Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση, ίσως αφελείς....

Αφού κατεβάσουμε το αρχείο από FF μετά παίζουμε κανονικά με dload φάκελο κλπ?

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, ίσως αφελείς....

Αφού κατεβάσουμε το αρχείο από FF μετά παίζουμε κανονικά με dload φάκελο κλπ?

 

Αν έχεις twrp. Αλλιώς δεν το κατεβάζει έτσι. Μπαίνεις στο firmware finder, διαλέγεις το 131 full ota του μοντέλου μας, πατάς Get an update through dns, μετά Register update, μετά Change dns. Τότε σου ενεργοποιεί το vpn του ff. Βγαίνεις από κει, πας στα settings του emui, system update κάνεις search και θα βρει το update. Μόλις αρχίσεις να το κατεβάσεις, αποσυνδέσου απ το vpn του ff.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις twrp. Αλλιώς δεν το κατεβάζει έτσι. Μπαίνεις στο firmware finder, διαλέγεις το 131 full ota του μοντέλου μας, πατάς Get an update through dns, μετά Register update, μετά Change dns. Τότε σου ενεργοποιεί το vpn του ff. Βγαίνεις από κει, πας στα settings του emui, system update κάνεις search και θα βρει το update. Μόλις αρχίσεις να το κατεβάσεις, αποσυνδέσου απ το vpn του ff.

 

Κατάλαβα...

Θα περιμένω να έρθει ΟΤΑ, χαχα!

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Θα περιμένω να έρθει ΟΤΑ, χαχα!

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Κι εγώ στην αρχή ψιλο-φρικαρα με το vpn, αλλά τελικά είδα μέσα από πρόγραμμα ότι δεν έστελνε τίποτα, απλά κατέβαζε, οπότε προχώρησα...

 

Offtopic: Και μιας και το θυμήθηκα για το παιδί που είχε κι αυτό θέμα με το OpenVPN for Android, μετά από μία εβδομάδα δοκιμών, απενεργοποιείς την επιλογή Persistent Tun απ τα settings του server και δε θα χεις ξανά πρόβλημα με το να κάνει kill όλες τις συνδέσεις σου (είναι πρόβλημα με τα keep alive packets). Απλά να ξέρεις οτι μερικές φορές θα αποσυνδέεται και θα πρέπει manually να ξανασυνδεθείς.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, είδα και κατέβασα τα συγκριτικά του Νίκου, στο άλλο τοπικ. Αποφεύγω να με "πείθουν" vloggers και επίσημοι reviewers που δε ξέρουμε τι σκοπούς εξυπηρετούν. Οπότε, φωτό απλών χρηστών, όπως οι παραπάνω που ανέφερα, με πείθουν καλύτερα...

 

Παρεμφερεί αποτελέσματα βλέπω κι εγώ, οπότε απ τη μία χαίρομαι γιατί προφανώς δεν έχω θέμα hardware, απ την άλλη, καταλαβαίνω πλέον ότι πρώτον είναι επιτακτική ανάγκη η Huawei να βάλει Auto HDR, και δεύτερον να βγεί ένα πλήρως λειτουργικό Google Camera port με HDR+. Νομίζω αυτό το δεύτερο είναι που θα αποθεώσει τη συσκευή στο κομμάτι κάμερας. Καταλαβαίνω πλέον, οτι προφανώς, αν δεν είχα δουλέψει με Nexus και γενικά με HDR+ σε Google phones, θα έλεγα κι εγώ ότι το κινητό είναι φανταστικό στις φωτό του. Επειδή όμως έχω την εμπειρία του HDR+, με κάνει να παραπονιέμαι για το θόρυβο και το sharpness του Mate.

 

(Btw, το "bug" που υπήρχε από πριν στο camera app, που δεν κράταγε τη ρύθμιση "Object Tracking" μετά από επανεκκίνηση, εξακολουθεί να υπάρχει και στην 131.)

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό

https://m.ebay.com/itm/2Pcs-9H-Premium-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Huawei-Mate-10-Pro/202145623496?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=502133936433&_trksid=p2060353.m1438.l2649&varId=502133936433

Καλύπτει οοολη την οθόνη.. Αφήνει στα πλάγια κενό, το οποίο με μια μπατονετα και λαδάκι εξαφανίζεται ως δια μαγείας.. 3η μέρα κι ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει... ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ

 

Άκυρο.. Έσκασε σε μια γωνιά... Φτου σου..

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο.. Ξεκολλησε σε μια γωνιά... Φτου σου..

Άκυρο.. Ξεκολλησε σε μια γωνιά... Φτου σου..Γκαντεμιά... [

Link to comment
Share on other sites

Οκ, είδα και κατέβασα τα συγκριτικά του Νίκου, στο άλλο τοπικ. Αποφεύγω να με "πείθουν" vloggers και επίσημοι reviewers που δε ξέρουμε τι σκοπούς εξυπηρετούν. Οπότε, φωτό απλών χρηστών, όπως οι παραπάνω που ανέφερα, με πείθουν καλύτερα...

 

Παρεμφερεί αποτελέσματα βλέπω κι εγώ, οπότε απ τη μία χαίρομαι γιατί προφανώς δεν έχω θέμα hardware, απ την άλλη, καταλαβαίνω πλέον ότι πρώτον είναι επιτακτική ανάγκη η Huawei να βάλει Auto HDR, και δεύτερον να βγεί ένα πλήρως λειτουργικό Google Camera port με HDR+. Νομίζω αυτό το δεύτερο είναι που θα αποθεώσει τη συσκευή στο κομμάτι κάμερας. Καταλαβαίνω πλέον, οτι προφανώς, αν δεν είχα δουλέψει με Nexus και γενικά με HDR+ σε Google phones, θα έλεγα κι εγώ ότι το κινητό είναι φανταστικό στις φωτό του. Επειδή όμως έχω την εμπειρία του HDR+, με κάνει να παραπονιέμαι για το θόρυβο και το sharpness του Mate.

 

(Btw, το "bug" που υπήρχε από πριν στο camera app, που δεν κράταγε τη ρύθμιση "Object Tracking" μετά από επανεκκίνηση, εξακολουθεί να υπάρχει και στην 131.)

 

σε ευχαριστω πολυ για την εμπιστοσυνη.

Απλα για το HDR να πω οτι για καποιο λογο σχεδον ολα τα ανδροιδ που εχω δοκιμασει τελευταια το εχουν παει το HDR μες τις ρυθμισεις, πραγμα πολυ περιεργο και ανοητο.

Βεβαια μπορεις να το εχεις αυτοματο, αλλα το HDR ειναι μια λειτουργια που λιγο να ξερεις απο φωτο θες να το ανοιγεις εσυ οταν χρειαζεται, ενω τις υπολοιπες στιγμες δε θες γιατι η ποιοτητα παντα ειναι καλυτερη χωρις αυτο.

Πιστευω οτι θα το βγαλουν εξω γιατι ειναι σημαντικο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Που είναι καλύτερα λετε να το έχουμε στα 12mp ή στα 20mp ;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την 131 με ρίσκο από το FF μέσω vpn.

Δεν μου εμφανίζει τι αλλαγές έχουν γίνει στο update info. Κάτι που όταν έκανα μέσω ota εμφάνιζε φυσικά. Ήταν η 1η και τελευταία φορά που το έκανα μέσω FF. Δε το βρίσκω αξιόπιστο.

Στα της 131. Δε βλέπω καμία διαφορά προς το παρόν. Ειδικά το θέμα που έχει όταν κάνεις επανεκκίνηση και σα να ξεχνάει ότι ρυθμίσεις έκανες, όπως το aod ή τη γραμμη πλοήγησης που πρέπει πριν να διαλέγω τη 1η επιλογή και μετά το restart τη 2η που τελικά με έχει βολέψει. Όλο αυτό αρχίζει και κουράζει. Ενώ το τηλέφωνο είναι τούμπανο στα υπόλοιπα. Αυτά τα bugακια πρέπει να εξαλειφθούν. Το χαλάνε.

Φυσικά δεν είναι μόνο αυτά τα θέματα και δε σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί όλα τα τηλέφωνα έχουν και κάποια θέματα. Ενώ στο σύνολο είμαι υπέρ ευχαριστημένος από τη συσκευή μας.

Edited by Vangie
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις την google camera και στο mate?

Eδω εχει αναφερθει https://forum.xda-developers.com/mate-10/how-to/google-camera-port-miniuser123-t3743102/page2 αλλα δεν δουλευει τελεια.Αν ασχοληθει καποιος θα το καταφερει αλλα μεχρι ωρας εχει παγωσει το θεμα.

Που είναι καλύτερα λετε να το έχουμε στα 12mp ή στα 20mp ;

Εγω στα 12 το δουλευω

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Που είναι καλύτερα λετε να το έχουμε στα 12mp ή στα 20mp ;

 

Τα πράγματα είναι απλά.

Τραβάς 2 ίδιες φωτογραφίες: μια στα 20mp και μια στα 12mp.

Έπειτα βλέπεις πόσα ΜΒ είναι η μια και πόσα η άλλη.

Μεγαλύτερες είναι αυτές με τα 20mp και άρα θεωρώ ότι έχουν περισσότερη πληροφορία.

Έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον και έχω τη ρύθμιση στα 20mp.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι καλύτερα λετε να το έχουμε στα 12mp ή στα 20mp ;

 

Αν κάνεις χρήση του zoom, τότε τα 12mp είναι μονόδρομος γιατί στα 20mp είναι απενεργοποιημένο...

 

Κατά τ'άλλα, ούτε εγώ βλέπω διόρθωση σε κάποιο από τα αρκετά θέματα του emui (πέραν του Data Cycle). Καμία απολύτως αλλαγή στη διαχείριση εφαρμογών προς το καλύτερο. Και αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα να διορθώσουν κάτι εκεί, γιατί βλέπω ότι απ το Mate 9 υπάρχουν παρόμοια θέματα. Τρανό παράδειγμα αυτό με το Messaging (εννοώ SMS). Με την stock εφαρμογή, μου ήρθε SMS το απόγευμα που αφορούσε τη δουλειά μου. Το άφησα αδιάβαστο για να το δω το πρωί στη δουλειά μου, μιας και δεν έχει επιλογή snooze, και το πρωί το emui είχε εξαφανίσει το Notification. Και το χειρότερο είναι ότι το συγκεκριμένο app δεν το εμφανίζει ούτε στο menu Launch ούτε στο Ignore Battery Optimization έτσι ώστε να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Ουσιαστικά η Huawei δλδ σε ωθεί σε λύσεις τρίτων... Πραγματικά κρίμα για το τόσο καλό hardware, και κρίμα και που ακόμα το custom development είναι σε εμβρυικό στάδιο για το Mate 10.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Το mate 10 Πουεδωσα σε εναν φιλο μου κρασαρει στην καμερα οταν παει να βγαλει μεσω FB φωτογραφια.

Το εχει αλλος το προβλημα αυτο?

το κακο ειναι οτι δεν φτιαχνει αν δεν κανει επανεκκινηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Το mate 10 Πουεδωσα σε εναν φιλο μου κρασαρει στην καμερα οταν παει να βγαλει μεσω FB φωτογραφια.

Το εχει αλλος το προβλημα αυτο?

το κακο ειναι οτι δεν φτιαχνει αν δεν κανει επανεκκινηση.

 

Τωρα δοκιμασα και εβγαλε κανονικα. Περισσοτερο προβλημα της εφαρμογης Fb μοιαζει. Ας δοκιμασει απεγκατασταση ,εκτος αν εχει καμια ενημερωση απο playstore

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Το mate 10 Πουεδωσα σε εναν φιλο μου κρασαρει στην καμερα οταν παει να βγαλει μεσω FB φωτογραφια.

Το εχει αλλος το προβλημα αυτο?

το κακο ειναι οτι δεν φτιαχνει αν δεν κανει επανεκκινηση.

 

Το άνοιξα και έβγαλα 2 φώτο από περιέργεια και δε μου κρασαρε. Απλά δε προχώρησα και σε κοινοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα και έβγαλα 2 φώτο από περιέργεια και δε μου κρασαρε. Απλά δε προχώρησα και σε κοινοποίηση.

 

χμμ, θα τον ρωτησω αν το εκανε συνεχεια ή μια στο τοσο, γιατι οπως μου το περιεγραφε καταλαβε οτι το εκανε συχνα, δεν ηταν μια φορα δηλαδη τυχαιο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Το mate 10 Πουεδωσα σε εναν φιλο μου κρασαρει στην καμερα οταν παει να βγαλει μεσω FB φωτογραφια.

Το εχει αλλος το προβλημα αυτο?

το κακο ειναι οτι δεν φτιαχνει αν δεν κανει επανεκκινηση.

 

Το παθαινει η αδερφη μου στο Honor 8 στο instagram μονο, οποτε ισως ειναι και καποιο θεματακι με το EMUI αν συνεχιζεται το προβλημα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκαρω κάμερα όταν έχω ευκαιρία με την 131, καθώς και Google Maps Location History μπας και άλλαξε κάτι, αλλά το πρώτο που βρήκα (δεν ξέρω μήπως υπήρχε και στην 129 αλλά δεν το είχα δει) είναι ότι πλέον έχουν προσθέσει στα mobile Data να βάζεις ημερομηνία εκκίνησης του Cycle (Start Day), κάτι που απ'το emui 5 μέχρι τώρα είχαν αφαιρέσει...

 

Edit: Τράβηξα καμια 20αρια φωτό εντός του σπιτιού, με 20mp και 12mp, με autofocus και manual, με φλας (που απεχθάνομαι) και χωρίς, με HDR και full auto. Δεν βλέπω διαφορά σε σχέση με πριν. Πολύς θόρυβος ο οποίος με manual focus βελτιώνεται προφανώς. Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πραγματικά μπορεί να έχω αστοχία υλικού (πρόβλημα στο hardware), έπειτα απ όσα λέτε... Δε γίνεται όμως πχ στο 1 μέτρο το "αντικείμενο", με χαμηλό φωτισμό δίπλα του, με φλας να εμφανίζεται όπως πρέπει το μαλλί, και χωρίς φλας, είτε με manual focus, είτε με auto, με και χωρίς HDR να έχω τόσο blurring. Στο 1 μέτρο πραγματικά. Δυστυχώς επειδή είναι παιδί δε μπορώ να ανεβάσω φωτό να το αποδείξω. Αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν εγώ είχα καλομάθει τόσο απο DSLR και κυρίως Nexus 6p, ή μήπως όντως έχω θέμα hardware.

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. Μέσα στο σπίτι αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα Πολύ θόρυβο για το τίποτα. Στο manual mode Σαφώς πιο καλύτερα τα αποτελέσματα. Παρατήρησα Και κάτι ακόμα: τράβηξα δύο ακριβώς ίδιες φωτογραφίες τη μία κανονικά και την άλλη την έκανα ζουμ. Στην πρώτη φωτογραφία όταν έκανα ζουμ από την εφαρμογή των φωτογραφιών Είχε πάρα πολύ θόρυβο Στη δεύτερη Επειδή είχα κάνει το ζουμ μέσα από την κάμερα η φωτογραφία ήταν πολύ πιο καθαρή. Δεν ξέρω Γιατί συμβαίνει αυτό. Σε εξωτερικό περιβάλλον η κάμερα πολύ καλή μέσα σε σπίτι ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Γενικά η κάμερα μέχρι ώρας μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα και θετικά και αρνητικά. Στο θέμα της κάμερας έχω καταλάβει ότι το κινητό πονάει Στο θέμα θορύβου - sharpness.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι που λες αλλά πώς λειτουργεί ;έκανα δοκιμή στο τηλέφωνο της γυναίκας μου και δεν πήγε τίποτα είναι ανεξάρτητα συσκευής και παρόχου ή πρέπει να είναι συγκεκριμένη συσκευή και συγκεκριμένος πάροχος;;;

 

Νομίζω είναι ανεξάρτητα παρόχου, είναι μεταξύ androis συσκευών. Από ότι έχω ακούσει αν δεν το υποστηρίζει η ίδια η συσκευή πχ στα καινούργια huawei υπάρχει, το υποστηρίζει το android messages της google, την κάνεις προεπιλεγμένη εφαρμογή για τα μηνύματα και είσαι οκ.

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έπιασα για πολύ λίγο στα χέρια μου. Μάλλον είχε πειραγμένες ρυθμίσεις στην μπροστινή γιατί μου φάνηκαν πολύ μέτριες ρωτάω δεν είμαι βέβαιος..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχε update το Instagram και πλέον δεν λειτουργεί. Ανοίγει και μερικά δευτερόλεπτα μετά κρασαρει και κλείνει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος αλλος;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...