Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το camera service APK το κάνεις εγκατάσταση σαν απλή εφαρμογή. Το zip είναι module για το magisk οπότε το κάνεις μέσα από αυτό.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Σ' ευχαριστώ! Πέρασα το zip κατευθείαν από magisk και έκανα εγκατάσταση το service APK.

Σε 4.7.6 όλα καλά στις selfie!

To camera M apk αξίζει; Δουλεύει μόνο αν φύγει η μαμά κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το mod που ανέβασα πριν για την κάμερα σε 4.7.6 με root κάνει δουλειά όσον αφορά την λεπτομέρεια που καταγράφει η κάμερα. Έχει επιλογή μέσα στην κάμερα για on off οπότε έκανα ζουμ και crop 2 λήψεις με ενεργοποιημένο και απενεργοποιημένο το mod και νομίζω η διαφορά στην πληροφορία που κατέγραψε σε αυτές τις 2 λήψεις είναι εμφανής. Αυτόματες και οι 2 και στο χέρι με ελάχιστο φως.

Η πρώτη λήψη με το mod.

Η δεύτερη χωρίς το processing του mod17b3385398b6dd423e89131ac7afba83.jpg6dbb4475fb4d39591652c2716f0ea6d4.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' ευχαριστώ! Πέρασα το zip κατευθείαν από magisk και έκανα εγκατάσταση το service APK.

Σε 4.7.6 όλα καλά στις selfie!

To camera M apk αξίζει; Δουλεύει μόνο αν φύγει η μαμά κάμερα;

Δεν χρειάζεται να φύγει η μαμά κάμερα. Ήδη στις ρυθμίσεις αν το πέρασες έχει έξτρα επιλογή που λέει enable modded process

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω εδώ. Πράσινες selfie σε oreo.

 

Ναι. Εάν περάσεις την αναβάθμιση που δίνουν είναι όλα οκ..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Dolby atmos αξίζει να περάσω; Και αν ναι έχετε κανένα link; Είτε module για magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εάν περάσεις την αναβάθμιση που δίνουν είναι όλα οκ..!!

 

Ξέρεις αν πρέπει να αφαιρέσω substratum theme πριν κάνω update? Παίζει κανένα ρόλο;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Dolby atmos αξίζει να περάσω; Και αν ναι έχετε κανένα link; Είτε module για magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην 5η σελίδα έχει ανεβάσει ένα παιδί το zip για Dolby Atmos.

Δοκίμασε το και βλέπεις αν το κρατάς η όχι.

Εδώ.

https://www.dropbox.com/s/h7ij9j2h4hlfk9g/dolby.zip?dl=0

Αλλιώς από μενού magisk στα downloads έχει εξίσου επιλογές για Dolby Atmos να εγκαταστάσεις.

 

Εγώ με πρώτο τρόπο το εγκατέστησα.

 

 

Κάποιος που έχει εγκαταστήσει theme μέσω substratum??

Για Nougat έκδοση όμως και συμβατή για την συσκευή μας.

 

Σκέφτομαι την παρακάτω διότι βλέπω έχει μπόλικο customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.djdarkknight.subs.sprite

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν πρέπει να αφαιρέσω substratum theme πριν κάνω update? Παίζει κανένα ρόλο;

 

Νομίζω όχι. Παίζει κανονικά.

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται για λόγους ιδιωτικότητας, μπαταρίας κτλ κατάφερα να στήσω το microg σήμερα με έναν πολύ απλό τρόπο και έχω το αγαπημένο μου setup χωρίς Google play services / framework. Το Gmail/keep/επαφές και ημερολόγια συγχρονίζουν κανονικά.

Τα εύσημα πέρα από τον @marvin από το xda που έφτιαξε το microg πάνε και στον κύριο εδώ που έφτιαξε απλά ένα ζιπακι, φλασαρεις μονο το microG-unofficial-installer-ale5000-v1.0.26-alpha-signed.zip, αφαιρεί κάποιες εφαρμογές Google για να μην υπάρξει conflict και είστε έτοιμοι. Το τελευταίο βήμα είναι από το Xposed να κατεβάσετε το fakegapps που στην ουσία ξεγελάει τις εφαρμογές που απαιτούν google play services και τις "πείθει" ότι υπάρχουν στην συσκευή

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3432360

 

Στην ουσία το microg για όσους δεν το έχουν ακούσει είναι πολύ λιγότερο ενεργοβορο ακόμα και με τοποθεσία ανοικτή τόσο σε μπαταρία όσο και στην μνήμη που καταλαμβάνει. Είχε τύχει να δω τα Google play services να καταλαμβάνουν μέχρι και 400-500mb χωρίς να έχω όλους τους συγχρονισμους ανοιχτούς, χώρια ότι στα running services του τηλεφώνου τρεχανε από μόνα τους γύρω στα 11 services αν πατούσα πάνω στα Google play services. Το ζιπακι σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς επίσης Google maps τραβώντας δεδομένα από το open street maps και χρησιμοποιεί για τοποθεσία μια βάση της Mozilla. Όποιοι το δοκιμάσουν απαραίτητα nandroid backup ώστε να επανέλθουν αν χρειαστεί.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

03d14ab15cc37dc27062069762c13eab.jpg31011a1ad8cbee16706564ead4b458ff.jpg9d1d13ee1c17e6f1bf5a40b733038ae7.jpgf1234bc7f1eada18f416dc7d09142fe1.jpg

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσουμε και αυτό :up:

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σήμερα που έχω χρόνο σκοπεύω να ρουταρω, πιο πολύ για να περάσω άλλον κερνελ.

Είμαι στη nougat και δε θα περάσω Oreo ώσπου να βγει η επίσημη σταθερή.

Η τελευταία twrp που κυκλοφορεί κάνει για nougat και για Oreo ;;

Τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά την twrp και τη magisk έκδοση που θα περάσω;;;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται για λόγους ιδιωτικότητας, μπαταρίας κτλ κατάφερα να στήσω το microg σήμερα με έναν πολύ απλό τρόπο και έχω το αγαπημένο μου setup χωρίς Google play services / framework. Το Gmail/keep/επαφές και ημερολόγια συγχρονίζουν κανονικά.

Τα εύσημα πέρα από τον @marvin από το xda που έφτιαξε το microg πάνε και στον κύριο εδώ που έφτιαξε απλά ένα ζιπακι, φλασαρεις μονο το microG-unofficial-installer-ale5000-v1.0.26-alpha-signed.zip, αφαιρεί κάποιες εφαρμογές Google για να μην υπάρξει conflict και είστε έτοιμοι. Το τελευταίο βήμα είναι από το Xposed να κατεβάσετε το fakegapps που στην ουσία ξεγελάει τις εφαρμογές που απαιτούν google play services και τις "πείθει" ότι υπάρχουν στην συσκευή

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

31011a1ad8cbee16706564ead4b458ff.jpg

 

Το μενού micro g settings δεν μου βγαίνει πουθενά.

Πως ακριβώς το ενεργοποιώ.

 

Εντωμεταξύ δεν έχω πρόσβαση σε play store.

 

Εσυ έχεις?

 

Εαν ναι γιατί σε εμένα όχι?

 

Γράψε μου αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησες αν μπορείς διότι δεν βγάζω άκρη τι φταίει σε εμένα.

 

Ακολούθησα αυτά που έγραψες και αυτά σε xda

Installation

1. Copy the flashable ZIPs to the phone;

2. Add signature spoofing (needed only for ROMs without built-in support for it) to your ROM using Tingle or FakeGApps (this one need Xposed);

3. In the recovery flash the zip of microG unofficial installer;

4. In the recovery flash the zip of Google Sync Add-on (optional);

5. Restart the phone;

6. Enable "Google device registration" (important for Google Play Store) in microG settings.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σήμερα που έχω χρόνο σκοπεύω να ρουταρω, πιο πολύ για να περάσω άλλον κερνελ.

Είμαι στη nougat και δε θα περάσω Oreo ώσπου να βγει η επίσημη σταθερή.

Η τελευταία twrp που κυκλοφορεί κάνει για nougat και για Oreo ;;

Τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά την twrp και τη magisk έκδοση που θα περάσω;;;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού είσαι (και προς το παρών θα παραμείνεις) σε nougat, θα ήμουν της γνώμης να βάλεις το TWRP 3.1.1 blu_spark. Αυτό έχω έχω σε Android 7.1.1 και είναι μια χαρά.

Magisk έχω την 15.2, αλλά και την 15 π.χ. να βάλεις θα αναβαθμιστεί μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σήμερα που έχω χρόνο σκοπεύω να ρουταρω, πιο πολύ για να περάσω άλλον κερνελ.

Είμαι στη nougat και δε θα περάσω Oreo ώσπου να βγει η επίσημη σταθερή.

Η τελευταία twrp που κυκλοφορεί κάνει για nougat και για Oreo ;;

Τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά την twrp και τη magisk έκδοση που θα περάσω;;;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ την 3.1.1 έχω σε TWRP και όλα κομπλέ,είχα δοκιμάσει και την νεότερη 3.2.1 αλλά είχα θέματα με WiFi και έτσι γύρισα πίσω.

 

Με magisk 15.1 φλασαρα εξ αρχής για root και όλα κομπλέ,μέσα από την εφαρμογή αναβάθμιση σε 15.2 όλα καλά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Θα δοκιμάσω το απόγευμα κάποια στιγμή

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Στην 5η σελίδα έχει ανεβάσει ένα παιδί το zip για Dolby Atmos.

Δοκίμασε το και βλέπεις αν το κρατάς η όχι.

Εδώ.

https://www.dropbox.com/s/h7ij9j2h4hlfk9g/dolby.zip?dl=0

Αλλιώς από μενού magisk στα downloads έχει εξίσου επιλογές για Dolby Atmos να εγκαταστάσεις.

 

Εγώ με πρώτο τρόπο το εγκατέστησα.

 

 

Κάποιος που έχει εγκαταστήσει theme μέσω substratum??

Για Nougat έκδοση όμως και συμβατή για την συσκευή μας.

 

Σκέφτομαι την παρακάτω διότι βλέπω έχει μπόλικο customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.djdarkknight.subs.sprite

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Το Dolby atmos λειτουργεί μόνο με τα ακουστικά; επίσης πρέπει να είναι root η συσκευή; επειδή ακούω διάφορα podcast αλλά χωρίς ακουστικά θα κάνει διαφορά το Dolby atmos ;

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το μενού micro g settings δεν μου βγαίνει πουθενά.

Πως ακριβώς το ενεργοποιώ.

 

Εντωμεταξύ δεν έχω πρόσβαση σε play store.

 

Εσυ έχεις?

 

Εαν ναι γιατί σε εμένα όχι?

 

Γράψε μου αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησες αν μπορείς διότι δεν βγάζω άκρη τι φταίει σε εμένα.

 

Ακολούθησα αυτά που έγραψες και αυτά σε xda

Installation

1. Copy the flashable ZIPs to the phone;

2. Add signature spoofing (needed only for ROMs without built-in support for it) to your ROM using Tingle or FakeGApps (this one need Xposed);

3. In the recovery flash the zip of microG unofficial installer;

4. In the recovery flash the zip of Google Sync Add-on (optional);

5. Restart the phone;

6. Enable "Google device registration" (important for Google Play Store) in microG settings.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Δεν είναι κάτι διαφορετικό..απλά φλασαρα και έκανα ένα wipe cache/dalvic και όλα ήταν εκεί και μάλιστα ήμουν ήδη login με το Gmail μου. Είσαι nougat ή Oreo? Το ζιπ στην recovery σου πέταξε κανένα σφάλμα?? Playstore είχε αρχικά παλαιότερη έκδοση και έκανε αναβάθμιση μόνο του σε καινούρια.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,νεος κατοχος της συσκευης απο σημερα,την ξεκλειδωσα,εγκατεστησα twrp 3.1.1 και την ρουταρα με το magisk.Δεν με αφηνει να κανω backup το twrp.Μου βγαζει το εξης σφαλμα

δεν μπορεσε να δημιουργησει '/data/media/0/TWRP το φακελο(operation noy permitted).

Καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Πωσ θα κανω την αλλαγη;

 

Το κάνεις εγκατάσταση μέσα από αυτό που έχεις τώρα με την επιλογή install img

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι διαφορετικό..απλά φλασαρα και έκανα ένα wipe cache/dalvic και όλα ήταν εκεί και μάλιστα ήμουν ήδη login με το Gmail μου. Είσαι nougat ή Oreo? Το ζιπ στην recovery σου πέταξε κανένα σφάλμα?? Playstore είχε αρχικά παλαιότερη έκδοση και έκανε αναβάθμιση μόνο του σε καινούρια.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Με Nougat ειμαι stock.

Κανενα σφαλμα στην εγκατασταση απο recovery.

 

Λοιπον αυτο που ξαναεκανα απο αρχη(διοτι εκανα restore απο backup που ειχα κρατησει) ηταν να εγκαταστησω FakeGApps απο Xposed μενου,επανεκκινηση,και μετα φλασαρισμα του zip of microG unofficial installer.

 

Το play store δουλευει τωρα.

 

ΆΛΛΑ η ερώτηση μου ειναι γιατι δεν μου βγαζει το μενου απο το screenshot που ανέβασες???

Ειναι φυσιολογικο αυτο η οχι??

 

Δουλεύει το mod οπως οφείλει η οχι, εστω και ετσι χωρις να κάνω κατι στις ρυθμίσεις του microG όπως σου εμφανίζεται σε εσένα και οπως λεει ο οδηγος ??

6. Enable "Google device registration" (important for Google Play Store) in microG settings.

 

Επίσης δεν εγκατέστησα Google Sync Add-on (optional) διότι λεει προαιρετικό είναι.

 

Καλά έκανα η οχι ??

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις εγκατάσταση μέσα από αυτό που έχεις τώρα με την επιλογή install img

 

Δεν βρισκει το αρχειο εικονας,ουτε το magisk που ειχα φλασαρει πριν.Να δοκιμασω με fastboot flash recovery;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκει το αρχειο εικονας,ουτε το magisk που ειχα φλασαρει πριν.Να δοκιμασω με fastboot flash recovery;
Θα το δει με αυτή τη εφαρμογή και το κάνεις install μέσω αυτής.afa2c2cb7f2807feb621ba9c5cc8649e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με Nougat ειμαι stock.

Κανενα σφαλμα στην εγκατασταση απο recovery.

 

Λοιπον αυτο που ξαναεκανα απο αρχη(διοτι εκανα restore απο backup που ειχα κρατησει) ηταν να εγκαταστησω FakeGApps απο Xposed μενου,επανεκκινηση,και μετα φλασαρισμα του zip of microG unofficial installer.

 

Το play store δουλευει τωρα.

 

ΆΛΛΑ η ερώτηση μου ειναι γιατι δεν μου βγαζει το μενου απο το screenshot που ανέβασες???

Ειναι φυσιολογικο αυτο η οχι??

 

Δουλεύει το mod οπως οφείλει η οχι, εστω και ετσι χωρις να κάνω κατι στις ρυθμίσεις του microG όπως σου εμφανίζεται σε εσένα και οπως λεει ο οδηγος ??

6. Enable "Google device registration" (important for Google Play Store) in microG settings.

 

Επίσης δεν εγκατέστησα Google Sync Add-on (optional) διότι λεει προαιρετικό είναι.

 

Καλά έκανα η οχι ??

To sync add-on δεν το πέρασα και εγώ γιατί κράτησε αυτά που είχε η Ρόμ. Πρέπει να ενεργοποιήσεις το device registration αν δεν είναι ενεργοποιημένο και στο microg στο self check σου λέει αν κάτι πάει στραβά. Επίσης για να έχεις υπηρεσίες τοποθεσίας πρέπει στην εφαρμογή microg στο location providers να ενεργοποιήσεις αυτά που σου έχει αν πατήσεις μέσα. Από εκεί και μετά αν οι συγχρονισμοι και το playstore σου παίζουν κανονικά είσαι έτοιμος.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...