Jump to content

HTC U11 vs S8 vs iPhone 8 plus


SnD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O πάροχος μου προσφέρει δωρεάν τα δύο πρώτα κινητά δωρεάν ή με ακομα 100Ε το iphone 8 plus. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η συσκευή να είναι όσο πιο γρήγορη και απροβλημάτιστη γίνεται όχι μόνο στην αρχή αλλά και μετά από πχ έξι μήνες. Το λειτουργικό, μου είναι αδιάφορο αφού ήδη έχω και ipad pro και galaxy s6 και είμαι συνηθισμένος στον τρόπο λειτουργίας και των δύο. Ποιο από τα τρία θα μου προτείνατε?
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγο τις προτεραιότητές σου. Ίσως σε καθοδηγήσει η φόρμα. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει, όπως ανέφερα, είναι η συνολική σπιρτάδα της συσκευής και η αντοχή της στο χρόνο. Καταλαβαίνω ότι αυτές οι συσκευές έχουν πολύ καλή ποιότητα στην οθόνη τους, στην κάμερα κλπ. και εκεί θα έχουν μικρές διαφορές. Οπότε θα με ενδιέφερε η εμπειρία των χρηστών αυτών των συσκευών στο άμα τους δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα κατά τη χρήση, αν παρατηρούν πουθενά stutters και lag και γενικά λεπτομέρειες που δεν μπορείς να καταλάβεις με το να πιάσεις τη συσκευή μία φορά μέσα στο μαγαζί.
Link to comment
Share on other sites

Από android ίσως htc 11 λόγω ελαφρύτερου ui. Για ios δεν έχω άποψη, ας μιλήσει κάποιος άλλος καλύτερα. :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Για να είμαι ειλικρινής και εγώ αυτό σκέφτομαι πιο πολύ. H samsung δηλαδή συνεχίζει να φορτώνει τα κινητά της με αχρείαστο software που τα βαραίνουν?
Link to comment
Share on other sites

Από όσο λένε οι χρήστες έχει βελτιωθεί αρκετά η samsung αλλά από σχόλια φίλου που έχει και τα δύο, πρέπει να παραμένει βαρύτερη από την htc. Βασικά εξαρτάται και τι features θέλεις. Αν δεν τα χρησιμοποιείς ναι είναι άχρηστο bloatware. Αν πάλι τα χρησιμοποιείς τότε είναι χρήσιμα εργαλεία.

 

Ποιά είναι η τωρινή σου συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Στο S6 δε χρησιμοποιώ ούτε μία από τις εφαρμογές, features της Samsung πέρα από το side-to-side multitasking. Οπότε, δεν νομίζω ότι θα αλλάξω συμπεριφόρα στο επόμενο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι και τα δυο δεν εχουν διαφορα σε ταχυτητα htc kai s8. καμερες πολυ καλες και τα δυο. δες τι σου αρεσει και εμφανισιακα. το στυλ του s8 με τα πολυ μικρα bezels ειναι ενα κλικ ανωτερο για μενα.
Link to comment
Share on other sites

Για μενα s8,και αν γινεται να πας στο s8+ αξιζει.Για iPhone 8 Plus δεν θα το προτεινα.Εχει θεματα,με μπαταρια κυριως και εχουν υπαρξει περιστατικα ακομα και στην ελλαδα.Το iOS 11 ειναι ακομα σαν εκδοση iOS beta,με θεματα και bugs.Και εχω το iPhone 5s,το πιο παλιο τηλεφωνο που υποστηριζει η Apple πλεον.Εμεινα στην 10.3.3 γιατι ειναι πολυ πιο σταθερη.Και πραγματικα οσοι ειχαν απο 7αρια και πισω απογοητευτικαν με το iOS 11.

S8+ γιατι απλα το Android ειναι πιο ολοκληρωμενο και εχει φτασει σε επιπεδο πολυ καλυτερο απο οτι ηταν καποτε.Οσο για το UI της Samsung,βλεπω τα Galaxy J και A τηλεφωνα του 2016-2017.Καμια σχεση με παλαιοτερα galaxy και μεγαλο χασμα στις επιδοσεις και στα κολληματα.Δουλευουν οπως επρεπε να ηταν εξ αρχης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για μενα s8,και αν γινεται να πας στο s8+ αξιζει.Για iPhone 8 Plus δεν θα το προτεινα.Εχει θεματα,με μπαταρια κυριως και εχουν υπαρξει περιστατικα ακομα και στην ελλαδα.Το iOS 11 ειναι ακομα σαν εκδοση iOS beta,με θεματα και bugs.Και εχω το iPhone 5s,το πιο παλιο τηλεφωνο που υποστηριζει η Apple πλεον.Εμεινα στην 10.3.3 γιατι ειναι πολυ πιο σταθερη.Και πραγματικα οσοι ειχαν απο 7αρια και πισω απογοητευτικαν με το iOS 11.

S8+ γιατι απλα το Android ειναι πιο ολοκληρωμενο και εχει φτασει σε επιπεδο πολυ καλυτερο απο οτι ηταν καποτε.Οσο για το UI της Samsung,βλεπω τα Galaxy J και A τηλεφωνα του 2016-2017.Καμια σχεση με παλαιοτερα galaxy και μεγαλο χασμα στις επιδοσεις και στα κολληματα.Δουλευουν οπως επρεπε να ηταν εξ αρχης.

 

Κανένα θέμα δεν έχει το 8 plus. Το περιστατικό που λες στην Ελλάδα είναι αμφισβητούμενο στην καλύτερη. Ήρθε και το 11.1 και απ’ ότι ακούω έχει λύσει πολλά από τα θέματα του 11.0.

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Για μενα s8,και αν γινεται να πας στο s8+ αξιζει.Για iPhone 8 Plus δεν θα το προτεινα.Εχει θεματα,με μπαταρια κυριως και εχουν υπαρξει περιστατικα ακομα και στην ελλαδα.Το iOS 11 ειναι ακομα σαν εκδοση iOS beta,με θεματα και bugs.Και εχω το iPhone 5s,το πιο παλιο τηλεφωνο που υποστηριζει η Apple πλεον.Εμεινα στην 10.3.3 γιατι ειναι πολυ πιο σταθερη.Και πραγματικα οσοι ειχαν απο 7αρια και πισω απογοητευτικαν με το iOS 11.

S8+ γιατι απλα το Android ειναι πιο ολοκληρωμενο και εχει φτασει σε επιπεδο πολυ καλυτερο απο οτι ηταν καποτε.Οσο για το UI της Samsung,βλεπω τα Galaxy J και A τηλεφωνα του 2016-2017.Καμια σχεση με παλαιοτερα galaxy και μεγαλο χασμα στις επιδοσεις και στα κολληματα.Δουλευουν οπως επρεπε να ηταν εξ αρχης.

 

Από αυτά που λες ένα 10% αν ισχύει και δύσκολα

Συγκρίνεις το 5s με το 8 plus

Καμία σχέση δηλαδή

Παρακάτω λες πιο ολοκληρωμένο το Android. Πάλι δεν στέκει

Ο φίλος έχει θέσει 3 συσκευές και εσύ του προτείνεις μια τέταρτη

Όσο για τα Galaxy αφού δουλεύουν τόσο καλά τα a5 τότε τι να πω μάλλον δεν τα έχεις δουλέψει

 

 

Στον φίλο που θέλει να πάρει την συσκευή τώρα.

Είτε πάρει το s8 είτε το u11 θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος σε αυτά που ζητάει

Για το 8 plus η διαφορά είναι ότι έχει iOS το οποίο θα ταιριάξει απολυτα με το iPad που έχει στο σπίτι

 

Από θέμα κάμερας μπαταρίας λειτουργιών ταχύτητας και λοιπά αυτά τα 3 τηλέφωνα είναι λίγο πολύ ίδια και ικανοποιούν τους μέσους χρήστες στο έπακρο

 

Για τους πιο απαιτητικούς που κολλάνε στην λεπτομέρεια η κάθε συσκευή έχει τα υπέρ και τα κατά της

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα επαιρνα samsung s8 γιατι ειναι πανεμορφο και πολυ δυνατο.επισης και το ΗΤC 11 ειναι τουμπανο και εξαιρετικο τηλεφωνο απο παρουσιασεις που εχω διαβασει αλλα ποτε δεν ειχα στην κατοχη καποιο τηλεφωνο για να με κανει να το συμπαθησω.

Iphone 8 δεν αξιζει για μενα να παρεις.πλεον εχω ξενερωσει και με το ΙΟS και βγαζω καποια αντιπαθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και το htc u11 4gb αλλα και το htc u11 6gb .ειναι παρα πολυ γρηγορα,φοβερη καμερα,ταχυτητα.εγω θα σου ελεγα να δεις και το s8+ ειναι το μονο τηλ που μου εκανε να δωσω το htc u11 6 gb.η οθονη του θα σε εντυπωσιασει.το απλο s8 πανω κατω θυμιζει λιγο s7 edge.
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ασχετος αλλα μιας και ειδα φως και μπηκα θα πω την γνωμη μου εδω. :ninja: .

 

S8+. Ιδιες διαστασεις με iphone 8 plus αλλα πιο προηγμενο τεχνολογικα και ουσιαστικα και πιο VFM κατα την ταπεινη μου γνωμη[οπως και απο το HTC U11]. Επισης απο εμπειριες φιλων τα iphone χανουν παρα κερδισουν σε αποδοση με καθε.."αναβαθμιση" πιο πολυ απο τα samsung. Αν οχι S8+ τοτε S8.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ασχετος αλλα μιας και ειδα φως και μπηκα θα πω την γνωμη μου εδω. :ninja: .

 

S8+. Ιδιες διαστασεις με iphone 8 plus αλλα πιο προηγμενο τεχνολογικα και ουσιαστικα και πιο VFM κατα την ταπεινη μου γνωμη[οπως και απο το HTC U11]. Επισης απο εμπειριες φιλων τα iphone χανουν παρα κερδισουν σε αποδοση με καθε.."αναβαθμιση" πιο πολυ απο τα samsung. Αν οχι S8+ τοτε S8.

 

Μα τα Samsung παίρνουν αναβαθμίσεις

 

Καλά είναι να λέμε αυτά που έχουμε ως εμπειρίες που αποκτήσαμε μόνοι μας

Τι είχε ένας φίλος τι είπε ένας φίλος και τι έκανε ένας φίλος είναι άλλη ιστορία και δεν βοηθάει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μα τα Samsung παίρνουν αναβαθμίσεις

 

Καλά είναι να λέμε αυτά που έχουμε ως εμπειρίες που αποκτήσαμε μόνοι μας

Τι είχε ένας φίλος τι είπε ένας φίλος και τι έκανε ένας φίλος είναι άλλη ιστορία και δεν βοηθάει

 

 

 

 

Ιphone 6s ειχε η σύζηγος, εγω note1,note2 ενταξει ειπαμε ειμαι ασχετος αλλα εχω μια καποια εμπειρια! Εγω ειδα οτι το iphone εχασε με την "αναβαθμιση" λογισμικου[και χωρις να υπαρχει αλλη αιτια], αυτο ειδα αυτο ειπα. Δεν νομιζω οτι εχω δειξει δειγματα οτι σπαμαρω με 6 μηνυματα σε 6 χρονια. :!:

 

Εξαλλου και παραπανω τα μηνυματα αναφερουν για εμπειριες φιλων, εγω που "εκανα" την συζηγο φιλο σε πειραξε. :lol: Anyway ο φιλος μας μαλλον αποφασισε[ισως για iphone] οποτε ολα οκ.

 

υ.γ. το note 2 το εχω ακομη[5 χρονια] σε ενα συρταρι και που που κανω μερικες ικανοποιητικες κουρσες στο asphalt. :ninja:

 

υ.γ2 παντως καταλαβαινω τι θελεις να πεις και συμφωνω, οχι απολυτα, αλλα αρκετα.

 

φιλικα παντα.- :)

Edited by tiger1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το 8 plus (δωρεάν τελικά εξαιτίας χριστουγεννιάτικης προσφοράς) λόγω συμβατότητας με το ipad. Και ως τώρα δεν το μετάνιωσα, με το που το άνοιξα δίπλα στο ipad κατέβασε αυτόματα όλες τις εφαρμογές, δεδομένα, επαφές, cal κλπ και από εκεί και πέρα όλα κυλάνε σαν νεράκι και χωρίς κανένα bug. Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...