Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα δίκτυα και όλες οι νέες συσκευές που κυκλοφορούν υποστηρίζουν μέχρι 300kb/mms. Η ΤΙΜ επιτρέπει μέχρι και 500kb αρκεί να το υποστηρίζει και η συσκευή. Έχω την εντύπωση πως τα smartphones με την εφαρμογή mms it μπορούν να στείλουν και 500kb.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα δίκτυα και όλες οι νέες συσκευές που κυκλοφορούν υποστηρίζουν μέχρι 300kb/mms. Η ΤΙΜ επιτρέπει μέχρι και 500kb αρκεί να το υποστηρίζει και η συσκευή. Έχω την εντύπωση πως τα smartphones με την εφαρμογή mms it μπορούν να στείλουν και 500kb.:)

 

αυτο πραγματικα ειναι μια παρα πολυ χρησιμη πληροφορια!:)

καποιος αλλος για τα αλλα δικτυα?:O

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λετε.. η vodafone ειχε 300 τωρα δεν ξερω σιγουρα ποσο ειναι..
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως πρέπει να το βγάλω σε καινούργια συσκευή γιατί αν και προστατεύει την οθόνη τραβάει πολύ ακτινοβολία και μπορεί να τη χαλάσει? Ισχύει γιατί ακόμα το έχω επάνω στην οθόνη και δε ξέρω αν μπορώ να το κρατήσω γιατί όσο να είναι προστατεύει την οθόνη από βρομιές και γρατζουνίσματα?
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως πρέπει να το βγάλω σε καινούργια συσκευή γιατί αν και προστατεύει την οθόνη τραβάει πολύ ακτινοβολία και μπορεί να τη χαλάσει? Ισχύει γιατί ακόμα το έχω επάνω στην οθόνη και δε ξέρω αν μπορώ να το κρατήσω γιατί όσο να είναι προστατεύει την οθόνη από βρομιές και γρατζουνίσματα?

 

Απ'όσο γνωρίζω, οι ζελατίνες πάνω στην οθόνη καλό είναι να αφαιρούνται. Μαζεύεται στατικός ηλεκτρισμός, ο οποίος υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει ζημιά στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και φανταζομαι οτι η ζελατινα αυτη ειτε αφαιρεθει ειτε οχι δεν βλαπτει κανεναν και τιποτε...

το μονο καλο που κανει ειναι να προστατευει -σχετικα- την οθονη...:)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και φανταζομαι οτι η ζελατινα αυτη ειτε αφαιρεθει ειτε οχι δεν βλαπτει κανεναν και τιποτε...

το μονο καλο που κανει ειναι να προστατευει -σχετικα- την οθονη...:)

 

auto pisteuo kai ego akrivos;) apla prostateuei tin othoni apo orismenes gratsounies:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθουσα να τις κρατησω επανω στο κινητο οσο πιο πολυ μπορουσα αλλα σιγα σιγα με την χρηση αρχιζουν να ξεκολανε απο τα ακρα οποτε και ειναι η αρχη του τελους τους.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως οι πιο εξειδικευμένοι να έχουν ψάξει και να έχουν απαντήσει στο θέμα εδώ και χρόνια. Γιατί τα τηλέφωνα να χρειάζονται τη sim για να δουλέψει το λειτουργικό τους; Υπάρχει ή όχι κάποια "ιδιαίτερη" συμφωνία των κατασκευαστών με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας ανά τον κόσμο; Αν ναι, τότε είναι απόλυτα λογικό. Αν όχι τότε γιατί; Υπάρχουν πάμπολες λειτουργίες (κάμερα, βίντεο, games κλπ κλπ) που το μόνο που δεν χρειάζονται για να δουλέψουν είναι σίγουρα η τοποθέτηση μια κάρτας sim. Γνωρίζει κάτι κανείς;
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μανίκι της μπλούζας ή ο αντίχειράς μας δεν είναι και η πλέον ενδεδειγμένη μέθοδος καθαρισμού της οθόνης του κινητού μας ,ποια προιόντα έχετε να προτείνεται για καλό και ασφαλή (να μην υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν μικρές γρατζουνιές)καθαρισμό της οθόνης?

(Προφανώς όσοι χρησιμοποποιούν κάποια θήκη , δεν έχουν τέτοιες ανησυχίες , οι υπόλοιποι?)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πανακι απο τα γυαλια ηλιου. Το παιρνω παντα μαζι μου ουτος η αλλως.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει μια πληρη γκαμα απο προιοντα καθαρισμου (για υπολογιστες και κινητα) γενικα για ολα τα μερη του κινητου...

απο πανακια μεχρι και σπρευ πεπιεσμενου αερα!

αλλα για εμενα ολα αυτα εινα καπως πεταμενα λεφτα.

ενα μακω μπλουζακι εινα παντα η καλυτερη λυση...:D

Link to comment
Share on other sites

Η sim δουλευει σαν "αναγνωριστικο" εξαρτημα που λεει σε ποιον ανηκει ο αριθμος. πχ στα σταθερα τηλεφωνα δεν εχεις sim γιατι το συνδεεις στην πριζα, στην γραμμη του οτε, η οποια γραμμη ειναι στο ονομα σου. Μεσω των καλωδιων μπορει να γινει η μεταφορα δεδομενων και η αναγνωριση του κατοχου της γραμμης. Την ιδια συσκευη αν την βαλεις σε αλλη γραμμη (σε αλλο σπιτι) τοτε θα δουλευει με τον αριθμο της αλλου σπιτιου οχι του δικου σου. Με τα κινητα ειναι προβλημα. Πως ξερει το δυκτιο σε ποιον ανηκει ο καθε αριθμος. Θα ειναι τοποθετημενος μεσα στην συσκευή; Και αν αλλαξεις; Δεν υπαρχουν καλωδια γι'αυτο χρειασημοποιυονται οι καρτες sim.

 

Δεν ξερω αν το περιεγραψα καλα αλλα καπως ετσι ειναι το πραμα :)

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει μια πληρη γκαμα απο προιοντα καθαρισμου (για υπολογιστες και κινητα) γενικα για ολα τα μερη του κινητου...

απο πανακια μεχρι και σπρευ πεπιεσμενου αερα!

αλλα για εμενα ολα αυτα εινα καπως πεταμενα λεφτα.

ενα μακω μπλουζακι εινα παντα η καλυτερη λυση...:D

 

Να σου πώ , αφού το μακό μπλουζάκι κοστίζει λιγότερο από το σετ καθαρισμού του Πλαισίου:lol: :lol:

 

Έχω ένα τέτοιο σετάκι(αυτό με τα 10 υγρά και 10 στεγνα πανάκια).Κάνει 10 ευρώ(μιλάμε για 10 χρήσεις ε:blink: )

Το έχω για την οθόνη του pc όμως(είναι TFT)

Το βρίσκω πολύ ακριβό για να το χρησιμοποιώ και στο κινητό.

Από την άλλη , με το πανάκι από τα γυαλιά ηλίου έχω κάνει κάτι γρατζουνιές κατά καιρούς , που νόμιζες ότι η οθόνη είχε την υπογραφή του Zορρό.:cry:

 

Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αγορασε ενα απο εκεινα τα ειδικαι πανια που ειναι για αυτοκινητο!

ειναι μιας μορφης πολυ απαλο δερμα και εγγυαται αποτελεσμα χωρις καθολου γρατσουνιες στο αμαξωμα...

φανταζομαι θα κανει για τη δουλεια που το θες...

καπου στα 8ευρω το ενα να υπολογιζεις...:D

Link to comment
Share on other sites

αγορασε ενα απο εκεινα τα ειδικαι πανια που ειναι για αυτοκινητο!

ειναι μιας μορφης πολυ απαλο δερμα και εγγυαται αποτελεσμα χωρις καθολου γρατσουνιες στο αμαξωμα...

φανταζομαι θα κανει για τη δουλεια που το θες...

καπου στα 8ευρω το ενα να υπολογιζεις...:D

 

 

Πετσί??????

χα χα χα!!

έχω , αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ(μήπως με κοροιδεύεις ? :O )

Έλα μωρέ , απλά ανησυχώ για την οθόνη μου...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πετσί??????

χα χα χα!!

έχω , αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ(μήπως με κοροιδεύεις ? :O )

Έλα μωρέ , απλά ανησυχώ για την οθόνη μου...

οχι ρε.

σοβαρα.

αν εχεις κατι τετοιο και μαλιστα καθαρο πιστευω θα σε ικανοποιησει πληρως!:)

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε.

σοβαρα.

αν εχεις κατι τετοιο και μαλιστα καθαρο πιστευω θα σε ικανοποιησει πληρως!:)

 

Καλά:wacko:

Θα το δοκιμάσω με προσοχή.:) :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η sim δουλευει σαν "αναγνωριστικο" εξαρτημα που λεει σε ποιον ανηκει ο αριθμος. πχ στα σταθερα τηλεφωνα δεν εχεις sim γιατι το συνδεεις στην πριζα...

 

Αγαπητέ Ferryman, δεν εννοούσα το που χρησιμεύει η sim, απλά ρωτάω γιατί να μην μπορούμε (να το πω απλά) να τραβήξουμε μια φωτογραφία ή να παίξουμε ένα παιχνίδι, χωρίς να λειτουργεί η συσκευή σαν τηλέφωνο (χωρίς καθόλου sim).

 

Και να το θέσω κάπως διαφορετικά: Είναι οι μόνες συσκευές (πολυσυσκευές πλέον-τα έχουν όλα σε ένα), που αν και τις πληρώνεις, δεν ανοίγουν, δεν λειτουργούν! Θέλουν κι αυτό το εξτρά που λέγεται κάρτα sim. Φυσικά τηλέφωνο αγοράζεις, θα πάρεις sim μη τρελαθούμε, αλλά και μόνο το ότι η συσκευή δεν ανοίγει στο μενού της μου προκαλεί την περιέργια.

 

mvagustagm2000 ωραία υπογραφή! Έχω δει και γω κάποιο Sagem που άνοιγε χωρίς sim, λες οι τύποι να μην έχουν κάνει κάποια "ιδιαίτερη συμφωνία" με τις εταιρείες;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λαθος :) Στα τελευταια μοντελα γινεται. Δεν ξερω για ποια κινητα μιλας και γιατι αποφασιζουν οι εταιριες να μην το κανουν. καποια παλιοτερα ισως. Τεχνικως δεν υπαρχει καποιο κολλημα ωστε να μην γινεται. Μπορει να ανοιξει το τηλεφνο και χωρις sim. Δεν ειναι απαιτηση του λειτουργικου. Ετσι το σχεδιαζουν.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταια μοντελα γινεται. Δεν ξερω για ποια κινητα μιλας...

 

Σου είναι εύκολο να μου πεις πια είναι αυτά; Έχω δουλέψει αρκετά μοντέλα και δεν έχω δει κάτι ανάλογο εκτός του Sagem. Έχω δει σχεδόν όλα τα μοντέλα της Sony Ericsson (εκτός σειράς Ρ), σχεδόν όλα τα Sharp, και λίγα Nokia ψιλοπαλιά βέβαια.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου πεις πια είναι αυτά; Έχω δουλέψει αρκετά μοντέλα και δεν έχω δει κάτι ανάλογο εκτός του Sagem. Έχω δει σχεδόν όλα τα μοντέλα της Sony Ericsson (εκτός σειράς Ρ), σχεδόν όλα τα Sharp, και λίγα Nokia ψιλοπαλιά βέβαια.

 

oute kan i seira P de leitourgei xoris karta. to P800 pou exo ego, xreiazetai tin karta sim gia na anoiksei..meta an thes to vazeis se flight mode vevaia..alla diaforetika den anoigei. tin eixa ki ego panta autin tin aporia kai mou ginetai olo kai megaliteri oso ta kinita apoktoun parapano dinatotites, giati na xreiazetai nte kai kala mia sim gia na doulepsoun? kati mou leei oti sa na iparxei mia kapoia simfonia me etaireies.. perneis to teleio kinito sou, me fotografiki, mp3 ktl.. e na min exeis kai ti sim mesa na plironeis kai kana logariasmo me tin eukairia? min tous diafigei kana kerdos! vevaia iparxei lisi..vazeis mia sim apo arithmo sou pou exeis katargisei..kai ola kala :happy: by the way..pali kala pou to S110 mou anoigei xoris sim! otan to protoanoiksa mou evgale na tou valo pin kai tromaksa..nomiza den tha anoige..alla tou patisa cancel kai mpike :D na nai kala ta windows! :rolleyes: pantos..perimeno akoma na do kamia mple othoni (idi mou evgale gia programma oti einai non responsive kai prepei na kleisei):lol:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου πεις πια είναι αυτά; Έχω δουλέψει αρκετά μοντέλα και δεν έχω δει κάτι ανάλογο εκτός του Sagem. Έχω δει σχεδόν όλα τα μοντέλα της Sony Ericsson (εκτός σειράς Ρ), σχεδόν όλα τα Sharp, και λίγα Nokia ψιλοπαλιά βέβαια.

Απο nokia ολα τα 1 - 1,5 χρονων και νεοτερο S40 και S60 ανοιγουν. Ακομα και το 1600!!!

 

Απο sony-ericsson ανοιγουν αλλα μπαινουν αποκλειστικα σε λειτουργια walkman :!: χαζό.

 

Απο sharp νομιζω το 903. δεν ξερω για τα αλλα.

 

νομιζω πως και τα καινουργια samsung ανοιγουν.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...