Jump to content

Πως στέλνουμε με αντικαταβολή;


iNCubO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήρα χθες και μου είπαν ότι θα έμπαιναν αύριο (σήμερα δηλαδή)....μέχρι στιγμής τίποτα ακόμη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι :(

 

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά παλαιότερα είχα στείλει και εγώ με αντικαταβολή αλλά είχα πάει και τα παρέλαβα από την ταχυδρομική. Το αλλάξανε τώρα και θέλουν λογαριασμό τραπέζης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πήρα χθες και μου είπαν ότι θα έμπαιναν αύριο (σήμερα δηλαδή)....μέχρι στιγμής τίποτα ακόμη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι :(

 

Να μην αγχώνεσαι:)Ακόμη, είναι νωρίς.Δε τα χάνεις πάντως τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν στο λογαριασμό κανονικά τα λεφτά μην αγχώνεσαι. Η γενική είναι πολύ καλή.... Άλλες courier κάνουν ένα μήνα
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά παλαιότερα είχα στείλει και εγώ με αντικαταβολή αλλά είχα πάει και τα παρέλαβα από την ταχυδρομική. Το αλλάξανε τώρα και θέλουν λογαριασμό τραπέζης;

 

δεν ξέρω για παλιότερα,πρώτη φορά το έκανα αυτό πάντως μου ζήτησαν το ΙBAN!

 

Να μην αγχώνεσαι:)Ακόμη, είναι νωρίς.Δε τα χάνεις πάντως τα λεφτά σου.

 

Δηλαδή το συνηθίζει η Γενική Ταχυδρομική να κάνει παραπάνω μέρες απ'όσες λέει?όχι τίποτε άλλο,αλλά δεν με άγχωσε η απομακρυσμένη συναλλαγή και να έχω άγχος από αυτό?είναι λίγο κάπως όπως και να το κάνουμε....είμαστε αισίως στις 5 εργάσιμες :confused:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για παλιότερα,πρώτη φορά το έκανα αυτό πάντως μου ζήτησαν το ΙBAN!

 

 

 

Δηλαδή το συνηθίζει η Γενική Ταχυδρομική να κάνει παραπάνω μέρες απ'όσες λέει?όχι τίποτε άλλο,αλλά δεν με άγχωσε η απομακρυσμένη συναλλαγή και να έχω άγχος από αυτό?είναι λίγο κάπως όπως και να το κάνουμε....είμαστε αισίως στις 5 εργάσιμες :confused:

 

Το σημερα πάντως δεν έχει τελειώσει :)

Link to comment
Share on other sites

Το σημερα πάντως δεν έχει τελειώσει :)

 

μπααααα....χλωμό το βλέπω!!!

τώρα κοίταξα και τζίφος...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

στην γενική τα βάζουν και φαίνονται στο λογαριασμό μετά απο 2 μέρες γτ το κάνουν με έμβασμα

acs το βάζουν και φαίνονται κατευθείαν συνήθως κάθε παρασκευή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους ενδιαφερομαι και εγω να στειλω ενα δεμα μια συσκευη θα την δωσο στο ταχυδρομιο θα το πω οτι θελω εκει που παει οτι θα πρεπει να πληρωσει ο παραληπτης.

Αλλα ποια ειναι τα εξοδα τα δικα μου και τα δικα του?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους ενδιαφερομαι και εγω να στειλω ενα δεμα μια συσκευη θα την δωσο στο ταχυδρομιο θα το πω οτι θελω εκει που παει οτι θα πρεπει να πληρωσει ο παραληπτης.

Αλλα ποια ειναι τα εξοδα τα δικα μου και τα δικα του?

 

συννενοηση με τον παραληπτη......αλλα να προσεχετε διοτι παραλιγο να την πατησω,οταν παει να παρει το δεμα να δειξει ταυτοτητα με τα στοιχεια του....

Το ζητατε εσεις απο την εταιρια κουριερ....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

συννενοηση με τον παραληπτη......αλλα να προσεχετε διοτι παραλιγο να την πατησω,οταν παει να παρει το δεμα να δειξει ταυτοτητα με τα στοιχεια του....

Το ζητατε εσεις απο την εταιρια κουριερ....

Τι εξοδα εχει?
Link to comment
Share on other sites

Τι εξοδα εχει?

 

αναλογα που παει και το βαρος......στην σελιδα καθε κουριερ,γραφει ποσο χρεωνετε καθε πακετο

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

αναλογα που παει και το βαρος......στην σελιδα καθε κουριερ,γραφει ποσο χρεωνετε καθε πακετο

Πληρωνω τα μεταφορικα τα εξοδα μονο?

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνω τα μεταφορικα τα εξοδα μονο?

 

Σου ειπα αναλογα την συννενοηση...μπορειτε να τα πληρωσετε 50-50 να το βαλεις στην τιμη δηλαδη.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα αναλογα την συννενοηση...μπορειτε να τα πληρωσετε 50-50 να το βαλεις στην τιμη δηλαδη.....
Θελω να του στειλω ενα δεμα που δεν ειναι ουτε 4 κιλα απο εδω που ειμαι (Ελλαδα) σε μια πολη παλι της Ελλαδας απο αυτον συνενοηθηκαμε να μου δωσει 70 ευρο

Τωρα πως γινονται τα εξοδα αντικαταβολης μεταφορας? τι εξοδα εχει μετα?:)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να του στειλω ενα δεμα που δεν ειναι ουτε 4 κιλα απο εδω που ειμαι (Ελλαδα) σε μια πολη παλι της Ελλαδας απο αυτον συνενοηθηκαμε να μου δωσει 70 ευρο

Τωρα πως γινονται τα εξοδα αντικαταβολης μεταφορας? τι εξοδα εχει μετα?:)

 

Νομιζω τα 4 κιλα ειναι παραπανω απο 10 ευρω....του λες η εξοδα δικα του.....η στα 70 ευρω + το μισο κοστος αποστολης,η απο την αρχη ανεβαζες την τιμη για να καλυψεις τα εξοδα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα 4 κιλα ειναι παραπανω απο 10 ευρω....του λες η εξοδα δικα του.....η στα 70 ευρω + το μισο κοστος αποστολης,η απο την αρχη ανεβαζες την τιμη για να καλυψεις τα εξοδα...
Ποια ειναι τα εξοδα? της μεταφορας μονο?
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα εξοδα? της μεταφορας μονο?

 

Ναι τα εξοδα μεταφορας.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα εξοδα? της μεταφορας μονο?

 

Με ΕΛΤΑ,δεμα μεχρι 3 κιλα ειναι 1.5 Ευρω (δηλαδη αν στειλεις δεμα απο 100γρ μεχρι 3 κιλα θα δωσεις 1.5 Ευρω).Μετα ανεβαινει σχεδον 0.5 Ευρω ανα κιλο.Δηλαδη 4 κιλα ειναι 2 Ευρω.

Η αντικαταβολη ΕΛΤΑ εχει επιπλεον κοστος 2.3 Ευρω.Για δεμα 4 κιλων με αντικαταβολη θα πληρωσεις 4.3 Ευρω και θα τα βαλεις στο ποσο ωστε να να τα παρεις πισω απο τον παραληπτη.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ,δεμα μεχρι 3 κιλα ειναι 1.5 Ευρω (δηλαδη αν στειλεις δεμα απο 100γρ μεχρι 3 κιλα θα δωσεις 1.5 Ευρω).Μετα ανεβαινει σχεδον 0.5 Ευρω ανα κιλο.Δηλαδη 4 κιλα ειναι 2 Ευρω.

Η αντικαταβολη ΕΛΤΑ εχει επιπλεον κοστος 2.3 Ευρω.Για δεμα 4 κιλων με αντικαταβολη θα πληρωσεις 4.3 Ευρω και θα τα βαλεις στο ποσο ωστε να να τα παρεις πισω απο τον παραληπτη.

Δηλαδη εγω θελω να στειλω ενα δεμα κατω απο 3 κιλα και για τα εξοδα θα πληρωσο 1,50€ και 2,30€ για τα εξοδα αντικαταβολης?:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα. Έστειλα σήμερα με ΕΛΤΑ ενα απλό δεματάκι που μου κόστισε 1.50 έξοδα αποστολής + 2,30 η αντικαταβολή = 3.80 ευρω.

Ο υπάλληλος με ρώτησε επειδή ηταν μικρο το δεματάκι αν θέλω να το στείλω συστημένο ή να μου κολλήσει γραμματόσημο. Εγω αρνήθηκα γιατι δεν μου έδωσε να καταλάβω την διαφορά.

Ποια η διαφορά λοιπόν στο να έφευγε με γραμματόσημο, συστημένο κτλ? και πιο το επιπλέον κόστος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θελω να στελνω με αντικαταβολη σε περιοχες της Ελλαδας. οταν θα κοβω αποδειξη πρεπει να περιλαμβανει την αξια του δεματος + τα εξοδα αντικαταβολης( τα χρεωνεται ο παραληπτης)? οταν παω εγω το δεμα στο ταχυδρομειο( γενικη ταχυδρομικη) θα μου δινει αποδειξη την οποια μπορω να την στειλω με το δεμα ωστε να μην χρειαζεται να κοβω στην αποδειξη επιπλεον ποσο για την αντικαταβολη?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις από την γενική ταχυδρομική να σου βγάλει τιμολόγιο, προκειμένου να το καταχωρήσεις σαν έξοδο και να απομειώσει το αυξημένο ποσό της απόδειξης...

 

Αλλιώς κόβεις το καθαρό ποσό στη δικιά σου απόδειξη, και ζητάς απόδειξη και απο την γενική, την οποία όμως, τι θα την κάνεις? Θα ανοίγεις το πακέτο να την βάζεις μέσα και να ξανασφραγίζεις?

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ερώτηση..

 

Πήγα σήμερα το απόγευμα ένα δέρμα στην ACS και ήθελα να το στείλω αντικαταβολή (730ε).

 

Και μου είπαν ότι αν θέλω να στείλω κάποιο δέρμα πάνω από 500€ πρέπει να τους δώσω και Δελτίο/τιμολόγιο αποστολής (!!!). :blink:

 

Τι είναι αυτό τώρα? Πως μπορούμε να βγάζουμε Δελτίο/τιμολόγιο αποστολής?

 

 

(Sent from Nexus 6)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έστειλα με αντικαταβολή την Παρασκευή και πήγε σε νησί Τετάρτη, το πήρε σήμερα Πέμπτη. Με ελτα ως δέμα και πλήρωσα σύνολο 3,80€

Δήλωσα διεύθυνση σε Βόλο, ξέρετε περίπου πόσες μέρες κάνει; Κάπου στις 10 διάβασα, ισχύει; Γνωρίζει κανείς;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

να σας ρωτησω κατι με την αντικαταβολη :)

 

ΑΝ ΣΤΕΙΛΗΣ ΕΝΑ ΚΙΝΙΤΟ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΑ ΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙς ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΕΜΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...