Jump to content

Που πάς ρε καραμήτρο


ahill2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ο λόγος που γράφω είναι γιατί εγκατέστησα ένα σκληρό seagate 160gb και ενώ ο σύστημα τον είδε και λέει ότι η συσκευή δουλεύει μια χαρά στο my computer δεν υπάρχει,....πού είναι?τι πρέπει να κάνω για να πάρει όνομα και να γίνει το local disk(F:)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουμε από τα απλά. Ο σκληρός είναι IDE ή SATA?

 

O παλιός είναι IDE ή SATA? Αν μιλάμε για IDE έλεγξες ώστε ο καινούργιος να ΜΗΝ είναι MASTER???? Βάλε τον παλιό ως MASTER και τον καινούργιο ως SLAVE (δες τα γραφήματα επάνω στο σκληρό για τη θέση του JUMPER) και πες μας. Αν τώρα μιλάμε για SATA η λογική είναι η ίδια αλλά αλλάζει ο τρόπος προσέγγισης.

Link to comment
Share on other sites

εβαλες το πιπάκι στην θέση slave του σκληρού??

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

εβαλες το πιπάκι στην θέση slave του σκληρού??

Παιδιά ευχαριστώ το πρόβλημα μου το παρουσίαζε το goback πρόγραμμα

που είχα κάτι θα παίχτηκε με την εγκατάσταση και δεν άφηνε το σύστημα να δουλέψει τώρα έχω το παραπάνω πρόβλημα :O (να πώ ότι εδώ και καιρό έχει δημιουργηθεί ένα dvd drive f αν και εγώ δεν έχωκάτι τέτοιο ) :confused: τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ το πρόβλημα μου το παρουσίαζε το goback πρόγραμμα

που είχα κάτι θα παίχτηκε με την εγκατάσταση και δεν άφηνε το σύστημα να δουλέψει τώρα έχω το παραπάνω πρόβλημα :O (να πώ ότι εδώ και καιρό έχει δημιουργηθεί ένα dvd drive f αν και εγώ δεν έχωκάτι τέτοιο ) :confused: τι κάνω?

Πω πω μακρια φιλε μου απο NORTON GO BACK!!!

Εγω εχασα ενα δισκο με 80 GB!!!

Oσο για το dvddrive που λες μηπως εβαλες κανα alcohol ή κανα daemon tools τελευταια και σου εβαλε κανενα εικονικο drive??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μακρια φιλε μου απο NORTON GO BACK!!!

Εγω εχασα ενα δισκο με 80 GB!!!

Oσο για το dvddrive που λες μηπως εβαλες κανα alcohol ή κανα daemon tools τελευταια και σου εβαλε κανενα εικονικο drive??

Είχα το alcohol αλλά πρίν λίγο διέγραψα το εικονικό drive το θέμα είναι που στο καλό είναι ο δεύτερος σκληρός για να μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω.

Btw Αυτό που σκέφτομαι είναι στον παλιό δίσκο να κάνω παρτίσιον ένα μέρος και να αφήσω εκεί το λειτουργικό σε άλλο ότι έχω και στο δεύτερο δίσκο να αποθηκέυω τις ταινίες που κατεβάζω :O (άλλωστε για αυτό τον πήρα δεν έχω χώρο πια) :p πιο πρόγραμμα προτείνεις για το παρτίσιον και αν είναι εύκολο για να μην ψάχνω με τις ώρες κανένα σαιτ με οδηγίες για την όλα διαδικασία θα το εκτιμούσα αφάνταστα.Ευχαριστώ. :)

Οσον αφορά το goback τι να κάνω?εχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είχα το alcohol αλλά πρίν λίγο διέγραψα το εικονικό drive το θέμα είναι που στο καλό είναι ο δεύτερος σκληρός για να μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω.

Btw Αυτό που σκέφτομαι είναι στον παλιό δίσκο να κάνω παρτίσιον ένα μέρος και να αφήσω εκεί το λειτουργικό σε άλλο ότι έχω και στο δεύτερο δίσκο να αποθηκέυω τις ταινίες που κατεβάζω :O (άλλωστε για αυτό τον πήρα δεν έχω χώρο πια) :p πιο πρόγραμμα προτείνεις για το παρτίσιον και αν είναι εύκολο για να μην ψάχνω με τις ώρες κανένα σαιτ με οδηγίες για την όλα διαδικασία θα το εκτιμούσα αφάνταστα.Ευχαριστώ. :)

Οσον αφορά το goback τι να κάνω?εχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

 

exeis kanei partition to disko??

An oxi pithano einai na mhn ton vriskei

Link to comment
Share on other sites

My Computer -> Manage -> Disk Management -> διαλέγεις το partition του δίσκου, δεξί κλίκ Assign Drive Letter... so simple.
Link to comment
Share on other sites

Kανένας δίσκος δεν έχει γίνει παρτισιον τον καινούργιο ενώ τον βλέπει σαν hardware δεν τον έχω στο mycomputer ωστε να τον χρησιμοποιησω.
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα.

Κάνε δεξί κλίκ στο My Computer.

Διάλεξε Manage, έπειτα πήγαινε στο Disk Management, θα δείχνει τους δίσκους και τα Optical Drives σου κάτω δεξιά.

Κάπου θα δείχνει και τον νέο σου δίσκο, όπου δίπλα θα λέει Unallocated Space, αφού δεν τον έχεις κάνει καν format.

Κάνεις δεξί κλίκ επάνω του, διαλέγεις Initialize, και έπειτα δεξί κλίκ στο Unallocated Space.

Διαλέγεις Format, και τον κάνεις Format σε NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα.

Κάνε δεξί κλίκ στο My Computer.

Διάλεξε Manage, έπειτα πήγαινε στο Disk Management, θα δείχνει τους δίσκους και τα Optical Drives σου κάτω δεξιά.

Κάπου θα δείχνει και τον νέο σου δίσκο, όπου δίπλα θα λέει Unallocated Space, αφού δεν τον έχεις κάνει καν format.

Κάνεις δεξί κλίκ επάνω του, διαλέγεις Initialize, και έπειτα δεξί κλίκ στο Unallocated Space.

Διαλέγεις Format, και τον κάνεις Format σε NTFS.

Απο που το κάνω αυτό?Συγνώμη αν ρωτάω "χαζά" πράγματα αλλά πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

και έπειτα δεξί κλίκ στο Unallocated Space.Διαλέγεις Format, και τον κάνεις Format σε NTFS
Link to comment
Share on other sites

εβαλες το πιπάκι στην θέση slave του σκληρού??

jumperaki το λέει ο κόσμος!!! :P :P :P

πρόσεχε μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά σου!!! :P :P :P

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ή βραχυκυκλωτήρας επί το ελληνικότερον. Και το «πιπάκι» όμως είναι ενδιαφέρουσα προσέγγιση :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...