Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kυριε μοντερετορα σπαμαρει!!!! :D Πλακα κανω. Τζαμπα λεφτα πιστευω οι μηχανισμοι. Τα κινητα τωρα πια δεν ειναι απλα για μηνυματα. Παιχνιδακια mp3 ραδιο η οτι αλλο θες. Και αμα το καλοσκεφτεις... θα αρχισουν οι μαθητες να μηλανε πιο πολυ μεταξυ τους.

 

Υ.Σ 1) Μονο ενας καθηγιτης με εχει πιασει. Και παλι την γλυτωσα!

 

Υ.Σ 2) Αντι να κατσουν να φτιαξουν λιγο τα κτιρια και τις εγκαταστασεις, και προπαντως να ΚΑΘΑΡΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ :!: τις αιθουσες καθοντε και βαζουν μηχανιματα τετοια

 

Υ.Σ 3)_daemon_ βγαλε το k700 και βαλε το 6100 που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεταφορά στους τεχν. προβληματισμούς :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

me foni grigoroteri sinenohsh...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι σπεύδω να διευκρινίσω ότι δεν αφορά κάποιο μέτρο που σκέφτονται στο

υπουργείο αλλά μεμονωμένο περιστατικό στο δικό μου σχολείο ;)

 

Απ'όσα βρήκα και διάβασα οι απενεργοποιητές είναι αρκετά ακριβοί και συνήθως παίζουνε με παράσιτα σε 800κατι Mhz - 900κατι Mhz GSM που είνια και η πιο συνηθισμένη μπάντα συχνοτήτων των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, η Cosmote δεν πολυχαμπαριάζει γιατι απ'όσο ξέρω αυτή παίζει σε περιπου 1800 Mhz GSM

 

Νομίζω δλδ.. :geek: :cool: ;)

Eimai fantastikos..
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα.

 

Ταπεινη μου αποψη, πως θα επρεπε τετοια συσκευη να υπαρχει σε ολα τα σχολεια.

 

Επισις να θυμησω στους μικρους μας φιλους, πως το Βρετανικο Υπουργειο Παιδειας εχει κανει αυστηρη συσταση στους γονεις να *ΜΗΝ* παιρνουν κινητα σε παιδια κατω των 16, γιατι το οχι ακομα πληρως σχηματισμενο κρανιο τους αποροφα μεγαλυτερες ποσοτητες ακτινοβολιας.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα.

 

Ταπεινη μου αποψη, πως θα επρεπε τετοια συσκευη να υπαρχει σε ολα τα σχολεια.

 

Επισις να θυμησω στους μικρους μας φιλους, πως το Βρετανικο Υπουργειο Παιδειας εχει κανει αυστηρη συσταση στους γονεις να *ΜΗΝ* παιρνουν κινητα σε παιδια κατω των 16, γιατι το οχι ακομα πληρως σχηματισμενο κρανιο τους αποροφα μεγαλυτερες ποσοτητες ακτινοβολιας.

 

Φίλε πρέπει να καταλάβεις κάτι όπως και ο περισσότερος κόσμος (κάτι που το ανέφερε και κάποιος ποιο πάνω).

Ένα κινητό τηλέφωνο σήμερα, ΔΕΝ είναι μόνο κινητό!

Κανένας δεν το χρησιμοποιεί για να μιλάει την ώρα του μαθήματος και κανένας δεν έχει την πολυτέλεια (τουλάχιστον οι μαθητές) να μιλάνε με τις ώρες. Σιγά από πότε έγιναν οι μαθητές businessman; Οπότε τι ακτινοβολίες και κουραφέξαλα λένε;

 

Σήμερα ένα κινητό (πολυσυσκευή καλύτερα), είναι παιχνιδομηχανή, ΜΡ3 player, organizer, ραδιοφωνο και η λίστα πάει λέγοντας. Με λίγα λόγια αντικαθηστά διάφορες συσκευές που και εμείς παλαίοτερα είχαμε, όπως το gameboy, το κλασσικό walkman με τις κασέτες κτλ κτλ κτλ.

 

Εχω βαρεθεί να μιλάνε όλοι για την ακτινοβολία κτλ την στιγμή που τα παιδιά ΔΕΝ μιλάνε με το κινητό τους παρα μόνο την έχουν σαν μια πολυσυσκευή.

 

Μια τρύπα στο νερό και άλλη μια στον αέρα κάνουν με αυτές τις συσκευές απενεργοποίησης, γιατί το παιδί και το παιχνιδάκι του θα συνεχίζει να παίζει, και την μουσικούλα του θα συνεχίζει να ακούει, και την φωτογραφία και το videaki του θα τραβήξει!

 

Το μόνο που θα κοπεί είναι τα μηνύματα.....

Τι να πω, μόνο να γελάσω μπορώ.....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κεραία σοβαρής εταιρίας δεν είναι....

(άρα ακίνδυνη)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

ειναι κεραια για ασυρματο δικτυο, προφανως καποιος ενοικος στην πολυκατοικια σου την εχει βαλει για να "συνδεθει" με καποιο ασυρματο network ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

ειναι κεραια για ασυρματο δικτυο, προφανως καποιος ενοικος στην πολυκατοικια σου την εχει βαλει για να "συνδεθει" με καποιο ασυρματο network ;)

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δε ξέρω αν είναι κόμβος ή απλώς client (ελπίζω να χρησιμοποίησα σωστή ορολογία)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

kai to samsung e310 exei 2 ledakia pou anavosvinoune taftoxrona kai exoune kai 5 diaforetika xromata kai analoga me ton eixo klisis ta led anavosvinoune se oli tin gama ton xromaton episis otan sou erthei minima mexri na to siavaseis ta led anavosvinoun grigora me ena roz :mad: xroma

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια πολυ θετικη κινηση, θυμηθειτε ποσες φορες ψαχνατε σε 2 και 3 περιπτερα καρτα και δεν ειχα. Ενω τωρα με αυτο το μηχανημα θα εχουν παντα! :)
Link to comment
Share on other sites

tha ithela na mou peite kapoia site sxetika me tis tilepoikoinwnies kai idiaitera me tin kiniti tilefonia...pou aposkopei pws ksekinise kai tetoia...HELPPPPPPPPPPPPP

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθηθείς, αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ:

 

http://www.myphone.gr/library/

 

http://www.myphone.gr/library/glossary.html

 

http://www.myphone.gr/links/

Link to comment
Share on other sites

Greeklish ή Greenglish είναι ένας μικτός τρόπος γραφής της ελληνικής γλώσσας με λατινικούς χαρακτήρες. Γιαυτό και ονομάζονται έτσι, από τη μίξη των ονομάτων Greek & English.

Τον τελευταίο καιρό έχει ενταθεί η διαφωνία για το αν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε ή όχι.

Παρακαλούμε προωθήστε το μήνυμα όπου μπορείτε και αφιερώστε 5 λεπτά για να απαντήστε στο παρακάτω ερωτηματολόγιο.

 

http://www.zoomerang.com/survey.zgi?p=WEB2249CQUALKC

 

Ευχαριστούμε πολύ!

 

Σοφία - Ιωάννα

 

Μια μικρή διευκρίνηση.

 

Greeklish Ονομάζεται η γραφή ελληνικών λέξεων με λατινικούς χαρακτήρες χάριν συντομίας, ή όταν δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης ελληνικού πληκτρολογίου.

 

Greenglish ονομάζεται η μείξη ελληνικών και αγγλικών λέξεων κατά την ομιλία. Π.χ. "Θα πάω στου γροσέρη να πάρω δυο μελόνια και μετά θα μαπίσω το φλόρι με τη μάπα." Έτσι μιλάνε οι έλληνες της Αμερικής, της Αυστραλίας και δυστυχώς τελευταία, και της Ελλάδας. :p :rolleyes: Υπάρχει και ροκ συγκρότημα ελληνοαμερικάνων που τα κομμάτια του έχουν αποκλειστικά Greenglish στοίχο!

 

Κατά τα άλλα συνείσφερα και εγώ στο ερωτηματολόγιό. :)

Link to comment
Share on other sites

Οθόνες με περισσότερα από 18bit χρώματα νομίζω οτι δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα για κινητά. :)

Βέβαια γιατί να θέλουμε πιο πολύ από 18bit αφού η οθόνες είναι σχετικά μικρές για να καταλάβουμε τη διαφορά στα χρώματα.

Ακόμα θα έχουμε και μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, άρα και μικρότερη αυτονομία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα στο ραδιο για ενα κινητο που εχει ραδιο και μπορεις να ηχογραφισεις εκπομπη στην μνημη του.Δεν το προλαβα να ακουσω ποιο ειναι.Μηπως ξερει κανεις;Και αν κυκλοφορει; :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα τελευταία χρησιμοποιώ κι ένα Νokia 6510 για το ραδιόφωνό του και μπορώ να πω ότι μου αρέσει η παλιά κλασσική μονόχρωμη οθόνη του!
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στην κινητή τηλεφωνία από όλες τις εταιρείες ακούω συνέχεια την λέξη δωρέαν. Ακόμα και από τους moderator του myphone όταν παρουσιάζουν ένα καινούργιο πακέτο όλο δωρεάν ακούω.

Γιατι τα ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΑ μηνύματα και τον ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ χρόνο ομιλίας τον λέμε δωρεάν;;;

Θα έπρεπε να λένε οτι το ΤΑΔΕ πακέτο που κοστίζει ΤΟΣΑ χρήματα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ τόσα λεπτά ομιλίας, τόσα μηνύματα, αναγνώριση κλήσεων κτλ κτλ κτλ.

Μου φαίνεται οτι υποτημάνε την νοημοσίνη μας. Ακόμα και στην Αμερική που ήταν η χώρα των κουτών στο μαρκετιν, την έχουν κόψει αυτήν την λέξη για κάτι που πληρώνεις.

Το δωρεάν είναι όταν σου δινουν κατι που ΔΕΝ το πληρώνεις οχι για κάτι που το πληρώνεις.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και από τους moderator του myphone όταν παρουσιάζουν ένα καινούργιο πακέτο όλο δωρεάν ακούω.

 

Να υποθέσω πως αναφέρεσαι στις ειδήσεις του ελληνικού χώρου;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...