Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγραψα στο άλλο νήμα ότι δεν μπορούσα να πάρω backup. Τα κατάφερα τελικά. Απενεργοποίησα τις παραλληλες εφαρμογές και με ένα file manager (εγώ το έκανα μέσα στο recovery) έσβησα τα αρχεία

 

data/system/999

data/system_ce/999

data/system_de/999

data/misc/999

data/misc_ce/999

data/misc_de/999

data/user/999

data/user_ce/999

data/user_de/999

 

Στο XDA έγραφαν ότι πρέπει να σβηστούν πάλι για να κάνεις restore αλλά δεν το καταλαβαίνω από τη στιγμή που ήδη έχουν σβηστεί.....

Είδες Κατερίνα; :)

Όταν είχα και 'γω πρόβλημα, είχα γράψει ότι μάλλον έχει να κάνει με τον "χρήστη" 999!

Χαίρομαι που τουλάχιστον το έλυσες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είδες Κατερίνα; :)

Όταν είχα και 'γω πρόβλημα, είχα γράψει ότι μάλλον έχει να κάνει με τον "χρήστη" 999!

Χαίρομαι που τουλάχιστον το έλυσες!

 

Ναι δίκιο είχες. Ελπίζω μόνο να δουλέψει και το restore.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα τα overlays δουλεύουν άψογα και με open beta 8.

 

Με την ευκαιρία της αναβάθμισης έκανα και ολικό lifting στο UI να αλλάξουμε λίγο παράσταση. :p

 

Να αναφέρω όμως πως η έκδοση του K-Klock manager στην 27 έκδοση δεν δούλευε ούτε στη 6 ούτε στην 8 beta

 

Ο developer τα έχει κάνει μαντάρα και επιστήμη την μια έκδοση να δουλεύει μια όχι.

 

Γύρισα στην 26 και όλα κομπλέ.

 

Ξεφτίλα δηλαδή θα τον κράξω άγρια και με email.

 

Ξέχασα πάνω να αναφέρω ότι θέλεις και φλασαρισμα εκ νέου xposed SDK 27 για όσους θέλουν και έχουν ήδη xposed εγκατεστημένο από beta 6 και πάνε σε beta 8.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 8 κι εγώ προχθές πάνω στην 7. Όχι καμια τρομερη διαφορά, οπότε πάμε καλά. Ρούταρα αλλά άφησα μαμά κέρνελ για να δω πώς πάει. Άσε που οι διαφορές δεν είναι αξιοσημείωτες έτσι κι αλλιώς.

 

Με την ευκαιρία της αναβάθμισης έκανα και ολικό lifting στο UI να αλλάξουμε λίγο παράσταση. :p

Να αναφέρω όμως πως η έκδοση του K-Klock manager στην 27 έκδοση δεν δούλευε ούτε στη 6 ούτε στην 8 beta

 

Τι εί΄ναι αυτό; Θα με ενδιέφερε να παίξω λίγο με UI ;)

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 8 κι εγώ προχθές πάνω στην 7. Όχι καμια τρομερη διαφορά, οπότε πάμε καλά. Ρούταρα αλλά άφησα μαμά κέρνελ για να δω πώς πάει. Άσε που οι διαφορές δεν είναι αξιοσημείωτες έτσι κι αλλιώς.

 

 

 

Τι εί΄ναι αυτό; Θα με ενδιέφερε να παίξω λίγο με UI ;)

 

Substratum theme είναι όπου μπορείς να αλλάξεις θέσεις και χρώματα στα εικονίδια η προσθήκη η αφαίρεση διαφόρων μορφών ημερομηνίας σε status bar.

 

Επισης να επιλέξεις σε lock screen τι θα εμφανίζεται και τι όχι από τα εικονίδια της status bar πχ θες εμφάνιση ημερομηνίας η ώρας η σε ποια θέση να είναι η αντίστοιχα η αν θες να έχεις εικονίδια WiFi η data η αλλα η όχι σε lock screen

 

Υπάρχουν ποικιλία σε themes να αλλάξεις πολλές παραμέτρους του UI από notifications center,μενού ήχου,έως μενού ρυθμίσεων σε διάταξη, χρώματα, εικονίδια, συνδυασμούς όλων των παραπάνω η και προσθήκη διαφάνειας κ.α.

 

Και φυσικά έχεις δυνατότητα σε πολλές εφαρμογές εξίσου να προσθέσεις πχ dark mode η συνδυασμό χρωμάτων πχ μαύρο με κόκκινο η κίτρινο η cyan κλπ πχ YouTube η WhatsApp,Nova setting,Play store,Gmail,Google photos κλπ.

 

Το Ozone πολύ καλό εξίσου το Flux εξίσου,το Spectrum,το Sprite που χρησιμοποιώ και παίρνω από κάθε ένα κάποια πράγματα και τα συνδυάζω με κάτι από δεύτερο η τρίτο παράλληλα για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Όρεξη,μεράκι και χρόνο να έχεις να βρεις τα κουμπιά τους.

 

Ανανεώνονται τακτικά με νέα feature πχ Android P rounded corner notifications και φυσικά bug fix όπου προκύπτουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Substratum theme είναι όπου μπορείς να αλλάξεις θέσεις και χρώματα στα εικονίδια η προσθήκη η αφαίρεση διαφόρων μορφών ημερομηνίας σε status bar.

 

Ααα, substratum ειναι... ΟΚ ναι εχει παρα πολλη παραμετροποιηση εκει αλλα αυτο με την αλλαγη accent ειναι μανικι. Νομιζω το εχουμε ξανασυζητησει μαζι! Αποψε που θα εχω χρονο για χασιμο θα παιξω με αλλα mods :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ααα, substratum ειναι... ΟΚ ναι εχει παρα πολλη παραμετροποιηση εκει αλλα αυτο με την αλλαγη accent ειναι μανικι. Νομιζω το εχουμε ξανασυζητησει μαζι! Αποψε που θα εχω χρονο για χασιμο θα παιξω με αλλα mods :lol:

 

Κοίτα αν μάθεις διαδικασία μετά είναι παιχνιδάκι σχετικά.

Αλλα θέλει ενασχόλησή και σπατάλη χρόνου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα ανεβήκαμε στο υπερηχητικό αεροπλάνο της No Limits Rom.

:superman::D

Να αναφέρω βέβαια ότι μια εβδομάδα με open beta 8 την βρήκα εξαιρετική όπως ήταν η 6 απλά ήθελα να ξαναδοκιμασω την παραπάνω rom που η πρώτη μου γνωριμία άδοξα τερματίστηκε προ μηνός διότι δεν δούλευε 500 firepaper.

 

Έπελεξα στο setup debloat αρκετές Google εφαρμογές + αφαίρεση λίγων της OnePlus όπως πχ stock launcher,stock dailer κ.α

 

Εντυπώσεις επόμενες ημέρες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα ανεβήκαμε στο υπερηχητικό αεροπλάνο της No Limits Rom.

:superman::D

Να αναφέρω βέβαια ότι μια εβδομάδα με open beta 8 την βρήκα εξαιρετική όπως ήταν η 6 απλά ήθελα να ξαναδοκιμασω την παραπάνω rom που η πρώτη μου γνωριμία άδοξα τερματίστηκε προ μηνός διότι δεν δούλευε 500 firepaper.

 

Έπελεξα στο setup debloat αρκετές Google εφαρμογές + αφαίρεση λίγων της OnePlus όπως πχ stock launcher,stock dailer κ.α

 

Εντυπώσεις επόμενες ημέρες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κάποια στιγμη θα είναι η πρωτη που θα δοκιμασω, καθαρη εγκατασταση?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα ανεβήκαμε στο υπερηχητικό αεροπλάνο της No Limits Rom.

Εντυπώσεις για την κάμερα αν θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμη θα είναι η πρωτη που θα δοκιμασω, καθαρη εγκατασταση?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Να με καθαρή εγκατάσταση ως encrypted.

Οδηγός η 3η φωτό από post 1063 με μόνη υποσημείωση ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε 4 και 5 βήμα δηλαδή uninstall and install magisk 15.4.

 

Απλά αφού κάνουμε το πρώτο setup με σεταρισμα google account μέσω play store κάνουμε αναβάθμιση σε magisk 16 μέσα από την ίδια την εφαρμογή.

 

Εντυπώσεις για την κάμερα αν θυμηθείς

 

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου πω για την κάμερα και αν υπάρχουν βελτιώσεις η όχι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη εκδοση 10.8 της No Limits rom θα εχει και AOD λειτουργία όπως ανέφερε ο developer σε xda :)

Επισης θα ενσωματωθεί και σε stock oxygen σε επομενα update σε 5 και 6 σειρά απο τη ιδια την OnePlus οπως αναφέρθηκε εξίσου σε xda.

 

Ελπίζω σε οσο μεγαλύτερο πλούτο επιλογών και customization και όχι σε πολύ φτωχή και very basic λειτουργία της.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το aod είναι κάτι που λείπει.

Επίσης το κόκκινο χρώμα στα θέματα ελεος βασικό χρώμα είναι και δεν υπάρχει για το χρώμα εμφασης.

Link to comment
Share on other sites

Το aod είναι κάτι που λείπει.

Επίσης το κόκκινο χρώμα στα θέματα ελεος βασικό χρώμα είναι και δεν υπάρχει για το χρώμα εμφασης.

Πρέπει να παίξεις με substratum πχ ozone και να προσθέσεις κόκκινο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ungeeked.ozone

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ το ξέρω φίλε απλά δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθώ σε βάθος θεωρώ την έλλειψη κόκκινου μεγάλη πάντως ακομα και σε στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ το ξέρω φίλε απλά δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθώ σε βάθος θεωρώ την έλλειψη κόκκινου μεγάλη πάντως ακομα και σε στοκ.

Ετσι ειναι δυστυχώς,εχει κάποια extra καλούδια το oxygen σε σχεση με stock android αλλά δεν παύει να εχει και ελλείψεις σε σχέση με Sammy πχ AOD,edge lighting,theme store,μη διαχωρισμό ήχων κλήσεως από notification.

Απο την αλλη σε Sammy δεν εχεις on screen/off screen gesture,δεν εχεις gesture navigation,ποσοστό μπαταρίας σε bluetooth σε status bar και έχεις και υπέρ τετραπλάσια σαβούρα-bloatware να κάνεις+τις ιδιοτροπίες και ραβε ξήλωνε με καθε update που είναι δίκοπο μαχαίρι.:lol:

 

Το καλό οτι με root λυνεις κάποια θεματακια συν εχεις κάποια πράγματα παραπάνω αν θες παραπάνω customization.

 

To ιδανικό θα ηταν ολα τα καλά της Sammy με oxygen os :p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

:p

γνωριζεις κατι σχετικα για ρουτ ξεκλειδωμα για το 6αρι.παραλαμβανω αυριο και θελω να ξεκλειδωσω να περασω twrp και να ρουταρω ...!!

 

(ρωταω εδω γιατι δεν εχει αντιστοιχο θεμα ακομα.) καθε βοηθεια δεκτη. ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις κατι σχετικα για ρουτ ξεκλειδωμα για το 6αρι.παραλαμβανω αυριο και θελω να ξεκλειδωσω να περασω twrp και να ρουταρω ...!!

 

(ρωταω εδω γιατι δεν εχει αντιστοιχο θεμα ακομα.) καθε βοηθεια δεκτη. ευχαριστω

Δεν ξέρω για το 6αρι

Λογικά δεν θα αργήσει να βγει πάντως ίσως και εως τελη μηνός αρχές Ιουνίου στη χειρότερη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το AOD ρε παιδιά; Alex, ξανάβαλα substratum. Ειλικρινά δεν το κράτησα πάνω από 10 λεπτά. Too much hassle :P
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε και 10.8 έκδοση της No Limits Rom που ενσωματώνει AOD μεταξύ άλλων βελτιώσεων όπως είχε ανάφερε ο developer προ λίγων ημερών.

 

Αργότερα θα την περάσω πάνω από την 10.7 έκδοση.

 

Εδώ οι αλλαγές.

 

xXx ChangeLog:

 

Fixed the xXx boot scripts not being executed on some installations

- The scripts do several things like final installation of aroma options, detaching of Youtube, etc.

- Should work with all Magisk versions now

Added Option for Always On Display

- thanks to @ZLYWXD pointing me to daxiaamu.com

- This adds an Always On Option Settings>Display>Ambient display.

- BEWARE! This will add some battery drain when enabled. In my tests this was about 4% per hour

Updated Action Laucher to v36.0

Updated modded YouTube version v13.18.54-vanced by lauro almeida and ZaneZam

Updated GCam to GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V7.9.4.apk

- Added Dynamic Change Library for GCam without Breaking Face Unlock - thanks to aillez

- First beta which don't require a Portrait fix anymore (slow motion still crashes).

Updated Google Dialer to v20.0.197

Updated GApps to latest versions

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εντυπώσεις no limits σε σχεση με την στοκ ρομ? Θέλω πολύ να την περάσω αλλά πολύ αναφέρουν προβλήματα κατά το installation

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εντυπώσεις no limits σε σχεση με την στοκ ρομ? Θέλω πολύ να την περάσω αλλά πολύ αναφέρουν προβλήματα κατά το installation

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με την 10.7 με την πρώτη εγκαταστάθηκε επιτυχώς.

 

Απλά όπως ανέφερα χρειάζεται απαραίτητα format data άρα διαγραφή οτιδήποτε και στήσιμο στα πάντα από αρχή.

 

Αν έχεις backup image στο κινητό το περνάς στο pc και αν χρειαστεί να επαναφέρεις το περνάς από το pc στο κινητό.

 

Γενικά αποδίδει εξαιρετικά έχεις όλα τα tweaks-mod μαζεμένα από αρχή,έχεις δυνατότητα στο setup να επιλέξεις μεταξύ πολλών επιλογών είτε σε mod είτε app είτε launcher,το επίπεδο debloat που θες να κάνεις,πόσες stock εφαρμογές να κρατήσεις η όχι.

 

Γενικά με μια φράση όλα σε ένα νοικοκυρεμένα σε μια rom χωρίς να χρειαστεί να τα βάζεις ένα ένα ξεχωριστά.

 

Στο setup έχεις υπερ πληθώρα επιλογών τι να περάσεις και τι όχι.

 

Προσπάθησα εχθές να περάσω από πάνω την 10.8 και όλα καλά και ωραία με μοναδική παράφωνια το Gmail κρασάρε συνεχώς και επειδή λύση δεν μπορούσα να βρω με τίποτα επέστρεψα στην 10.7 από το backup που είχα πάρει πριν προβώ σε αναβάθμιση.

 

Για το AOD υπάρχει ξεχωριστά Magisk module που μπορείς να το περάσεις ανα πάσα στιγμή με φλασαρισμα άρα δεν είναι απαραίτητο η αναβάθμιση σε 10.8 έκδοση για να έχεις από το feature.

 

Μάλλον θα περιμένω επόμενη έκδοση της No Limits που να βασίζεται σε νεότερη open beta της OnePlus και τότε θα προβώ σε αναβάθμιση από 10.7 αφού είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να το γράψω καλύτερα εδώ, στις τροποποιήσεις, όχι στο επίσημο νήμα, γιατί δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς root προς το παρών!

Είχε μπει αυτό το link στο επίσημο:

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/themes/ambient-display-t3795336/post76621407#post76621407

Για όσους θέλουν always on display!

Φλάσαρα χθες το zip από TWRP, σε stable rom 5.1.1 και δεν μου εμφάνιζε τις επιλογές για aod!

Μετά από ερώτηση που έκανα στο xda μου απάντησαν ότι στην stable 5.1.2 γίνεται!

Φλάσαρα λοιπόν σήμερα το πρωί την 5.1.2 και όντως οι επιλογές εμφανίστηκαν:

6399ea9c14641440cf5092e4c62dd8ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ σε καθαρή εγκατάσταση την No limits 10.8. Φοβερή ROM απλά. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα , πάρα πολλές επιλογές :D

 

thanks alex :)

 

Χρησιμοποιείς κάποιον συγκεκριμένο κερνελ;;; δυστυχώς δε μπορώ να περασω τον EAS

Kernel διότι χαλάει το wifi ..

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...