Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμα πιο ελαφρύ είναι και το newpipe και κατεβάζει βίντεο ή μουσική

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει το safety net? Υπάρχει περίπτωση να δω cosmote tv?

Χοντρά χοντρά, ότι κατάλαβα και 'γω, το safety net αν δεν το "περνάς" ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα με εφαρμογές που δε "θέλουν" να είναι root η συσκευή! Π.χ. nova go, ote tv, εφαρμογές τραπεζών!

Εγώ όσο είχα το Xposed δεν περνούσα το safety net, αλλά οι εφαρμογές των τραπεζών (αφού τις έκανα hide στο magisk) δούλευαν! Δε μου δούλευε μόνο το nova go! Στο xiaomi redmi note 4 της γυναίκας, που δεν είναι root, δούλευε κανονικά

Τώρα που δεν έχω Χposed, δουλεύει και το nova go!! Ενώ έχω και custom recovery και magisk root! Πολύ πιθανόν να δουλέψει και το ote tv, εκτός αν είναι "αυστηρότερο"!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν δουλεύει το cosmote go....

Δεν πιστεύω να το ανοίξεις μόλις έκανες την εγκατάσταση του;

Εγώ με το nova go, το έκανα εγκατάσταση αλλά δεν το άνοιξα! Πήγα στο magisk, το έκανα hide, μετά reboot.

Μετά το reboot δουλεύει κανονικά!

Μη λέω μεγάλα λόγια βέβαια :p ..... μπορεί ανά πάσα στιγμή να σταματήσει να λειτουργεί!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα hide αλλά όχι reboot.

Δοκίμασα πάλι με reboot αλλά δεν παίζει. Δυστυχώς... Είμαστε και off topic... Sorry

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα hide αλλά όχι reboot.

Δοκίμασα πάλι με reboot αλλά δεν παίζει. Δυστυχώς... Είμαστε και off topic... Sorry

Κρίμα Κατερίνα!

Εγώ πάντως, όσο δουλεύει το nova go δεν περνάω Xposed!

Αν σταματήσει να δουλεύει, μετά δε με πειράζει να χάσω το safety net!

https://vanced.azurewebsites.net/APKs?type=NONROOT

Εδω είσαι δουλεύει άψογα.

Τι μου συγκρινεις g2 και αρχαιολογία με το σήμερα:p

Απεγκατεστησε official youtube app με titanium οπως εκανα εγω και θα δουλέψει τέλεια η πάνω.

 

Ειχα επιχειρησει μεσω magisk πρώτα αλλα δεν μου δούλευε με τιποτα,ε έβαλα την non root και ολα μελι-γάλα.

Alex, το πέρασα και όντως δουλεύει άψογα προς το παρών! Thanks....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει περάσει κάποια έκδοση atmos που δουλεύει στην 5.1.1 stable. Αν ναι πως τη πέρασε; με clear cache dalwin μετά η όχι; Ότι έχω περάσει μέχρι τώρα στην ορεο 8.1 μου κολλάει στο logo στο reboot και μετά κάνω restore nandroid κάθε φορά.

 

EDIT: Βρηκα μονος μου την λυση εδω https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/help/dolby-oos-5-1-1-t3784192

Eβαλα το new version zip https://mega.nz/#!uRYxVZoK!Rgj7I0qkFf6LkLgzoHIieF1jdn9EVOIoTpg434Z2DJQ που εχει στο τεταρτο ποστ με clear cache-dalwin μετα και μπουταρε κανονικα και δουλεψε τελεια.:) Μετα φαίνεται σαν module του magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει περάσει κάποια έκδοση atmos που δουλεύει στην 5.1.1 stable. Αν ναι πως τη πέρασε; με clear cache dalwin μετά η όχι; Ότι έχω περάσει μέχρι τώρα στην ορεο 8.1 μου κολλάει στο logo στο reboot και μετά κάνω restore nandroid κάθε φορά.

 

EDIT: Βρηκα μονος μου την λυση εδω https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/help/dolby-oos-5-1-1-t3784192

Eβαλα το new version zip https://mega.nz/#!uRYxVZoK!Rgj7I0qkFf6LkLgzoHIieF1jdn9EVOIoTpg434Z2DJQ που εχει στο τεταρτο ποστ με clear cache-dalwin μετα και μπουταρε κανονικα και δουλεψε τελεια.:) Μετα φαίνεται σαν module του magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πέρασα και 'γω σε stable 5.1.1, όλα τέλεια!

Ευχαριστούμε φίλε μου για την αναζήτηση και τη δοκιμή!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία αυτό με το ατμος είναι για το dolby?

Θελει ρουτ;

ναι και ναι με magisk Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πόση διαφορά κάνει στον ήχο δηλαδή φιλε. Είναι ουαου ώστε να αξίζει να ασχοληθείς;
Για μενα (και για πααααααρα πολλους άλλους audiofiles) ναι. Ανεβαζει επιπεδο το ηχο , εχει equalizer και δινει ενα 30% στην ενταση και στα μπασα αν θες. Εμενα που χρησιμοποιω bluetooth συσκευες μου ειναι υπεραπαραιτητο..Παντως κανε ενα nandroid backup πριν για καλο και για κακο εαν και εφόσον είσαι με custom recovery και ρουτ με magisk. Μετά ακολουθησε αυτες τις οδηγιες.

1)Just reboot to recovery and flash the zip file

2)Clear cache (και dalwin θα ελεγα εγω..) and reboot

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως σιγά σιγά λύνεται και το πρόβλημα με την gcam που έχει dots σε κάποια χρώματα. Λένε ότι έχει ολοκληρωθεί 90% αλλά είναι ακόμα σε beta. Λεπτομέρειες εδώ https://t.me/gcamOneplus

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα (και για πααααααρα πολλους άλλους audiofiles) ναι. Ανεβαζει επιπεδο το ηχο και δινει ενα 30% στην ενταση και στα μπασα αν θες. Παντως κανε ενα nandroid backup πριν για καλο και για κακο εαν και εφόσον είσαι με custom recovery και ρουτ με magisk. Μετά ακολουθησε αυτες τις οδηγιες.

1)Just reboot to recovery and flash the zip file

2)Clear cache (και dalwin θα ελεγα εγω..) and reboot

Να σε καλα θα το σκεφτώ τοτε.
Link to comment
Share on other sites

Για μενα (και για πααααααρα πολλους άλλους audiofiles) ναι. Ανεβαζει επιπεδο το ηχο , εχει equalizer και δινει ενα 30% στην ενταση και στα μπασα αν θες. Εμενα που χρησιμοποιω bluetooth συσκευες μου ειναι υπεραπαραιτητο..Παντως κανε ενα nandroid backup πριν για καλο και για κακο εαν και εφόσον είσαι με custom recovery και ρουτ με magisk. Μετά ακολουθησε αυτες τις οδηγιες.

1)Just reboot to recovery and flash the zip file

2)Clear cache (και dalwin θα ελεγα εγω..) and reboot

Θα το ξαναδοκιμασω διοτι εχω απο χειμωνα να το χρησιμοποιησω μιας και απο τοτε εβαλα viper4 fx που κανει καλη δουλεια.

Εφόσον διαπιστώσω οτι παρέχει καλύτερο αποτέλεσμα με τα bluetooth stereo HD ακουστικά μου θα το μονιμοποοιησω και θα αφαιρεσω το viper4 fx:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για ηχο παντως, δοκιμαστε και αυτο. Κανει καλη δουλεια(σε ακουστικα που το εχω δοκιμασει τουλαχιστον). Δεν εχω δοκιμασει ποτε με το dolby για να συγκρινω. Kαλημερα!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noozxoidelabs.eizo.rewirepro&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Για μενα (και για πααααααρα πολλους άλλους audiofiles) ναι. Ανεβαζει επιπεδο το ηχο , εχει equalizer και δινει ενα 30% στην ενταση και στα μπασα αν θες. Εμενα που χρησιμοποιω bluetooth συσκευες μου ειναι υπεραπαραιτητο..Παντως κανε ενα nandroid backup πριν για καλο και για κακο εαν και εφόσον είσαι με custom recovery και ρουτ με magisk. Μετά ακολουθησε αυτες τις οδηγιες.

1)Just reboot to recovery and flash the zip file

2)Clear cache (και dalwin θα ελεγα εγω..) and reboot

Μιας και ασχολήσε με το ήχο, έχεις να προτείνεις κάποιες ρυθμίσεις στο Dolby Atmos, για καλύτερα μπάσα και δυνατότερο ήχο;

Το έβαλα το Atmos και τώρα, το είχα ακόμη απ' τη nougat, αλλά δεν ασχολήθηκα, ούτε πολυκατέχω τις ρυθμίσεις του ήχου!

Θα βοηθούσε ένα "πλάνο" ρυθμίσεων!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ασχολήσε με το ήχο, έχεις να προτείνεις κάποιες ρυθμίσεις στο Dolby Atmos, για καλύτερα μπάσα και δυνατότερο ήχο;

Το έβαλα το Atmos και τώρα, το είχα ακόμη απ' τη nougat, αλλά δεν ασχολήθηκα, ούτε πολυκατέχω τις ρυθμίσεις του ήχου!

Θα βοηθούσε ένα "πλάνο" ρυθμίσεων!

Εντάξει κοίτα το atmos είναι απλό. Εγώ προσωπικά το έχω στο music με το volume leveler ενεργοποιημένο, το bass enhancer δεν το ενεργοποιήσω και το smart equalizer στο focused. Αλλά ο καθένας με διαφορετικά ακουστικά ή ηχεία μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα, οπότε θέλει πειραματισμό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κοίτα το atmos είναι απλό. Εγώ προσωπικά το έχω στο music με το volume leveler ενεργοποιημένο, το bass enhancer δεν το ενεργοποιήσω και το smart equalizer στο focused. Αλλά ο καθένας με διαφορετικά ακουστικά ή ηχεία μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα, οπότε θέλει πειραματισμό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Thank you!! Θα το "σκαλίσω" λίγο να δω που θα μ' αρέσει!

Αν και δεν έχω καλά ακουστικά, σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή! Τώρα έχω τα ακουστικά του Galaxy S7 edge, που μου μείνανε!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναδοκιμασω διοτι εχω απο χειμωνα να το χρησιμοποιησω μιας και απο τοτε εβαλα viper4 fx που κανει καλη δουλεια.

Εφόσον διαπιστώσω οτι παρέχει καλύτερο αποτέλεσμα με τα bluetooth stereo HD ακουστικά μου θα το μονιμοποοιησω και θα αφαιρεσω το viper4 fx:)

To viper4a σε προηγούμενες συσκευές που είχα απέδιδε απίστευτα. Στο 5t δυστυχώς όχι. Επιπλέον αξίζει μόνο αν έχεις φορτώσει convolver fx's μέσα . Σε εμένα στην αρχή τα φόρτωνε χωρίς όμως να αποδίδει όπως έπρεπε και μετά σταμάτησε να τα αναγνωρίζει. Οπότε πήγα σε dolby atmos

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έκανε το θαύμα του ο arnova και η παρέα του

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=76455144&postcount=4757&nocache=1&z=6978736463197437

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

To viper4a σε προηγούμενες συσκευές που είχα απέδιδε απίστευτα. Στο 5t δυστυχώς όχι. Επιπλέον αξίζει μόνο αν έχεις φορτώσει convolver fx's μέσα . Σε εμένα στην αρχή τα φόρτωνε χωρίς όμως να αποδίδει όπως έπρεπε και μετά σταμάτησε να τα αναγνωρίζει. Οπότε πήγα σε dolby atmos

Έχοντας το εδω και μια εβδομάδα δηλώνω ικανοποιημένος απο το πλούτο,απόδοση και διαθέσιμες επιλογές που εχει.

Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με viper4FX πιστεύω ειναι στην απόδοση του surround ήχου που το δεύτερο αποδιδει πιο πλούσιο τόνο.

 

Edit:τελικα γυρισα πισω σε viber4 fx μιας και εχει παραπάνω customization και ταιριάζει τέλεια με τα γουστα μου περισσότερο απο οτι dolby atmos.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την open beta 8 σήμερα πάνω από την αντίστοιχη 6 που έχω τόσο καιρό.

 

Φυσικά αφαίρεσα όλα τα overlays αφού προηγούμενος έκανα και ένα backup τους για να περάσω ως restore στην 8 που όμως στέφθηκε με αποτυχία το restore των overlays.

 

Άρα ένα ένα πρέπει να τα ξαναπεράσω

 

Κατά τα άλλα η διαδικασία της αναβάθμισης από 6 σε 8 στέφθηκε με επιτυχία χωρίς παρατράγουδα.

 

Τα βήματα

 

1.Clear cache/art cache.

2.Φλασαρισμα open beta 8

3.Στο καπάκι φλασαρισμα blu_spark twrp 8.75 και magisk 16

4.Ξανά clear cache/art cache.

5.Επανεκκίνηση σε recovery και μετά δεύτερη επανεκκίνηση συστήματος για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και boot σε open beta 8.

 

Εντυπωσεις επόμενες ημέρες αν είναι στα ίδια εξαιρετικά επίπεδα με την 6 η όχι.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα στο άλλο νήμα ότι δεν μπορούσα να πάρω backup. Τα κατάφερα τελικά. Απενεργοποίησα τις παραλληλες εφαρμογές και με ένα file manager (εγώ το έκανα μέσα στο recovery) έσβησα τα αρχεία

 

data/system/999

data/system_ce/999

data/system_de/999

data/misc/999

data/misc_ce/999

data/misc_de/999

data/user/999

data/user_ce/999

data/user_de/999

 

Στο XDA έγραφαν ότι πρέπει να σβηστούν πάλι για να κάνεις restore αλλά δεν το καταλαβαίνω από τη στιγμή που ήδη έχουν σβηστεί.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...