Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 6-8 χρόνια οι συσκευές έβγαιναν ή dual 900/1800 ή world 900/1900. Μετά όταν άρχισαν να βγαίνουν οι πρώτες triband είχαμε ή dual 900/1800 ή triband 900/1800/1900. Πριν από 4 περίπου χρόνια όπου στην Αμερικάνικη ήπειρο ξεκίνησε το 850, άρχισαν οι δύο εκδόσεις triband, η κλασική 900/1800/1900 και η 850/1800/1900.

Πλέον υπάρχουν πάρα πολλές quad band συσκευές και παίζουμε μεταξύ 900/1800/1900 και 850/900/1800/1900. Οπότε είναι πολύ λογικό το πολύ σε ένα χρόνο όλες οι συσκευές πλέον να είναι quad band γιατι θα μειώσει και τις εκδόσεις των κινητών και μάλιστα αν κρίνουμε και από την ιστορία αυτό θα γίνει.

Εκεί που πήγαμε να καταστάλαξουμε με το GSM υπάρχει και το άλλο μπάχαλο με το HSDPA. Στην Αμερική η T-mobile ξεκίνησε δικιά της συχνότητα την 1700. Αυτοί οι Αμερικάνοι έχουν κάνει όλη την ζημιά και δεν βλέπω να βάζουνε μυαλό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκεί που πήγαμε να καταστάλαξουμε με το GSM υπάρχει και το άλλο μπάχαλο με το HSDPA. Στην Αμερική η T-mobile ξεκίνησε δικιά της συχνότητα την 1700. Αυτοί οι Αμερικάνοι έχουν κάνει όλη την ζημιά και δεν βλέπω να βάζουνε μυαλό.

 

Δε φταίει η T-Mobile US αν αυτή τη συχνότητα της έδωσαν. Ωστόσο θα πρέπει να συμβιβαστεί με το γεγονός ότι όταν όλος ο κόσμος θα παίρνει triband HSPA συσκευές (δηλαδή με 850,1900,2100/1900), αυτή θα πρέπει να κάνει ειδικές παραγγελίες συσκευών στα 2100/1700 (αυτή και ελάχιστοι ακόμα πάροχοι).

Ούτε οι Αμερικάνοι φταίνε όμως. Δε φταίνε, γιατί όλοι οι υπόλοιποι κατέληξαν στα 2100/1900 τη στιγμή που τα 1900 αυτοί ήδη τα χρησιμοποιούσαν για PCS.

Τουλάχιστον στο AWS κράτησαν το ίδιο down κανάλι (2110-2170), και απλά πήγαν το up στα 1700.

 

Ωστόσο δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου ότι σε ένα χρόνο όλες οι GSM συσκευές θα είναι quadband. Δε βλέπω να έχουμε καμία σταδιακή υποχώρηση των triband με άνοδο των quadband...

Μακάρι να βγεις σωστός.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να πάρεις το thread από την αρχή και να δεις πιο προσεκτικά σε ποιον απαντούσα.

 

...το διορθωσα αλλα με προλαβες στο λεπτο :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να έρθεις στην Ελλάδα με αμερικανικό triband κινητό (δεν υποστηρίζουν τα 900 MHz).

Γενικά δε θα έχεις πρόβλημα, σε διάφορα σημεία όμως θα έχεις.

 

OK μπορει...αν και πολυ αμφιβαλλω...

 

...αν ερθεις στην Ελλαδα απο αμερικη θα ερθεις με roaming...οποτε θα περιπλανησαι μεταξυ των εταιρειων Vodafone, Cosmote και Wind...τωρα πλεον που ολες οι εταιρεις εκπεμπουν και στους 1800 τα σημεια που δεν θα βλεπεις καμμια -απο τις τρεις- θα ειναι πρακτικα ανυπαρκτα....

 

Ωστόσο δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου ότι σε ένα χρόνο όλες οι GSM συσκευές θα είναι quadband. Δε βλέπω να έχουμε καμία σταδιακή υποχώρηση των triband με άνοδο των quadband...

 

δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι quad...ελαχιστοι απο τους ιδιοκτητες μια quad η πολυ-band συκευης θα την χρειαστουν.....

 

...καλο ειναι να υπαρχει σαν επιλογη αλλα γιατι να την πληρωνει -εστω και ελαχιστα- καποιος που δεν προκειται ποτε να την χρησιμοποιησει;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αλλα γιατι να την πληρωνει -εστω και ελαχιστα- καποιος που δεν προκειται ποτε να την χρησιμοποιησει;;;

Αυτό είναι το θέμα του thread μου.

Αν διαβάσεις το πρώτο μου post θα δεις ότι ρωτάω ακριβώς πόσο παραπάνω κόστος προσθέτει το quadband.

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω στοιχεία επ' αυτού.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους αρέσει το modding.Η παραμετροποίηση.Πώς να το κάνουμε τώρα.

Από αυτοκίνητα μέχρι κινητά και PSP.Είναι μικρόβιο αυτό.Αλλοι το χουν,άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους αρέσει το modding.Η παραμετροποίηση.Πώς να το κάνουμε τώρα.

Από αυτοκίνητα μέχρι κινητά και PSP.Είναι μικρόβιο αυτό.Αλλοι το χουν,άλλοι όχι.

 

ναι ρε παιδιά είναι υπέροχο να μπορείς να κάνεις ότι θες στο κινητό σου!!!!π.χ. εγώ θέλω αφάνταστα να δώσω λεφτά και να ασχοληθώ με το v600 έχω ένα σορό τηλ και όμως αυτό με έχει βολέψει και μου αρέσει περισσότερο απ'όλα!!!τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά!!!Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να έχεις το μικρόβιο!!!ειδικά άμα έχεις γερά νεύρα και αποφασίζεις να πάρεις το ρίσκο αφού κάνεις μια αλλαγή και βλέπεις τα αποτελέσματα νιώθεις υπέροχα!!!;)απ'την άλλη όσες αλλαγές και να δεις αν δεν έχεις το μικρόβιο το θέμα σε αφήνει παγερά αδιάφορο.Και βέβαια τότε είναι που έρχονται σχόλια του στυλ γιατί δε πέρνεις με λίγα ακόμα ένα καινούργιο κλπ κλπ. . . .:ninja:η αλλαγή για μένα είναι άλλο πράγμα χίλιες φορές καλύτερο απ'την αλλαγή του κινητού με ένα νεότερο μοντέλο!!!:cool:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη καταλαβαινω την τρελα σου και μου αρεσει κ μενα ενα μαγαζι που θα μπορουσε να το κανει αυτο ειναι το 9volto.gr και κατι χω ακουσει για ενα μαγαζι στην Νικαια που κανει κατι τετοια αν μαθω κατι θα ποσταρω η θα σου στειλω pm!Η ανα βρεις κατι εσυ στειλε μου pm με ενδιαφερει και μενα αυτο...!
Link to comment
Share on other sites

to idio leme....;)

 

Ωχ σόρρυ δν πρόσεξα το παραπάνω ποστ:(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη καταλαβαινω την τρελα σου και μου αρεσει κ μενα ενα μαγαζι που θα μπορουσε να το κανει αυτο ειναι το 9volto.gr και κατι χω ακουσει για ενα μαγαζι στην Νικαια που κανει κατι τετοια αν μαθω κατι θα ποσταρω η θα σου στειλω pm!Η ανα βρεις κατι εσυ στειλε μου pm με ενδιαφερει και μενα αυτο...!

 

οκ φίλε έτσι και αλλιώς ψάχνομαι γενικά σε αυτό το θέμα οπότε όποια πρόταση ευπρόσδεκτη!!!και εγώ βέβαια αν βρω τπτ οποσδοίποτε θα ενημερώσω και εδώ και με p.m όποιον ζητήσει!!!:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις:).

Τα ΜΡ4 είναι και μορφή ήχου(όπως ΜΡ3) αλλά και μορφή video:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, σήμερα έχασα το κινητό μου (qtek 8310).

Έχω σπίτι όλες τις συσκευασίες και αποδείξεις (imei και τα σχετικά).

Ήταν με συμβόλαιο, άργησα μισή ώρα αλλά έκανα τη φραγή.

Μου έπεσε μέσα σε ένα ταξί όταν έβγαινα, και ο ταρίφας άφαντος (μόλις το πήρα χαμπάρι έτρεξα να τον προλάβω αλλά εις μάτην).

Τελικά με την φραγή μέσω IMEI τι γίνεται, μόνο η vodafone τα φράζει?

Ποια είναι η διαδικασία? Να δηλώσω την απώλεια στην αστυνομία?

Tonto el que no entienda!
Link to comment
Share on other sites

μπορείς και με e-buddy mobile, χρειάζεται να έχεις wap

 

http://www.ebuddy.com/mobile/

 

υπάρχει και έκδοση ΒΕΤΑ που την κατεβάζεις κατευθείαν στο κινητό και μπαίνεις απο κεί

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αν και πολύ καλό σαν λειτουργίες δεν υποστηρίζει ελληνικά, έστελνα τις προάλλες μηνυματα και δε μου απαντούσαν και διαπίστωσα τελικά ότι οι ελληνικοί χαρακτηρες πηγαίναν κενό. Έτσι το εγκατέλειψα και χρησιμοποιώ το IMhere/eMSN που δεν είναι ιδιαίτερα εύχρηστα αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Το mig33 δυστυχως δε μου κάνει login με τιm plus και δε ξερω γιατι.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

...ενδιαφέρουσα προταση....

 

...βεβαια δεν ειδα πουθενα τιμες και σιγουρα δεν θα υποστηριζουν ελληνικο Τ9....

 

http://www.wndtelecom.com/

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Exw thn parakatw eulogh aporeia!

(den vrika kati antoistixo opote kanw kainourgio thread - an einai la8os parakalw na metafer8ei k sygnwmh ek ton proteron)

 

Exw Wind F2G se SE k750i

Yparxei ena paketo, to WIND PLUS, me to opoio dineis 4.5e k exeis aperioristo internet mesw gprs gia 1 mhna.

 

Twra sto K750i mporw na ry8mhsw otidhpote syndeetai me gprs na syndeetai me to wind plus wste na einai dwrean - java (vlepe opera, msn klp), browser klp.

 

Dokimasa na ry8mhsw ta mms na stelnwntai mesw tou wind plus mpas k einai dwrean alla k pali xrew8hka.

 

Kserei kapios an mporw na kanw kapoia analogh ry8mhsh wste na mporw na steilw dwrean mms?

(me endiaferei kyrios na mporw na steilw photos se email...)

H an yparxei kapoio java

wste na mporw na kanw kati tetoio (dld email me attachments)?

Link to comment
Share on other sites

πάντως οπουδήποτε στην αμερική και κυρίως σε αγροτικές περιοχές λίγο έξω από τους αυτοκινητοδρόμους, η διαφορά με το 850 είναι τρομερή! Στην ανατολική ακτή που την έχω γυρίσει αρκετά, ειδικά στις Βιρτζίνιες, έξω από τα interstates, δεν υπάρχει 1900άρι! Το ίδιο και upstate NY! Αλλά και μέσα στο NYC το 850 κάνει τη διαφορά ειδικά από θέμα διαθεσιμότητας!

 

Οπότε, όπως το θέτει ο lewton, μου την δίνει που έσκασα 430 Ευρώ για το sony ericsson W880i και ενώ πήγα τέσσερις φορές στις ΗΠΑ τους τελευταίους έξι μήνες, έπρεπε πάντα να κουβαλάω και ένα φθηνιάρικο Nokia που πήρα από το eBay για τις περιπτώσεις που έβγαινα σε αγροτικές περιοχές (roadtrip)...

Link to comment
Share on other sites

πάντως οπουδήποτε στην αμερική και κυρίως σε αγροτικές περιοχές λίγο έξω από τους αυτοκινητοδρόμους, η διαφορά με το 850 είναι τρομερή! Στην ανατολική ακτή που την έχω γυρίσει αρκετά, ειδικά στις Βιρτζίνιες, έξω από τα interstates, δεν υπάρχει 1900άρι! Το ίδιο και upstate NY! Αλλά και μέσα στο NYC το 850 κάνει τη διαφορά ειδικά από θέμα διαθεσιμότητας!

 

Οπότε, όπως το θέτει ο lewton, μου την δίνει που έσκασα 430 Ευρώ για το sony ericsson W880i και ενώ πήγα τέσσερις φορές στις ΗΠΑ τους τελευταίους έξι μήνες, έπρεπε πάντα να κουβαλάω και ένα φθηνιάρικο Nokia που πήρα από το eBay για τις περιπτώσεις που έβγαινα σε αγροτικές περιοχές (roadtrip)...

 

..παντως στους χαρτες καλυψης της ATT στο http://www.gsmworld.com δειχνει το 1900 να υπερτερει κατα πολυ του 850....

 

1900

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=be

 

850

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=b2

 

και εδω ο χαρτης της Τ-mobile που ειναι μονο 1900

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=we

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

..παντως στους χαρτες καλυψης της ATT στο http://www.gsmworld.com δειχνει το 1900 να υπερτερει κατα πολυ του 850....

 

1900

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=be

 

850

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=b2

 

και εδω ο χαρτης της Τ-mobile που ειναι μονο 1900

http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=us&net=we

 

Επίσης στους χάρτες κάλυψης του gsmworld η Cosmote δε φαίνεται να έχει καμία τρύπα, αλλά όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν μπόλικες σε διάφορά σημεία της Ελλάδας.

Όπου έχει και 850άρι GSM η ΑΤ&Τ, το 1900άρι της έχει πολλές τρύπες γιατί το χρησιμοποιεί καθαρά ενισχυτικά (προσθέτει χωρητικότητα στο 850άρι που είναι το βασικό της δίκτυο).

 

Πέρα από αυτό, ειλικρινά μου δημιουργείς την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα από όσα έχουμε γράψει σε αυτό το θέμα.

Το θέμα μιλάει για την ανάγκη να είναι τα κινητά quad-band, δηλαδή να έχουν και 850 και 1900 MHz. Εσύ για κάποιο λόγο έχεις καταλάβει ότι ζητάμε να βγει το 1900 από τα κινητά για να μπει το 850, και έχεις αναλάβει εργολαβικά τη σταυροφορία υπέρ της διατήρησης των 1900 MHz.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, το θέμα του παρόντος thread είναι αυτό:

Οπότε, όπως το θέτει ο lewton, μου την δίνει που έσκασα 430 Ευρώ για το sony ericsson W880i και ενώ πήγα τέσσερις φορές στις ΗΠΑ τους τελευταίους έξι μήνες, έπρεπε πάντα να κουβαλάω και ένα φθηνιάρικο Nokia που πήρα από το eBay για τις περιπτώσεις που έβγαινα σε αγροτικές περιοχές (roadtrip)...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, ειλικρινά μου δημιουργείς την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα από όσα έχουμε γράψει σε αυτό το θέμα.

Το θέμα μιλάει για την ανάγκη να είναι τα κινητά quad-band, δηλαδή να έχουν και 850 και 1900 MHz. Εσύ για κάποιο λόγο έχεις καταλάβει ότι ζητάμε να βγει το 1900 από τα κινητά για να μπει το 850, και έχεις αναλάβει εργολαβικά τη σταυροφορία υπέρ της διατήρησης των 1900 MHz.

 

Βασικα κανουμε συζητηση νομιζω...και η απαντηση μου στο οτι γιατι οι εταιρειες δεν βαζουν και το 850 ειναι διοτι δεν υπαρχει κανενας λογος....και προσπαθω να το αποδειξω....τωρα αν εσεις δεν θελετε η δεν το βλεπετε.....ΟΚ...πασο...adios

 

ΥΓ...οχι μονο η cosmote...ολες εχουν τρυπες....παντου και παντα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,θα ήθελα να σας ενημερώσω για την δωρεάν λειτουργία του zipit.gr γιατί οι περισσότεροι από εσάς χρησιμοποιείτε το internet από το κινητό σας!

"Γιατί να σπαταλάτε χρόνο και χρήμα προσπαθώντας να ανοίξετε σελίδες του διαδικτύου από το κινητό σας όταν μπορείτε να τις ανοίξετε πολύ πιο οικονομικά και πολύ πιο γρήγορα με τη χρήση του Zipit.gr? Οι προγραμματιστές αυτής της σελίδας έχουν λάβει υπόψη τους την ανάγκη των σύγχρονων χρηστών του διαδικτύου να έχουν εύκολη και γρήγορη πρόσβαση καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Η ιστοσελίδα έχει δημιουργηθεί έτσι ώστε να συμπιέζει εικόνες και κείμενα χωρίς να αλλοιώνει την ποιότητα και φυσικά το περιεχόμενο των ιστοσελίδων. Η συμπίεση ποικίλει από ιστοσελίδα σε ιστοσελίδα με έναν μέσο όρο μεταξύ 35% και 65%. Το Zipit.gr είναι συμβατό με όλες τις μάρκες κινητής τηλεφωνίας και παρέχεται εντελώς δωρεάν σε όλους τους χρήστες. Παρέχει στους χρήστες πλήρη προστασία από υιούς καθώς εμποδίζει τα αναδυόμενα παράθυρα, τα java scripts και όλα τα αρχεία τύπου exe."

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...