Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα μου έχει τύχει σε κινητό philips(του 2000)να το έχω ξεχάσει στο αυτοκίνητο(στο ντουλαπάκι)καλοκαίρι.Μετά απο δύο μέρες πήρα να βγάλω τη sim και ξεκόλλισε το μεταλλικό τμήμα της:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμένα μου έχει τύχει σε κινητό philips(του 2000)να το έχω ξεχάσει στο αυτοκίνητο(στο ντουλαπάκι)καλοκαίρι.Μετά απο δύο μέρες πήρα να βγάλω τη sim και ξεκόλλισε το μεταλλικό τμήμα της:blink:

 

...αυτο δεν ειναι προβλημα...μπορεις να φτιαξεις ενα κελυφος απο χαρτονι και να βαλεις το μεταλικο κομματι (το chip) μεσα....το εχω κανει και εχει μεγαλες πιθανοτητες να δουλευει κανονικα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...αυτο δεν ειναι προβλημα...μπορεις να φτιαξεις ενα κελυφος απο χαρτονι και να βαλεις το μεταλικο κομματι (το chip) μεσα....το εχω κανει και εχει μεγαλες πιθανοτητες να δουλευει κανονικα....

 

i mporeis na tin pas stin eteria sou kai na sou dwsoun mia kainouria nomizw dwrean..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

i mporeis na tin pas stin eteria sou kai na sou dwsoun mia kainouria nomizw dwrean..:p

 

το δωρεαν πεθανε...μονο αν υπαρχει καποιος λογος (αλλαγη επωνυμιας οπως με την Wind π.χ.) στην αλλαζουν δωρεαν....

 

...αλλοιως θελουν καπου 15 €....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια απορία που την έχω εδώ και καιρό.

Τι διαφορά υπάρχει??

Link to comment
Share on other sites

Με 100ευρώ βάζεις λίγα χρήματα ακόμα και αγοράζεις κινητό με κάρτα μνήμης...
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις τι GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 θα ειναι.

Δεν ξερω ποιο αντιστοιχει σε Ευρωπη κ ποιο σε Αμερικη.

Με τα triple-band παντως δεν εχεις κανενα προβλημα.

Με τα tri-band είναι που μπορεί να έχει πρόβλημα (και λογικά θα έχει), ενώ με τα quad-band αποκλείεται να έχει πρόβλημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Αυστραλία το GSM είναι στα 900/1800, άρα ακόμα και κάποιο αρχαίο dual-band κινητό σου κάνει. Τα σημερινά δουλεύουν 100%.

 

Ωστόσο αν έχεις σκοπό να πας σε πολύ απομακρυσμένα μέρη, τότε θα χρειαστείς κινητό με 3G στα 850 ΜΗz, όπως το Sony Ericsson K850i.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκνευρίζομαι όταν βλέπω καλά κινητά που είναι απλά triband-GSM.

 

Είναι δυνατόν να σου πουλάνε μια συσκευή πάνω από 300 ευρώ και να μην τις έχουν βάλει όλες τις συχνότητες του GSM; Δε μιλάμε για πολλές συχνότητες, είναι μόλις 4.

 

Μάλιστα κυκλοφορούν ακόμα και πολλά dual-band κινητά όλες οι εταιρίες, αλλά ευτυχώς μόνο για πολύ φτωχές χώρες, και δεν τα φέρνουν στην Ευρώπη (ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω).

 

Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με το πόσο παραπάνω κοστίζει το tri-band από το dual-band, και πόσο το quad-band από το tri-band;

Δε θα εξοικονομούσαν χρήματα οι chip-makers αν έφτιαχαν μόνο quad-band chips, ενοποιώντας έτσι τις γραμμές παραγωγής;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...βασικα θεωρω οτι ειναι ελαχιστοι αυτοι που θα κανουν ενα ταξιδι στην Αμερικη

...οποτε το tri band ειναι πρακτικα αχρηστο....

 

..απο εκει και περα... αν σκεφτεσε ενα ταξιδι στην Αμερικη (στην ηπειρο) κανεις μια

χαρα την δουλεια σου με ενα tri-band ....οι μονες χωρες που θα ηθελαν quad ειναι

ο παναμας και ο ισημερινος...εκει το GSM ειναι μονο 850....σε ολες τις αλλες ειναι

και 1900 οποτε δεν χρειαζεται quad..... :)

 

...απο προσωπικη εμπειρια με φτηνα Siemens (ολα τα siemens που πωληθηκαν στην Ελλαδα

τα τελευταια χροννια ακομα και το πιο φθηνα π.χ. Α70 ειναι triband)...σε πολλα ταξιδια στην

Αμερικη προβλημα δεν ειχα ποτε....εκτος βεβαια οταν ημουν στην ερημο (λογικο) :p...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Με τα tri-band είναι που μπορεί να έχει πρόβλημα (και λογικά θα έχει), ενώ με τα quad-band αποκλείεται να έχει πρόβλημα.

 

κανενα προβλημα με triband (απο προσωπικη εμπειρια)....οι μονες χωρες που θα ηθελαν quad ειναι ο Ισημερινος και ο Παναμας...εκει μονο τα δικτυα GSM ειναι στους 850 Mhz....σε ολη την υπολοιπη ηπειρο ειναι και 1900 η μονο 1900...οποτε το triband ειναι μια χαρα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο αν έχεις σκοπό να πας σε πολύ απομακρυσμένα μέρη, τότε θα χρειαστείς κινητό με 3G στα 850 ΜΗz, όπως το Sony Ericsson K850i.

 

...αυτο δεν αληθευει....ι η καλυψη 3 G στην αυστραλια ειναι στους 2100 Mhz..

 

http://www.prepaidgsm.net/en/australia.html

 

..περαν αυτου...δεν ειναι και λογικο σε απομακρυσμενες περιοχες οπου δεν καλυπτονται απο 900/1800 να υπαρχει καλυψη 3G....αυτο δεν συμβαινει σε καμμια χωρα του κοσμου.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα με triband (απο προσωπικη εμπειρια)....οι μονες χωρες που θα ηθελαν quad ειναι ο Ισημερινος και ο Παναμας...εκει μονο τα δικτυα GSM ειναι στους 850 Mhz....σε ολη την υπολοιπη ηπειρο ειναι και 1900 η μονο 1900...οποτε το triband ειναι μια χαρα....

Είπα «μπορεί να έχει προβλήματα», δεν είπα «θα έχει προβλήματα.

 

Επιπλέον, απαντούσα συγκεκριμένα σε άτομο που έλεγε ότι με το quadband μπορεί να έχεις πρόβλημα. Δεν το πρόσεξες αυτό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...αυτο δεν αληθευει....ι η καλυψη 3 G στην αυστραλια ειναι στους 2100 Mhz..

 

http://www.prepaidgsm.net/en/australia.html

 

..περαν αυτου...δεν ειναι και λογικο σε απομακρυσμενες περιοχες οπου δεν καλυπτονται απο 900/1800 να υπαρχει καλυψη 3G....αυτο δεν συμβαινει σε καμμια χωρα του κοσμου.....

Λυπάμαι, αλλά ειδικά εδώ πιάστηκες εντελώς αδιάβαστος.

Και τα δύο που γράφεις είναι λάθος, το πρώτο εν μέρει (υπάρχει UMTS και στα 2100 και στα 850) το δεύτερο εντελώς (ότι δεν είναι λογικό να υπάρχει UMTS κάλυψη όπου δεν υπάρχει GSM κάλυψη).

 

Στην Αυστραλία η Telstra έχει κατασκευάσει δίκτυο UMTS στα 850 MH (το αποκαλεί NextG), με το οποίο αντικαθιστά το CDMA-2000 δίκτυό της. Το GSM, ώντας τεχνολογικά κατώτερο, δεν μπορεί να παράσχει καθόλου καλή κάλυψη σε μια τόσο μεγάλη και αραιοκατοικημένη χώρα, και για αυτό από παλιά η Telstra το είχε μόνο για τις αστικές/ημιαστικές περιοχές. Για πιο έξω είχε βάλει το CDMA-2000, και πλέον έχει το NextG που είναι ακόμα καλύτερο.

Επομένως αυτό που έγραψα παραπάνω ισχύει 100%. Αν πας Αυστραλία για να βγεις εκτός πόλεων και να γυρίσεις το άγριο εσωτερικό της, τότε χρειάζεσαι κινητό με 3G στα 850 MHz.

 

Αν δε με πιστεύεις, ένα search στο google για NextG θα σε πείσει. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

..απο εκει και περα... αν σκεφτεσε ενα ταξιδι στην Αμερικη (στην ηπειρο) κανεις μια

χαρα την δουλεια σου με ενα tri-band ....οι μονες χωρες που θα ηθελαν quad ειναι

ο παναμας και ο ισημερινος...εκει το GSM ειναι μονο 850....σε ολες τις αλλες ειναι

και 1900 οποτε δεν χρειαζεται quad..... :)

 

...απο προσωπικη εμπειρια με φτηνα Siemens (ολα τα siemens που πωληθηκαν στην Ελλαδα

τα τελευταια χροννια ακομα και το πιο φθηνα π.χ. Α70 ειναι triband)...σε πολλα ταξιδια στην

Αμερικη προβλημα δεν ειχα ποτε....εκτος βεβαια οταν ημουν στην ερημο (λογικο) :p...

 

 

Έχεις κάνει roaming στη Νέα Υόρκη με T-Mobile και στο καπάκι με ΑΤ&Τ;

Σε πολλά σημεία η AT&T έχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας, επειδή έχει δίκτυο και στα 850. Έχοντας ένα ευρωπαϊκό tri-band κινητό δεν παίρνεις το μέγιστο που μπορείς από το δίκτυο.

Το ίδιο και αλλού. Μπορεί μόνο σε δύο χώρες να απαιτείται ρητά κινητό με 850 MHz, αλλά στις περισσότερες από αυτές αν δεν έχεις 850 MHz λαμβάνεις κατά τόπους χειρότερο σήμα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει roaming στη Νέα Υόρκη με T-Mobile και στο καπάκι με ΑΤ&Τ;

Σε πολλά σημεία η AT&T έχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας, επειδή έχει δίκτυο και στα 850. Έχοντας ένα ευρωπαϊκό tri-band κινητό δεν παίρνεις το μέγιστο που μπορείς από το δίκτυο.

Το ίδιο και αλλού. Μπορεί μόνο σε δύο χώρες να απαιτείται ρητά κινητό με 850 MHz, αλλά στις περισσότερες από αυτές αν δεν έχεις 850 MHz λαμβάνεις κατά τόπους χειρότερο σήμα.

 

...φιλε εγω κατεθεσσα την δικη μου εμπειρια που λεει οτι με ενα triband δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα στην Αμερικη ...και οχι μονο τις ΗΠΑ -Νεα Υορκη, Σαν Φραντσισκο η Λος Αντζελες....τωρα αν εσυ ειχες OK...παω πασο...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να έρθεις στην Ελλάδα με αμερικανικό triband κινητό (δεν υποστηρίζουν τα 900 MHz).

Γενικά δε θα έχεις πρόβλημα, σε διάφορα σημεία όμως θα έχεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...η απαντηση μου οτι σου εγραψα στο αλλο ποστ....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...μαλλον ηθελες να γραψεις triband....

 

...η απαντηση μου οτι σου εγραψα στο αλλο ποστ....

Μάλλον πρέπει να πάρεις το thread από την αρχή και να δεις πιο προσεκτικά σε ποιον απαντούσα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά ειδικά εδώ πιάστηκες εντελώς αδιάβαστος.

Και τα δύο που γράφεις είναι λάθος, το πρώτο εν μέρει (υπάρχει UMTS και στα 2100 και στα 850) το δεύτερο εντελώς (ότι δεν είναι λογικό να υπάρχει UMTS κάλυψη όπου δεν υπάρχει GSM κάλυψη).

 

OK...το ξερω οτι υπαρχει UMTS στα 850, οπως υπαρχει και στα 1900...απλα πιστευα οτι στην αυστραλια δεν υπαρχει UMTS 850... ;)..

 

...παντως εχεις ενα μεγαλο δικαιο :)....

 

...δεν το ηξερα οτι αλλαξε το CDMA δικτυο της η Telstra σε UMTS 850 αφηνοντας εξω το απλο GSM 900 και αναγκαζοντας οσους ειχαν CDMA συσκευη να παρουν μια Next G που σιγουρα ειναι και ακριβοτερη :wacko:....

 

 

+

http://www.fonezone.com.au/?p=2074

 

οπως υπαρχει και στα 1900

 

...μιλουσα γενικα...οχι για αυστραλια....:hypno:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...