Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύετε ότι είναι καλό να υιοθετεί κανείς μία νέα τεχνολογία όταν πρωτοεμφανίζεται στην αγορά, ή να περιμένει?

 

Προσωπικά, επιλέγω το 2ο, διότι:

 

α) Πολλές φορές, μία νέα δυνατότητα πάσχει από "παιδικές ασθένειες". Για παράδειγμα μπορούμε να πάρουμε τις πολυφωνικές μελωδίες, σχετικά με τις οποίες πολλοί χρήστες αρχικά διαμαρτύρονταν ότι δεν τις άκουγαν σε συνθήκες θορύβου (σε σχέση με τα "κανονικά" ringtones).

 

Άλλο παράδειγμα, το Bluetooth, καθώς αρκετές φορές φαίνεται να μην λειτουργεί όπως θα έπρεπε, κτλ κτλ κτλ.

 

β) Συνήθως, όταν μία νέα τεχνολογία κάνει την εμφάνισή της, συνοδεύεται και από υψηλό κόστος, το οποίο στην συνέχεια μειώνεται αρκετά σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον freestyler

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

ego xrisimopoio agglika giati ta ellinika den perilambanontai panta stis teleutaies anabathmiseis gia to kinito mou .

 

Ε; :eek: :blink:

Link to comment
Share on other sites

λογικά το 2ο εκτώς και αν γνωρίσουμε την τεχνολογία από άλλες πτυχές της (στρατιωτικές- επιστημονικές) :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είμαι υπέρ του "περίμενε πρώτα κανά χρόνο". Εκτός από τα προβλήματα νεότητας και το κόστος υπάρχει και η περίπτωση να μη πιάσει καθόλου στην αγορά. Οπότε σοφότερο είναι να περιμένουμε λίγο να ωριμάσει και να δούμε πως θα πάει. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

To kalutero einai na perimeneis ligo.An k spania katafernw na sugrath8w!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Exw ena discman sony d-e350.Exw parathrhsei pws otan xrhsimopoiw gprs k to kinhto einai polu konta sto discman ektos apo tis klassikes paremvoles ginontai diafora trela.Gia paradeigma anevazei ton hxo h pernaei sto epomenn tragoudi.San na patouse kapoios kanonika ta koumpia!Pws e3hgeitai auto?

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο θα και εγώ, εφόσον λίγο πολύ όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει προβλήματα με τις όποιες νεοεμφανιζόμενες τεχνολογικές καινοτομίες και με το πέρασμα του χρόνου γινόμαστε όλο και πιο επιφυλακτικοί στα επόμενα βήματα της τεχνολογίας.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Θα'θελα να'μουν θεός. Πάντως οι γνωστοί μου γνωρίζουν την τρέλλα μου με τα κινητά και όταν θέλουν να πάρουν καινούργιο έρχονται και με ρωτάνε.

Με έχουν για Θεό τους... :p

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει το δεύτερο, αλλά αν όλοι περιμένουν 1+ χρόνο, ποιοί θα δοκιμάσουν τις νέες τεχνολογίες, ούτως ώστε να εντοπιστούν τα bugs και να διορθωθούν? (ρωτάω τώρα εγώ :rolleyes: )

Θυμηθείτε τεχνολογίες που δεν τις αγκάλιασε ο κόσμος, και παρέμειναν πολύ καιρό με προβλήματα: ψόφησαν! (πάντως, για να τα λέμε όλα, εμπλέκονται και οι οικονομικοί λόγοι).

Γενικώς, τα "πειραματόζωα" χρειάζονται, αρκεί να υπάρχουν κίνητρα και διασφάλιση των απωλειών (δωρεάν αναβαθμίσεις, κλπ)...

 

Ποιός δεν θα έπαιρνε π.χ. το 6600 αν ήξερε ότι η Nokia θα του εξασφάλιζε μέχρι και άμεση αντικατάσταση συσκευής σε χρόνο dt σε περίπτωση προβλημάτων?

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις εκτός αν χρειάζεται για την δουλειά και εξηγώ. Φανταστείτε κάποιον ο οποίος για την δουλεία του κάνει rendering όλη μέρα, όταν βγει ο πιο καινούργιος επεξεργαστής αυτός θα τον χτυπήσει αμέσως και δικαιολογημένα μιας και θα γλιτώνει χρόνο...
Link to comment
Share on other sites

agglika pantou...ektos tu oti sta se ta ellhnika menu einai oligon ti tragika, sta sms an 8es na grapseis mesa sto ellhniko sms mia agglikh le3h prepei na to gyrnas enw sta greeklish den exeis tetoio problhma..

bebaia apo thn allh ypotimame th glwssa mas etsi but h praktikothta proexei gia mena toulaxiston..

http://victorian.fortunecity.com/hampton/426/unicorn-gallery/unicorn01/th/unicorn011th.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά, φυσικά. Μπορεί να οφείλεται στο κινητό μου, αλλά αρκεί ένα μόνο κουμπί για να γράψω αγγλικά αν χρειαστεί.
*Material people can never be really happy*
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο τηλέφωνο σου υπάρχει φάντασμα....Όποτε ανοίγεις GPRS ελευθερώνεται και ξέσπά πάνω στο discman σου.. :p Όχι αστιευο ρε φίλε....Κάτι πρέπει να παίζεται με τον μαγνήτη του discman...πρέπει να τραβάει το σήμα του GPRS και αυτό επηρεάζει την λειτουργία του και το κύκλωμα και γίνονται πράγματα απο μόνα τους.... :rolleyes:

 

P.S..Αν δεν βρείς λύση πάρτο σε κανένα εξορκιστή! :lol:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μην σκοτίζεσαι...Εδώ στην Κύπρο η ίδια κατάσταση υπάρχει....Εμένα δεν μου βάζουν DSL γιατί είναι μακριά απο το κέντρο και θα πέφτει η απόδοση μου είπαν...Εγω έχει 1μιση χρόνο και ακόμα περιμένω πως και πώς να τα αναβαθμίσουν.... :(
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιες γνώσεις για τα κινητά,αλλά δεν χαρακτηρίζω τον ευατό μου ως ειδήμονα στα κινητά,αλλά για όλους τους φίλους μου αυτό είμαι. :p Από την ημέρα που πήγα στο σχολείο το τ65 και το σύνδεσα ως gprs modem την στιγμή που ούτε ο καθηγητής δεν ήξερε ότι υπήρχε τεχνολογία GPRS :p οτιδήποτε πρόβλημα έχουν οι συμμαθητές μου με τα τηλ τους απεύθυνονται σε μένα.Επίσης προκάλεσε μεγάλη αίσθηση το ότι κυκλοφορώ πάντα με 2 κινητά από το οποία το ένα είναι το nokia 9110.Δεν λέω τεράστιο κινητό,αλλά εμένα μου ανέβασε το Image και το prestige. :p
Link to comment
Share on other sites

δεύτερο τόπικ που η υπογραφή σου τα εξηγεί όλα..:o

μήπως έχει και το φάρμακο για τον καρκίνο..?? :cool: :wacko: :p

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την xraysr0x

Μέσα στο τηλέφωνο σου υπάρχει φάντασμα....Όποτε ανοίγεις GPRS ελευθερώνεται και ξέσπά πάνω στο discman σου.. :p Όχι αστιευο ρε φίλε....Κάτι πρέπει να παίζεται με τον μαγνήτη του discman...πρέπει να τραβάει το σήμα του GPRS και αυτό επηρεάζει την λειτουργία του και το κύκλωμα και γίνονται πράγματα απο μόνα τους.... :rolleyes:

 

P.S..Αν δεν βρείς λύση πάρτο σε κανένα εξορκιστή! :lol:

 

lol!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την thehobbit

na rwtisw ligo kati, osoi exoun etairiko me 3lepto kobete aytomata h teleiwnei h symbash prwta?

 

Den nomizw oti diakoptetai automata stous hdh exontes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...