Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παναγιοτη εισαι πολυ κακος το ξερεις? :D

Χαχαχα λιγο ειμαι ναι αλλα μονο με τα λαμογια...

 

Επειδη εχω μπει μια φορα στον κοπο για να κατοχυρωσω trademark και εχω δει τι μανικι ειναι τα τελευταια χρονια μια εταιρια να πετυχει το trademark οπως θελει γιατι οι κυριοι του Υπ. Εμποριου ειναι περιεργοι και χανεις πολλα λεφτα για ολες τις γραφειοκρατικες τους βλακιες δεν μπορει να ερθει καποιος και να εκμεταλλευτει την φημη μου για να πουλησει τα δικα του προιοντα.. Και μαλιστα να το διαφημιζει συνεχεια σε ραδιοφωνο και δεν ξερω που αλλου... Ειναι λιγακι toomuch :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σήμα είναι ίδιο αν εξαιρέσεις το Telecom

 

Οπότε, εμένα μου κάνει ότι πρόκειται μάλλον για shops απλά, που ίσως και να έχουν πάρει το trademark απο την original Orange.

 

Οπως και να χει, αν είναι να πέσουν οι τιμές σε οποιαδήποτε κατηγορία, δε μας χαλάει καθόλου

:X
Link to comment
Share on other sites

POY EINAI AYTO BUY AND SELL STHN KALLITHEA?EXW ENA OLOKAINOYRGIO P910i POY THELO NA POYLHSW

Δε θα στο πρότεινα να πας...στην καλύτερη των καλυτέρων να στο πάρουν 450 ευρώ...

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δε θα στο πρότεινα να πας...στην καλύτερη των καλυτέρων να στο πάρουν 450 ευρώ...

exeis na proteineis kapou alloy?steile moy kai th dieythynsh toy na to elenxw kai ayto!

Link to comment
Share on other sites

To ekana auto pou les alla itan apo allo pc to copy, kai sto kainourio pc den trexei to palio..Anyway tha to psaksw...Pane kai 200 hits.. :cry:

ειμαι παλι πισω .... προσθεστε ξανα εμενα μεσα στην ομαδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ua soy kostisei para poly to gprs!

Έπρεπε να το καταλάβω ότι οι χρεώσεις ΕΠΑΚ θα είναι κατά πολύ φθηνότερες από το GPRS διαφορετικά όλοι θα μπάιναν στο διαδύκτιο με modem το κινητό τους.

Link to comment
Share on other sites

Κι’αυτό γιατί στην πρώτη περίπτωση έχω ταχύτητα 64kbps απεναντίας με το Qtec 8020 θεωρητικά έχω 116 kbps.Αξίζει να το επιχειρήσω; Αλλά δεν γνωρίζω πως θα γίνονται οι χρεώσεις, το έχει κάνει αυτό κάποιος;

Από που προκύπτει αυτό το 116 kbps; Δες εδώ και εδώ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Skeftika se afto to thread na grafoume ola ta thetika kai arnitika tou Linux sta kinita...

 

Τι σχέση έχει αυτό που λες με τον τίτλο που επέλεξες για το topic σου;

 

Επίσης, υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα στους Διαξιφισμούς: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=51059

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

ξερει κανεις ποιος ειναι ο πιο φτηνος τροπος για να επικοινωνησει καποιος απο Ελλαδα με Αγγλια (Σε σταθερο)?

 

Δε μιλαω για εναλλακτικους φορεις (Q, forthnet κλπ) ουτε για skype, babble klp, αλλα για καποιο αλλον τροπο. Ισως καποια καρτα (απο τα περιπτερα) ή κατι σαν το telesavers.co.uk που υπαρχει για κλησεις απο αγγλια προς ελλαδα. Υπαρχει κατι τετοιο αντιστοιχο για κλησεις απο Ελλαδα προς Αγγλια?

 

Καθε προσφορά δεκτή :alien:

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι θα γίνει με τις κεραίες που τοποθετούνται σε κατοικημένες περιοχές ?

Είναι γνωστό ότι κανένας στη γειτονιά του δε θέλει κεραία κινητής γιαυτό άλλωστε και τις καλύπτουν ως θερμοσίφωνες....

 

Τώρα βάλανε τέτοια κεραία στα 50 μέτρα και γύρω είναι σχολεία δημοτικά γύμνασια κλπ.

 

Τελικά δεν υπάρχει κανένα έλεος ? Μήπως πρέπει και εμείς να τους μποϋκοτάρουμε λίγο ως πελάτες ??

 

Γιατί μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα στήνουν τεχνικούς να περάσουνε "θερμοσίφωνες" - για τόσο βλάκες μας περνάνε ?? Ξέρω ακόμα και ποια κινητή το έχει κάνει αλλά δε θα πέσω στο επίπεδο τους....

 

Η συνέχεια φυσικά στα δικαστήρια, αυτοί βέβαια θα πληρώσουν τους δικηγόρους με λεφτά που τους έδινα τόσα χρόνια !

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ο φθηνότερος τρόπος μέχρι τώρα που γνωρίζω εγώ είναι ένα pc μια web camera ένα μικρόφωνο και ένα ζευγάρι ηχεία ή ακουστικά.... δηλαδή επικοινωνία μέσω ιντερνετ.. η πιο φτηνή λύση πλεον.Λες πολλά Βλέπεις πολλά μόνο με 120 δρχ +ΦΠΑ ή 60 δρχ + ΦΠΑ την ώρα ανάλογα την ώρα αιχμής. Αμα έχεις και DSL ακόμα καλύτερα! :p :p
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

ξερει κανεις ποιος ειναι ο πιο φτηνος τροπος για να επικοινωνησει καποιος απο Ελλαδα με Αγγλια (Σε σταθερο)?

 

Δε μιλαω για εναλλακτικους φορεις (Q, forthnet κλπ) ουτε για skype, babble klp, αλλα για καποιο αλλον τροπο. Ισως καποια καρτα (απο τα περιπτερα) ή κατι σαν το telesavers.co.uk που υπαρχει για κλησεις απο αγγλια προς ελλαδα. Υπαρχει κατι τετοιο αντιστοιχο για κλησεις απο Ελλαδα προς Αγγλια?

 

Καθε προσφορά δεκτή :alien:

 

Πρωτα απ'ολα σε βλεπω πολυ ενημερωμενο, telesavers rulz :up:

 

Για αρχη δες αυτο το θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=53136 .

 

Η πιο φθηνη καρτα αυτη τη στιγμη ειναι η call plus της Vivodi.

 

Σταθερά -> 0,0625/λεπτό (με ΦΠΑ)

Κινητά -> 0,2950/λεπτό (με ΦΠΑ)

 

Παρολο αυτα ειναι αρκετα δυσευρετη η συγκεκριμενη καρτα.

 

Μια αλλη πολυ καλη επιλογη ειναι οι χρονοκαρτες της εταιριας Amimex http://www.amimex.gr

 

Μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να τους πεις οτι θελεις μια καρτα για Αγγλια, στη στελνουν στο σπιτι χωρις επιβαρυνση αρκει να ειναι η καρτα απο 30 Ευρω και πανω, μαλιστα εμενα μου ειχαν βαλει 33 Ευρω στη καρτα και η τιμη της ηταν 30 Ευρω. Ποιοτητα επικοινωνιας αρκετα καλη και οι χρεωσεις πολυ καλες. Με τα 3 Ευρω δωρο εβγαινε 0,0769 για σταθερα Αγγλιας και 0.18 περιπου για κινητα Αγγλιας.

 

Μια ευκολη λυση ειναι η Talk Talk αλλα μονο για σταθερο, με 3 Ευρω μιλας 33 λεπτα. Στα κινητα ειναι φωτια,καπου 0.40 Ευρω το λεπτο :X

 

Για οτι αλλο θελεις μη διστασεις να μου στειλεις PM,το εχω ψαξει αρκετα το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι θα γίνει με τις κεραίες που τοποθετούνται σε κατοικημένες περιοχές ?

Είναι γνωστό ότι κανένας στη γειτονιά του δε θέλει κεραία κινητής γιαυτό άλλωστε και τις καλύπτουν ως θερμοσίφωνες....

 

Τώρα βάλανε τέτοια κεραία στα 50 μέτρα και γύρω είναι σχολεία δημοτικά γύμνασια κλπ.

 

Τελικά δεν υπάρχει κανένα έλεος ? Μήπως πρέπει και εμείς να τους μποϋκοτάρουμε λίγο ως πελάτες ??

 

Γιατί μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα στήνουν τεχνικούς να περάσουνε "θερμοσίφωνες" - για τόσο βλάκες μας περνάνε ?? Ξέρω ακόμα και ποια κινητή το έχει κάνει αλλά δε θα πέσω στο επίπεδο τους....

 

Η συνέχεια φυσικά στα δικαστήρια, αυτοί βέβαια θα πληρώσουν τους δικηγόρους με λεφτά που τους έδινα τόσα χρόνια !

 

Και σε μάς ακριβώς τα ίδια.

 

Βρέθηκε κεραία κινητής τηλεφωνίας πολύ κοντά σε δημοτικό σχολείο,καμουφλαρισμένη με ένα θερμοσίφωνα...

 

Η νοοτροπία ορισμένων ανθρώπων δεν θα αλλάξει ποτέ μου φαίνεται...

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια φταιμε και μεις αφου και μεις εχουμε κινητο !! Αυτο δε σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι χρήσιμο. Παρολα αυτα δε μου αρεσει βραδιατικα στα κρυφα, και να περνανε θερμοσίφωνες....

 

Ειλικρινα και γω οπως και πολλοι αλλοι δεν με ειχε πειραξει το θεμα μεχρι που μπηκε αυτη η κεραια εντελως απεναντι μου. Στο σπιτι δεν εχω ουτε μια ασυρματη συσκευη, αλλα τωρα τη πατησαμε...περιμενετε μεχρι να ερθει η σειρα σας μεχρι να δειτε ποσο αδιστακτοι και κερδοσκοποι ειναι ...

 

Και γω εχω σπαταλησει απειρα λεφτα στελνοντας ολων τα ειδων τα χαζα sms η κανοντας αχρηστες κλησεις... ενταξει το ξερω οτι μου τα πηρανε αλλα τωρα τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα....δηλ οχι και να μας απειλουνε και ετσι με θεματα υγειας...

 

 

δε ξερω ο προβληματισμος ειναι δικος σας, και εγω ημουνα περα βρεχει σε πολλα θεματα μεχρι που χτυπησανε καποια καμπανακια, μηπως πρεπει να γινουμε πιο υπευθυνοι σε μερικα θεματα ?

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=52338

 

Η συνέχεια εκεί λοπόν, για όσους το επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη πηγή που έχω και προφανώς έγκυρη είναι το Pcmag #28 όπου αναφέρει για GPRS 24-64kbps. H άλλη παραπληροφόρηση είναι οι συντάκτες του ‘Gomputers για όλους’ όπου έβγαλαν το ‘Κινητή τηλεφωνία & Smartphone’ 10€ παρακαλώ νομίζοντας ότι τα προγράμματα στο CD θα είναι ολόκληρα όπου διαπίστωσα ότι ήταν σχεδόν όλα shareware. Αυτό λοιπόν κάνει λόγο στο GPRS για ταχύτητα τουλάχιστον 100kbps.
Link to comment
Share on other sites

Μπας και το μπέρδεψαν με το 3G; Αλλά και πάλι 100kbps; :confused:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Η απορια που εχω ειναι αυτη του τιτλου.Αν βαλω το κινητο σε flight mode,βελτιωνεται η αυτονομια της συσκευης?Το λεω γιατι εχω το ΜΡΧ σαν δευτερο κινητο και συνηθως δεν μου χρειαζεται να λειτουργει και ως τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την στιγμή που κλείνει το κύκλωμα GSM της συσκευής, εξοικονομείς αρκετή μπαταρία.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

re paidia den exw katalabei kati kai thelw ligh boitheia...otan agorazeis 1 kinito kai einai kleidwmeno wste na dexetai sim karta mono gia ena diktio (px Vodafone) . o tropos gia na baleis sim karta allou diktiou (TIM) einai na flashareis to firmware kai na baleis allo? an einai pou mporw na brw firmware gia thlefwna?
back to basics!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...