφυγή. Δεν είναι κινεζική εφεύρεση και μην τα ρίχνεις σε αυτούς.

Όσο για τους οικογενειάρχες, λυπάμαι. Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός. Κάποιος έρχεται και σε κλείνει. Δεν μου αρέσει αλλά έτσι είναι. Με την ίδια λογική ας κλείσουμε και τα Καρφούρ και το ΙΚΕΑ που έστειλαν στην ανεργία μπακάληδες και ξυλουργούς.

Οι Κινεζοι ομως κανουν αθεμιτο ανταγωνισμο γιατι δεν εχουν τα παραπανω εξοδα. Ετσι οδηγουν εκτος αγορας ΝΟΜΙΜΟΥΣ επιχειρηματιες.

 

Επιπλεον πουλανε μη ασφαλη προιοντα που οδηγουν ως το θανατο. 3 νεκροι απο ενα σιδερο ειναι πολυ δεν νομιζετε????

 

Η Philips και η Siemens μπορει να πουλανε πιο ακριβα, αλλα εχουν παρει και καποια σηματα ποιοτητας και ασφαλειας.

 

Οι "νόμιμοι" επιχειρηματίες είναι οι ίδιοι που δεν αποδίδουν το ΦΠΑ, που μου πουλάνε το μακό μπλουζάκι 70 ευρώ, που μπαίνω στο μαγαζί τους και μου φέρονται σαν να είμαι σκουπίδι και που απολύουν στεγνά τους ανασφάλιστους υπαλλήλους τους που δουλεύον συνεχές ωράριο 6 μέρες την εβδομάδα για 600 ευρώ το μήνα.

 

Τα μη ασφαλή προϊόντα είναι καθήκον α) των αρχών να τα μπλοκάρουν στα σύνορα και β) των καταναλωτών να προσέχουν για σήμα της ΕΕ και τα σήματα ποιότητας και ασφάλειας.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Παντως δε μπορειτε να πειτε, ανοιγω hot θεματα :)

 

Λοιπον σε καποια πραγματα που ειπωθηκαν:

 

1)Δεν ειμαι ρατσιστης. Καθε αλλο θα ελεγα, οι ταχτικοι συμφορουμιτες ξερουν τις αποψεις μου για το Τσεναι, ξερουν πως πιστωνω εν πολυς στους Αλβανους την αυξηση του ΑΕΠ και αλλα. Το προβλημα μου δεν ειναι με τους Κινεζους, ειναι με τις Κινεζικες μεθοδους.

 

2)Και οχι, δεν ειναι τα ιδια που κανουν οι Ελληνες. Ναι υπαρχουν και Ελληνες λαμογια, αλλα οχι στα ποσοστα 8/10 ( δειτε τα αρθρα απο τη χτεσινη Ελευθεροτυπια ).

 

3)Ο αθεμιτος ανταγωνισμος ειναι κατι πολυ σημαντικο. Οχι κυριοι δεν ειναι δικαιωμα του Κινεζου να μενει μεχρι τισ 10 το βραδυ στο μαγαζι του. Το κρατος πρεπει να προστατεψει τους εργαζομενους. Αν ο Ελληνας για να τον ανταγωνιστει μενει και αυτος μεχρι τις 10 το βραδυ, που οδηγουμαστε?

 

4)Μια επειχηρηση για να κερδιζει πρεπει να καλυπτε το κοστος της. Δε μπορει καποις να εχε μηδενικο κοστος, να πουλαει φτηνα και να λεμε, ας πουλησουν και οι αλλοι φτηνα. Δε συζηταω καν για τα υπαιθρια κινεζικα. (Που ειναι η αστυνομια???) Αλλα και για τα μαγαζια που δε ξερουν τι σημαινει ΙΚΑ, εφορια και ταμειακη μηχανη.

 

5)Ναι υπαρχουν και Ελληνες που δε κοβουν αποδειξεις, ή που εχουν ανασφαλιστους εργαζομενους. Once more ειναι μειοψηφια και φταιμε εμεις που δεν ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ αποδεξη για να κερδισουμε 5 ευρω (κοροιδα τα 5 ευρω το κρατος απο σας θα τα παρει παλι με φορους + τα 15 που γλυτωσε ο εμπορος)

 

6)Δεν ειναι υση για τους φτωχους τα κινεζικα. Εχετε δει μηπως τις τιμες που εχει το Lidl??? Και ενα σωρο αλλα αντοιστιχα μαγαζια. Και οχι δε συγκρινονται οι Κινεζοι με το ΙΚΕΑ και την Easyjet. Τα δευτερα ειναι εξυπνα επειχηρηματικα μοντελα, τα πρωτα ειναι οχετοι.

 

7)Τελος οι διαφορες φολκφλορ China Town στο εξωτερικο εχουν και μια απιστευτη μαφια πισω τους. ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να σημιουργηθει το ιδιο και εδω. Αρκετα προβληματα εχουμε. Οταν οι Κινεζοι πληρωνουν κατι εξωπραγματικα ενοικια και αερα για μαγαζια, χρηματα που αποκλειτε να εχουν οι "μικροεμποροι" αυτοι, καταλαβενετε οτι κατι δε παει καλα....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με OveLix κλπ...

 

 

Πρόσφατα πήγαν ταξίδι οι γονείς μου στο USA, στο Σαν Αντόνιο του Τέξας. Εκεί ξέρετε πόσο κάνει ένα Levis τζην? $35!!!! Ναι, καλά διαβάσατε, αυτό που μας χρεώνουν εδώ 150 ευρώ εκεί κάνει 35 γ****** δολλάρια.

 

Όπως δεν αισθάνομαι καμμία λύπηση για τους καταστηματάρχες που κλαίγονται και διαμαρτύρονται (και πρέπει να τους κάνεις ολόκληρη μανούρα για να σου δώσουν το 2λεπτο στα ρέστα, συν τις αυξήσεις οπου έχουν πάρει την ανηφόρα) έτσι δεν λυπούμαι καθόλου αυτούς που πουλάνε ρούχα.

 

Δε λέω πως οι κινέζοι είναι τα καλά παιδιά... Αλλά, τα -ντόπια- λαμόγια που τόσο καιρό μας εκμεταλλεύονται και τώρα κλαίνε καλά να πάθουν :mad:

 

 

PS: Δεν έχω αγοράσει ποτέ από κινέζικα και ούτε πρόκειται... Κυρίως, γιατί η ποιότητα είναι εξαιρετικά χαμηλή.

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

2)Και οχι, δεν ειναι τα ιδια που κανουν οι Ελληνες. Ναι υπαρχουν και Ελληνες λαμογια, αλλα οχι στα ποσοστα 8/10 ( δειτε τα αρθρα απο τη χτεσινη Ελευθεροτυπια ).

5)Ναι υπαρχουν και Ελληνες που δε κοβουν αποδειξεις, ή που εχουν ανασφαλιστους εργαζομενους. Once more ειναι μειοψηφια και φταιμε εμεις που δεν ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ αποδεξη για να κερδισουμε 5 ευρω (κοροιδα τα 5 ευρω το κρατος απο σας θα τα παρει παλι με φορους + τα 15 που γλυτωσε ο εμπορος)

Δυστυχως οι Ελληνες καταστηματαρχες-λαμογια-κουτο-βλαχοπονηροι ειναι στην ιδια αναλογια με τα κινεζακια...δες τι γινεται σε περιοδο "εκπτωσεων" & θα καταλαβεις ποσο στεγνα πανε να μας κλεψουν... ;) :mad:

Link to comment
Share on other sites

OveLix:

 

Ας προσέχαμε λοιπόν. Τόσους αιώνες τους εκμεταλλευόμαστε. Ήρθε η ώρα να πάρουν την εκδίκησή τους και να μας πολεμήσουν με τα όπλα μας. Δεν μου αρέσει και δεν το επικροτώ, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Πάντως αρρώστια δεν είναι.

 

Δηλαδή οι Κινέζοι το είδαν προσωπικά το θέμα που τους εκμεταλλευόμασταν τόσα χρόνια τώρα και είπαν να μας εκδικηθούν; :D

Αν δεν αρέσει ο όρος «αρρώστια» για την οικονομία, τον αλλάζω σε «κακό» για την οικονομία. Το ίδιο και το αυτό.

 

Όλες οι κυβερνήσεις υποστηρίζουν με τον καλύτερο τρόπο τις επενδύσεις τους στο εξωτερικό. Αν η Ευρώπη δεν θέλει χάος και αθέμιτο ανταγωνισμό ας κλείσει πρώτα τα εργοστάσιά της στην Ασία και ας γυρίσουμε πίσω στα χρονια προ παγκοσμιοποίησης.

Μου κάνει εντύπωση όμως: Κάθονται μερικοί και γράφουν από το made in China PC τους μύδρους εναντίον των Κινέζων και της "εισβολής" τους, το οποίο PC ο μόνος λόγος για τον οποίο είναι τόσο φθηνό είναι επειδή όλα του τα εξαρτήματα φτιάχνονται στην Ασία. Η Κίνα είναι ο μεγαλύτερος πελάτης τεχνολογίας από τη Δύση και ο μεγαλύτερος καταναλωτής πετρελαίου. Για να μην πω για αμερικάνικα χρεώγραφα (οι σχετικοί ξέρουν για τι πράγμα μιλάω) που αγοράζονται από την Κίνα εδώ και χρόνια.

 

Οι ευρωπαϊκές εταιρείες που έχουν εργοστάσια στην Κίνα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτό που κάνουν οι Κινέζοι. Αυτό γιατί οι ευρωπαϊκές εταιρείες αφενός έχουν μακράν καλύτερη ποιότητα (αφού έχουν θέσει τέτοια στανταρ) και δεν δημιουργούν αθέμιτο ανταγωνισμό στην αγορά αλλ’ αντιθέτως ο ανταγωνισμός μεταξύ τους έχει φέρει μείωση των τιμών προς όφελος του καταναλωτή, με την ίδια πάντα καλή ποιότητα. Έτσι και το φτηνό και καλό PC μας έχουμε εμείς και οι εταιρείες από τις οποίες τα αγοράζουμε κερδίζουν. Συμβαίνει αυτό με την περίπτωση των Κινέζων; Όχι φυσικά, αφού μόνο αυτοί κερδίζουν και οι υπόλοιποι ανταγωνιστές τους κλείνουν ενώ ταυτόχρονα οι καταναλωτές «απολαμβάνουν» χαμηλής ποιότητας προϊόντα.

Καταλήγω στο ότι τουλάχιστον οι δυτικές εταιρείες σέβονται τους κανόνες τις φιλελεύθερης και παγκοσμιοποιημένης αγοράς και τους χρησιμοποιούν βέβαια προς όφελός τους αλλά δεν τους καταχρώνται ούτε τους παρακάμπτουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όπως κάνουν οι Κινέζοι.

 

Συζητάμε ότι οι Κινέζοι δεν κάνουν κάτι διαφορετικό από τους άλλους. Όσο παράνομοι είναι οι κινέζοι τόσο παράνομοι είναι και οι άλλοι. Καθήκον των αρχών είναι να πατάξουν κάθε παρανομία από όπου και αν προέρχεται.

 

Η ένστασή μου ήταν στο «τόσο απλά» και στο γιατί πρέπει κάποιος να εκμεταλεύεται τις ανοχές των νόμων για να παρανομήσει. Δηλαδή τι χρειαζόμαστε, βούρδουλα για να στρώσουμε; Δεν μπορούμε από μόνοι μας να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να παρανομούμε;

 

Συνεπώς η συμμετοχή της Κίνας στην παγκόσμια οικονομία είναι τεράστια. Για αυτό έχουμε φθηνούς υπολογιστές και σε λίγο θα έχουμε φθηνά αυτοκίνητα. Η "εισβολή" των Κινέζων εμπόρων στην Ελλάδα είναι το φυσικό επακόλουθο. Δεν μπορούμε να είμαστε εκεί με εργοστάσια και εταιρίες και να τους απαγορεύσουμε να έρχονται εδώ. Δεν μπορούμε.

 

Οι δυτικές εταιρείες με τα εργοστάσιά τους όμως πηγαίνοντας στην Κίνα προσφέρουν εργασία, ενώ αντίθετα οι Κινέζοι με τον ερχομό τους στη δύση προσφέρουν ανεργία.

Τα «ειδικά» προβλήματα που προέκυψαν από την παγκοσμιοποίηση της αγοράς επιδέχονται «ειδικές» λύσεις. Θα μπορούσαμε όχι φυσικά να τους απαγορεύσουμε να έρθουν εδώ αλλά να τους το καταστήσουμε ασύμφορο. Δεν είμαι ειδικός στο πώς θα γίνει αυτό…

 

 

Ας μην απομονώνουμε λοιπόν το πρόβλημα από το πλαίσιό του. Δεν σηκώθηκαν ξαφνικά μια μέρα δέκα χιλιάδες Κινέζοι και είπαν "πάμε στην Ελλάδα να κάνουμε αθέμιτο ανταγωνισμό". Εμείς το προκαλέσαμε και καλά θα κάνουμε να βρούμε μια λύση.

 

Η Δύση εφεύρε το καπιταλιστικό σύστημα και στη συνέχεια παγκοσμιοποίησε την αγορά. Οι Κινέζοι εκμεταλλεύονται αυτό το σύστημα στα όρια του και πέρα από αυτά για να κερδίσουν. Δεν φταίει ο δημιουργός του μαχαιριού που χρησιμοποιήθηκε στον φόνο αλλά ο δολοφόνος. Για άλλο σκοπό δημιουργήθηκε το μαχαίρι…

Το ότι πρέπει να βρούμε μια λύση ως δυτική κοινωνία και μάλιστα σύντομα είναι το μόνο σίγουρο.

 

Luke:

 

εγώ θέλω να αγοράσω το κινέζικο 4x4.πειράζει?

 

Ναι πειράζει! Να πάρεις αυτό που έχεις στην υπογραφή σου καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω αγοράσει και δεν έχω σκοπό να αγοράσω !

 

δεν νομίζω ότι δεν έχουν ποιότητα τα προϊόντα αυτά και είναι το πιο βασικό από όλα!

 

δεν ξέρω κιόλας αν είχατε δει στις ειδήσεις που ανάφεραν περιστατικά που αγόραζαν παιδικά παπούτσια και τα παιδάκια πάθαιναν μυκητίαση ( αν λέγεται έτσι δεν θυμάμαι :O :X ) κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Συμφωνώ με OveLix κλπ...

 

 

Πρόσφατα πήγαν ταξίδι οι γονείς μου στο USA, στο Σαν Αντόνιο του Τέξας. Εκεί ξέρετε πόσο κάνει ένα Levis τζην? $35!!!! Ναι, καλά διαβάσατε, αυτό που μας χρεώνουν εδώ 150 ευρώ εκεί κάνει 35 γ****** δολλάρια.

 

Όπως δεν αισθάνομαι καμμία λύπηση για τους καταστηματάρχες που κλαίγονται και διαμαρτύρονται (και πρέπει να τους κάνεις ολόκληρη μανούρα για να σου δώσουν το 2λεπτο στα ρέστα, συν τις αυξήσεις οπου έχουν πάρει την ανηφόρα) έτσι δεν λυπούμαι καθόλου αυτούς που πουλάνε ρούχα.

 

Δε λέω πως οι κινέζοι είναι τα καλά παιδιά... Αλλά, τα -ντόπια- λαμόγια που τόσο καιρό μας εκμεταλλεύονται και τώρα κλαίνε καλά να πάθουν :mad:

 

 

PS: Δεν έχω αγοράσει ποτέ από κινέζικα και ούτε πρόκειται... Κυρίως, γιατί η ποιότητα είναι εξαιρετικά χαμηλή.

 

Φίλε Avior θα συμφωνησω μαζι σου σε όλα εκτος απο το πρωτο θεμα που εθιξες για την Αμερικη και τα Levi's.. Εχοντας παει 5 φορες εκει τα τελευταια χρονια θελω να σου πω οτι ΝΑΙ 35 $ εχει το τζιν αλλα θα ηθελα να ρωτησεις τους γονεις σου αν ειδαν ΠΟΣΟ κανει ενα μπουκαλακι των 100ml ΕΙΛΑΙΟΛΑΔΟ.. Σε πληροφορω οτι στοιχιζει περιπου 14 $.. :blink: :worry:

 

Συμπερασμα:

 

Δεν ειναι επιχειρημα το οτι το τζιν (που ουσιαστικα ειναι τοπικο προϊον μιας και αν σου εφεραν κανενα θα ειδες οτι στο ταμπελακι λεει Made in U.S.A.) στοιχιζει 35$ γιατι το Ελαιολαδο στην Ελλαδα στοιχιζει 5 ευρω το ΛΙΤΡΟ.. ;)

 

Οχι βεβαια οτι οι φοροι και τα μεταφορικα δικαιολογουν την αυξηση της τιμης απο τα 30 ευρω στα 150 γι' αυτο και συμφωνω μαζι σου στα λοιπα που εγραψες..

Link to comment
Share on other sites

τα levi's που ερχονται στην ελλαδα κατασκευάζονται στην νοτια αφρικη για τη levi's ευρωπης που εδρευει στις βρυξελλες...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια κοιταξτε να δειτε

1) οι κινεζοι καταρχην περνουν 3πλασια επιδοτηση απο οτι ενας ελληνας για να ανοιξει ενα μαγαζι

2)τα περισσοτερα,αν οχι ολα,τα ρουχα και παπουτσια που εισαγουν οι κινεζοι ειναι αφορολογητα.Τα εισαγουν με την μεθοδο του ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ.

3)Ειναι καταστροφη για την ελληνικη οικονομια.

4)Ειδα πολλοι να λετε καλα να παθει ο ελληνας μαγαζατορας που δουλευει με 500 και 1000%.Δεν ειναι ετσι ομως.Σαν εμπορος ενδυματων εχω να πω οτι ξεκινησα να δουλευω τα diesel με 15.900δρχ το τζιν.Με 100% κερδος.

Μεσα σε 6 χρονια το τζιν εχει φτασει να πωλειτε 180 ευρο.Με κερδος 120%.

Ο εμπορος εισαγωμενων ενδυματων δεν εχει πολλα περιθωρια κερδους.

Αναγκαζεται λοιπον ο εμπορος να βρει βιοτεχνιες ελληνικες με πολυ φθηνα ρουχα,ετσι ωστε να εχει μεγαλυτερα ποσοστα κερδους,για να μπορεσει να βγαλει τα εξοδα του μαγαζιου του.Δεν λεω οτι ολοι οι εμποροι ειναι σωστοι.Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κιόλας αν είχατε δει στις ειδήσεις που ανάφεραν περιστατικά που αγόραζαν παιδικά παπούτσια και τα παιδάκια πάθαιναν μυκητίαση ( αν λέγεται έτσι δεν θυμάμαι :O :X ) κτλ.

Αλλη μια "ειδηση" των αγαπητων μας καναλιων... :rolleyes: τα παπουτσια φταινε για τα μυκητιαση αν τα παιδακια δεν επλεναν τα ποδαρακια τους? :p ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...