Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα ακριβώς αυτο :

w/o root--> open the dialer: *#800# --> oneplus Logkit --> Function Switch --> enable VoLTE + VoWifi switch

Παρακάτω αν δε κάνω λάθος έχει και άλλα βήματα να κάνεις, που χρειάζονται pc η laptop.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λαθος μου .. ξεκιναω διαδικασια.. ελπιζω να το καταφερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λαθος μου .. ξεκιναω διαδικασια.. ελπιζω να το καταφερω

 

ΔΟΥΛΕΨΕ !!! αψογο . Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιαδια, εσείς που το δοκιμάσατε και πέτυχε, είστε όλοι με cosmote? Δοκίμασε κάνεις με Vodafone αν δουλεύει?
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμαζα εγώ αλλά δεν είμαι σπίτι και δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστές και laptop. Δεν ξέρω κατά πόσο το υποστηρίζει και η Vodafone βέβαια.

Παιαδια, εσείς που το δοκιμάσατε και πέτυχε, είστε όλοι με cosmote? Δοκίμασε κάνεις με Vodafone αν δουλεύει?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμαζα εγώ αλλά δεν είμαι σπίτι και δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστές και laptop. Δεν ξέρω κατά πόσο το υποστηρίζει και η Vodafone βέβαια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λίγο που το googlara δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά δυστυχώς για υποστήριξη από Vodafone. Κι εγώ σκεφτόμουν να το δοκιμάσω, αλλά η λογική λέει ότι λογικά είναι δώρον αδωρον..

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, αναφερεσαι στο γνωστό bug της beta με τα ενσύρματα ακουστικά, σωστά? Όχι σε κάτι άλλο πέρα από αυτό, έτσι?

 

Γιατί μιλάς και για κλήσεις και notification. Εκτός αν εννοείς ότι δεν εχεις ήχο σε κλήσεις και notification μέσω των ενσύρματων ακουστικών, γεγονός που εντάσσεται ήδη μέσα στο bug "κανένας ήχος στα ενσύρματα ακουστικά"

 

Ναι στο γνωστό θέμα με τον ήχο απλά χειροτέρεψε.

Ήχο ακούω μόνο από Bluetooth ακουστικά σε μουσική και YouTube.

Από πουθενά αλλου.

 

Είτε με ενσυρματα ακουστικά είτε χωρίς Bluetooth ακουστικά πάλι δεν ακούγεται ήχος από ηχείο ούτε μουσική ούτε YouTube.

 

Και πλέον δεν έχω ήχο σε notifications και σε κλήσεις.

 

Το τηλέφωνο είναι μουγγό δηλαδή.

 

Είτε βάλω Bluetooth ακουστικά είτε ενσυρματα είτε τίποτα από τα 2 δεν έχω σε notifications και κλήσεις.

 

Δεν το βλέπουν,τι πρέπει να τους στέλνω feedback,δεν τα δουλεύουν??

 

Κοντά 2 μήνες και ακόμα να λυθεί,βέβαια θα μου πεις beta είναι αλλά πάλι τόσο καιρό πρέπει να το φτιάξουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο γνωστό θέμα με τον ήχο απλά χειροτέρεψε.

Ήχο ακούω μόνο από Bluetooth ακουστικά σε μουσική και YouTube.

Από πουθενά αλλου.

 

Είτε με ενσυρματα ακουστικά είτε χωρίς Bluetooth ακουστικά πάλι δεν ακούγεται ήχος από ηχείο ούτε μουσική ούτε YouTube.

 

Και πλέον δεν έχω ήχο σε notifications και σε κλήσεις.

 

Το τηλέφωνο είναι μουγγό δηλαδή.

 

Είτε βάλω Bluetooth ακουστικά είτε ενσυρματα είτε τίποτα από τα 2 δεν έχω σε notifications και κλήσεις.

 

Δεν το βλέπουν,τι πρέπει να τους στέλνω feedback,δεν τα δουλεύουν??

 

Κοντά 2 μήνες και ακόμα να λυθεί,βέβαια θα μου πεις beta είναι αλλά πάλι τόσο καιρό πρέπει να το φτιάξουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Με την 11 ήχο δεν έχω μόνο όταν συνδεθεί μεσω Bluetooth, με ενσύρματα ακουστικά χτυπάει σε κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Με την 11 ήχο δεν έχω μόνο όταν συνδεθεί μεσω Bluetooth, με ενσύρματα ακουστικά χτυπάει σε κλήσεις

 

Σε εμένα χειροτέρεψε το πράγμα για αυτό και γύρισα σε stable.

Άμα κάνω καθαρή εγκατάσταση όλα μέλι γάλα αλλά στην πορεία θα στο εμφανίσει το έχω παρατηρήσει από την open beta 8- πριν όχι)

 

Το να μην ακούω notifications η ήχο σε κλήσεις ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε,το άλλο bug με ενσυρνατα ακουστικα η απο το ηχείο σκέτο που δεν άκουγα μουσική η σε YouTube δεν με ενοχλούσε τόσο μιας και πάντα κάνω χρήση Bluetooth ακουστικών όπου εκεί δεν ειχα θέμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε beta τουλάχιστον 3-4 εκδόσεις τώρα και ουδέποτε είχα πρόβλημα εμ τον ήχο και τις ειδοποιήσεις
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη 12 με τον ίδιο τρόπο που είχα περάσει την 11

 

Λοιπόν από beta 11 decryted

1) έκανα unistall όλα τα overlays από substratum

2) έβγαλα αποτυπωμάτα κλπ

3) reboot recovery (στο τελευταίο bluespark)

4) flash magisk unistaller (έχει την τελευταία έκδοση στο xda)

5) flash τη beta12

6) flash magisk 15.3

7) στο μενού mount τικάρισμα το ventor

8) flash no verity

9) reboot recovery (καλού κακού)

10) reboot system

 

Αχ γιατί ταλαιπωριέστε έτσι; Από τότε που έμεινα χωρίς ρουτ βρήκα την ησυχια μου! :D

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αχ γιατί ταλαιπωριέστε έτσι; Από τότε που έμεινα χωρίς ρουτ βρήκα την ησυχια μου! :D

 

Μικρόβιο... Δεν φεύγει εύκολα :)

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μικρόβιο... Δεν φεύγει εύκολα :)

Βασικά εγω κανω δοτι εχει ελλείψεις σε stock και απο την άλλη ευκαιρία ηταν με OnePlus αφου δεν επηρεάζει εγγυηση να τεστάρουμε λιγο τις ικανότητες μας με το σπορ του ρουτινγκ μιας και δεν ειχα προηγούμενη εμπειρία με συσκευή στο παρελθόν:D:lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση No Limits Rom που βασίζεται σε open beta 12

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121/page1535

 

Changelog for v12.1 [OP5 OB14 - OP5T OB12 ] Rom base:

 

xXx ChangeLog:

Added Always On Display again thanks to @ZLYWXD

Removed Stereo Mod as it disabled the mic during call

Updated to latest Magisk 16.7

Updated Google Dialer to latest v22

Updated Action Laucher to v37.4

Updated Substratum theme engine to v998

Updated GApps to latest versions

OP5 OB14 / OP5T OB12 - Rom base updates and fixes by OnePlus:

ChangeLog:

 

Camera:

- Improved photo clarity and optimizations to reduce oil painting effect

- Supported Google Lens mode

 

Edit: Ολα κομπλέ με την αναβάθμιση πάνω στην προηγούμενη No Limits και όλως τυχαίως ο ηχος έστρωσε και απο το ηχείο και απο ακουστικά :lol:

Βέβαια προβλέπω κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρονο να σταματήσει ο ηχος εως την επόμενη αναβάθμιση που θα ξαναστρωσει και πάλι από αρχή και μετά παλι να ξαναχαλασει :p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην beta 11 και στην έκδοση κάμερας 2.8.8 υπάρχει επιλογή για HDR?
Ναι υπάρχει. Αντί για HDR το δείχνει πάνω πάνω με κάτι κυκλάκια. HQ δεν υπάρχει δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Αντί για HDR το δείχνει πάνω πάνω με κάτι κυκλάκια. HQ δεν υπάρχει δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό είναι το HDR? Ναι, αυτό υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το HDR? Ναι, αυτό υπάρχει
Ναι αυτό είναι. Και μένα μου είχε κάνει εντύπωση, αλλά όταν το ενεργοποιουσα έβλεπα το σηματακι κάτω του HDR. Κρίμα όμως που αφαίρεσαν το HQ. Ίσως το βάλουν σε επόμενη έκδοση.

 

Επίσης δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μάλλον πηρε πίσω η OnePlus την δήλωση που είχε κάνει για portrait mode στην μπροστινή κάμερα και θα την φέρει στα 5/5Τ. Όχι καμιά σημαντική προσθήκη, απλά πληροφοριακά.

 

https://gr.gizchina.com/2018/07/23/oneplus-updates/

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

λαθος μου .. ξεκιναω διαδικασια.. ελπιζω να το καταφερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ΔΟΥΛΕΨΕ !!! αψογο . Σας ευχαριστω πολυ

 

Εμενα δεν δουλεψε :(

ενω μου ανοιξε το μενου με τις επιλογες , οταν καλω απο 4g δεν δειχνει πανω την ενδειξη και πεφτει το σημα σε 3g.

Uk ή Ινδια βαλατε?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν δουλεψε :(

ενω μου ανοιξε το μενου με τις επιλογες , οταν καλω απο 4g δεν δειχνει πανω την ενδειξη και πεφτει το σημα σε 3g.

Uk ή Ινδια βαλατε?

 

με uk μου δουλεψε. με εχει σωσει το vowifi γιατι στη δουλεια δεν εχω καλο σημα, και πλεον κανω ανετα τις κλησεις .

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia XZ2 sound system ported to any rooted Android device

https://www.xda-developers.com/sony-xperia-xz2-sound-system-ported-root/

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony-themes-apps/port-sony-xperia-xz2-sound-enhancements-t3772758

 

Αξιζει να το δοκιμάσουμε και ενας λόγος παραπάνω οτι εχω και Sony bluetooth ακουστικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia XZ2 sound system ported to any rooted Android device

https://www.xda-developers.com/sony-xperia-xz2-sound-system-ported-root/

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony-themes-apps/port-sony-xperia-xz2-sound-enhancements-t3772758

 

Αξιζει να το δοκιμάσουμε και ενας λόγος παραπάνω οτι εχω και Sony bluetooth ακουστικά.

 

Το έχεις δοκιμάσει? Φαίνεται πως δεν λειτουργεί, το magisk module έβαλα αλλά ότι και να επιλέξω στην εφαρμογή μουσική στις ρυθμίσεις δεν αλλάζει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει? Φαίνεται πως δεν λειτουργεί, το magisk module έβαλα αλλά ότι και να επιλέξω στην εφαρμογή μουσική στις ρυθμίσεις δεν αλλάζει κάτι

 

Το σούταρα τελικά διότι δεν έβλεπα να δουλεύει,σύνδεσα και τα ακουστικά και το LDAC ήταν ανενεργό και δεν γινόταν να ενεργοποίηθει.

 

Ούτε και εγώ ειδα κάποια διαφορά όταν επέλεγα διαφορετικό music mode στις επιλογές που είχε.

 

Δοκίμασα 2 φορές με επανεγκατάσταση από αρχή και τίποτα άρα πόδι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε εξελίξεις όσον αφορά No Limits Rom όπου απλοποιήθηκαν οι διαδικασίες εγκατάστασης και αναβαθμίσεων με πολλά πλεονεκτήματα. :up:

 

xXx NoLimits introduces a whole new Rom concept, providing all apps, mods and tweaks in a single and individual customizable Magisk Module.

 

The new xXx NoLimits Installer is not a Rom itself, but it's a Magisk Module which works exactly like all my previous Roms except that it does not include any OOS Rom components like Firmware, System, Vendor partitions, Kernel or Magisk.

 

Therefore the size went down to about 250MB+. In combination with the OOS stock Rom it still provides you with all options you might have used already with my previous Rom versions.

 

As a Magisk Module running on top of the OOS stock rom, xXx NoLimits works 100% Systemless and provide you with plenty of options to be selectively installed.

 

So from now on, I will NOT provide any further Rom updates for Stable & Open Beta OOS Rom versions for the OP5 & OP5T.

 

Instead you will get one single Aroma Installer which fits all and create a Magisk Module which includes all functions you had before on the fly.

 

Advantages over my previous full rom concept

 

  • Supports Stable & Open Beta OOS Roms on the OP5/5T
     
  • The module version works independent from the OOS Rom version
     
  • Still working after OOS version upgrade
     
  • Support OOS Stock Rom Updates (You can use the update function in setting)
     
  • When a new OOS Rom Update is available, just run the OOS update, flash Magisk and xXx NoLimits again and everything is working like before.*
     
  • Complete Systemless - Don't touches system or vendor partition at all
     
  • Debloating without touching the system partition.*
     
  • You can change debloat options and simply flash xXx NoLimits again without the need to install the OOS stock rom again.
     
  • smaller and faster download
     
  • Will be updated with every new xXx NoLimits OP6 version
     

 

Must Requirements

 

  • OOS Oreo 8.1 Stock Rom with basic android setup in place
     
  • A working Magisk in place
     
  • Flashing in TWRP only
     

 

Important Notes:

 

  • xXx NoLimits must be flashed with TWRP
     
  • Working Magisk in place is a must requirement
     
  • Rom with basic android setup must be in place already
     
  • Flashing Xposed:
     
    - With Xposed in place, your SaftyNet check will fail. No patch or workaround can solve this.
     
    - When you selected Xposed, after the first Android boot you need to to wait about 2 min. until the Xposed Installer App was installed and then reboot once to initiate the Xposed framework and get a green screen in the Xposed Installer.
     

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αυτό που έκανε ο τύπος, τα updates της Ρομ του και του oxygen με αυτό τον τροπο ειναι ανεξάρτητα, το δοκιμασες?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αυτό που έκανε ο τύπος, τα updates της Ρομ του και του oxygen με αυτό τον τροπο ειναι ανεξάρτητα, το δοκιμασες?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Θα το τεστάρω όταν βγει επόμενη beta.

Πάντως πλέον όταν πατάς στο update menu στα settings σου βγάζει κανονικά επιλογή όπως σαν να έχεις pure Oxygen rom.

 

Μεγάλη υπόθεση και απλοποίηση διαδικασίας ως Magisk module να λειτουργεί με το ίδιο πλούτο σε mod,tweaks όπως ίσχυε με την προηγούμενη πιο περίπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...