Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To λεει το ονομα του.Signal Booster.Ενισχυει το σημα του κινητου!Σαν αυτοκολητο ειναιοπως το βλεπεις στη φωτο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ήταν αυτά τα πράγματα που τα μοιράζουν τζάμπα τα περιοδικά να κάνουν δουλειά, θα τα βάζαν οι ίδιοι οι κατασκευαστές στο κινητό. ;)
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas (13 Ιαν. 2004 , 23:12)

 

To λεει το ονομα του.Signal Booster.Ενισχυει το σημα του κινητου!Σαν αυτοκολητο ειναιοπως το βλεπεις στη φωτο...

 

 

 

μηπως ομως το οτι ενισχυει το σημα σημαινει οτι αυξανει και την ακτινοβολια του κινητου κατα την διαρκεια της ομιλιας??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια και πιασαμε θεμα με το Γερμανο εχω να πω οτι εχουν γινει αξιολυπητοι.Για να μη βγω εξ αρχης off topic να πω οτι 13 Δεκεμβρη εκανα telestet 130 με T68i ,μου το αργησαν 5 μερες αλλα μου το παν απ την αρχη.Εξ αλλου εχει καταργηθει το μοντελο και ηταν λογικο να εχει ελλειψη.Μολις το παραλαμβανω ομως ακουω τη ΦΡΙΚΗ ναμπερ ουαν.Η ομορφη (ευτυχως γι αυτην) υπαλληλος μου λεει:

ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΩΡΟ ΜΙΑ TELLAS!

Λες και μας ναει τη χαρη δηλαδη που δε θα πληρωσουμε!Λεω,αργησες,εχω ηδη tellas!(στο ιδιο κατασττημα ειχα γραφτει κιολας πριν ενα μηνα).

Α ΚΑΛΑ,απανταει.

 

ΦΡΙΚΗ ναμπερ του.Με παιρνουν τηλεφωνο πριν μια βδομαδα,

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ,ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΛΗΣΗΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ!ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕ ΒΑΖΕΤΕ ΠΡΟΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΕΙΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Κ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΩ ΤΕΛΛΑΣ,ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ.... (δεν εδωσα σημασια τι μου πε,ηξερα οτι ο τυπος ελεγε γελιοτητες).Μα λεω αυτο δεν ειναι νεο,ειναι η γνωστη προεπιλογη φορεα την οποια επελξα να ΜΗΝ κανω συνειδειτα.Δεν ειμαι μπιιιπ να δεσμευτω με την ΤΕΛΛΑΣ για τα τηλεφωνηματα μου.

Α ΚΑΛΑ απαντησε κ το κλεισε.Περιμενω να δω τι αλλο θα κανουν πια.ELEOSHHHHHHH MERCY RE MERCY!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akismei (14 Ιαν. 2004 , 01:28)

 

μηπως ομως το οτι ενισχυει το σημα σημαινει οτι αυξανει και την ακτινοβολια του κινητου κατα την διαρκεια της ομιλιας??? :confused:

 

Kαλά είσαι απίστευτος με την ακτινοβολία!!Σε όποιο φόρουμ και να κοιτάξω ,ποστάρεις γιαυτήν ...και είσαι και συμπαθητικός στην φωτο....ΑΧ!! :) Ηρέμησε....

Επί του θέματος,τεχνικά,αν και δεν ηθελα να το ποστάρω το κάνω για να γλυτώσετε τις συσκευές σας κι ας αντιδράσουν κάποιοι.Βαζοντας το αυτοκολητάκι αναγκαζεται το p.a της συσκευής να δουλεύει στην μέγιστη κορυφή,με αποτέλεσμα να αυξάνεται τις πιθανότητες να νεκρώσει από σήμα το κινητό σας κατά 50 %!!!!ΜΗΝ το βάζετε...και ....akismei...σίγουρα σε...τηγανίζει πιο πολύ..... :)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι το "p.a"? Πάντως με καλύτερο σήμα θα είχαμε αύξηση της αυτονομίας και όχι μείωση...

http://users.oneway.gr/alemao/tuscani.jpg

ALEM@O RELOADED!

Link to comment
Share on other sites

Power Amplifier

 

Και μειωμένο χρόνο ομιλίας κυρίως λόγω υπερβολικής ισχύος εκπομπής, και κακή επιλεκτικότητα του δέκτη λόγω του ότι τα στάσιμα και τα παράγωγα έχουν πάει στο θεό και τηγάνισμα τσάμπα.

 

Αλλά ο άλλος βλέπει 2 γραμμές σήμα παραπάνω μωρέ, τούτα που γράφεις κινητέ ειδήμονα είναι μπούρδες, ποιος σε ακούει εσένα ;) :p

 

Άστους μωρέ να ψηθούν και πεινάω..

Δεν ξέρω, δε θέλω να ξέρω, ούτε να θυμάμαι ότι κάποτε ήξερα..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο power amplifier είναι στον πομπό του κινητού, ενώ οι ενδείξεις με γραμμούλες είναι η λήψη του η οποία προφανώς δεν αλλάζει αφού ούτε ο δέκτης μπορεί να γίνει πιο ευαίσθητος ούτε το BTS εκπέμεπι ξαφνικά περισσότερο.

Χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται, συμφωνώ με το ποστ του Αρχιμήδη

bye

.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... εγω το εχω βαλει... στο ντουλαπακι του αυτοκινιτου μου. Λογω τα αδικοχαμενου 7650 μου μεσα στο νερο , εχω ενα ΜΕ45.. ΟΠΟΤΕ λεω να μην το πειραξω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος NeO (14 Ιαν. 2004 , 10:58)

 

Power Amplifier

 

Και μειωμένο χρόνο ομιλίας κυρίως λόγω υπερβολικής ισχύος εκπομπής, και κακή επιλεκτικότητα του δέκτη λόγω του ότι τα στάσιμα και τα παράγωγα έχουν πάει στο θεό και τηγάνισμα τσάμπα.

 

Αλλά ο άλλος βλέπει 2 γραμμές σήμα παραπάνω μωρέ, τούτα που γράφεις κινητέ ειδήμονα είναι μπούρδες, ποιος σε ακούει εσένα ;) :p

 

Άστους μωρέ να ψηθούν και πεινάω..

 

:D Με κάλυψες και τεχνικά και...μαγειρικά... :D

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johnywh (14 Ιαν. 2004 , 12:24)

 

Πάντως ο power amplifier είναι στον πομπό του κινητού, ενώ οι ενδείξεις με γραμμούλες είναι η λήψη του η οποία προφανώς δεν αλλάζει αφού ούτε ο δέκτης μπορεί να γίνει πιο ευαίσθητος ούτε το BTS εκπέμεπι ξαφνικά περισσότερο.

Χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται, συμφωνώ με το ποστ του Αρχιμήδη

bye

.

 

Αμα διάβαζες τι εγραφες...,ή ακόμα καλύτερα ... :wacko: Μάλλον καλύτερα no comments.η σιωπή είναι χρυσός μερικές φορές...

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος, απλά και χωρίς ειρωνίες, πως ένα παθητικό μεταλλικό αυτοκολλητάκι, που ο ρόλος του είναι να αντανακλά προς το εσωτερικό του κινητού την τυχόν διαρρέουσα ακτινοβολία, μπορεί να αυξήσει την ισχύ εκπομπής του τηλεφώνου, και κατά συνέπεια να μας ψήσει;;;

Όχι ότι πιστεύω πως κάνει κάτι, ψιλοαπάτη είναι *, αλλά ότι αναγκάζει τον πομπό να εκπέμπει μεγαλύτερη ισχύ δεν μπορώ να καταλάβω πως το συμπεραίνετε...

 

Φιλικά, τρονικ

 

 

* Θεωρητικά μια διάταξη σαν και αυτή θα μπορούσε να δουλέψει αν σχεδιαζόταν με ακρίβεια για ένα συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά και μόνο το γεγονός ότι το αυτοκόλλητο είναι universal για όλα τα κινητά, αποδεικνύει το αστείο του θέματος. Μην παρασύρεστε!

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η θεωρία λειτουργίας του είναι στο να λειτουργεί σαν κατευθυντήρας, προσθέτοντας έτσι άλλα (ίσως) 3 dB στο gain της κεραίας του κινητού...
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5281Signal_Booster-X70-med.JPG.Aυτο ειναι αλλα πλεον το εχω βγαλει...Με τοσα που ακυσα..... :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinitoneidimonas (14 Ιαν. 2004 , 13:52)

 

Αμα διάβαζες τι εγραφες...,ή ακόμα καλύτερα ... :wacko: Μάλλον καλύτερα no comments.η σιωπή είναι χρυσός μερικές φορές...

 

 

Που κάνω λάθος καλέ μου άνθρωπε?

ότι ο PA είναι στον πομπό?

ότι οι γραμμές σημαίνουν ισχύ λήψης?

ότι δε νομίζω να βελτιώνεται η ευαισθησία του δέκτη?

ότι αμφιβάλω πως το BTS εκπέμπει περισσότερο?

ότι συμφωνώ με τον Αρχιμήδη?! :)

Φιλικά

j.

Link to comment
Share on other sites

Χθες δοκίμασα για πρώτη φορά τη δυνατότητα αναπαραγωγής περιεχομένου "ροής" που δίνεται στα κινητά με RealOne Player™ (NOKIA 6600/3650) απ'όσο ξέρω. Οφείλω να ομολογήσω πως είναι καταπληκτικό, ιδιαίτερα γιατί κάνει πραγματικά το κινητό έναν μικρό τηλεοπτικό/ραδιοφωνικό δέκτη streaming content.

 

Θα ήθελα τα μέλη του MyPhone.gr να μου πούνε αν θεωρούναι την παραπάνω λειτουργία καλή για την ενσωμάτωσή της στα περισσότερα κινητά τηλέφωνα στο μέλλον. Προσωπικά εγώ το θεωρώ καταπληκτικό αν υπάρχει διαφορετικό τιμολόγιο γιατί πάλι μιλάμε για εισροή GPRS data... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα το Omnius (CSR chip) δεν κατάφερα να το ρυθμίσω στο PC μου με Win XP Pro SP1... κανένας ξέρει τον τρόπο; Μπορώ μόνο να στείλω στο PC, όχι το αντίστροφο και χρήση PC Suite... :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (14 Ιαν. 2004 , 23:43)

 

Εγώ ακόμα το Omnius (CSR chip) δεν κατάφερα να το ρυθμίσω στο PC μου με Win XP Pro SP1... κανένας ξέρει τον τρόπο; Μπορώ μόνο να στείλω στο PC, όχι το αντίστροφο και χρήση PC Suite... :(

 

 

Ώχ :!: Και εγώ αυτό έλεγα να πάρω. Παίδες για πείτε για να ξέρω κι εγώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που όποτε ταξίδευα το μόνο που θα μπορούσαν να μου κλέψουν στο αεροδρόμιο είναι κανένα σώβρακο! χε χε!

Το "διαλυμένο" PC το είχα πάντα στο χέρι... Βέβαια το είχα στο χέρι όχι επειδή φοβόμουν μη το κλέψουν (νόμιζα οτί υπήρχε κάποια ασφάλεια) αλλά για να μη το βρω όντως διαλυμένο τέτοια ζώα που είναι...

Αν δουν FRAGILE απέξω το πολύ πολύ να καταλάβουν ότι το δέμα περιέχει φραντζόλες...

 

Πάντως φίλε η δουλειά μπορεί να έχει οπουδήποτε... ακόμα και 1 δευτερόλεπτο μετά το ζύγισμα των 2.6 Kg...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (13 Ιαν. 2004 , 18:21)

 

You've got a point!...

Είναι και θέμα νομοθεσίας βέβαια και δεν ξέρω τι ισχύει. Επίσης παίζει ρόλο σε ποιο στάδιο της παραλαβής γίνεται η ζύγιση... Αλλά και ποια είναι η σκοπιμότητά της? :confused: Μήπως γίνεται για να κατοχυρώνεται η courier και να σου πει μετά "ας έλεγχες το δελτίο παραλαβής κι ας μην παραλάμβανες αφού διαπίστωνες τη διαφορά"?? Μήπως δηλαδή στους όρους μεταφοράς η courier... ρίχνει το βάρος στον παραλήπτη για τον έλεγχο του βάρους? Αν και δεν συναλλάσομαι τακτικά με courier, αν θυμάμαι καλά στους όρους τους λένε λίγο πολύ ότι αν δεν είναι ασφαλισμένο το αντικείμενο δεν φέρουν καμία ευθύνη για το τι θα παραλάβει ο παραλήπτης... :worry: :blink:

 

 

Fusika kai einai asfalismeno to dema file mou.Apla oi Germanoi exoun varethei na plironoun ayta pou klevei o kathe ellinas papatzis metaforeas.To lew auto kai as mou poun oti tous sukofantw.Den mporoun na dexontai ellipi demata.Kai na sou pw kai kati allo?Ean egw metefera 2,6 kila kokaini den tha tous endiefere ean ekanan diakinisi narkotikwn?Kai na sou pw kai kati allo.Ean o kleftis evaze 2,6 kila xoma egw tha plirona 1,485 to xwma ayto?Den prepei na kseroun tin metaferoun?I mipos ean valeis 2,6 kila TNT sto aeroplano den uparxei provlima.Egw apla tha pataga to koumpi kai ola tha ginontan opws ithela.Na sovareytoume omos.I Speedex eprepe na steilei zoumpito to dema pisw kai oute kan na mou to steiloun me enan kakomoiri odigo pou viazotan na parei tin ypografi mou kai na min exei kammia eythini apenanti mou an kai mou edine ena paketo me periexomeno ena adeio kouti tis Sony.Den einai tyxaio oti i EETT kalese tin Speedex se akroasi kai den fonaxe tous Germanous Taxudromikous.Epitelous prepei se auti tin xwra na sovareytoume kai na stamatisoume na rixnoume tin euthini se allous.FTANEI PIA tous varethika.Mporei na xasw mia kamera 1485 eurw alla na kseroun oti tha tous kanw na to plirosoun poli akriva (se polles xiliades Eurw) gia na mathoun na sevontai ton pelati tous. :mad:

Link to comment
Share on other sites

πω πω βρε κακομοιρη μου.. Κριμα ειναι και τοσα λεφτα... Παντως καλα κανεις και ετσι πρεπει ολοι μας να ακολουθησουμε το παραδειγμα σου. Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να μας κρατας ενημερους!

Και ο θεος μαζι σου

!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι ασφαλισμένο τότε μήπως έπρεπε ήδη να σου είχαν στείλει άλλη. Από ποιον είναι ασφαλισμένο; Το κατάστημα ή το courrier. Πάντως και οι ασφάλειες έχουν παραθυράκια... μπορεί να σου πουν "ξέρεις κάτι ήταν ασφαλισμένο σε περίπτωση καταστροφής της κάμερας...δε παίρνουμε ευθύνη για την κλοπή".

 

Άλλωστε μπορούν να γίνουν χίλια-δύο... εγώ κάποτε έφερα από Αγγλία (με μεταφορική) μια ακριβή οθόνη (είχε περάσει η εγγύηση). Η οθόνη δεν είχε ούτε μία γρατζουνιά, όμως στην Ελλάδα δεν άναψε ποτέ. Φυσικά δε βρήκα ποτέ το δίκιο μου.

 

Επίσης αναρωτιέμαι αν όντως προβλέπεται να βρεις το δίκιο σου από κάποιο νόμο΄(π.χ. ότι η Speedex δε έλαβε υπόψην τη διαφορά βάρους), αν όντως σου έβαζε χώμα μέσα ο κλέφτης τι θα έκανες; θα κατηγορούσες τη Speedex ότι δεν άνοιξε το πακέτο να δει τι έχει μέσα; Έχεις χίλια δίκια, αλλά δυστυχώς η δικαιοσύνη πολλές φορές είναι τυφλή.

 

Για μένα το πιο δίκαιο θα ήταν ο νόμος να επιβάλει στο γερμανικό ταχυδρομίο, τον αερομεταφορέα και τη Speedex να ψαχθούν μεταξύ τους (γιατί εφόσων συνεργάζονται, πρέπει να προβλέψουν και οι τρείς, να γίνεται η δουλειά σωστά, να έχουν αυστηρά ελεγχόμενες διαδικασίες, να γίνεται έλεγχος σε όλα τα στάδια μεταφοράς και τέλος πάντων να ξέρουν με ποιον συνεργάζονται) και αν δε βρουν τον ένοχο να μοιραστούν το ποσό της αποζημίωσης.

 

Βέβαια κάποιοι φορείς έχουν προβλέψει να μην αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη άμα δε πληρώσεις κάτι extra (όπως με τα συστημένα των ταχυδρομίων), οπότε όλοι θα τα ρίξουν στον πιο νομικά καλυμμένο και δε θα πάρεις μία.

 

Εύχομαι να με αποδείξεις λάθος όμως πραγματικά. Είναι άσχημο να σε κλέβουν κάποιοι τιποτένιοι που εκμεταλεύονται τη θέση τους, ακόμα και το παραμικρό.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (14 Ιαν. 2004 , 23:54)

 

Ώχ :!: Και εγώ αυτό έλεγα να πάρω. Παίδες για πείτε για να ξέρω κι εγώ.

 

Διάβασε αυτό το thread !

Τις τελευταίες σελίδες κυρίως! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...