Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα.... Υπάρχουν κάπου οδηγίες;

 

Δεν ανέφερε ο developer οδηγίες εγκατάστασης αλλά εγώ ακολούθησα αυτά τα βήματα με απόλυτη επιτυχία για να παραμείνω decrypted.

 

Απλά προηγούμενα κατέβασε Magisk rom από εδώ όπως και καβάτζα να έχεις Oxygen Rom.

http://bit.ly/2LLMIqP

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=279759&sort_by=date&sort_dir=DESC

 

1.Flash latest OOS open beta rom.

 

2.Flash Magisk 16.7

 

3.Flash no verify

 

4.Reboot system make basic setup/Google account setup.

 

5.Reboot to TWRP and flash the new Magisk Module Rom 3.0

 

6.Setup through Aroma environment.

 

7.Again Flash no verify.(ίσως εδώ να μην χρειάζεται αλλά εγώ το έκανα)

 

8.Reboot system.

 

Η διαδικασία που αναφέρω είναι για καθαρή εγκατάσταση όχι αναβάθμιση διότι φοβόμουν να μπλέξω από μια προηγούμενη διαδικασία σε μια εντελώς νέα με απλά dirty flashing από πάνω.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ ωραίο concept. Το είχε πρωτοκανει στο op6 και βλέπω το εφάρμοσε και στα OP5/5t.

Θα το δοκιμάσω κι εγώ σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκαν πριν λιγο και οδηγίες φλασαρισματος απο τον developer(post 4)

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

 

Όσον αφορά πάνω τον δικό μου οδηγό το 7 βήμα ειναι περιττό στα υπόλοιπα ως έχουν μιας και ξαναπέρασα άλλη μια φορα και ξανακύλησαν ολα καλά χωρίς το βήμα 7.

 

Πριν ακολουθήσω τα βήματα έκανα πρώτα wipe cache/dalvik/system/data τίποτα άλλο.

 

 

Edit:Πέρασα και φρεσκότατη έκδοση ElementalX kernel όλα άψογα.

 

07d0830275ac2a99190c7485f90e7120.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ο developer No Limis rom εβγαλε μια δικη του εκδοση vo verify για decrypted συσκευές οπου δεν χρειάζεται να τικαρουμε καθόλου mount to vendor πριν το φλασαρισμα.

Δουλεύει σε OP5/5T/6 και υποστηρίζει και open beta και stable official rom.

https://www.androidfilehost.com/?fid=5862345805528062047

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αν θέλω να κάνω dirty flash την xxxlimits πανω στην 5.1.4 εχεις καμια ιδέα για τα βήματα? Είμαι decrypted.

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αν θέλω να κάνω dirty flash την xxxlimits πανω στην 5.1.4 εχεις καμια ιδέα για τα βήματα? Είμαι decrypted.

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Ακολούθησε τα πάνω βήματα που ανέφερα απλά μην κάνεις wipe data πριν ξεκινήσεις παρά μόνο wipe cache/dalvik/system.

 

Λόγικα δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

 

Βασικά φλασαρε μόνο την rom,Magisk και no verify.

 

Κανε κανονικά Reboot και βεβαιώσου ότι Magisk δουλεύει κανονικά εντός της συσκευής.

 

Μετά μπες πάλι recovery και φλασαρε Magisk Rom 3.0 θα σε οδηγήσει σε setup της No Limits επιλέγεις ότι θες η δεν θες στις επιλογές που σου δίνει και μετά Reboot system.

 

Κρατά backup οπωσδήποτε αν κάτι στραβώσει να επαναφερεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται το no verity? Επίσης υπάρχει προβλημα που είμαι με stable 5.1.4?

Τώρα είδα οτι λες και για wipe στο system, επειδή απο stable θα πάω σε beta? Sorry encrypted είμαι

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται το no verity? Επίσης υπάρχει προβλημα που είμαι με stable 5.1.4?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Οπωσδήποτε no verify θα βαλεις απλά μόνο στην αρχή όχι στο τέλος.

Η No Limits 3.0 υποστηριζει και stable όχι μόνο open beta.

 

 

Edit:Δεν παίζει ρόλο τι είσαι υποστηρίζει και τα 2 η No Limits.

 

Encrypted ήσουν και θα παραμείνεις και απλά δεν φλασαρεις no verify.

 

Όλα τα αλλά τα βήματα τα κάνεις.

 

Wipe system/cache/dalvik

Flash rom

Flash Magisk

Reboot system και βεβαίωση ότι Magisk δουλεύει κανονικά,

Reboot recovery

Flash Magisk Rom 3.0

Κανείς setup

Reboot system (Ίσως χρειαστεί να κανείς ένα wipe cache/dalvik προτού το τελικό Reboot)

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλέ, με έχει ψησει, αν όπως είμαι φλασαρω απο recovery απευθείας την Ρομ χωρίς κανένα clear θα έχω πρόβλημα? Οπως δηλαδή στην εικόνα που επισυναπτω2e1110a9b7b1f1ed8943e461ca4bfdbe.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλέ, με έχει ψησει, αν όπως είμαι φλασαρω απο recovery απευθείας την Ρομ χωρίς κανένα clear θα έχω πρόβλημα? Οπως δηλαδή στην εικόνα που επισυναπτω2e1110a9b7b1f1ed8943e461ca4bfdbe.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Δοκίμασε και έτσι μιας και μπορεί να πετύχει.

Αλλιώς δοκιμάζεις και το δικό μου τρόπο.

 

Αν φλασαρεις stable λόγικα δεν θα έχεις θέμα(αφού είσαι ήδη με stable τώρα)αν όμως φλασαρεις open beta χωρίς καθόλου wipe δεν ξέρω αν θα δουλέψει έτσι.

 

Δοκίμασε και βλέπεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απευθείας πανω στην 5.1.4 dirty flash χωρίς κανένα wipe και απλά επανεκκίνηση το τηλέφωνο ξεκίνησε και στο status έλεγε οτι έχω την xxxlimits όπως και στο magisk υπήρχε το module. Αν δεν έβλεπα αυτά τα 2 δεν θα καταλαβαινα οτι πέρασα rom. Σκέψου οτι είχα microg και στον aroma επέλεξα pico gapps και δεν τα πέρασε. Επίσης επέλεξε και αλλες εφαρμογές google calendar gmail oneplus weather και δεν μου τις περασε και αυτές. Το τηλέφωνο ξεκίνησε χωρίς καμια διάφορα πέραν απο αυτές που ανέφερα και πέραν των φακέλων που δημιούργησε ο aroma installer στην internal

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε no verify θα βαλεις απλά μόνο στην αρχή όχι στο τέλος.

Η No Limits 3.0 υποστηριζει και stable όχι μόνο open beta.

 

 

Edit:Δεν παίζει ρόλο τι είσαι υποστηρίζει και τα 2 η No Limits.

 

Encrypted ήσουν και θα παραμείνεις και απλά δεν φλασαρεις no verify.

 

Όλα τα αλλά τα βήματα τα κάνεις.

 

Wipe system/cache/dalvik

Flash rom

Flash Magisk

Reboot system και βεβαίωση ότι Magisk δουλεύει κανονικά,

Reboot recovery

Flash Magisk Rom 3.0

Κανείς setup

Reboot system (Ίσως χρειαστεί να κανείς ένα wipe cache/dalvik προτού το τελικό Reboot)

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Αν κάνει wipe το system τι θα έχει μετά αφού δεν είναι κανονική ρομ αλλά magisk module

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απευθείας πανω στην 5.1.4 dirty flash χωρίς κανένα wipe και απλά επανεκκίνηση το τηλέφωνο ξεκίνησε και στο status έλεγε οτι έχω την xxxlimits όπως και στο magisk υπήρχε το module. Αν δεν έβλεπα αυτά τα 2 δεν θα καταλαβαινα οτι πέρασα rom. Σκέψου οτι είχα microg και στον aroma επέλεξα pico gapps και δεν τα πέρασε. Επίσης επέλεξε και αλλες εφαρμογές google calendar gmail oneplus weather και δεν μου τις περασε και αυτές. Το τηλέφωνο ξεκίνησε χωρίς καμια διάφορα πέραν απο αυτές που ανέφερα και πέραν των φακέλων που δημιούργησε ο aroma installer στην internal.

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Τι εννοείς δηλαδή,ότι επέλεξες κάποια πράγματα να μπουν στο setup μέσω Aroma και δεν στα εμφάνισε στο τέλος μέσα στο κινητό ενώ παράλληλα επέλεξες κάποια άλλα να μην εγκατασταθούν αλλα τα έβλεπες κανονικά μετά μέσα στο κινητό??

 

Δεν μου έχει τύχει τέτοιο περιστατικό όσους δεκάδες φορές έκανα setup μέσω Aroma.

 

Πέρνα χειροκίνητα όσα δεν πέρασαν και αφαίρεσε με titanium όσα πέρασαν που δεν ήθελες να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο που ήθελες εξ αρχής.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα καθαρή εγκατάσταση για να μηδενίσω πιθανότητες κάτι κάπου να πάει στραβά.

 

Μάλλον ο οδηγός του developer ισχύει αν έχεις ήδη προηγούμενη no limits στο κινητό και όχι pure stock stable η open beta.

 

Εγώ θα μπορούσα να κάνω αυτή τη διαδικασία που ήμουν ήδη με no Limits αλλά επέλεξα την ασφαλή οδό αφού και ο developer αργότερα έβαλε τον οδηγό και ενώ ήδη ειχα περάσει με καθαρη.

 

 

 

Αν κάνει wipe το system τι θα έχει μετά αφού δεν είναι κανονική ρομ αλλά magisk module

 

Αφού θα φλασαρε στο καπάκι την rom δεν θα έχανε τίποτε.

Μπερδεύεσαι.

 

Έγραψα στα βήματα ότι μετά τα wipes φλασαρεις την rom,πως λες τι θα έχει μετά??

 

Αναβάθμιση θα έκανε και τα 3 wipe εγώ πάντα τα κάνω προτού φλασαρω rom(σε καθαρή θα έκανα και wipe data extra)

 

 

Magisk Rom μπαίνει έπειτα αφού βεβαιωθείς ότι Magisk δουλεύει στο κινητό.

 

Το λέει και ο developer σαφέστατα ότι προϋπόθεση να μπει Magisk Rom είναι πλήρως στημένη και λειτουργική Magisk κατάσταση στο κινητό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μπουταρε με οτι είχα μέσα ακριβως με την μονη διαφορά οτι είχα xxxlimits. Πιθανόν λόγω dirty install κάτι να μην πήγε καλά και να μην μου πέρασε τα έξτρα που επέλεξα. Το αφήνω για την ωρα γιατί είμαι και εγώ υπέρ των clean installl και θέλω να το αποφυγω

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μπουταρε με οτι είχα μέσα ακριβως με την μονη διαφορά οτι είχα xxxlimits. Πιθανόν λόγω dirty install κάτι να μην πήγε καλά και να μην μου πέρασε τα έξτρα που επέλεξα. Το αφήνω για την ωρα γιατί είμαι και εγώ υπέρ των clean installl και θέλω να το αποφυγω

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Ναι εφόσον δουλεύει άστο όπως είναι δεν είναι απαραίτητο να κανείς καθαρή.

 

Και απλά με titanium βγάζεις ότι δεν θες η περνάς χειροκίνητα ότι αντίστοιχα θες να υπάρχει.

 

Ίσως με ένα δευτερο φλασαρισμα Magisk Rom από πάνω να δέσει καλύτερα,αλλά καλύτερο να το αφήνεις έτσι και κάποια στιγμή απλά να περάσεις με καθαρή όταν κρίνεις κατάλληλη στιγμή που θα θες το κάνεις.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οι custom aosp roms έχουν αρχίσει να ενσωματώνουν νέα gesture navigation που στην ουσία αποτελούν προσθήκη στα edge gestures , και τώρα μπορείς να κάνεις swipe up από κάτω προς τα πάνω όπως στα OnePlus gesture navigation.

Η νέα Liquid Remix με build number 01/08 τα έχει ήδη ενσωματώσει, για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Οι custom aosp roms έχουν αρχίσει να ενσωματώνουν νέα gesture navigation που στην ουσία αποτελούν προσθήκη στα edge gestures , και τώρα μπορείς να κάνεις swipe up από κάτω προς τα πάνω όπως στα OnePlus gesture navigation.

Η νέα Liquid Remix με build number 01/08 τα έχει ήδη ενσωματώσει, για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν.

 

Να είσαι καλά!!! Την περίμενα την προσθήκη.

 

Ποιά λες ακριβώς; μάλλον λάθος βλέπω στο xda

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εβγαλε να κανω το update σε 5.1.4 . τελικα η φωτογραφικη γινεται χειροτερη με το update ; να το περασω η οχι ; τι αποψη εχετε ;
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!!! Την περίμενα την προσθήκη.

 

Ε για αυτό είμαστε εδώ, για να λέμε πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται! Δεν ξέρω αν λειτουργούν καλά γιατί δεν χρησιμοποιω καθόλου, αλλά σίγουρα μπορείς να τεσταρεις!

Αυτή είναι η ρύθμιση

 

https://photos.app.goo.gl/EYGAQjPYHuoTrgsE6

 

Επίσης τεσταροντας των κώδικα των omnirom , treskmod και msn xtended, βλέπω ότι τα έχουν ενσωματώσει κι αυτές. Δεν ξέρω αν ακόμη τα έχουν κυκλοφορήσει σε build, αλλά αν όχι, είναι θέμα ημερών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να είσαι καλά!!! Την περίμενα την προσθήκη.

 

Ποιά λες ακριβώς; μάλλον λάθος βλέπω στο xda

 

Το xda thread ανανεώνεται 1-2 φορές το μήνα μονο. Οι πιο πολλοί devs έχουν μεταφερθεί στο telegram όπου ανεβάζουν test builds.

Θα το βρεις εδώ

https://androidfilehost.com/?w=search&s=Dumpling

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω καταλάβει σωστά ότι περισσότερο τώρα δουλεύει telegram. Το έχω στο τηλέφωνο αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ καθόλου....

Κατεβαζω από εκεί που μου έδωσες και θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω καταλάβει σωστά ότι περισσότερο τώρα δουλεύει telegram. Το έχω στο τηλέφωνο αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ καθόλου....

Κατεβαζω από εκεί που μου έδωσες και θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ.

Ναι, εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια, το xda τεινει να καταργηθεί.

Πες μας αν δουλεύουν σωστά όταν δοκιμάσεις, γιατί είμαι περίεργη τί κατορθώνσαν να κάνουν χωρίς τον πηγαίο κώδικα της OnePlus!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το έχω καταλάβει σωστά ότι περισσότερο τώρα δουλεύει telegram. Το έχω στο τηλέφωνο αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ καθόλου....

Κατεβαζω από εκεί που μου έδωσες και θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ.

 

Για κάτσε όμως...τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, η liquid Remix δεν έχει καν edge gestures... Πώς το ενσωμάτωσε αυτό? Lol...

Θα το ψάξω λίγο πώς λειτουργεί το θέμα και θα επανέλθω. Βλέπω εχει μια λειτουργία που λέγεται gesture anywhere αλλά δεν είναι το ίδιο με τα edge gestures.

Θα δω τι λένε στο telegram και θα επανέλθω.

Σε κάθε περίπτωση, σε λίγες μέρες και μπει σίγουρα και σε msm xtended.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το τεσταρα. Κι όμως λειτουργεί, χωρίς να είναι απαραίτητη καν η παρουσία των edge gestures.

 

Swipe up από κάτω προς τα πάνω για να πας πίσω, είτε από δεξιά είτε από αριστερά.

Swipe up από κάτω προς τα πάνω από το κέντρο για να πας home.

Swipe up και hold από το κέντρο για να πας στα recents.

 

Έτσι νομίζω λειτουργεί και της OnePlus.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εβγαλε να κανω το update σε 5.1.4 . τελικα η φωτογραφικη γινεται χειροτερη με το update ; να το περασω η οχι ; τι αποψη εχετε ;
Φιλέ μου εγώ δεν τα ξαναλεω γιατί θα γίνω γραφικός, καλό θα ηταν να πει και κάποιος άλλος γιατί καμια φορά συμβαίνουν κουφά..μπορεί δηλαδή οι συσκευές αλλων παιδιών να μην έχουν θέμα

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια, το xda τεινει να καταργηθεί.

Πες μας αν δουλεύουν σωστά όταν δοκιμάσεις, γιατί είμαι περίεργη τί κατορθώνσαν να κάνουν χωρίς τον πηγαίο κώδικα της OnePlus!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για κάτσε όμως...τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, η liquid Remix δεν έχει καν edge gestures... Πώς το ενσωμάτωσε αυτό? Lol...

Θα το ψάξω λίγο πώς λειτουργεί το θέμα και θα επανέλθω. Βλέπω εχει μια λειτουργία που λέγεται gesture anywhere αλλά δεν είναι το ίδιο με τα edge gestures.

Θα δω τι λένε στο telegram και θα επανέλθω.

Σε κάθε περίπτωση, σε λίγες μέρες και μπει σίγουρα και σε msm xtended.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το τεσταρα. Κι όμως λειτουργεί, χωρίς να είναι απαραίτητη καν η παρουσία των edge gestures.

 

Swipe up από κάτω προς τα πάνω για να πας πίσω, είτε από δεξιά είτε από αριστερά.

Swipe up από κάτω προς τα πάνω από το κέντρο για να πας home.

Swipe up και hold από το κέντρο για να πας στα recents.

 

Έτσι νομίζω λειτουργεί και της OnePlus.

 

Μήπως έχει προεγκατεστημένο το navigation gestures του xda που έχει πλέον ακριβώς την ίδια λειτουργία με τα gestures της OnePlus?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...