Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον stamos

 

κατα τη γνωμη μου τα SMS ειναι σκετη απατη

 

Φυσικά και είναι απάτη. Γιατί λες ότι τα σπρώχνουν τόσο στα πακέτα καρτοκινητής; Γιατί εχουν δει πόσα λεφτά βγάζουν από δαύτα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον stamos

 

μηπως το να περνεις κανονικα τηλεφωνο ειναι φτηνοτερο?για σκεφτειτε με τα λεφτα που θελετε για ενα SMS ποσο αντιστοιχουν σε κληση φωνης και ποσα περισσοτερα μπορειτε να λετε?παντως εγω εχ κοψει τα SMS και εχει μειωθει ο λογαριασμο μου κατα πολυ.δοκιμαστε το και θα δειτε.κατα τη γνωμη μου τα SMS ειναι σκετη απατη

 

 

Σωστότατος. Ειδικά με ένα προγραμματάκι με προπληρωμένο αρχικό χρόνο ομιλίας είσαι κυριλλέ. Το έκανα παιδιά και βρήκα την υγειά μου. Παίρνεις τηλέφωνο και συννενοείσαι σαν άνθρωπος. Αν το βάλετε κάτω θα δείτε ότι σπάνια χρειάζεστε μόνο ένα σμσ για να συννενοηθείτε. Πάντα χρειάζεστε δύο ή και τρία οπότε αρχίζει να γίνεται συγκρίσιμο το κόστος με την ομιλία....

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο πιστευετε δινει αλλο αερα ενα κινητο στην εμφανιση καποιου. Ειναι ισως ενα μεσο επιδειξης?
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι μέσο επείδηξης φυσικά, αλλά μόνο όταν αξίζει να το επιδυκνείεις.... Όταν κάποιος αγοράζει ένα πανάκριβο τηλέφωνο σίγουρα θα θέλει να το δείξει. Σίγουρα σε λογικά επιπεδα ε? Δεν έννοώ να του βγάλουν αφίσες και να τις πετάνε σε δημόσιους χώρους :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη γνωρίσει Δύο καθηγήτριες Πληροφορικής, και πραγματικά ξέρουν τι κάνουν.... Άρα μπορούν. Ίσως να βαριούντε κάπως αν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν, όπως να ψωνίζουν ή να μιλάνε με τις ώρες στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δεν πιστευω οτι το κινητο παιζει ρολο σ'αυτον τον τομεα... Τουλαχιστον εγω δεν το εχω σαν κριτηριο αγορας ενος κινητου !

 

Απο την αλλη βεβαια δεν κατακρινω εκεινους οι οποιοι αγοραζουν ενα κινητο με σκοπο το "ανεβασμα" της "εικονας τους... Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει, γι'αυτο αλλωστε υπαρχουν κινητα με δυνατοτητες, αλλα ασχημα, και κινητα με ομορφια, αλλα περιορισμενες λειτουργιες...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε πανάκριβο πως το εννοούμε??

 

Πανάκριβο επειδή έχει της παναγιάς τα μάτια σε εξοπλισμό, ή επειδή απλά είναι μια χαζομάρα που πουλάει design??

 

Είναι και πως το βλέπει ο καθένας. Εγώ αν δω κάποιον με κινητό Χ (μεγάλου) ποσού, και τα αξίζει, λέω ότι ξέρει να ψωνίζει. Αν δω κανέναν που ξεπαραδιάστηκε για να πάρει μια βλακεία που απλά παίρνει τηλέφωνα, λέω ότι είναι απλά κορόιδο των εταιριών.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ego pantos oute OTE exo, oute pOTE! Telia exo kai plirono 30 euro ton mina kai exo 512/400 ADSL! Nai kala akousate 30 euro pou mesa stin timi einai kai to pagio kai i sindesi!

 

P.S. Ekei stin agELLANTA o pOTEs sas pianei ton kolo! Elate Souidia!

 

Filika Dimitris.

Link to comment
Share on other sites

sadiagraxa

Προσωπικα, δεν πιστευω οτι το κινητο παιζει ρολο σ'αυτον τον τομεα... Τουλαχιστον εγω δεν το εχω σαν κριτηριο αγορας ενος κινητου !

 

Νομιζω οτι υπαρχουν ορισμενοι αλλα και περισοτερο ορισμενες που το εχουν παρακανει.

Αντε κατεβα για καφε και ασε πανω στο τραπεζι καμια παντοφλα 3 χρονων. Θα σε περασουν για απολιτιστο και κακομοιρη. Δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να πουν οτι το τηλεφωνο αρκει να κανει τη δουλεια του.

Το ιδιο συμβαινει και σε αλλες χωρες οπως στην Αγγλια.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγοράζω το κινητό που ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες που κ όχι αυτό που πιστεύω ότι θα μου προσδίδει περισσότερο πρεστίζ.. Ούτε μου κάνει εντύπωση να κυκλοφορεί κάποιος με ένα πανάκριβο κινητό..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον UnReaL

 

Έχω ήδη γνωρίσει Δύο καθηγήτριες Πληροφορικής, και πραγματικά ξέρουν τι κάνουν.... Άρα μπορούν. Ίσως να βαριούντε κάπως αν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν, όπως να ψωνίζουν ή να μιλάνε με τις ώρες στο τηλέφωνο.

 

για τους καθηγητές πληροφορικής σςτο σχολείο εκτός από μια που είχα όλοι ήξεραν αλλά κ όλοι βαρίοντουσαν... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JimBs

 

Γι' αυτό κόλησα και το "για καρτοκινητή" στο τέλος της πρότασης μου.

 

σόρρυ δεν το πρόσεξα...
Link to comment
Share on other sites

Akomh polloi einai autoi pou agorazoun panakriva kinita gia na entipwsiasoun tis ginaikes kai oxi epeidh tous xrhsimeuoun oi dinatothtes tous!Den einai liges oi fores pou exw vre8ei se parea kai na akouw "ax,ti wraio kinito,poso to phres,8a mou vgaleis mia photo,8a mou deikseis pws leitourgei?"!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγεε ειναι οι γυναικες που γνωριζουν απο τεχνολογια και οι περισσοτερεσ απο αυτες ειναι κατω των 20 οι οποιες αυτο που ξερουν ειναι πως να κανουν τα βασικα πανω σε ενα κινητο τηλεφωνο (msgs, κλησεις, κτλ), να ανακατεβουν λιγο τον υπολογιστή (και πολλες φορες να τον μπερδευουν τελιως..) να γραφουν λιγο στο irc και να περιπλανιονται σε καμια σελιδα στο net την οποια καποιος τους την εμαθε

Γενικα γυναικα και τεχνολογια δεν πανε μαζι με τιποτα Για να καταλαωετε εδωσα σε μια κοπελα να δει ταινια στο υπολογιστη και με ρωτα:"πρεπει να ειμαι συνδεδεμενη με το internet για να την δω?"

τι της απαντας τωρα?

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jiannisk

 

Νομιζω οτι υπαρχουν ορισμενοι αλλα και περισοτερο ορισμενες που το εχουν παρακανει.

Αντε κατεβα για καφε και ασε πανω στο τραπεζι καμια παντοφλα 3 χρονων. Θα σε περασουν για απολιτιστο και κακομοιρη. Δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να πουν οτι το τηλεφωνο αρκει να κανει τη δουλεια του.

Το ιδιο συμβαινει και σε αλλες χωρες οπως στην Αγγλια.

 

 

Μα δεν ειναι μονο το να εχεις ενα κινητο 3 χρονων, ειναι και τα καινουρια οπως 3650-7560-Ρ800 που οταν τα βλεπουν "νομιζουν" οτι απλα δεν ειχες λεφτα να παρεις το πιο μικρο κινητο που εχει καμερα και πηρες "αναγκαστικα" αυτο το "ασχημο, μεγαλο κινητο" !

Την επαθα με το 3650 μου μια μερα οταν ημουν για καφε με κατι παιδια... Ειχε καποιος το gx10 Vodalive (!!!) και φυσικα ολοι/ολες (περισσοτερο) πεσανε πανω του να δουν τι εχει, τι κανει η καμερα, αν ειναι καλο το Vodalive κ.τ.λ Που να ανοιξω το στομα μου να εξηγησω τις πραγματικες δυνατοτητες αυτου του κινητου σε σχεση με το 3650; Θα μου την "λεγανε" κι απο πανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Μα δεν ειναι μονο το να εχεις ενα κινητο 3 χρονων, ειναι και τα καινουρια οπως 3650-7560-Ρ800 που οταν τα βλεπουν "νομιζουν" οτι απλα δεν ειχες λεφτα να παρεις το πιο μικρο κινητο που εχει καμερα και πηρες "αναγκαστικα" αυτο το "ασχημο, μεγαλο κινητο" !

Την επαθα με το 3650 μου μια μερα οταν ημουν για καφε με κατι παιδια... Ειχε καποιος το gx10 Vodalive (!!!) και φυσικα ολοι/ολες (περισσοτερο) πεσανε πανω του να δουν τι εχει, τι κανει η καμερα, αν ειναι καλο το Vodalive κ.τ.λ Που να ανοιξω το στομα μου να εξηγησω τις πραγματικες δυνατοτητες αυτου του κινητου σε σχεση με το 3650; Θα μου την "λεγανε" κι απο πανω !!!

 

 

Παιδια τα κινητα ειναι τηλεφωνα!Απλα οι περισσοτεροι ειστε θυματα της διαφημισης των εταιρειων... :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν επρεπε να χρησιμοποιησεις το "ειστε" αλλα το "ειναι" εφοσον εκανες quote το post μου...

Αν ειδες μηλαω για αυτα τα "θυματα" οπως λες !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Μαλλον δεν επρεπε να χρησιμοποιησεις το "ειστε" αλλα το "ειναι" εφοσον εκανες quote το post μου...

Αν ειδες μηλαω για αυτα τα "θυματα" οπως λες !

 

 

Nαι ναι!

Ειναι θυματα!Εκει κολλας? :blink:

Αnyway.. :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καποτε οταν ειχαν πρωτοβγει τα κινητα στην Ελλαδα οσοι ειχαν ντρεποταν να το κρατανε γιατι οσοι δεν ειχαν (που τοτε ηταν πολλοι) τους θεωρουσαν ψωναρες.

Τωρα οχι μονο πρεπει να εχεις κινητο αλλα και να ειναι τελευταιο μοντελο με καμερες εγχρωμο κλπ κλπ.

Προσφατα εχασα ενα 6100 και τωρα απλα χρησιμοιποιω ενα 6110. Δεν λεω ενα σωρο καλουδια το 6100 αλλα και το αλλο κανει μια χαρα αυτο που θελω.

Το θεμα ειναι οτι εχω βαρεθει να βλεπω την αντιδραση μερικων μολις το βλεπουν.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Mην μασας!

Κι εγω εχω το 3310.Αυτο ελειπε να αγοραζω οχι με βαση τις αναγκες μου αλλα το τι θα πουν οι αλλοι! :blink:

Αλλωστε βρισκω πολυ πιο βολικο το 3310 απο ενα GX10! :happy:

To παραμυθι με τις καμερες ειναι γι αυτους που τρωνε κουτοχορτο!Η αθλια αναλυση που εχουν δεν συγκρινεται με την ψηφιακη φωτο μου που εχω!Αλλα ειπαμε διαφημιση κ μαρκετιγκ... :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Μα δεν ειναι μονο το να εχεις ενα κινητο 3 χρονων, ειναι και τα καινουρια οπως 3650-7560-Ρ800 που οταν τα βλεπουν "νομιζουν" οτι απλα δεν ειχες λεφτα να παρεις το πιο μικρο κινητο που εχει καμερα και πηρες "αναγκαστικα" αυτο το "ασχημο, μεγαλο κινητο" !

Την επαθα με το 3650 μου μια μερα οταν ημουν για καφε με κατι παιδια... Ειχε καποιος το gx10 Vodalive (!!!) και φυσικα ολοι/ολες (περισσοτερο) πεσανε πανω του να δουν τι εχει, τι κανει η καμερα, αν ειναι καλο το Vodalive κ.τ.λ Που να ανοιξω το στομα μου να εξηγησω τις πραγματικες δυνατοτητες αυτου του κινητου σε σχεση με το 3650; Θα μου την "λεγανε" κι απο πανω !!!

 

 

Μπαα....δεν έκανες την σωστή κίνηση. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση, απλά τους έδειξα τι μπορεί να κάνει το irRemote σε μια TV και ένα DVD player που υπήρχαν εκεί που καθόμασταν. Τρελάθηκαν όλοι. Αυτός με το gd87 το κρυψε :-))

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον David

 

Μπαα....δεν έκανες την σωστή κίνηση. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση, απλά τους έδειξα τι μπορεί να κάνει το irRemote σε μια TV και ένα DVD player που υπήρχαν εκεί που καθόμασταν. Τρελάθηκαν όλοι. Αυτός με το gd87 το κρυψε :-))

 

 

Χανεις την ουσια φιλε μου! :blink:

Αυτο που κρατας στα χερια σου ειναι τ η λ ε φ ω ν ο! :worry:

Ουτε τηλεκοντρολ ουτε ραδιο ουτε τιποτα αλλο!Ουτε βεβαια ειναι κατι για να επιδεικνυεστε..εχετε προσωπικοτητα!Δεν χρειαζεται το κινητο για να δειξετε οτι υπαρχετε!Νομιζω? :confused:

Αλλα ειπαμε η διαφημιση... :whistle:

 

Ολα παντα φιλικα! :D :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χανεις την ουσια φιλε μου!

Αυτο που κρατας στα χερια σου ειναι τ η λ ε φ ω ν ο!

 

Εεεμ το 3650 δεν είναι απλό τηλέφωνο είναι smartphone που σημαίνει ότο είναι προορισμένο για περισσότερα πράγματα από ένα απλό τηλέφωνο. Πέρα από αυτό για να μιλήσετε για τηλέφωνα prestige μιλήστε για το ένα και μοναδικό 8910(i)! Πιο ακριβό και από το 7650! Ή το 7250 που είναι στα ίδια λεφτά με το 7650! Μιλάμε για κινητά που κάνουν το 1/5 από το προαναφερθέν κινητό και είναι στις ίδιες τιμές! Και ο ελληνάρας θα τα αγοράσει γιατί νομίζει ότι είναι καλύτερα (επειδή είνια πιο ακριβά)! Παρόλαυτα πιστεύω ότι τι κινητό δεν το αγοράζουμε με βάση το prestige που μας δίνει αλλά βάσει των δυνατοτήτων του ή βάσει των μαζών (βλέπε 3310/3330). Υπάρχουν όμως σίγουρα και άνθρωποι που τα αγοράζουν μόνο για τη φιγούρα.

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...