Jump to content

Νέο case +τροφοδοτικό


IVIetaCreatoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, ;) Μου έχει γυαλίσει ΑΥΤΟ το κουτάκι αλλά απο τροφοδοτικά δεν ξέρω κ πολλά πράγματα Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

 

Θα πάρω νεο case γιατί αυτό που έχω μέχρι τώρα (turbo-x απο πλαίισιο) είναι απλό κ με τρέχα γύρευε τροφοδοτικό.

 

 

Κάτι άλλο περίεργο:Eϊχα ένα 15άρη σκληρό πολύ θορυβώδη (δεν αρχικά δεν ήταν τόσο), και έβαλα στη θέση του έναν άλλο αθόρυβο που είχα σε άλλο pc.

Έχει αρχίσει και αυτός να "χαλάει τον κόσμο" ενώ αρχικά δεν ακουγόταν καθόλου.. :blink: Any ideas τι παίζει?

 

Eυχαριστώ! :)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αχμ..τώρα αν το πω κιτς θα είμαι κακός; :p

Είναι διαφανές,πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα φωτίζει όχι απλά αρκετά αλλά πολύ και μπορεί να σου δημιουργήσει μία αίσθηση τσίρκου. :)

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάποιο αλουμινένιο κουτάκι με παράθυρο στο πλάι.

Από τρογοδοτικό προτίμησε κάποιο 450αρι και πάνω,tagan,coolermaster,ocz είναι μερικές από τις αξιόλογες εταιρείες.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί της Akasa, και γενικώς όλα τα Crystal, έχουν προβλήματα με στατικό ηλεκτρισμό.

 

#1

 

Για τροφοδοτικό πρέπει να μας πείς και το σύστημά σου, για να προτείνουμε κατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.comexgroup.com/technologies/_editorials/cebit04/img4/akasa_case.jpg

 

Ένα P4 2000 ,768 RAM GeForce4 ΜΧ440 ,160 + 40 GB HDD ,αρκετές usb συσκευές.

 

Δηλαδή να δώσω άλλα 100 περίπου για το τροφοδοτικό;

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω έχουν πρόβλημα με στατικό ηλεκτρισμό....και άμα θές να κάνεις μια αλλαγή στο hardware του υπολογιστή δεν θα πρέπει να ακουμπήσεις εκεί κάτι και δεν 8α μπορείς να γειωθείς εκεί....οπότε καλύτερα μακριά...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με τα διαφανα (εκτος του στατικου ηλεκτρισμου) ειναι οτι εαν το κουτακι μεσα ειναι λιγο ακαταστατο, δεν μπορεις να το κρυψεις :shifty:

 

Αντι να παρεις το AKASA παρε αυτο με 40euro παραπανω, οσο για τροφοδοτικο καλο ειναι αυτο που ειναι συμβατο με intel και amd.

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

Thx για τις απαντήσεις.Tελικά πήρα πριν καμιά εβδομάδα

 

 

http://www.e-shop.gr/images/PER/PER.700278.jpg THERMALTAKE VB1000BWS SOPRANO

 

και http://www.eshop.gr/images/PER/PER.700206.jpg tagan 480W

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έπερνα το CoolerMaster Stacker που είναι απλά κορυφή.. με 144e και για τροφοδοτικό αυτό που έχεις

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

e-shop ......

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

164€ το έχει και όχι 144€ το e-shop. Σε σχέση με τα ~80€ που έδωσε γι΄ αυτό που τελικά πήρε είναι διπλάσια τιμή.

sorry εγώ πριν καμιά βδομάδα το πήρα 144....δεβ το είδα ότι το αλλάξανε....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτι άλλο περίεργο:Eϊχα ένα 15άρη σκληρό πολύ θορυβώδη (δεν αρχικά δεν ήταν τόσο), και έβαλα στη θέση του έναν άλλο αθόρυβο που είχα σε άλλο pc.

Έχει αρχίσει και αυτός να "χαλάει τον κόσμο" ενώ αρχικά δεν ακουγόταν καθόλου.. :blink: Any ideas τι παίζει?

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?????? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θέλω να αλλάξω κουτί μιας και αυτό που έχω τώρα δεν έχει χώρο για παραπάνω απο 2 δίσκους.Βρήκα το INNOVATOR CA400W TS-T BLACK WIN το οποίο είναι σε καλή τιμή και παράλληλα με τα 65ε που κοστίζει έχει 400w τροφοδοτικό που σίγουρα θα είναι καλύτερο απο αυτό που έχω τώρα.Τι λέτε αξίζει η αγορά του;Το έχει πάρει κανείς να πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις για αυτο το κουτι,ειναι η χειροτερη πλαστικουρα που μπορεις να αγορασεις.Παρολο που φαινεται ωραιο,ειναι τελειως ψευτικο και πολλα μερη του μπορει να σπασουν με την παραμικρη πιεση.Τελειως προχειρη κατασκευη,το εχουν παρει δυο φιλοι μου και το εχω δει απο κοντα.Επισης το τροφοδοτικο του δε λεει και πολλα,ενα no-name 400αρι ειναι,τιποτα ιδιαιτερο.

 

Θα σου προτεινα το heroichi 6A19,κοστιζει 50 ευρω περιπου,και σε αυτα τα χρηματα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις.Δεν ειναι τοσο εντυπωσιακο αλλα εχει ασυγκριτα καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και ειναι και αρκετα στιβαρο.

 

Αν θελεις και καινουριο τροφοδοτικο,κανε ενα κοπο και γραψε τι συστημα εχεις για να δουμε ποσα περιπου watt χρειαζεσαι.Με 100-110 ευρω περιπου παντως μπορεις να παρεις καλο κουτι και 400αρι τροφοδοτικο επωνυμο....

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

P4 3.0 ghz

ASUS P4R800-V DELUXE

2x512mb DDR 400

ASUS RADEON A9200SE

SAMSUNG 80 GB

HITACHI 160 GB

NEC DVD_RW

ASUS DVD ROM

 

Αυτά πάνω κάτω.Με βάση ένα site που είχα βρει εδώ στο παρελθόν ήμουν ακριβώς στο όριο των 300w,όσο είναι και αυτό που έχω τώρα προφανώς.

Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ στα λεφτά και δεν ξέρω ακόμα αν αξίζει να αλλάξω ένα απο τα δύο,αν είναι να διαλέξω ένα προς το παρόν.Φοβάμαι το κουτί γιατί οι δύο δίσκοι είναι κολλητά,απο την άλλη το pc δουλεύει συνέχεια λόγω dsl και φοβάμαι και το τροφοδοτικό..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με το κουτι,παρε το heroichi που σου εγραψα πιο πανω(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700372).Εχει 2x120mm fans,ο μπροστινος ειναι μπροστα απο το δισκο και τον ψυχει μια χαρα.Ο δικος μου δουλευει στους 32 βαθμους τωρα(αν βγαλω το ανεμιστηρακι ανεβαινει 45+).Το εχω και εγω και δεν εχω μετανιωσει στιγμη το 50αρικο...

 

Αργοτερα αλλαζεις και το τροφοδοτικο.Για καλο,σχετικα φτηνο και επωνυμο σου προτεινω αυτο --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700139 που ειναι μια χαρα για τα W που χρειαζεσαι.Τα heroichi ειναι σκυλια και αρκετα ησυχα,θα ξενοιασεις για αρκετο καιρο.Αλλη επιλογη τα chieftec του πλαισιου.Το 360w εχει 29 ευρω,εγω παντως θα προτιμουσα το heroichi....Μακρια απο Q-TEC,Innovator και γενικα no-name psu.Δεν ξερεις τι μπορει να παρει μαζι του οταν κανει το μπαμ..........

 

Να θυμασαι γενικα οτι καλο κουτι και καλο τροφοδοτικο ειναι απαραιτητα για ενα σωστο pc.Απο εκει πρεπει να ξεκιναμε να στηνουμε μηχανημα και οχι να βαζουμε οτι να'ναι.Ασε που δεν αποκλειεται να τα κρατησεις και για το επομενο.....

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με το κουτι,παρε το heroichi που σου εγραψα πιο πανω(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700372).Εχει 2x120mm fans,ο μπροστινος ειναι μπροστα απο το δισκο και τον ψυχει μια χαρα.Ο δικος μου δουλευει στους 32 βαθμους τωρα(αν βγαλω το ανεμιστηρακι ανεβαινει 45+).Το εχω και εγω και δεν εχω μετανιωσει στιγμη το 50αρικο...

 

Αργοτερα αλλαζεις και το τροφοδοτικο.Για καλο,σχετικα φτηνο και επωνυμο σου προτεινω αυτο --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700139 που ειναι μια χαρα για τα W που χρειαζεσαι.Τα heroichi ειναι σκυλια και αρκετα ησυχα,θα ξενοιασεις για αρκετο καιρο.Αλλη επιλογη τα chieftec του πλαισιου.Το 360w εχει 29 ευρω,εγω παντως θα προτιμουσα το heroichi....Μακρια απο Q-TEC,Innovator και γενικα no-name psu.Δεν ξερεις τι μπορει να παρει μαζι του οταν κανει το μπαμ..........

 

Να θυμασαι γενικα οτι καλο κουτι και καλο τροφοδοτικο ειναι απαραιτητα για ενα σωστο pc.Απο εκει πρεπει να ξεκιναμε να στηνουμε μηχανημα και οχι να βαζουμε οτι να'ναι.Ασε που δεν αποκλειεται να τα κρατησεις και για το επομενο.....

Με γεια μου τα 2 heroichi :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα!Εκανες πολυ καλη επιλογη για τα χρηματα που εδωσες.Το καλυτερο value for money αυτη την εποχη στα 100€....Αν σε ενδιαφερει τσεκαρε θερμοκρασια δισκου με τo speedfan.Ειμαι στους 34 υπο aircondition βεβαια.....
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Thanks man :)

Καλά το κουτί το ήξερα γιατί το είχε πάρει και ο αδερφός μου και ήξερα απο την αρχή ότι είναι απο τα καλύτερα στα λεφτά που έχει.Σπάστηκα λίγο με το τροφοδοτικό γιατί λέει ότι έχει 2 sata connectors και τελικά έχει ένα..ενώ στο κουτί λέει 2... :confused:

Απο θέμα θερμοκρασίας δεν είχα πρόβλημα γιατί έχω αλλάξει ψύκτρα στον επεξεργαστή.Στους σκληρούς υπήρχε πρόβλημα αλλά όπως είναι τώρα πίσω απο τον 12αρι μάλλον θα είμαστε οκ.. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...