Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχετε κάνει φορητότητα στο βασικό σας νούμερο; Σκοπος αυτής της δημοσκόπησης είναι να δούμε τι ποσοστό των χρηστών έχει παραμείνει στο δίκτυο από το οποίο ξεκίνησε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έκανα φορητότητα του βασικού αριθμού μου από Cote σε Wind, ξαναγύρισα στην Cote και όταν λήξη το συμβόλαιό μου σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στη Wind. :p :cool:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Θεμα:Εχετε κάνει φορητότητα στο βασικό σας νούμερο;

 

το 2ο νουμερο μου το πηγα απο voda σε cosmote:p

 

:p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ανοιχτό λειτουργικό τι σημαίνει?

Είναι κάποιος επίσημος ορισμός συγκεκριμένος που χαρακτηρίζει αυτά τα λειτουργικά?

Παρατηρώ ότι πολλοί χρησιμοποιούν αυτόν τον όρο για να αναφερθούν στα smartphones κάτι που είναι εντελώς λάθος. Νομίζουν ότι τα κινητά με δυνατότητα εγκατάστασης προγραμμάτων εκτός java, ονομάζονται ανοιχτού λειτουργικού.

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, εξάλλου γιαυτό άνοιξα αυτό το θέμα.

 

Ο όρος "ανοιχτό" πάντως παραπέμπει στο ανοιχτό λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Τέτοια λειτουργικά συστήματα είναι το bsd, ubuntu, fedora, debian, opensuse και άλλα. Επίσης τα λειτουργικά κινητών που βασίζονται στο linux όπως android και maemo από τα γνωστά.

 

Καλό είναι να μην συγχέουμε τα πράγματα. Τα windows και το symbian κάθε άλλο παρά ανοιχτά μπορούν να χαρακτηριστούν. Έχει να κάνει με την άδεια χρήσης και την δυνατότητα να παρέμβεις στο κώδικα και να τον αλλάξεις. Στα windows και στο symbian ο κώδικας είναι κρυφός. Μόνο η Microsoft και η Symbian αντίστοιχα τους γνωρίζουν. Αλλαγές μόνο αυτοί μπορούν να κάνουν και είναι παράνομο να τα χακάρεις (αν μπορεις). Στο android τα πράγματα δεν είναι έτσι. Το "χακάρισμα" δεν ειναι παράνομο, και αυτό σημαίνει άπειρες δυνατότητες. Ο καθένας μπορεί να το αλλάξει και να το κάνει καλύτερο. Έτσι μπορούν να υπάρχουν στο ίντερνετ για παράδειγμα πολλές διαφορετικές εκδόσεις του android τροποποιημένες από τρίτους για να διαλέγουμε αυτή που μας αρέσει.. μπορεί να γίνεται ήδη αυτο.. δεν ξέρω δεν έχω android κινητο...

Link to comment
Share on other sites

αποτι ξερω η νεα εκδοση του symbian (symbian^3)θα ειναι ανοιχτου κωδικα...

ναι οκ αρα συμφωνεις οτι ανοιχτο λειτουργικο εννουμε το λειτουργικο ανοιχτου κωδικα?

συμφωνεις οτι το symbian που υπαρχει τωρα δεν πρεπει να το λέμε ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αρα συμφωνεις οτι ανοιχτο λειτουργικο εννουμε το λειτουργικο ανοιχτου κωδικα?

συμφωνεις οτι το symbian που υπαρχει τωρα δεν πρεπει να το λέμε ανοιχτο?

 

απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενα SDK σε καποια ιστοσελιδα(γενικα δεν το εχω ψαξει οποτε μπορει και να υπαρχει) το σημερινο symbian δεν μπορει να χαρακτηριστει ανοιχτο...

edit: http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/4a7149a5-95a5-4726-913a-3c6f21eb65a5/S60-SDK-0616-3.0-mr.html εδω εχει καποια sdk για s60 για το κοινο...τωρα γενικα ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα...δεν ξερω τι πραγματικα παιζει γιατι δεν εχω ασχοληθει περαιτερω....

Link to comment
Share on other sites

δες τι ειναι το iphone....

ακριβως το αντιθετο δηλαδη ελευθερια σε ολες τις δυνατοτητες της συσκευης ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όντως υπάρχει παρανόηση τελικά. Πρέπει να ξεκαθαριστούν τα πράγματα γιατί είναι άδικο. Τα SDK, επειδή ασχολούμε με προγραμματισμό, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχουν καμία σχέση με το αν το λειτουργικό σύστημα είναι ανοιχτού κώδικα.

 

SDK (Software Development Kit) σημαίνει Εργαλεία Ανάπτυξης Λογισμικού. Ο κατασκευαστής κάθε λειτουργικού συστήματος παρέχει δωρεάν τα SDK για το λειτουργικό του. Αυτό το κάνει για να μπορούν όλοι να κατασκευάσουν προγράμματα που θα παίζουν στο λειτουργικό του. Το ίδιο το λειτουργικό όμως δεν το δίνει τσάμπα.

 

Τώρα τι σημαίνει ανοιχτός κώδικας. Σημαίνει ότι ο κώδικας, δηλαδή οι εντολές προγραμματισμού που γράφτηκαν για να δημιουργηθεί ένα λογισμικό, είναι διαθέσιμες. Στην προκειμένη περίπτωση οι δημιουργοί του Android στην ιστοσελίδα τους παρέχουν τον κώδικα του Android. Μπορείς να τον κατεβάσεις και να δείς πως φτιάχτηκε. Και μπορείς να το αλλάξεις αν θες. Αυτό συνεπάγεται ότι πρακτικά δεν μπορείς να το πουλήσεις γιατί όλοι μπορούν να το αντιγράψουν πλέον. Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας..

 

Το γεγονός ότι παρέχει κάποιο SDK δεν σημαίνει ότι είναι ανοιχτού κώδικα. ΟΛΑ τα λειτουργικά συστήματα παρέχουν SDK. Αυτός είναι και ο σκοπός ενός λειτουργικού συστήματος. Γιατί να φτιάξει κάποιος λειτουργικό; Για να δούμε πόσο όμορφο είναι; Αν δεν παίζει προγράμματα τι να το κάνω; Αν ένα λειτουργικό σύστημα δεν έδινε SDK τότε κανείς δεν θα μπορούσε να φτιάξει προγράμματα για αυτό. Μόνο ο κατασκευαστής του λειτουργικού θα μπορούσε. Έτσι κανείς δεν θα ασχολούνταν και θα ήταν μια πλήρης αποτυχία. Φανταστείτε τα windows χωρίς firefox, χωρίς flash στις σελίδες άρα όχι youtube, χωρίς υποστήριξη συσκευών γιατί οι κατασκευαστές δεν θα μπορούσαν να γράψουν drivers άρα χωρίς πληκτρολόγιο μη microsoft:p

 

Η παρανόηση έχει γίνει στα κινητά επειδή τα περισσότερα κινητά δεν έχουν καν λειτουργικό σύστημα. Τα κλασσικά κινητά έχουν ένα μενού που το φτιάχνει ο ίδιος ο κατασκευαστής του κινητού το οποίο κάνει τα βασικά και δεν παίρνει προγράμματα από τρίτους. Περιορίζεται σε εφαρμογές java και αν. Αυτό λοιπόν δεν μπορούμε να το πούμε λειτουργικό. Είναι ένα User Interface. Δεν υπάρχει SDK.

 

Τώρα που τα κινητά έγιναν πιο έξυπνα (smartphones) και παίρνουν λειτουργικά συστήματα, ο καθένας μπορεί να φτιάχνει προγράμματα, παιχνίδια, και γενικά λογισμικό. Μετά ήρθε και το android, κάπου ακούστηκε η λέξη ανοιχτό λειτουργικό και κάπως έτσι άρχισαν όλοι να νομίζουν ότι ανοιχτό είναι και το symbian, τα windows και το iphone επειδή έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

Και τώρα θα πείτε τι μας νοιάζει τελικά αμα είναι η δεν είναι ανοιχτού κώδικα; Αφού και τα 4 είναι λειτουργικά συστήματα με τα sdk τους και τα κάνουν όλα:X Όντως η διαφορά δεν είναι στις δυνατότητες αυτή τη στιγμή. Βέβαια αυτό μπορεί να αλλάξει θετικά για το android. Το θετικό στον ανοιχτό κώδικα είναι ότι όλοι μπορούν να συνεισφέρουν στην εξέλιξη του λειτουργικού συστήματος και όχι μόνο η εταιρεία που το ξεκίνησε.. Επίσης μπορεί να τροποποιείται όπως επιθυμούμε για να καλύπτει τις ανάγκες και τα γούστα όλων μας. Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, μπορούν να υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδόσεις για να διαλέγουμε.

 

Το θέμα όμως είναι πως είναι άδικο να κατονομάζουμε ανοιχτά όλα τα λειτουργικά ενώ μόνο τα λειτουργικά της google και της nokia κατέχουν αυτό τον τίτλο. Είναι ιδεολογικό:) Σου δείχνουν πως έφτιαξαν το λειτουργικό τους και ξέρουν ότι δεν θα βγάλουν λεφτά από το λογισμικό γιατί θα ξέρεις τον κώδικα οπότε δεν έχει νόημα. Ξέρουν οτι τα λεφτά που θα βγάλουν θα είναι από τις υπηρεσίες υποστήριξης που θα προσφέρουν μόνο.

 

Όσο για τη symbian λογικό είναι να ανοίξει τον κώδικά της γιατί δεν τη σώνει τίποτα τώρα. Και στο μακρυνό μέλλον το ίδιο θα κάνει και η microsoft όταν δεν θα αγοράζει κανείς πια windows mobile.

Και σαφώς δεν θεοποιώ την google ή τη nokia μιας και μπορεί να μην ανοίξαν τους δικούς τους κώδικες από την καλή τους την καρδιά.:rolleyes: Ειδικά για τη google παίζει να το έκανε επειδή ήδη οι άλλες εταιρείες ήταν πολύ μπροστά και από το να αρχίσει να φτιάχνει δικό της λειτουργικό που να ανταγωνίζεται τα άλλα και ίσως να μην τα κατάφερνε και ποτέ, έπρεπε να κάνει κάτι δραστικό. Πήρε λοιπόν το linux και ίσως και άλλα λογισμικά ανοιχτού κώδικα τα τροποποίσε για να εφαρμόζουν σε κινητά και τσουπ! εγένετο ενα νέο λειτουργικό από εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Και πάλι εδώ φαίνεται η δύναμη του ανοιχτού κώδικα:D Μέχρι να ανοίξουν και οι άλλοι τους κώδικές τους, προσωπικά με δυσαρεστεί να ακούω να τα κατονομάζουν ως "ανοιχτά".... πολλά είπα ε?:ninja:

Link to comment
Share on other sites

πολλά είπα ε?:ninja:

Πολλά και καλά τα είπες. Αλλά σιγά το πράμα. Τί σε πειράζει αν ο άλλος το λέει έτσι; Δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις για να το λεν Λειτουργικό Σύστημα με ανοιχτό κώδικα. Γι αυτό, πιθανώς και για λόγους συντομίας, το λεν ανοιχτό λειτουργικό. Έτσι το λέω κι εγώ παρόλο που γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πολλά και καλά τα είπες. Αλλά σιγά το πράμα. Τί σε πειράζει αν ο άλλος το λέει έτσι; Δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις για να το λεν Λειτουργικό Σύστημα με ανοιχτό κώδικα. Γι αυτό, πιθανώς και για λόγους συντομίας, το λεν ανοιχτό λειτουργικό. Έτσι το λέω κι εγώ παρόλο που γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει.

Ωραία. Συμφωνώ ότι είναι μία λέξη. Δεν είναι τπτ τραγικό για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Δεν θα τους μαλώσω:)

Αλλά εσύ που γνωρίζεις γιατί δεν το λες smartphone λειτουργικό που είναι το σωστό? Δύο λέξεις είναι και αυτό.

 

EDIT: Επίσης αν τα windows, το symbian και το iphone τα λες και αυτά ανοιχτό λειτουργικό τότε εδώ δεν ισχύει ο λόγος συντομίας που είπες.. γιατί να το λες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Συμφωνώ ότι είναι μία λέξη. Δεν είναι τπτ τραγικό για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Δεν θα τους μαλώσω:)

Αλλά εσύ που γνωρίζεις γιατί δεν το λες smartphone λειτουργικό που είναι το σωστό? Δύο λέξεις είναι και αυτό.

Γιατί το χρησιμοποιώ λέγοντας για παράδειγμα : Το Android είναι ανοιχτό λειτουργικό σύστημα (με σκοπό να δείξω ότι έχει ανοιχτό κώδικα και όχι "κλειστό"). Smartphone λειτουργικά είναι και άλλα, αλλά η ειδοποιός διαφορά είναι ότι το Android είναι ανοιχτό. Και στο κάτω κάτω μόνο αν το πω έτσι καταλαβαίνουν οι άλλοι οπότε είναι σα να μιλάω τη γλώσσα τους και δε χρειάζεται να κάτσω να ασχοληθώ για να τους μάθω πως θα έπρεπε να το λεν.

EDIT: Επίσης αν τα windows, το symbian και το iphone τα λες και αυτά ανοιχτό λειτουργικό τότε εδώ δεν ισχύει ο λόγος συντομίας που είπες.. γιατί να το λες έτσι?

Όχι βέβαια. Μόνο το Android και το Maemo/MeeGo λέω έτσι. :p Μη σε απασχολούν τέτοια ζητήματα. Μπράβο για τις διευκρινίσεις σου πάντως. :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Μόνο το Android και το Maemo/MeeGo λέω έτσι. :p Μη σε απασχολούν τέτοια ζητήματα. Μπράβο για τις διευκρινίσεις σου πάντως. :p

Ααα! :D Ε τοτε συμφωνούμε. Και βέβαια να το λες ανοιχτό λειτουργικό για συντομία το android και το maemo. Δεν σε κατάλαβα πριν.

 

Το θέμα το άνοιξα για να καταλάβουν όσοι δεν ξέρουν, ότι τα windows, symbian, iphone ΔΕΝ είναι ανοιχτό λειτουργικό. Το κοινό χαρακτηριστικό τους με το android και το maemo είναι ότι όλα είναι smartphone λειτουργικα.:)

 

 

 

Με αφορμή το μήνυμα του sambukOS μπήκα στο site της Symbian και διάβασα και από πρώτο χέρι τα ευχάριστα:) Όντως το symbian3 είναι open source με εγκεκριμένη άδεια από το ίδρυμα ελεύθερου λογισμικού και το ίδρυμα ανοιχτού κώδικα.:D

 

Οπότε τα πράγματα έχουν ως εξής:

Ανοιχτό/Ελεύθερο Λειτουργικό = Android | Maemo | Symbian^3

Κλειστό Λειτουργικό = Windows Mobile | iPhone OS

Link to comment
Share on other sites

δες τι ειναι το iphone....

ακριβως το αντιθετο δηλαδη ελευθερια σε ολες τις δυνατοτητες της συσκευης ΣΟΥ

Ε όχι και ελευθερία το iPhone, το τηλέφωνο της πιο control freak εταιρείας του πλανήτη.

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια αυτος ο νομος ψηφίστηκε στην γαλλια γιατι καποιοι αφηναν ελευθερο το wi-fi τους για να κατεβαζουν και αμα τους πιασουν να λενε εγω αποποιουμε των ευθηνων καποιος αλλος μπηκε στην γραμμη μου και κατεβασε παρανομο περιεχομενο ..... και δεν απαγορευσαν τα ανοιχτα wifi αλλα οποιος τα εχει αν κατεβει απο το δικτυο του κατι παρανομο δεν μπορει να πει τα κατεβασε αλλος ....

αν θυμαμαι καλα ...:lol::lol::p

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου πει, πως ακριβως υπολογιζονται οι χρεωσεις για τα τελη χρησης σε αριθμους συμβολαιων?

 

Το μονο που γνωριζω ειναι πως προκειται για επιπροσθετη χρεωση, αμα υπερβεις τα οσα σου προσφερει το προγραμμα σου, αλλα θελω να ξερω ακριβως πως προκυπουν οι χρεωσεις.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν ξεπερνάς τον χρόνο χρήσης, αλλά με το πως χρησιμοποιείες το δίκτυο , πόσο συχνά κοκ. Δλδ ακόμα και οι αναπάντητες θεωρητικά σε χρεώνουν ένα ποσοστό.
Link to comment
Share on other sites

WTF? Ο πατερας μου ειναι στο i110, και σε ενα λογαριασμο ειχε τελη χρησης 33 ευρω περιπου προ του ΦΠΑ. Γιατι τετοια αισχροκερδια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα τελευταία μου κινητά είχαν όλα video κλήση αλλά δεν την χρησιμοποίησα ούτε μια φορά...ούτε θα την χρησιμοποιήσω..δεν μπορούμε να πούμε και ψέματα που είμαστε και τι κάνουμε!:ninja:
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο μια συζήτηση σε ενα άλλο φόρουμ, οι βιντεοκλήσεις δεν υποστηρίζονται καν απο τους πάροχους στην αμερικη και ατομα απο εκει δεν το εχουν δει ποτε σε λειτουργία!. Είναι και αυτός ένας λόγος γιατί οι κατασκευαστές δεν το θεωρούν σημαντικό να το περικλείσουν στις νέες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αγορασω ενα dummy κινητο (αυτα της βιτρινας) να του βγαλω την προσοψη και την περασω στο κινητο μου??? Το ρωταω γιατι οι προσωψεις ειναι στην τριπλασια τιμη απ οτι πουλαν τα ψευτικα της βιτρινας....
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...