Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Συγγενης μου προκειται να ταξιδεψει στις ΗΠΑ για χρονικο διαστημα περιπου 3 μηνων. Κατα συμπτωση προκειται να αλλαξει ουτως ή αλλως τωρα το κινητο του.

Ποια "μπαντες" πρεπει να διαθετει η συσκευη που θα διαλεξει, ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και εκει και στην Ελλαδα;

(Υποθετω οτι η ΤΙΜ διαθετει περιαγωγη για τις ΗΠΑ, ή οχι;;;] :confused:

Ευχαριστω

 

motorola . ..exei stis rythmiseis dikyto epilogi:ameriki k eyrwpi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η σφραγίδα (seal) του κουτιού είναι κομμένη να το υποψιάζεσαι.

Εγώ όταν αγοράζω καινούριο, δε δέχομαι να το πάρω με την κάρτα μέσα, ούτε να μου τη βάλουν αυτοί στο ήδη ανοιγμένο τηλέφωνο, εκτός και αν κόψουν τη σφραγίδα και το ανοίξουν μπροστά μου φυσικά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πηρα ενα nokia 6280 και για να το συνδεσω στο υπολογιστη μου ζηταει να εχω το service pack 1 αλλα δεν ξερω πιο απο ολα που εχει στην σελιδα της microsoft να κατεβασω.
Link to comment
Share on other sites

τα tri-band κινητά (900/1800/1900Mhz) (που είναι και τα περισσότερα πλέον) δεν θα έχουν πρόβλημα στην Αμερική (αν και νομίζω παίζουν σε συγκεκριμένα δίκτυα και αυτά)
Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική υπάρχουν δύο εταιρείες GSM, η Τ-mobile και η Cingular. Η πρώτη λειτουργεί στα 1900Mhz ενώ η Cingular στα 850Mhz και στα 1900Mhz ανάλογα την περιοχή. Οπότε triband επιβάλεται (που είναι σχεδόν ολα πλέον) ή quad band που υπάρχουν αρκετά στην αγορά για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Πάντως θεωρώ οτι 3 μήνες είναι υπερβολικά μεγάλο διάστημα για να κάνει κάποιος roaming στην Αμερική. Θα πρότεινα να πάρει κάποιο καρτοκινητό με τις παραπάνω εταιρείες. Ούτος είς άλλος είναι υπερβολικά φθηνά πλέον να καλείς Αμερική από Ελλάδα, είτε δωρεάν από Voip είτε το πολύ 5 ευρωλεπτά το λεπτό με κάρτες Ya τις Q ή της ΟΤΕ. Επίσης στην Αμερική η χρέωση για να καλέσεις κινητό είναι ίδια με τα σταθερά.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Προσωπικα μένω άφωνος. Δεν το εχω ξανακούσει αυτό. Με ποια λογική τώρα ο γερμανός θα πουλήσει τη συσκευή που εσυ επέστρεψες πίσω; απαράδεκτη συμπεριφορά.Ειλικρινά δε περίμενα να σου το επιστρέψουν. Δηλαδή εγώ τώρα που θα αγοράσω από γερμανό νέα συσκευή πρέπει να υποψιάζομαι ότι ίσως είναι μερικώς μεταχειρισμένη;

 

Ακριβως...πηγα πριν καιρο να παρω ενα καρτοτηλεφωνο για δωρο απο τον Γερμανο στην Εμμ. Μπενακη, και οχι μονο το τηλεφωνο ειχε ανοιχτει η συσκευασια του αλλα ελειπαν και υλικα συσκευασιας απο μεσα :wacko: επισης δεν ειχε το διαφανες αυτοκολλητο στην οθονη του :blink: ...βεβαια δεν το πηρα...πηγα αλλου και πηρα ενα σφραγισμενο.....

 

...απο οτι ξερω στην αμερικη τουλαχιστον τα ειδη που επιστρεφονται με ανοικτη συσκευασια πωλουντε σε χαληλοτερη τιμη -για να εχει καποιο κίνητρο ο νεος αγοραστης- και οχι την ιδια :mad:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Προσωπικα, αυτό που κάνει ο γερμανός το θεωρώ μεγάλη αλητεία και πιστεύω ότι το ίδιο αντίθετη θα είναι και η προστασία καταναλωτή... Όλα αυτα βέβαια αν ο γερμανός πουλήσει σε άλλον πελάτη την εν λόγω συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διορθώστε με αν κάνω λάθος,αλλά απ'όσο ξέρω και στο Πλαίσιο μπορείς εντός κάποιων ημερών να επιστρέψεις οτιδήποτε αν δεν σ'αρέσει,κι ας το έχεις ανοίξει,αρκεί η συσκευασία να περιέχει ό,τι περιείχε αρχικά όταν το αγόρασες σφραγισμένο...:O
Link to comment
Share on other sites

pantos tha prepei na exeis ena kinito pou ektos apo sumvato me ta diktua thlefonias tha prepei na einai sumvato kai em tis prizes gia na mporeis na to fortizeis !! ap oso xero sthn ellad mono h motorola dinei fortisth pou mporei na mpei kai se amerikanikou tupou priza !!:)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχασα/μου έκλεψαν το W800i μου και κάπου άκουσα οτι υπάρχει δυνατότητα να δώσω το IMEI μου στη SonyEricsson και να μπει το κινητό σε blacklist από τα δίκτυα ετσι ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κανένα δίκτυο. Δε ξέρω κατα πόσο μπορεί το W800i να αλλάξει IMEI αλλά θα με χαροποιούσε η ιδέα οτι δεν το χαίρεται αυτός που το βρήκε. Μπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί; Ξέρει κανείς αν η αλλαγή IMEI σε W800i είναι εφικτή;

 

Ξέρω οτι τα δίκτυα έχουν δυνατότητα να εντοπίσουν πότε και με ποια SIM εκπέμπει μια συσκευή από το IMEI της. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να καθιερωθεί νομικό πλαίσιο έτσι ώστε να μπορούν να γνωστοποιηθούν στο νόμιμο κάτοχο μιας συσκευής τα στοιχεία η αν δεν υπάρχουν αυτά (π.χ. καρτοκινητο) το νούμερο του συνδρομητη που χρησιμοποιεί τη συσκευή του! Αν είχα τη δυνατότητα να επικοινωνήσω με το άτομο αυτό θα του προσεφερα χρηματική αμοιβή για να μου επιστρέψει το κινητό! Είναι κρίμα να έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε χρήση μιας υπηρεσίας πολύ απλής στην υλοποιησή της που θα έκανε πολλούς κατόχους κλεμμένων κινητών ευτυχισμένους!

 

Υ.Γ.: Ο τύπος που το βρήκε έκανε μια κλήαη στον πατέρα μου ο οποίος όμως δεν είχε σήμα και πήρε λίγο αργότερα αναφορά κλήσης. Από κει και ύστερα χάθηκαν τα ίχνη του... Αυτό πάλι πως το εξηγείτε; Τηλεφωνάει κάποιος στην εγγραφη "Μπαμπάς" όταν έχει σα σκοπό να κρατήσει απλά το τηλέφωνο; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...πηγα πριν καιρο να παρω ενα καρτοτηλεφωνο για δωρο απο τον Γερμανο στην Εμμ. Μπενακη, και οχι μονο το τηλεφωνο ειχε ανοιχτει η συσκευασια του αλλα ελειπαν και υλικα συσκευασιας απο μεσα :wacko: επισης δεν ειχε το διαφανες αυτοκολλητο στην οθονη του :blink: ...βεβαια δεν το πηρα...πηγα αλλου και πηρα ενα σφραγισμενο.....

 

...απο οτι ξερω στην αμερικη τουλαχιστον τα ειδη που επιστρεφονται με ανοικτη συσκευασια πωλουντε σε χαληλοτερη τιμη -για να εχει καποιο κίνητρο ο νεος αγοραστης- και οχι την ιδια :mad:

 

Α...μιας και το θυμηθηκα...αναλογο περιστατικο μου συνεβη στο Καρφουρ πριν κανενα χρονο....αγορασα ενα φορητο CD και ανοιγοντας το κουτι (ηταν σφαγισμενο με μπλε κορδελα) διαπιστωνω οτι ολα μεσα ηταν "ατακτος" τοποθετημενα + ειχε μπολικες γραντζουνιες ....ηταν φανερο οτι ειχε ανοιχθει και χρησιμοποιηθει...το επεστρεψα αυθυμερον διαμαρτυρομενος :mad: και πηρα πηρα πισω τα λεφτα μου......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να δουλευει ο φορτηστής στα 110V όπου σχεδόν όλοι οι φορτηστές δέχονται 110-240V. Απο εκεί και πέρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις έναν αντάπτορα που αλλάζει το βίσμα και δεν κοστίζει πάνω από ένα Ευρώ.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Την κλήση την έκανε προφανώς για να ανακοινώσει σε ποιά τιμή σας δίνει πίσω το κινητό... Είναι πολύ γνωστή τακτική, με την οποία εκβιάζουν τους κατόχους ότι άν δεν το πάρουν πίσω στην τιμή που τους λένε, θα αρχ'ισουν να κάνουν κλήσεις και μεγάλες χρεώσεις κτλ....
stpr
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να κανεις μαι δηλωση σε καθε δικτυο που αναφερεις τη κλοπη και το καθε δικτυο (θεωρητικα) κλειδωνει η συσκευη και δε λειτουργει στο δικτυο. Κοινως πρεπει να κανεις τη δηλωση αυτη και στα 4 δικτυα. Τωρα απο εκει και περα την εχω δει αυτη την αιτηση και την εχω περασει κιολας σε αιτηση , αλλα δε ξερω κατα ποσο υφισταται και γινεται τελικα η διαδικασια αυτη απο τα δικτυα μας...
:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, εχω ενα προβληματακι.

Εχω το Motorola U6 Pebl, ομως είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω τα MMS, με αποτέλεσμα να μου στείλαν χτες απο αγνωστο κινητο MMS και δεν καταφερα να το λάβω. Πήρα τηλ. τώρα την Vodafone και μου ενεργοποίησαν την υπηρεσια. Προσπαθω να φορτωσω το MMS και δεν μπορω. Υπάρχει τρόπος (?) μιας κ δεν μπορω να πω να μου το ξαναστείλουν επειδη δεν ξερω τον αποστολεα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την κλήση την έκανε προφανώς για να ανακοινώσει σε ποιά τιμή σας δίνει πίσω το κινητό... Είναι πολύ γνωστή τακτική, με την οποία εκβιάζουν τους κατόχους ότι άν δεν το πάρουν πίσω στην τιμή που τους λένε, θα αρχ'ισουν να κάνουν κλήσεις και μεγάλες χρεώσεις κτλ....

 

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα κουβάρι. Εγώ βρήκα 2 φορές κινητό. Και τις 2 πήρα τηλέφωνο ακριβώς στο "ΜΠΑΜΠΑΣ" και συνεννοήθηκα με τον άνθρωπο ώστε να έρθουν να πάρουν πίσω το κινητό τους...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως να ήθελε να κάνει κάτι ανάλογο αυτός που το βρήκε και να έμεινε από μπαταρία μετά... Βέβαια δεν αποκλείω την περίπτωση που αναφέρεις, αλλά θέλω να πιστεύω ότι ανήκει στις εξαιρέσεις...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο θέμα του πόση είναι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από σταθμούς βάσης εταιριών κινητής.

 

http://www.hermes.ntua.gr/gr/main.jsp

 

Μην σας μπερδεύει η πληθυσμιακή κάλυψη,είναι διαφορετικό νούμερο από την γεωγραφική.Και προφανώς δεν συνδέεται άμεσα με το congestion και την χωρητικότητα του δικτύου αν και όσο πιο πυκνό είναι το δίκτυο τοσο πιο καλή είναι η χωρητικότητα του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...