Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα νεό για το Ptt υπάρχει απο καμιά εταιρία ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε όλους , θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικα με την υπηρεσια 2 αριθμών σε μια SIM .

Εχω αριθμό με συμβόλαιο στην VODAFONE και η εταιρεία μου έδωσε εταιρικό κινητο με αριθμό COSMOTE , και βασικά θέλω να ξέρω αμα μπορώ να μεταφέρω τον αριθμό της VODAFONE στην COSMOTE ( αυτο γινεται με την την φορητοτητα ) , αλλα θέλω να έχω τους δυο αριθμούς στην εταιρική SIM .

Link to comment
Share on other sites

(Δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλο μερος για να ρωτησω)

 

Υπαρχει καποια υπηρεσια sms που να μπορει ο χρηστης να στελνει sms (πχ για donate) και να μπαινουν στο λογαριασμο μου? Κατι οπως αυτο με τα sms στο bitefight για οσους ξερουν. Ξερει καποιος μια τετοια υπηρεσια και πως μπορω να ερθω σε επικοινωνια μαζι της?

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Είναι πιθανό το θέμα να μην κολλάει στη συγκεκριμένη ενότητα του φόρουμ. Αν όντως, με συγχωρείτε και παρακαλώ μετακινήστε το.

 

Έχω ένα Motorola e770v και σύνδεση Vodafone με συμβόλαιο. Εδώ και καιρό έχει αρχίσει να κάνει "νερά". Εξηγούμαι:

 

1) Μου έχει τύχει να με παίρνει φίλος τηλέφωνο από τηλέφωνο καταχωρημένο στη λίστα επαφών και να μου εμφανίζει η αναγνώριση κάτι του στυλ 694kf8i956 πχ

 

2) Ο συνομιλητής μου έχει πάντα επιστροφή. Ξανα-ακούει αυτά που λέει.

 

3) Συχνά (1 στις 10-20 εισερχόμενες ή εξερχόμενες κλήσεις) ακούγονται παράσιτα με ήχο παρόμοιο με αυτό που κάνει ένα dial-up modem όταν καλεί. Όχι ίδιο, αλλά παρόμοιο. Είναι τόσο δυνατά που δεν μπορώ να ακούσω τι λέει ο συνομιλητής. Κλείνω και ξαναπαίρνω, και ο συνομιλητής μου λέει ότι δεν άκουγε τίποτα απολύτως εκτός από τη φωνή μου (που ρώταγε συνεχώς αν ακούει).

 

4) Συχνά (πάλι 1 στις 10-20 εξερχόμενες ΜΟΝΟ κλήσεις) αντί να ακούω το χαρακτηριστικό μπιπ, ακούω μια πολύ γρήγορα (τόσο που δεν μπορώ να καταλάβω τι λέει) ηγοραφημένη συνομιλία (όπως όταν βάζουμε το κασετοφωνο στο γρήγορο) διακεκομένα και με διάρκεια ίδια με αυτή του μπιπ.

 

Ρωτάω λοιπόν.

 

α) Μπορεί να είναι αυτό βλάβη του κινητού?

β) Μπορεί να είναι bug του software? Εδώ να σας πω πως έχω ένα διαπιστωμένο bug: Για να πάρω τηλ μια επαφή, κουνάω το joystick προς τα κάτω μια φορά και μπαίνω στον τηλεφωνικό κατάλογο. Εκεί πληκτρολογώ 1-2 γράμματα για να εντοπίσω την επαφή που θέλω να καλέσω. Όταν τα γράμματα αυτά είναι Φ και Ω στη σειρά η λίστα επαφών κλείνει και με στέλνει στο desktop. Μετά από αυτό, όποια κλήση και να κάνω αποτυχαίνει και πρέπει να επανεκκινήσω τη συσκευή για να δουλεύει.

Επίσης κάτι περίεργο είναι ότι ξαφνικά μια μέρα, το μενού των παιχνιδιών αντιστράφηκε ΜΟΝΟ του (πχ αν είχα τα παιχνίδια Α, Β, Γ, Δ και Ε που κανονικά εμφανίζονταν αλφαβητικά, σε κάποια φάση άλλαξε και τα εμφάνιζε με τυχαία σειρά). Αυτό κράτησε κάποιους μήνες, και μετά από καιρό επανήλθε πάλι μόνο του!!!

γ) Για το κινητό μου (motorola e770v) ξέρει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει κάποιος ιός?

 

Γενικά mms έχω δεχτεί 5-6 φορές στη ζωή μου, και όλα από τη Vodafone, διαφημιστικά. Με το pc το συνδέω, αλλά είναι αδύνατο να κόλλησε κάτι από εκεί γιατί το pc μου τρέχει linux και μόνο. Ύποπτα μηνύματα του τύπου "αν σε ενδιαφέρει αυτό πάτα το 5" δεν έχω δεχτεί και δε θα έπεφτα ποτέ σε τέτοιου τύπου πιθανές παγίδες.

 

Με καμία άλλη συσκευή στα 5 χρόνια που έχω το ίδιο συμβόλαιο δεν έχω πάθει τίποτα τέτοιο.

 

Τι να κάνω ρε παίδες? Αδίκως σκέφτομαι το ενδεχόμενο της υποκλοπής?

john
Link to comment
Share on other sites

Θα επιθυμουσατε στο αμεσο μελλον να δημιουργηθει μια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας,η οποια να υποστηριζει κι καρτοκινητα κι συνδρομητες με συμβολαιο?ή εισαστε καλλυμενοι απο τις ηδη υπαρχουσες??

 

Αν συμφωνειτε με την ιδεα αυτη.ποιες υπηρεσιες και ποιες αλλες πρωτοποριες θα θελατε να εχει?π.χ. χρεωσεις,περισσοτερες υπηρεσιες,κ.λ.π.,θα θελατε να εχει??Θα εσπαγε το κατεστημενο των ηδη υπαρχοντων εταιρειων??

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα συσκευής. Και εγώ με τη συγκεκριμένη είχα προβλήματα στις συνδιαλέξεις. Δοκίμασε τη sim σε άλλη συσκευή. ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα επιθυμουσατε στο αμεσο μελλον να δημιουργηθει μια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας,η οποια να υποστηριζει κι καρτοκινητα κι συνδρομητες με συμβολαιο?ή εισαστε καλλυμενοι απο τις ηδη υπαρχουσες??

 

Αν συμφωνειτε με την ιδεα αυτη.ποιες υπηρεσιες και ποιες αλλες πρωτοποριες θα θελατε να εχει?π.χ. χρεωσεις,περισσοτερες υπηρεσιες,κ.λ.π.,θα θελατε να εχει??Θα εσπαγε το κατεστημενο των ηδη υπαρχοντων εταιρειων??

 

Ειμαστε υπερκαλυμμενοι και εχουμε κορεστει.

Αλλωστε τα 13.000.000 συσκευες στην Ελλαδα των 11.000.000 το αποδεικνυει....

 

Αν κατι παρόλα αυτα επρεπε να εχει μια νεα εταιρια ηταν EDGE επιλογη

ως εναλλακτικη λυση του 3G και φτηνοτερο Internet απο το κινητο

που μονο εδω στην Ελλαδα οι 3 εταιριες το εχουν δει Αγελαδα για αρμεγμα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Θα προσφέρει κάτι στον ανταγωνισμό ή η διαφορά των τιμολογίων της θα είναι 0,000001Ευρώ από τις άλλες; Αν ναι, τότε δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε και πέμπτη εταιρεία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ νομίζω ότι έχουμε ανάγκη και άλλη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.Αυτές είναι αρκετές, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο του ανταγωνισμού, που σε μία μικρή χώρα όπως η Ελλάδα δεν ευννοεί, γιατί υπάρχει συμφωνία μεταξύ των εταιρειών για το τιμολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

ναι, χρειαζομαστε αλλη μια εταιρεια, αλλα εκτος του καρτελ (γιατι ειναι προφανες οτι εχουν κανει συμφωνια για τις τιμες κλπ)

και φυσικα πολυ φθηνοτερη ;-)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ολες οι υπηρεσιες ερχονται με μεγαλη καθυστερηση οπως παντα...

 

 

Αυτή η τεχνολογία γιατί δεν φαίνεται στον ορίζοντα ;;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σαφώς κατά των ολιγοπωλίων και των καρτέλ (όπως είναι η κατάσταση τώραα δηλαδή στην κινητή), δεν νομίζω ότι θα πρόσφερε κάτι μια καινούργια εταιρεία. Γιατί θα πρωσχορούσε αργά ή (το πιθανότερο) γρήγορα στο καρτέλ, αφού οι ελεγκτικοί μηχανισμοί μας είναι χάλια... Αφήστε μέχρι να αναπτύξει πανελλαδικό δίκτυο...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

όσο ξέρω εξαρτάται από την εταιρία καταρχήν και μετά πως ξοδεύτηκαν τα ποσά και σε ποιούς προορισμους...ας μας διαφωτίσουν και οι ειδικοί!;)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

...En eth 2000 sthn america exoun ginei paranoma emfutepseis se as8eneis opws anaferoun,kata th diarkia epembasis h akoma kai eksetasewn.To mege8os tou emfuteumatos den ksepernouse to kefalaki mias karfitsas.To chip piritiou me kalupsh silhkonouxas rithnhs leitourgei me bioenergeia(palmoreumata tou swmatos).H emfutepsh ginetai se shmeia opws sto notieo muelo(spondilikh sthlh)h pisw apo ta autia pou einai akros euais8hta shmeia.H emfutepsh ginetai me ena pistolaki pieshs,to "8hma" den katalabainei tipota!To 8ema den einai an mas parakolou8oun h oxi(etsi ki alliws to kinhto einai o megaluteros korios pou "kerdise" toso megalo kino kai malista xwris na to epibaloun)alla oti kapoioi (o 8eos na tous kanei an8rwpous!)prospa8oun,kai kataferan, na dhmiourgisoun mia maza an8rwpwn epireasmenh apo ta dika tous sxedia me skopo to diko tous sumferon.Mesa apo ta MME pernoun enan eniaio tropo skepshs kai zwhs me pseutika idola kai eikones.Ean kapoios-oi kanoun kati anti8eto apo ta dika tous sxedia xrhsimopoioun thn tromokratia(p.x.H megaluterh tromokratikh uphreria: D.I.A-->to tmhma ths C.I.A pou analambanei ekteleseis kai ka8arismous politikwn,dhmosiwn proswpwn ktl).Oi kakopoioi einai eleu8eroi skophma gia kapoio logo.Les na mhn kseroun poioi einai kai posoi einai?Aplos gia na exoun kalutero elexo twn pragmatwn 8a efarmosoun metra opws ta emfuteumata.O ka8enas mas 8a ginei analwsimo eidos,8a ginei proion pros katanalwsh!Hdh egine auto,parathrhse oti douleueis olh mera gia na pareis ena mis8o pou den ftanei h sou erxetai isa isa!Gia poion douleuoume loipon?Skeftikes an pa8eis kati sth douleia poios 8a se noiastei,pou 8a breis to dikio sou?H apanthsh einai kanenas kai pou8ena!8eloun aboulous an8rwpous na tous xrhsimopoioun eukola opws goustaroun!Twra 8a skeftesai:<<ti episthmonika mas eipes re megale.Stamata na oneireuesai ligo kai prosgiwsou sth gh!>>.katse kai parathra ton kosmo guro sou prosektika,des ligo ta pragmata me thn ponhrg pleura tous,den einai ola tos a8wa,kalosxhmatismena kai tuxaia opws mas ta parousiazoun.Den einai uperboles ola auta,einai sxedon eksw apo thn porta mas kai elpizw na pesw eksw alla ws to 2012 8a doun ta matia mas tetoia pragmata pou oute stis tainies den blepoume!Einai apla ola auta mesa sto sxedio ths pagormiopoihshs!Se prokalw na parathrhseis kai na skefteis...

 

Αυτό κάνω φίλε μου, και όντως τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά. Βλέπε barcodes αριθμοί μητρώων, λογαριασμών, αφμ... Όλα είναι φακέλωμα... Μέχρι και πότε βήχεις μπορούν να μάθουν. Άν παγκοσμιοποίηση είναι το τέλος της ιδιοτικότητας τότε ντροπή μας... Αλλά έτσι είναι, από τις απαρχές της ζωής κάποιοι θέλουν να επιβάλλονται και να ελέγχουν τους άλλους. Με κάθε δυνατό τρόπο... Δυστυχώς... Όσο προοδεύουμε θα γίνεται χειρότερο...:cry:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τεχνολογικός προβληματισμός αυτός.

Οπότε καλύτερα να ποστάρεις την ερώτησή σου στο sub-forum της εταιρίας στην οποία ανήκετε.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=24

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σαφώς κατά των ολιγοπωλίων και των καρτέλ (όπως είναι η κατάσταση τώραα δηλαδή στην κινητή), δεν νομίζω ότι θα πρόσφερε κάτι μια καινούργια εταιρεία. Γιατί θα πρωσχορούσε αργά ή (το πιθανότερο) γρήγορα στο καρτέλ, αφού οι ελεγκτικοί μηχανισμοί μας είναι χάλια... Αφήστε μέχρι να αναπτύξει πανελλαδικό δίκτυο...

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ.

3,5 εταιρίες αρκούν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τεχνολογία γιατί δεν φαίνεται στον ορίζοντα ;;)

 

Γιατί, μα γιατί δεν συμφέρει, δουλεύει μέσω GPRS με πακέτα δεδομένων, και μπορεί να χρησιμοποιοηθεί για να γίνουν πιο φθηνές κλήσεις, και επιπλεόν πιο γρήγορα. Βέβαια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έναντι των κοινών ασυρμάτων πράγμα που σημαίνει ότι εταιρείες που πουλάνε και παράγουν ασυρμάτους θα έχουν θεωρητικά πρόβλημα.

 

Και επιπλέον, το υλικό και το λογισμικό των εταιρειών κινητής στην Ελλάδα δεν είναι ικανό να σηκώσει τέτοια υπηρεσία μαζί με τις ήδη υπάρχουσες. Ίσως το δούμε κάποτε, αλλά μάλλον θα αργήσει...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, μα γιατί δεν συμφέρει, δουλεύει μέσω GPRS με πακέτα δεδομένων, και μπορεί να χρησιμοποιοηθεί για να γίνουν πιο φθηνές κλήσεις, και επιπλεόν πιο γρήγορα. Βέβαια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έναντι των κοινών ασυρμάτων πράγμα που σημαίνει ότι εταιρείες που πουλάνε και παράγουν ασυρμάτους θα έχουν θεωρητικά πρόβλημα.

 

Τόσα και τόσα πακέτα έχουν βγάλει για το gprs, μέχρι και απεριόριστα με πάγιο...αυτό θα τους πειράξει ! ;) Όσο για τους ασυρμάτους, το κινητό έχει κάνει ήδη την ζημιά του απο την εμφάνιση του στην χώρα μας...οτι ζημιά ήταν να κάνει, την έχει κάνει..πίστεψέ με, ασχολούμε με ασυρμάτους πολλά χρόνια και ξέρω τι έχει γίνει ! :(

Και επιπλέον, το υλικό και το λογισμικό των εταιρειών κινητής στην Ελλάδα δεν είναι ικανό να σηκώσει τέτοια υπηρεσία μαζί με τις ήδη υπάρχουσες. Ίσως το δούμε κάποτε, αλλά μάλλον θα αργήσει...

 

Αυτό να το δεχτώ, είναι και κλασικό άλλωστε ! Δεν μπορούν να το προσφέρουν και δεν ΘΕΛΟΥΝ να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο, καλώς ή κακώς.:mad:

Ελλάς το μεγαλείο σου.:X

Link to comment
Share on other sites

μωρέ,ας μειωθούν οι τιμές...και τότε θα δείτε που θα το χρησιμοποιεί ο περισσότερος κόσμος!Αλλά τώρα...ΤΣΟΥΖΕΙ το 3g στην Ελλάδα...!!!
Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα σε επιπεδο εσωτερικης χρησης πανε καλα επιτελους οπως π.χ. με τα απεριοριστα sms,mms και βιντεοκλησεις σε στησιματα οπως flexy-οικογενειακο της ΤΙΜ κ.λ.π.:)

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, εαν στην αρχη της συνομιλιας ειτε εισερχομενης ειτε εξερχομενης, ακούσεις κλικ οπως ακούγεται σε εγγραφη κασετας -μσ- η μπομπινοφωνου τοτε το τηλέφωνό σου, παρακολουθειται και πρεπει να λαβεις τα μετρα σου. Να κινηθεις δηλ. δικαστικως, γιατι δεν γινεται αλλιως να ανακαλυψεις τι συμβαινει. Εαν ομως το κανει κατα τη διαρκεια της συνομιλιας τοτε ειναι θεμα δικτυων και καλυψης.

Γιατι πχ. ο 2349 της βονταφον δινει καλυψη μεχρι την οδο πανεπιστημιου και αντιστροφως, η ΤΙΜ δινει ο 0012 καλυψη στη παραπλησια οδο.

Μην ξεχνας οτι τωρα οι εταιρειες εχουν συνεργασια μεταξυ τους και πχ, η κοσμοτε δεν εχει καλυψη στην στουρναρη τοτε δινει η ΤΙΜ.

 

Παράκληση από Johny-B: Να χρησιμοποιείς το τελικό "ς", και να χωρίζεις όσο γίνεται τις προτάσεις μεταξύ τους για να είναι πιο ευκολοδιάβαστα τα ποστ σου.

Επίσης η "telestet" έχει μετονομαστεί εδώ και χρόνια σε "ΤΙΜ"!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...