Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Oreo με την αλλαγή κερνελ επηρεάζεται και το system partition οποτε στην καλύτερη περνά την Ρομ απο πανω και μετα άλλαξε κερνελ, ίσως στην καλύτερη με restore απο nandroid του boot & system να επαναφερεις τον στοκ και μετα να περασεις τον νεο κερνελ που θελεις

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Κομπλέ όλα πέρασα την 6 από πάνω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τώρα θα ξαναπεράσω το custom kernel μιας και το γύρισε σε stock με το φλασαρισμα της 6.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κομπλέ όλα πέρασα την 6 από πάνω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τώρα θα ξαναπεράσω το custom kernel μιας και το γύρισε σε stock με το φλασαρισμα της 6.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Υπάρχει επιλογή για always on στην ambient display? Κάνα σοβαρό bug? Λέω να την περάσω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ. Κάποιο overlay για centered clock που να λειτουργεί στην 6? Επίσης επειδή δεν θυμάμαι τα εικονίδια των ειδοποιήσεων στην status bar είναι ασπρόμαυρα, έτσι ήταν και στην 4 ή άλλαξε στην 6?
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ. Κάποιο overlay για centered clock που να λειτουργεί στην 6? Επίσης επειδή δεν θυμάμαι τα εικονίδια των ειδοποιήσεων στην status bar είναι ασπρόμαυρα, έτσι ήταν και στην 4 ή άλλαξε στην 6?

Το k-klock δεν βλεπω να δουλευει στην 6,στην 4 δούλευε.

Άλλο theme δεν ξερω αν κανει παρόμοια δουλειά.

Τωρα στο δεύτερο επειδή ειχα και εχω gravity και εχω αλλάξει τα χρώματα σε ολα τα εικονιδια στην status ετσι δεν ξερω αν αλλαξε κατι η οχι.

 

Edit:Πάντως παρατηρώ προβληματα στην εγκατασταση των overlays με ολα τα 6 θεματα που εχω,ειτε δεν πιανουν καθολου ειτε μετα απο 2-3 προσπαθειες,ειτε θελει απανεκκινιση.

Αναλογα με τα κεφια τους δηλαδη.

Επανεκκινση εκανα,clear cache απο recovery εξισου.

Πολυ περίεργο αυτο.

 

Μάλλον με βλέπω καθαρη εγκατάσταση να κανω την 6 και αν δεν δω δραστική βελτιωση γυριζω στην 4 με το backup που εχω κρατήσει μιας και ολα μελι ρολοι δούλευαν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το k-klock δεν βλεπω να δουλευει στην 6,στην 4 δούλευε.

Άλλο theme δεν ξερω αν κανει παρόμοια δουλειά.

Τωρα στο δεύτερο επειδή ειχα και εχω gravity και εχω αλλάξει τα χρώματα σε ολα τα εικονιδια στην status ετσι δεν ξερω αν αλλαξε κατι η οχι.

 

Edit:Πάντως παρατηρώ δεν δουλεύει κανενα theme απο τα 6 που εχω.

Πολυ περίεργο αυτο.

 

Ούτε το ozone δουλεύει, κάνει reboot σε recovery μόλις εφαρμόσω το overlay, επανέρχεται με φλασαρισμα του substratumrescue zip

Τα υπόλοιπα που είχα δουλεύουν και στην 6, flux (Android p round notifications, black notifications)

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ozone δουλεύει, κάνει reboot σε recovery μόλις εφαρμόσω το overlay, επανέρχεται με φλασαρισμα του substratumrescue zip

Ουτε ozone,ουτε το flux,ουτε k-klock,ουτε specrtum και το sprite μου κανει νερα.

Στην μια φορα μαλιστα ειχα UI crash και αναγκαστικα επανηλθε με φλασαρισμα rescue zip.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ozone,ουτε το flux,ουτε k-klock,ουτε specrtum και το sprite μου κανει νερα.

Στην μια φορα μαλιστα ειχα UI crash και αναγκαστικα επανηλθε με φλασαρισμα rescue zip.

 

UI crash είχα μόνο όταν έβαλα το centered clock

Link to comment
Share on other sites

UI crash είχα μόνο όταν έβαλα το centered clock

Εμενα στο flux.

Θα κάνω καθαρή εγκατάσταση διοτι κατι δεν παει καλα στανταρ.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο flux.

Θα κάνω καθαρή εγκατάσταση διοτι κατι δεν παει καλα στανταρ.

 

Dirty flash από την 4 εγώ, είχα απενεργοποιήσει όλα τα overlays πριν το φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Dirty flash από την 4 εγώ, είχα απενεργοποιήσει όλα τα overlays πριν το φλασαρισμα

Και εγω αυτο έκανα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο έκανα.

 

Ενεργοποίησε τα overlays κάνε reboot και μετά ενεργοποίησε τα ξανά

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε τα overlays κάνε reboot και μετά ενεργοποίησε τα ξανά

 

Ναι αυτο θέλει μάλλον μιας και δοκίμασα στην πράξη,δεν πειραζει εγω ηδη έκανα καθαρή εγκατάσταση καλού κακού.

Εμπόδια μας να βαζει η Google με τα τελευταια security patches οσον αφορα την απρόσκοπτη εγκατάσταση και λειτουργία των substratum theme.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://downloads.oneplus.com/oneplus-5t/oneplus_5t_oxygenos_openbeta_6/

 

open beta 6..την περασα σφαιρα και παλι.. θα δουμε και απο μπαταρια...!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξίνεται το χέρι μου τελευταία και σκέφτομαι να ξεκλειδώσω bootloader Και να περασω καμια custom ROM, έχει δοκιμάσει κανένας κάποια ROM Που να κάνει τρελή διαφορά; Ή καναν kernel που να βλέπει αισθητή διαφορά σε κάποιον τομέα?
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξίνεται το χέρι μου τελευταία και σκέφτομαι να ξεκλειδώσω bootloader Και να περασω καμια custom ROM, έχει δοκιμάσει κανένας κάποια ROM Που να κάνει τρελή διαφορά; Ή καναν kernel που να βλέπει αισθητή διαφορά σε κάποιον τομέα?

 

Δεν θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς με custom rom μιας και η stock εξαιρετική είναι από όλες τις απόψεις(πληρότητα,smoothness, μπαταρία )

 

Αλλά καλιστα μπορείς να τεστάρεις custom kernel μιας και παρέχουν περισσότερα καλούδια και customization από ότι το stock kernel.

 

Πχ δες εδώ.

https://www.themefoxx.com/2018/01/best-custom-kernels-oneplus-5t.html

 

 

Επίσης σου ανοίγονται οι δρόμοι για άπειρο customization σε πολλές παραμέτρους του UI,navigation και status bar,lock screen,notification center κ.α είτε με χρήση substratum theme είτε με χρήση module και tweaks είτε από xposed είτε από magisk.

 

Επίσης να διορθώσεις κάποιες εγγενής αδυναμίες του Oxygen πχ να βάλεις Dolby Atmos ,stereo speakers,διαχωρισμό ήχων κλήσεις με notification να μην έχεις τον περιορισμό των 10 λεπτών του OTG κλπ.

 

Δηλαδή το root και ξεκλείδωμα bootloader αξίζει κυρίως σε θέματα customization και προσθήκη extra features και πολύ λιγότερο να παίξεις με custom rom.

 

Αυτη η γνώμη μου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ναι παντού διαβάζω ότι η stock ROM είναι εξαρετική έτσι κι αλλιώς. Ρούταρα τελικά αλλά με ανησυχεί πολύ το γεγονός ότι ενώ έχω κωδικό ξεκλειδώματος, μπήκα στην TWRP και μπορούσα να κάνω wipe χωρίς κωδικό. Τον ζήτησε στην αρχή αλλά το απέφυγα και μετά απλά σα να εξαφανίστηκε. Πολύ επικίνδυνο αυτό. Έχω την twrp-3.2.1-2-dumpling Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ναι παντού διαβάζω ότι η stock ROM είναι εξαρετική έτσι κι αλλιώς. Ρούταρα τελικά αλλά με ανησυχεί πολύ το γεγονός ότι ενώ έχω κωδικό ξεκλειδώματος, μπήκα στην TWRP και μπορούσα να κάνω wipe χωρίς κωδικό. Τον ζήτησε στην αρχή αλλά το απέφυγα και μετά απλά σα να εξαφανίστηκε. Πολύ επικίνδυνο αυτό. Έχω την twrp-3.2.1-2-dumpling

Την blue spark TWRP εχω εγω αυτήν την έκδοση συγκεκριμένα που τελειωνει σε 8.72 και γενικα ολο το διάστημα με blue spark ειμαι εδω και ενα τριμηνο περιπου που εχω την συσκευή.

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=28831

 

Βλεπω εχει βγει και νεοτερη που τελειωνει σε 8.73

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=29061

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την blue spark TWRP εχω εγω αυτήν την έκδοση συγκεκριμένα που τελειωνει σε 8.72 και γενικα ολο το διάστημα με blue spark ειμαι εδω και ενα τριμηνο περιπου που εχω την συσκευή.

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=28831

 

Βλεπω εχει βγει και νεοτερη που τελειωνει σε 8.73

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=29061

 

Πριν απο μερικα χρονια ειχα φλασαρει το zip της recovery μέσα από τη recovery που έτρεχα. Το κινητό είναι ακόμα hard brick. Τώρα που έχω ήδη περασμένη TWRP πώς γίνεται το φλασάρισμα;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικα χρονια ειχα φλασαρει το zip της recovery μέσα από τη recovery που έτρεχα. Το κινητό είναι ακόμα hard brick. Τώρα που έχω ήδη περασμένη TWRP πώς γίνεται το φλασάρισμα;

Με τον ιδιο τροπο γινεται και θα σου βγαλει 3 επιλογες και επιλεγεις flash recovery.

Εδω περιγραφεται αναλυτικα(method 1)

 

https://www.squto.com/how-to-update-twrp-recovery/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος χωρις ρουτ να διαχωρίσω ήχο ειδοποιήσεων από ήχο κλήσεων;;;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Στην 6 όταν έρχεται κάποιο μήνυμα εμφανίζεται στην ambient display για μερικά δευτερόλεπτα? Στην εμφανίζονταν αλλά στην 6 όχι
Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που ρωτάει για κερνελ είμαι στοκ Ρομ με newkernel 2.06

2 μέρες 8 ώρες οθόνη c758a5a380d9735aa0879cc4157bd270.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που ρωτάει για κερνελ είμαι στοκ Ρομ με newkernel 2.06

2 μέρες 8 ώρες οθόνη c758a5a380d9735aa0879cc4157bd270.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Ρε παιδιά βλέπω τους χρόνους σας και τρελενομαι...εγώ πάνω από 4 ώρες δεν βλέπω..με στοκ είμαι ...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μένα κουλές μου φαίνονται οι ώρες οθόνης που ανεβάζετε. Πάνω από 5 δεν έχω κάνει ποτέ. Eιμαι παντα με stable οπως μου ηρθε το κινητο. Ο διαφορετικος κερνελ που βαζετε, κανει διαφορα στη μπαταρια?

http://i66.tinypic.com/5uqvcg.jpg

Edited by ZAMPON7
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κουλές μου φαίνονται οι ώρες οθόνης που ανεβάζετε. Πάνω από 5 δεν έχω κάνει ποτέ. Eιμαι παντα με stable οπως μου ηρθε το κινητο. Ο διαφορετικος κερνελ που βαζετε, κανει διαφορα στη μπαταρια?

http://i66.tinypic.com/5uqvcg.jpg

Ο new kernel κάτι πιστεύω οτι κανει αλλά προσωπικά θεωρώ οτι παιζουν ρολο οι ρυθμίσεις του εκάστοτε χρήστη. Εγώ έχω αφαιρέσει τα Google play services, έχω διαγράψει αρκετές εφαρμογές, δεν είμαι ο τύπος που έχω 2-3 εφαρμογές που κανουν την ίδια δουλεια, δεν χρησιμοποιώ social πέραν του Viber, έχω παίξει μέντα δικαιώματα των εφαρμογών και κυρίως έχω σταματήσει σε πολλές εφαρμογές τα background data μετα απο τις ρυθμίσεις των εφαρμογών στα settings, τώρα φιλέ μου εσύ εχεις 4 ώρες οθόνη σε 3 μέρες που είναι σούπερ, δεν πρεπει να εχεις παράπονο

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...