Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λέω οτι θα σταματήσει να εξελίσετε η κινητή τηλεφωνία αλλα το αγοραστικό κοινό πιστευω οτι κουράστηκε απο το παιχνίδι των εταιρειων.Κλασικο παραδειγμα ειναι αυτο που εγινε με τα εταιρικα τηλεφωνα.......διαφημισεις επι διαφημισεων και στο τελος τερμα τα τριλεπτα! :wacko:
http://www.danasoft.com/sig/AlexKotsis.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to tilefono tou simera egine tou xtes kai tou xtes to xarizis de to poulas !!!!!prosexeis kai to petas!!!!ena xrono meta 7 montela vgikan tora paei auto!!!!oraia ependisi!!!!fere kai emena mastora!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε σημερα ο κ. Αυτιας στον ΑLPHA, πωλητρια σε super market στην Γερμανια παιρνει 1500-2000 ευρω/μηνα... Τραπεζικος υπαλληλος στην Ελλαδα παιρνει 1000-1500 ευρω/μηνα...

 

Οταν υπαρχει τετοια χοντρη διαφορα στο εισοδημα, ειναι λογικο ο κοσμος να κουραζεται.... Και video wall να προσφερανε τα κινητα, αν δεν εχεις λεφτα τι μπορεις να κανεις;

 

No money, no Honey παιδες...

Link to comment
Share on other sites

Eimaste ton Akron ... Kapoioi sinexizoun akourasta kathe 2 mines kai agorazoun neo kinito (kalo to P800 alla to vradi pernw mazi mou to SL55) ... eno kapoioi alloi (pragmatika akoma polloi - kai tous vlepw kathimerina) exoun akoma Ericsson 788 - T10 - T18 Nokia 3210 - 5110 Panasonic G 450 (an thimame kala) i kapoia panarxea Motorola ... Ante oi pio ekseligmenoi apo aftous na exoun paei sto 3310 ... As min geliomaste einai arketos o kosmos pou den diathetei ta xrimata gia kinito kai exoun minei toso pisw ... pos tha tous milisoume gia to 3G ?
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κορεστεί η αγορά απο τα κινητά απο τοοοοοοσο νωρίς παει το κλείσαμε το μαγαζι (εταιρίες κινητών).

Εδώ βγάζουν ΝΕΑ (και καλα) τηλέφωνα που η μόνη διαφορά απο τα παλιά είναι στην εξωτερική εμφάνηση, μενου ίδια, υπηρεσίες ίδιες κτλ κτλ και εμείς τα (χωρίς χαρακτηρισμό) πηγαίνουμε και τα χώνουμε για να μην μας ξεφύγει το τελευταίο μοντέλο της κάθε εταιρίας.

Η φάση είναι οτι ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών (βλέπε μπαμπαδες και άλλους συνομήλικους καθώς και όσους δεν ασχολούνται και τόσο με την ανάπτυξη της τεχνολογίας) οι οποίοι έχουν το ίδιο κινητό εδω και ένα ολόκληρο χρόνο!!!!!!!!!!!! και δεν τους νοιάζει αν βγήκε το καινούργιο με την ένχρωμη οθόνη και με μπλε-δοντι και άλλα έξτρα που τους είναι 110% άχρηστα :)

Ας είμαστε καλά εμείς που δουλευουμε και ταϊζουμε τόσο κόσμο που δουλευει σε αυτές τις μικρές εταιρίες που με το ζόρι βγάζουν τα έξοδα τους :p :p

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ΕΕΤΤ είναι ότι κάνει άτσαλες κινήσεις για να προωθήσει τον τηλεπικοινωνιακό ανταγωνισμό και μας παίρνει και εμάς η μπάλα. Σοβαρά, γιατί έκοψε τον ΟΤΕ αντί να επιτρέψει και στις άλλες εταιρίες να έχουν τέτοια χρέωση την Κυριακή; Προφανώς επειδή όλες οι μικρές εταιρίες (εκτός από την Τελάς που βάζει δικές της γραμμές) αγοράζουνε μονάδες από τον ΟΤΕ χονδρική και τις πουλάνε με μικρότερο κέρδος. Οπότε θα μπαίνανε μέσα. Παρόλαυτα ΓΑΜΩΤΟ! Με βόλευε αυτό το σκηνικό γιατί έχω πολλους φίλους εκτός Αθηνών και περίμενα την Κυριακή να κάνω κανένα τηλέφωνο!

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έπρεπε πρώτα να δώσει την δυνατότητα αυτή στις υπόλοιπες εταιρίες (ώστε να προλάβουν να αγοράσουν τις μονάδες στις ανάλογες τιμές) και στην συνέχεια να κάνει αυτή την κίνηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός και οι ρυθμιστικές αρχές του προστατεύουν πάντα τις εταιρίες.... :whistle: εεεεεε .... τους καταναλωτές ήθελα να πω. :cool:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

Αφήστε να αναπτυχθούν οι μικρές (ακόμα) εταιρείες έτσι ώστε κάποια στιγμή να έχουν μεταξύ τους ουσιαστικό ανταγωνισμό. Σε δικό μας όφελος δεν θα γυρίσει? :happy:

 

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Για μένα οι περισσότερες εναλλακτικές είναι αρπα-κόλα ότι φάμε τώρα που μπορούμε και μετά βαράμε φαλιμέντο και ... μην τον είδατε τον Παναγή. Και αυτό γιατί

α) Δεν έχω δεί (πέρα από την τελας ίσως) κάποια σοβαρή προσπάθεια εδραίωσης υποδομής για το μέλλον. Αν περιμένουν από τη μίσθωση του κυκλώματος χέσε ψηλά και αγνάντευε...

β) Οι περισσότερες χρωστάνε τα κέρατά τους στον ΟΤΕ. Και παράλληλα δεν διαφαίνεται καμία προσπάθεια προβολής, διαφήμισης, τίποτα... (Planetone, hellas telecom κτλ) εμένα αυτό μου δικαιολογεί το άρπα-κόλα

γ) Κακό το μονοπώλιο του ΟΤΕ, σ' αυτό όλοι συμφωνούμε. Αλλά τουλάχιστον ας παραδεχτούμε ότι αν είναι να γίνει ΣΗΜΕΡΑ μια σοβαρή προσπάθεια για μια υποδομή/ανάπτυξη ΔΥΣΤΥΧΩΣ μόνο από τον ΟΤΕ μπορεί να γίνει (κεφάλαια, προσωπικό, εξοπλισμός κτλ). Σε αυτό είναι που κολλάμε με την ΕΕΤΤ, η οποία φαίνεται ότι ναι μεν προστατεύει τον ανταγωνισμό αλλά μάλλον λειτουργεί α) Με αυστηρά, "γραφικά" νομικά κριτήρια ή β) Μπάινει εταιρικός δάκτυλος ... :whistle: :whistle:

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα η έρευνα προωθούσε την τεχνολογία προς όφελος του ανθρώπου. :)

 

Σήμερα το marketing καθοδηγεί την τεχνολογία προς όφελος των εταιριών. :mad:

 

Έχουμε να ξοδέψουμε πολλά λεφτά ακόμα σε νέες συσκευές και υπηρεσίες ( μην ξεχνάμε και το "παρθένο" target group ηλικιών 10< και >70 ετών. :p ).

 

Εγώ πάντως κουράστηκα να δουλεύω! Κύριε διευθυντά, αιτούμαι ΑΔΕΙΑ! :cool:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Εγω να θέσω ένα πιο πολύπλοκο ερώτημα;;. Σε περίπτωση που ένας (κόπανος) έχει σύνδεση με συμβόλαιο, χάσει την SIM κάρτα μαζί με συσκευή , και η SIM δεν έχει ενεργοποιημένο PIN (χρεωνοντάς τον...τρελό ποσό), μπορεί σ'αυτη η περίπτωση να βρεθεί άκρη;;; (Μέσω της αναλυτικής κατάστασης) και υπάρχει περίπτωση νομικών κυρώσεων σ'αυτούς που εκλήθησαν;;;
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Handsetman

 

Εγω να θέσω ένα πιο πολύπλοκο ερώτημα;;. Σε περίπτωση που ένας (κόπανος) έχει σύνδεση με συμβόλαιο, χάσει την SIM κάρτα μαζί με συσκευή , και η SIM δεν έχει ενεργοποιημένο PIN (χρεωνοντάς τον...τρελό ποσό), μπορεί σ'αυτη η περίπτωση να βρεθεί άκρη;;; (Μέσω της αναλυτικής κατάστασης) και υπάρχει περίπτωση νομικών κυρώσεων σ'αυτούς που εκλήθησαν;;;

 

 

Αν κατάλαβα καλά...

 

Γιατί να αφήσεις να σου έρθει η αναλυτική κατάσταση;;; :eek: Πόσο θα έχεις χρεωθεί ως τότε;; Οι κλήσεις του, ίσως να αξίζουν 5x φορές το κινητό σου

 

Στην προκειμένη περίπτωση, προτιμότερο είναι να ενημερώσεις την εταιρία σου, για να μπλοκάρει την SIM. Κι ας μην έχει ρυθμιστεί να ζητάει PIN. Έτσι δεν είναι;;; ;)

 

Όσο για τις νομικές κυρώσεις, με μια εισαγγελική παραγγελία όλα γίνονται. Να καλέσει τους κληθέντες η Αρχή... και να τους αναγκάσει να "ξεράσουν" ποιος τους κάλεσε!!! :cool: Greek X-files Production :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς αν σου κλέψουν ή χάσεις το κινητό σου το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι φραγή κλήσεων!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, γιατί πίστευα πως το πρώτο πράγμα που θα έκανε κάποιος που κλέβει ένα κινητό, θα ήταν να πετάξει την SIM; :confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το πάει αμέσως για σκότωμα, αυτό θα κάνει.

 

Αν όμως είναι από αυτούς (λίγοι βέβαια) που θέλουν να χρεώσουν τον λογαριασμό;;;;

 

Φαντάσου τώρα, να έχεις και την SIM να μη ζητάει PIN. Απαπαπαπα! Φύλαγε τα ρούχα σου......

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Θελω να σας ενημερωσω οτι η ταχυτητα της DSL στο θεμα της συνδεσης με αυτην ειναι τοσο γρηγορη οσο και ο καιρος που αποφασισαν οι υπευθυνοι να την δωσουν στο ευρυ κοινο.Για να καταλαβετε καλυτερα εχω κανει αιτηση εδω και 3 βδομαδες και ακομα περιμενω να τη δω.Το ακομα καλυτερο ειναι οτι ειμαι επαγγελματιας(διαθετω internet cafe) και τους ειπα κιολας οταν εκανα τη αιτηση οτι ειναι αμεση η αναγκη μου για αυτην.Σημειωτεον οτι την ιδια μερα με εμενα εκανε και ο αδερφος μου στα Χανια και αυτος εχει τη γραμμη απο προχθες. Και εχω την εξης απορια, ο ΟΤΕ με αυτη τη πολιτικη ευελπιστει οτι θα κανει συνδεσεις γρηγορα και οτι ο πελατης θα ειναι ευχαριστημενος?Αλλα να μου πειτε σχεδον μονοπολειο ειναι,οποτε δεν σκαει και πολυ για τους πελατες της. Επισης κατι αλλο που εμαθα μεσας απο τον ΟΤΕ ειναι οτι προσπαθουν πρωτα να να προωθησουν τις συνδεσεις που γινονται στις μεγαλες πολεις και στους αλλους τους "κακομοιρηδες" που εχουν την ατυχια να ζουν σε λιγο μικροτερες πολεις.Αυτη ειναι η φοβερη και τρανη πολιτικη του περιφημου ΟΤΕ.Και μετα θελουμε να λεμε οτι ειμαστε Ευρωπαιοι, τρομαρα μας
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκτος απο το pin υπαρχει και το κλειδωμα της συσκευης!! εγω τα κλειδωνω παντα ολα μου τα κινητα. τι γινεται στην περιπτωση αυτη? βρισκουν την ακρη οι "μακρυχερηδες" να τα ξεκλειδωσουν? μου εχουν κλεψει και μενα παλιοτερα ενα κινητο, κλειδωμενο βεβαια. αραγε μπορεσαν να το χρησημοποιησουν?
Link to comment
Share on other sites

Oh Yes! Λίγη ταλαιπωρία παραπάνω, αλλά τα καταφέρνουν.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Χτες είχε ανάλογο ρεπορτάζ ο Ευαγγελάτος και έκραζε τις εταιρίες που δεν ενεργοποιούν την χρήση του ΙΜΕΙ (άι-μέι κατ'αυτούς) για την εύκολη αναζήτηση των κλεμένων κινητών.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χα! Εγω για ISDN περίμενα 5 μήνες!!! Και μένω σε πόλη 150.000 κατοίκων. Τουριστικό νησί....κτλπ. Είναι άθλιοι!
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Χτες είχε ανάλογο ρεπορτάζ ο Ευαγγελάτος και έκραζε τις εταιρίες που δεν ενεργοποιούν την χρήση του ΙΜΕΙ (άι-μέι κατ'αυτούς) για την εύκολη αναζήτηση των κλεμένων κινητών.

 

 

Μήπως υπάρχει λόγος που δεν το χρησιμοποιούν... :whistle:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...