Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Κατά μέσο όρο 23-25 ευρώ μηνιαίως. Αυτό σημαίνει 10 ευρώ λιγότερα από τότε που είχα σύνδεση, μόνο που όταν είχα σύνδεση, έπαιρνα και κανένα τηλέφωνο... Χεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, κυρίως για να χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο του PC και να μπορώ να διαχειρίζομαι πιο εύκολα πολλά μηνύματα. Εφ'όσων δηλαδή δουλεύω στο PC και χρειάζεται να γράψω και να λάβω αρκετά sms, θα ήθελα να αποφύγω το πληκτρολόγιο του κινητού, τη μικρή του οθόνη, τις αργοπορίες και τα μπλεξίματα όταν φορτώνεται η μνήμη του με πολλά sms.

 

 

Άλλος ένας λόγος ίσως ήταν και το κόστος. "Κινητό" χωρίς πληκτρολόγιο, χωρίς οθόνη, χωρίς κάμερες κλπ. = φτηνό "κινητό"!

Φίλε μου αφού θέλεις να έχεις ευκολία και ταχύτητα στην σύνταξη και ανάγνωση μηνυμάτων μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα (το MyPhoneExplorer για παράδειγμα αν έχεις SonyEricsson) και να συνδέσεις κινητό και υπολογιστή με τη βοήθεια του προγράμματος.

 

Κατόπιν μέσω του προγράμματος μπορείς να βλέπεις τα μηνύματα σου στην οθόνη του υπολογιστή και να στέλνεις sms πληκτρολογώντας τα κείμενα σου στον υπολογιστή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από 0 έως 9 € και σπάνια έως 15€ τον μήνα

 

Δυό τρείς φορές στα 7 χρόνια περίπου που το έχω, έχει τύχει να ξοδέψω και 20 € σε μία μέρα

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 70ευρώ μηνιαίως για δύο καρτοκινητά, όταν ήμουν Ελλάδα.

 

Τώρα που βρίσκομαι στο εξωτερικό υπολογίζω ότι θα χρειάζομαι γύρω στα 90ευρώ το μήνα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

@kotetsi..αφου δεν υποτιθεται οτι στο εξωτερικο ειναι παν-φθηνα ολα ?

συγκεκριμενα στην αμερικη..κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..μιλας με τις ωρες με πολυ λιγα χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

@kotetsi..αφου δεν υποτιθεται οτι στο εξωτερικο ειναι παν-φθηνα ολα ?

συγκεκριμενα στην αμερικη..κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..μιλας με τις ωρες με πολυ λιγα χρηματα..

 

Στις ΗΠΑ είναι πιθανόν... Στην Ιταλία είναι ουτοπικό. :p Σε παραπέμπω σε post μου στα Δίκτυα Εξωτερικού: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1539429#post1539429

 

Σκέψου επίσης το εξής: Στην Ελλάδα ξόδευα 70ευρώ το μήνα για κλήσεις και sms προς... όλους! Στην Ιταλία θα χρειάζομαι περί τα 90ευρώ για κλήσεις και sms προς... ελάχιστα ιταλικά νούμερα και ελάχιστα ελληνικά!

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ένα quiz μονο για... παλιους

 

Ποιο ήταν

 

η πρώτη φορητη συκευή με symbian OS? (όχι απαραιτητα τηλεφωνο)

 

το πρώτο τηλεφωνο με symbian OS?

 

η πρωτη συσκευή με windows mobile? (αν δεν κανω λαθος, οι ριζες του windows mobile/windows pocket pc φτανουν μεχρι τα CE)

 

το πρωτο τηλεφωνο με windows mobile? (νομιζω ένα motorola ήταν, αλλά μπορει να κανω λαθος)

 

Μήπως εχουμε φωτο και specs από τα παραπάνω?

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Φαρμακειο η Ιταλια!

Τεσπα εγω ξοδευω περιπου 30€ το μηνα το καλοκαιρι παντως χαλαρα περισσοτερα!!

Χρονια σου πολλα blue_moon_

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν μου κάνατε αυτή την ερώτηση πριν 5 χρόνια η απάντηση θα ήταν 200-300 ευρώ το μήνα. Τώρα το μάξιμουμ 20-25 ευρώ. Love was in the air... :)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

sorry για την λαθος τοποθεσια, αλλά στην αρχη ειχα βαλει ερωτησεις μονο για symbian, μετά εβαλα και τα windows mobile, αλλά δεν ήταν δυνατο να αλλαξω τοποθεσια...
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

εγω απο 70-100 ευρω καθε μηνα ξοδευω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο τηλ με symbian δεν ηταν ενα ericsson r-520???δεν ειμαι και σιγουρος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@kotetsi..αφου δεν υποτιθεται οτι στο εξωτερικο ειναι παν-φθηνα ολα ?

συγκεκριμενα στην αμερικη..κατι τετοιο πηρε το αυτι μου..μιλας με τις ωρες με πολυ λιγα χρηματα..

 

Αυτό είναι αλήθεια και είναι ασύλιπτα φθηνα, αλλά αυτό συμβαίνει με τα συμβόλαια όπου 99% του κόσμου (για να μην πω 99.9%) έχει συμβόλαιο. Το καρτοκινητό στην Αμερική όμως είναι λεμιτόμος και δεν συμφέρει με τίποτα.

 

Πάντος που κάνει εντύπωση που πολλοί από εσάς που ξοδευεται πάνω απο 25-30 Ευρώ το μήνα δεν έχετε σύνδεση. Δεν μιλάω για αυτούς που φλερτάρουν με τα 100 Ευρώ αυτό είναι καθαρό πέταμα χρημάτων. Το καρτοκινητό συμφέρει μόνο για ποσά μέχρι 15 Ευρώ το μήνα. Εκτός και αν εκμεταλευεστε τα non-stop και call them all πακέτα και τυχαίνει οι περισσότεροι που καλήτε να είναι του ίδιο καρτοκινητού πακέτου οπότε πάω πάσο. Αλλιώς δεν συμφέρει με τίποτα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

για symbian σύμφωνα με wikipedia:

ER5u a.k.a. Symbian OS v5.1. u = Unicode. The first phone, the Ericsson R380 was released using ER5u in 2000. It was not an 'open' phone - software could not be installed. Notably, a number of never released Psion prototypes for next generation PDAs, including a Bluetooth Revo successor codenamed Conan were using ER5u.

 

Symbian OS v6.0 and v6.1. Sometimes called ER6. The first 'open' Symbian OS phone, the Nokia 9210, was released on 6.0.

 

Symbian OS v7.0 and v7.0s. First shipped in 2003. This is an important Symbian release which appeared with all contemporary user interfaces including UIQ (Sony Ericsson P800, P900, P910, Motorola A925, A1000), Series 80 (Nokia 9300, 9500), Series 90 (Nokia 7710), Series 60 (Nokia 6600, 7310) as well as several FOMA phones in Japan.

http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian_OS

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

εγω απο 70-100 ευρω καθε μηνα ξοδευω.

 

Ίσως και να σε συμφέρε η λύση του συμβολαίου εσένα. Αν βέβαια έχει tim και εισαι στο win club σώθηκες... Σε βλέπω σύντομα με νέα συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Αν δει κανείς έναν πρόσφατο κατάλογο με τα κινητά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά, σχεδιαστικά τα πιο πολλά είναι αδιάφορα και κινούνται στα ίδια πλαίσια. Αυτά που ξεχωρίζουν (σχεδιαστικά πάντα), είτε είναι διαφορετικά με πολύ εκκεντρικό τρόπο είτε είναι απλά άσχημα.

 

Δε μπορώ να δεχτώ ότι οι εταιρείες αδυνατούν να φτιάξουν κάτι προτότυπο, όμορφο και κομψό...

 

Όσο για το Nokia 888, είναι μεν προτότυπο αλλά είναι άσχημο. Σαν σκουλήκι είναι. :blink:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα μια κουβέντα με κάποιον τεχνικό τηλεπικοινωνιών και μου είχε πει πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα, δηλαδή ότι μπορεί ο παροχέας σύνδεσης, όχι μόνο να στο "κλείσει" αλλά και να στο ανοίξει όπου κι αν βρίσκεσαι.

Το θέμα του εντοπισμού GPS κλπ εντάξει, είναι γνωστό σε όλους.

Έχει ακούσει-ξέρει κανείς κάτι σχετικό με το On-Off?

Link to comment
Share on other sites

@antonis_wrx. τελειος.

 

Για τα mobile ξερει κανεις? Ποια ήταν η πρωτη συσκευη με mobile/ce που είχε και GSM?

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...