Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχω δωσει ποτε μου σημασια στον αν με πειραζει η πριζα που εχω κοντα μου η οχι,ειναι τοσα μα τοσα πολλα καποια αλλα πραγματα που με ενοχλουν καθημερινα που ποτε μου δεν σκεφτηκα κατι τετοιο.αν θελω να γλυτωσω απο ολα φτιαχνω ενα δωματιο θαλαμο με καθαρο οξυγονο και θα περασω εκει την υπολοιπη μου ζωη χωρις τιποτα απολυτος.ουτε ηλεκτρικα ουτε και κινητα,ομως δεν μπορω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1-2 posts πριν αναφέρθηκε ότι ο φορτιστής σταματά να δουλεύει όταν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.Άλλα πράγματα κάνουν την μπαταρία να πέφτει πιο γρήγορα και όχι αυτό.

 

 

εγώ τόσα χρόνια ξέρω,και μου λέγανε ότι όταν φορτίζει το κινητό όλο το βράδυ,πέφτει η απόδοση της μπαταρίας,ή μετά από κάποια χρήση, δηλαδή εκεί που κάνει 2 μέρες να πέσει 2 γραμμές,τις υπόλλοιπες 2 γραμμές,αδειάζει σε 2ώρες. Δεν έχω μάθει να αναθεωρώ τα πάντα επειδή βλέπω ένα post 2γραμμές.

ποια άλλα πράγματα εννοείς?

 

Ε;:confused:

Πρώτον δεν παραπονέθηκε κανείς απο ότι βλέπω ότι η μπαταρία πέφτει γι αυτό το λόγο,και δεύτερον τι προτείνεις;Να περιμένουμε 2 ώρες να ολοκληρωθεί η φόρτιση και μετά να πέσουμε για ύπνο;

 

εγώ αυτό κάνω, το βάζω να φορτίσει 1:30 ώρα πριν κοιμηθώ,και μετά το κλείνω εννοείται.Το ξέρω ότι δεν παραπονείται κανένας,συνήθως "παραπονιόμαστε" για τις εταιρείες οι οποίες βγάζουν συνέχεια χαμηλής απόδοσης μπαταρίες. Δεν λέω ότι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι,αλλά τουλάχιστον ας εκμεταλευτούμε όση δυνατότητα μας δίνουν.

αλλά εγώ ήθελα να τονίσω ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τους φορτιστές συνέχεια στην πρίζα,24ώρες/24ωρο , και μέτα βάζουμε το βύσμα κατευθείαν στο κινητό.μάλλον γι'αυτο δεν κατάλαβες το νόημα. Εξάλλου όλα τα manual το λένε..πρώτα το βύσμα στο κινητό,και μετά στην πρίζα. Λογικό είναι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες λεπτομέρειες;Με mms σε email διεύθυνση προφανώς;Με τον γνωστό περιορισμό στα kb ή όχι;

Σου δίνει μια μοναδική email διεύθυνση όπου εκεί στέλνεις το video σου με MMS.

 

Όσο για τον περιορισμό,το βίντεο που έστειλα ήταν 99 kb.Βέβαια,ο περιορισμός έχει σχέση με τον provider ή την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει μια μοναδική email διεύθυνση όπου εκεί στέλνεις το video σου με MMS.

 

Όσο για τον περιορισμό,το βίντεο που έστειλα ήταν 99 kb.Βέβαια,ο περιορισμός έχει σχέση με τον provider ή την συσκευή;

Και με την συσκευη αλλά και με τον provider.

Το όριο απο τα δικτυα,τουλάχιστον απο vodafone είναι 300kb.

Για πχ με ενα gx20 πάνω απο 99kb δεν μπορώ να στείλω.

Με το v903 γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπόν, σήμερα παρέλαβα το Plantronics 640, και έμεινα πραγματικά άφωνος σε πολλές φάσεις. Απίστευτη συσκευασία, απίστευτα συνοδευτικά, απίστευτη ποιότητα κατασκευής! Σε σύγκριση με τη παλιά μου γκουμούτσα, το SE HBH-600, είναι πολύ μικρότερο, τρελά ελαφρύτερο και η ποιότητα ομιλίας αισθητά καλύτερη :)

 

Θα έλεγα ότι αξίζει every cent.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνονόματε,εγώ δεν είπα ο φορτιστής στη πρίζα όλο το 24ωρο και μετά το βύσμα στο κινητό.Προσωπικά βάζω να φορτίσει όλο το βράδυ και το πρωί το βγάζω.Αυτό δεν σημαίνει κάτι απο αυτά που έγραψες εσύ.

Άλλα πράγματα εννοώ πχ μη ολοκληρωμένες φορτίσεις ή ιμιτασιόν φορτιστές.Αυτά ρίχνουν τη ζωή της μπαταρίας και όχι το να μένει παραπάνω ώρες στο φορτιστή απο ότι πρέπει.Η προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον αυτό λέει.Πάντα έτσι φόρτιζα τα κινητά μου και ποτέ του κανένα δεν είχε πρόβλημα στην απόδοση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

για ατομα που εχουν καποιες γνωσεις παραπανω στο συγκεκριμενο θεμα,

ας αναφερουν εδω αν γνωριζουν να αποκρυπτογραφουν τους χαρακτηρες στο pdu format.κυριως ενδιαφερει πως μπορουμε να βαλουμε σε ενα pdu format οτι το μην. ειναι εισερχομενο, τι μεγεθος εχει (πχ μεγαλυτερο απο 160 χαρακτηρες) η οτι το συγκεκριμενο μην ειναι κομματι αλλου μην ουτως ωστε μολις τα φτιαξουμε και τα 2 η 3 πχ μην. και τα περασουμε στο κιν. να τα ενωνει μονο του σε ενα μεγαλο μην.

αυτα για αρχη. και βλεπουμε

ευχαριστω

Μη Δεχτείς Να Οριοθετήσεις Τα Όνειρά Σου Στο Πλαίσιο Του Εφικτού
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Exw akousei oti sth selhda ths nasa kapou uparxei auth h uphresia alla prepei na plhrwseis ta malliokefala sou gia liga molis lepta. Sideras1985 se poio programma anaferesai?

...7AiT²4™ is Everywhere...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κ εγώ κάτι? πριν μερικές μέρεσ μου ήρθε ενα μύνημα στο κινητό μου απο έναν αριθμό που δεν γνωρίζω (cosmote κ αυτός) ο οποίος έλεγε :

ειχατε 1 κλιση : +30**o αριθμός μου**

παράξενο?

1ον το κινητό μου ήταν στην τσέπη μου κ ήταν ανοικτό.

2ον αυτό το μύνημα έρχεται μονο οταν δεν έχει σήμα κατι το οποίο δεν γίνεται στο μέρος που ήμουνα

3ον όταν έρχεται μια τέτια ειδοποίηση απο την cosmote για κλήσεις νομίζω οτι δεν εμφανίζει ποτέ αριθμό αποστολέα, αλλα απλά εμφανίζει ενα calls.

:worry: :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά συμφωνώ,αλλά εγώ είχα πρόβλημα παλαιότερα επειδή αφηνα συχνά όλο το βράδυ να φορτίζει,(τότε κανανε και 3ώρες να φορτίσουν τέρμα,τώρα σε 1:15 είναι οκ), και μου το είπαν όταν το είχα πάει για να ρωτήσω για μπαταρία.

τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει στα καινούρια κινητά και μπαταρίες και σταματάει να δίνει ρεύμα,πρώτη φορά το άκουσα,αν υπήρχε κάποια πηγή έγκυρη που να έλεγε σίγουρα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

emeis mporoume na parakolou8isoume ta tilefwnimata allwn kinitwn.

exw mia geitonissa p o antras tis emplekse me rwssida k 8elei na akouei ta tilefwnimata tou. enai kartotilefwno..

Link to comment
Share on other sites

egw pisteuw oti ftaiei to tilefwno...antikatestiseto me ena kainoyrgio tilefwno kai des an ginontai ta idia..an kai den nomizw giati kai emeis eixame ena palio tilefwno kai ekane kati koufa...diaforous hxous,na akougomai dipla k.t.l..
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Exw akousei oti sth selhda ths nasa kapou uparxei auth h uphresia alla prepei na plhrwseis ta malliokefala sou gia liga molis lepta. Sideras1985 se poio programma anaferesai?

Aρα υπάρχει κάτι τέτοιο?!;):worry::!:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω που και που ακουω παραξενους ηχους στο τηλ ομως απο την στιγμη που δεν εχω κατι να κρυψω και δεν κανω και κατι κακο δεν ανησυχω ειτε το παρακολουθουν ειτε οχι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για πείτε περισσότερα...

 

david, ωραίος :happy:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προγραμμα της nasa ειναι οντως καλο και καπου το ειχε παρει το ματι μου,νομιζω σε υπολογιστη φιλου μου,του το ειχε περασει ενας προγραμματιστης αν θυμαμαι καλα γιατι ειναι και καιρος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και με την συσκευη αλλά και με τον provider.

Το όριο απο τα δικτυα,τουλάχιστον απο vodafone είναι 300kb.

Για πχ με ενα gx20 πάνω απο 99kb δεν μπορώ να στείλω.

Με το v903 γίνεται.

 

Σωστός ο παίχτης! :)

Βασικά στα πρώτα έγχρωμα κινητά το όριο ήταν 30 (νομίζω) kb. Τα δίκτυα υποστήριζαν 100 kb. Τώρα νομίζω το κινητό δεν έχει όριο (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά έχει 300 kb το δίκτυο...

Τί γίνεται με το όριο;

Δοκίμασε κανείς;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε πρίζα έχω δίπλα στο κεφάλι, ούτε το κινητό...

Βασικά όλη μέρα έχουμε το κινητό δίπλα μας, το βράδυ μας πειράζει; :p

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

κάποια κινητά πρέπει να έχουν όριο ακόμη, πχ το 3230 δεν άφηνε να επεξεργαστώ mms άνω των 100kb.
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης του Δήμου Αθηνών έκλεισε 1 μήνα λειτουργίας. Κατά τη διάρκεια του μήνα αυτού το χρησιμοποίησα αρκετές φορές και επέλεξα τον τρόπο χρέωσης μέσω κινητού τηλεφώνου. Φοβάμαι οτι το σύστημα αυτό έχει σοβαρά προβλήματα ασφάλειας:

 

Καλώντας το 1577 από κινητό τηλέφωνο, μετά το χαιρετισμό, προτρέπει το χρήστη να εισάγει τον αριθμό του κινητού του. Γιατί άραγε; Το σύστημά τους δεν έχει αναγνώριση του αριθμού του καλούντος; Δοκίμασα να πληκτρολογήσω ένα τυχαίο αριθμό κινητού τηλεφώνου και τον δέχθηκε!!!:worry:

Μετά από αυτό άρχισα να υποψιάζομαι διάφορα και ιδού:

- "Γέμισα" το λογαριασμό μου με 10 ευρώ.

- Κάλεσα το 1577 από άλλο κινητό και πληκτρολόγησα τον αριθμό του πρώτου κινητού (που του είχα βάλει τα 10 ευρώ)

- Μετά πήγα στις επιλογές που έχει το φωνητικό μενού και άλλαξα αριθμό κινητού βάζοντας σαν σωστό τον αριθμό του δεύτερου κινητού μου!!!:mad:

 

Τελικά κατάφερα να κλέψω τα 10 ευρώ από το πρώτο μου κινητό και τα μετέφερα στο δεύτερο.

Τι θα γινόταν αν το πρώτο κινητό δεν ήταν δικό μου και ήταν κάποιου άλλου;;;

 

Πιστεύω οτι κινδυνεύουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν το σύστημα αυτό.

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι οι κατασκευαστές του συστήματος γνωρίζουν για το πρόβλημα (είναι πολύ "χοντρό" για να μην το ξέρουν) και είναι απαράδεκτο που το έχουν θέσει σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...